Ухвала
від 20.09.2023 по справі 902/1331/22
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

20 вересня 2023 року

м. Київ

cправа № 902/1331/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Картере В.І. - головуючий, Огороднік К.М., Пєсков В.Г.,

розглянувши матеріали касаційної скарги Відділу освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради

на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.08.2023 (колегія суддів у складі: Крейбух О.Г. - головуючий, Миханюк М.В., Коломис В.В.)

та рішення Господарського суду Вінницької області від 11.05.2023 (суддя Нешик О.С.)

у справі № 902/1331/22

за позовом Вінницького обласного центру зайнятості

до Відділу освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Чечельницької селищної ради

про стягнення 46869,52 грн виплаченої допомоги по безробіттю,

ВСТАНОВИВ:

Відділ освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради 29.08.2023 подав до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.08.2023 та рішення Господарського суду Вінницької області від 11.05.2023 у справі № 902/1331/22 разом із клопотанням зупинення виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 11.05.2023.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 290 ГПК України у касаційній скарзі повинно бути зазначено підставу (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) ст. 287 цього Кодексу підстави (підстав).

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 287 ГПК України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах та у справах з ціною позову, що не перевищує п`ятиста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково.

На момент звернення з позовом до суду ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2022 встановлений у розмірі 2481,00 грн. Предметом спору в цій справі є стягнення коштів в розмірі 46869,52 грн, що значно менше ніж 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 (248100,00грн).

В касаційній скарзі Відділ освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради зазначає, що вказана справа стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, оскільки господарські суди першої та апеляційної інстанції ухвалили судові рішення, всупереч позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 05.10.2020 у справі № 906/1043/19. Також скаржник зазначає, що є рішення судів, що набрали законної сили, а саме, постанова Північно-західного апеляційного господарського суду від 16.03.2023 у справі № 906/1056/19, з різним застосуванням однієї правової норми в аналогічних правовідносинах та при аналогічних обставинах. Отже, подальше вирішення цих спорів залежить від актуальної судової практики, єдність якої забезпечується виключно Верховним Судом

Здійснивши перевірку касаційної скарги та доданих до неї матеріалів, Суд дійшов висновку, що вона відповідає вимогам ст. 290 ГПК України, у зв`язку з чим наявні підстави для відкриття касаційного провадження у справі відповідно до ч. 1 ст. 294 ГПК України.

За змістом ч. 4 ст. 294 ГПК України в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження та строк для подання учасниками справи відзиву на касаційну скаргу.

У касаційній скарзі Відділ освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради як підставу касаційного оскарження судового рішення у справі посилається на п. 1 ч. 2 ст. 287 ГПК України. Так, скаржник вважає, що суди попередніх інстанцій ухвалили судові рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалили судові рішення без врахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 05.10.2020 у справі № 906/1043/19 щодо застосування приписів ст. 1166, 1212 ЦК України у подібних правовідносинах.

Крім того, у касаційній скарзі Відділ освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради заявило клопотання про зупинення виконання Господарського суду Вінницької області від 11.05.2023 у справі № 902/1331/22 до закінчення його перегляду в касаційному порядку.

Згідно з абз. 2 ч. 4 ст. 294 ГПК України за наявності клопотання особи, яка подала касаційну скаргу, суд у разі необхідності вирішує питання про зупинення виконання рішення (ухвали) суду або зупинення його дії, якщо зупинити його виконання неможливо.

Відповідно до ч. 1 ст. 332 ГПК України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення суду або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.

Вирішуючи питання про зупинення виконання судового рішення або зупинення його дії, суд враховує ймовірність утруднення повороту виконання рішення у разі скасування судового рішення, необхідність забезпечення збалансованості інтересів сторін, запобігання порушення прав осіб, які брали участь у справі, а також осіб, які не брали такої участі, але рішенням суду вирішено питання про їх права, свободи чи обов`язки тощо.

При цьому застосування відповідних повноважень має бути обґрунтованим, а підстави вагомими та доведеними, оскільки у такому випадку інша сторона у справі (учасники справи) на користь якої таке рішення постановлене, буде обмежена у праві на задоволення своїх вимог.

Клопотання про зупинення виконання судових рішень або зупинення дії має бути мотивованим, містити підстави для зупинення виконання судового рішення або зупинення його дії, підтверджені належними доказами.

Заява про зупинення виконання судових рішень повинна містити не лише посилання на правові норми, що надають суду можливість здійснити таку процесуальну дію, а й бути обґрунтованою посиланням на конкретні обставини (утруднення повторного розгляду справи, перешкоди у здійсненні повороту виконання, запобігання порушенню прав осіб, які брали/не брали участі у розгляді справи, але рішенням суду вирішено питання про їх права та обов`язки) та наявністю доказів в підтвердження таких обставин (ухвала Великої Палати Верховного Суду від 28.10.2019 у справі № 904/94/19).

Метою зупинення виконання судових рішень або зупинення їх дії є запобігання невідворотним негативним наслідкам, які можуть виникнути з огляду на виконання судового рішення, що набрало законної сили у випадку його скасування судом касаційної інстанції.

Натомість сама лише незгода скаржника з судовим рішеннями не є автоматичною підставою для зупинення виконання або зупинення дії судових рішень, а касаційний суд не може ставити під сумнів законність судових рішень тільки через те, що скаржник вважає їх незаконними.

Набуття судовими рішеннями чинності і, як наслідок, їх виконання чи дія, є законодавчо передбаченими стадіями судового процесу, а тому таке виконання та дія судового рішення саме по собі не є безумовною підставою, з якою закон пов`язує можливість (необхідність) зупинення виконання або зупинення дії судового рішення.

Касаційний суд не може ставити під сумнів законність судових рішень судів попередніх інстанцій на стадії вирішення питання про відкриття касаційного провадження тільки через те, що такі судові рішення оскаржено і скаржник вважає їх незаконними. При цьому судове рішення, яким є і ухвала про зупинення виконання оскаржуваних рішень до закінчення їх перегляду в касаційному порядку, не може ґрунтуватись на припущеннях.

Клопотання Відділу освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради про зупинення виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 11.05.2023 у справі № 902/1331/22 до закінчення його перегляду у касаційному порядку не містить обгрунтувань та належних доказів щодо необхідності його зупинення, а тому Верховний Суд відмовляє у задоволенні вказаного клопотання.

Виходячи з положень ч. 4 ст. 301 ГПК України перегляд рішень суду першої інстанції та постанов апеляційної інстанції у справах, ціна позову в яких не перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, здійснюється без повідомлення учасників справи, крім справ, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного провадження.

Відповідно до ч. 13 ст. 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Постанова Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.08.2023 та рішення Господарського суду Вінницької області від 11.05.2023 у справі № 902/1331/22 про стягнення 46869,52 грн відповідно до вимог ч. 4 ст. 301 ГПК України підлягають перегляду за касаційною скаргою Відділу освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.

Керуючись статтями 8, 119, 234, 235, 287, 288, 290, 294, 295, 301 ГПК України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

1. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Відділу освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.08.2023 та рішення Господарського суду Вінницької області від 11.05.2023 у справі № 902/1331/22 в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.

2. Відмовити Відділу освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради в задоволенні клопотання про зупинення виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 11.05.2023 у справі № 902/1331/22.

3. Надати учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу до 09 жовтня 2023 року.

4. Витребувати з Господарського суду Вінницької області та/або Північно-західного апеляційного господарського суду матеріали справи № 902/1331/22.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Головуючий В. Картере

Судді К. Огороднік

В. Пєсков

Дата ухвалення рішення20.09.2023
Оприлюднено21.09.2023
Номер документу113590373
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення 46869,52 грн виплаченої допомоги по безробіттю

Судовий реєстр по справі —902/1331/22

Постанова від 16.02.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Чумак Ю.Я.

Ухвала від 22.12.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Чумак Ю.Я.

Ухвала від 20.11.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Картере В.І.

Ухвала від 20.09.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Картере В.І.

Судовий наказ від 04.09.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Постанова від 02.08.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 01.08.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 29.06.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 23.06.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Рішення від 11.05.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні