Справа № 405/5503/23
провадження № 1-кс/405/2623/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.08.2023 м. Кропивницький
Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , представника ФГ «СКАРБНИЦЯ АГРО» - адвоката ОСОБА_3 в режимі відеоконференції, старшого слідчого в ОВС ВРОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника ФГ «СКАРБНИЦЯ АГРО» - адвоката ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62020100000000973 від 08.05.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 358, ч. 1 ст. 401-1, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255 КК України, про скасування арешту майна, -
встановив:
08.08.2023 до Ленінського районного суду м. Кіровограда від представника ФГ «СКАРБНИЦЯ АГРО» - адвоката ОСОБА_3 надійшло клопотання, у якому він просить скасувати арешт, який накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.09.2021 на банківські рахунки ФГ «СКАРБНИЦЯ АГРО».
В обґрунтування клопотання зазначив, що 09.09.2021 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва ОСОБА_5 в справі № 757/47867/21-к, кримінальне провадження № 62020100000000973 було накладено арешт на банківські рахунки цілої низки юридичних осіб, у тому числі, на рахунки, які належать Фермерському господарству «Скарбниця-Агро», у зв`язку з цим, було порушено законне право останнього користуватися в повному обсязі банківськими рахунками.
Вважає, що арешт було накладено безпідставно, необгрунтовано та з порушенням приписів ч. 10 ст. 170 КПК України. Стороною обвинувачення по надано доказів, що майно, на яке накладено арешт, є предметом кримінального правопорушення, здобуте в результаті вчинення кримінального правопорушення, а тому, при накладенні арешту не було враховано відсутність правової підстави для арешту майна виходячи з того, що керівник ФГ «Скарбниця-Агро» не був присутнім при розгляді питання про арешт майна. Таким чином, виникає право на звернення до слідчого судді з клопотанням про скасування арешту майна, у порушенні вимог ст.170 КПК України, органом досудового розслідування не вказано жодних відомостей та доказів про причетність до злочинів службових осіб ФГ «Скарбниця-Агро», стороною обвинувачення не надано доказів, що майно, на яке накладено арешт, є предметом кримінального правопорушення, здобуте в результаті вчинення кримінального правопорушення, жодній посадовій особі ФГ «Скарбниця-Агро» не повідомлено про підозру у вчиненні злочину, цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено, як і не встановлено розміру збитків у вигляді тяжких наслідків, які, нібито, заподіяні державі; органом досудового розслідування не доведено, що існують належні підстави чи підозри того, що майно ФГ «Скарбниця-Агро» є об`єктом криміннльш правопорушення або підлягає конфіскації.
Незважаючи на те, що досудове розслідування здійснюється на протязі тривалого проміжку часу, стороною обвинувачення не надано доказів, які свідчили про будь-які логічні та об`єктивні підстави для накладення арешту на майно, яке перебуває у власності ФГ «Скарбниця-Агро».
Вважає, що на даний час є всі підстави для скасування арешту майна, так як минула потреба в застосуванні такого заходу, органом досудового розслідування не проводяться жодні процесуальні дії, передбачені КПК України. Щодо уповноважених осіб ФГ «Скарбниця-Агро» не проводились допити, обшуки, жодній особі не повідомлено про підозру у вчиненні злочину. Накладений арешт на банківські рахунки блокує фінансово-господарську діяльність ФГ «Скарбниця-Агро», а всі процесуальні дії для виконання мети розслідування кримінального провадження, відсутні.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність», банківські рахунки - це рахунки, на яких обліковуються власні кошти, вимоги, зобов`язання банку стосовно його клієнтів і контрагентів та які дають можливість здійснювати переказ коштів за допомогою банківських платіжних інструментів. Безготівкові розрахунки - це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств І фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді (п. 1.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою правління НБУ № 22 від 21.01.2004).
З цих норм слідує висновок, що на банківському рахунку не зберігаються індивідуально визначені кошти власника рахунку, відповідна сума грошових коштів обліковуються банком на рахунку під зобов`язання банку за дорученням власника рахунку перерахувати/зарахувати відповідну суму грошових коштів у межах такої суми.
За таких умов, безготівкові кошти не є індивідуалізованими матеріальними об`єктами, відповідно режим поводження з ними не може бути аналогічний тому, який запроваджений до речових доказів. Тому, накладення арешту на грошові кошти, що обліковуються на рахунках, враховуючи їх нематеріальний і неіндивідуалізований характер, не узгоджується з заявленою метою - збереження речових доказів, адже їх неможливо використати як доказ у кримінальному провадженні.
Крім того, в ухвалі про накладення арешту відсутні будь-які дані, які б вказували, що належні ФГ «Скарбниця-Агро» кошти, які знаходяться на банківських рахунках, набуті кримінально протиправним шляхом, зберегли на собі сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Така правова позиція викладена в ухвалі Вищого антикорупційного суду від 19.09.2019 р. у справі №760/18416/19.
Грошові кошти у безготівковій формі на банківському рахунку (без найменування номіналів купюр, їх серійних номерів та інших родових та індивідуальних ознак, властивих для готівкових коштів), не підпадають під визначення речових доказів в кримінальному провадженні, оскільки не є матеріальними об`єктами, які можуть зберегти сліди злочинів. Вони не можуть бути речовими доказами.
Отже, накласти арешт з метою забезпечення збереження речових доказів можна лише на готівкові кошти.
Згідно ст.3.1. Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», кошти існують у готівковій формі (формі грошових знаків), або безготівковій формі (формі записів на рахунках у банках).
Тобто, грошові кошти у безготівковому вигляді не є матеріальним об`єктом, а отже, не можуть бути речовим доказом в розумінні ст. 98 КПК України і накладеним арешту на них не узгоджується з вимогами ст. 170 КПК України.
Крім того, органом досудового розслідування на час вирішення клопотання про накладення арешту на майно, а також щодо наявності підстав для зняття такого арешту, не надано переконливих доказів, які б свідчили, що гроші в безготівковому вигляді можуть бути предметом, знаряддям злочину, містити сліди злочину або ж здобуті злочинним шляхом.
Отже, відповідно до вищевикладеного, в силу своєї природи, безготівкові гроші не можуть зберегти на собі якісь сліди (відбитки, позначки) або відомості про обставини, що розслідуються під час кримінального провадження, як наслідок не можуть бути речовими доказами.
Просив скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.09.2021 на банківські рахунки ФГ «СКАРБНИЦЯ АГРО».
В судовому засіданні в режимі відеоконференції представник ФГ «СКАРБНИЦЯ АГРО» - адвокат ОСОБА_3 підтримав клопотання про скасування арешту майна за викладених у ньому обставин, додатково зазначив, що змінився третій орган досудового розслідування у кримінальному провадженні, в якому був накладений арешт на банківські рахунки ФГ «СКАРБНИЦЯ АГРО», слідчим не надано доказів, що необхідність у арешті банківських рахунків не відпала, вважає це зловживанням процесуальним правом, необхідності у арешті банківських рахунків ФГ «СКАРБНИЦЯ АГРО» немає.
Слідчий в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, пояснив, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62020100000000973 від 08.05.2020.
03.03.2023 постановою Офісу Генерального прокурора підслідність у кримінальному провадженні визначена за СУ ГУНП в Кіровоградській області. З матеріалів кримінального провадження вбачається, що члени злочинного угрупування - представники Асоціації «ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ АСОЦІАЦІЇ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИСМЦІВ» ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та інші особи здійснюють оперативне управління та контроль за фінансово - господарською діяльністю низки юридичних осіб, в тому числі, і ФГ "Скарбниця - Агро" код ЄДРПОУ 37443419. Вказані особи організували незаконну діяльність із сприяння мінімізації податкового навантаження та ухиленню від сплати податків підприємствами реального сектору економіки (вигодонабувачами), шляхом видачі завідомо неправдивих первинних фінансово-господарських документів та документів податкової звітності від імені спеціально створених/придбаних підприємств які входять до складу злочинного механізму. В ході досудового розслідування вивчається причетність до описаних дій ФГ "Скарбниця - Агро" та його працівників.
З 01.01.2020 по 15.01.2021 ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та інші члени злочинного угрупування з використанням вказаних сільськогосподарських підприємств незаконно сформували податковий кредит на загальну суму понад 45 млн. грн. ПДВ.
На даний час органом досудового розслідування з метою встановлення кола причетних осіб до вчинення вказаного кримінального правопорушення, на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_8 про тимчасовий доступ до речей і документів від 06.06.2023 (№ 405/3753/23) проведений тимчасовий доступ до документів, що знаходяться у володінні Державної податкової служби України, де вилучено відомості з баз даних - Інформаційно-комунікаційної системи ДПС України «Податковий блок» щодо вказаних суб`єктів господарювання, інформацію про податковий стан суб`єктів господарювання, визначений територіальними органами ДПС України; внесення/невнесення суб`єктів господарювання на засідання Комісії та результатів розгляду питання включення до переліку ризикових; копій рішень суду, які набрали законної сили та стали підставою прийняття рішення щодо виключення платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості або скасування рішення про неврахування таблиці цих платників податку; матеріали перевірок (документальних планових, позапланових, камеральних) та інформацію про результати адміністративних і судових оскаржень накладених податкових зобов`язань за результатами таких перевірок, які узгоджені відповідно до ст.ст.54, 56 ПК України.
Постановою від 19.05.2023 ним, в порядку ст.ст. 40, 71, 110 КПК України, залучено в якості спеціалістів - працівників відділу запобіганню фінансовим операціям, пов`язаних з легалізацією доходів одержаних злочинним шляхом Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, та доручено спеціалісту провести аналітичне дослідження - аналіз 5 додатків до декларацій з ПДВ для підтвердження/спростування фінансово-господарських відносин між вказаними суб`єктами господарювання і визначення задекларованих ними сум податку на додану вартість з 01.01.2020 по 15.01.2021, що підпадають під кримінальну відповідальність за ч.ч. 1-3 ст.212 КК України.
Таким чином, досудове розслідування у кримінальному провадженні триває, проводиться аналітичне дослідження діяльності суб`єктів господарської діяльності, в т.ч. ФГ «Скарбниця-Агро».
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 09.09.2021 накладено арешт на банківські рахунки вказаних суб`єктів господарської діяльності з метою забезпечення речових доказів, накладено арешт на майно, що є предметом клопотання, шляхом встановлення заборони службовим особам банківських установ до завершення досудового розслідування та судового розгляду у кримінальному провадженні їх використання та розпорядження ними, зупинивши проведення всіх видаткових операцій по рахункам, окрім операцій щодо розрахунку з державним бюджетом та операцій по надходженню грошових коштів.
При цьому, як убачається зі змісту вказаної ухвали слідчого судді, метою накладення арешту на грошові кошти, в тому числі, належних ФГ «Скарбниця- Агро», є забезпечення збереження майна, яке відповідає речовим доказам та являються об`єктами кримінально протиправних дій і можуть бути використані як докази обставин переведення їх у готівку, заволодіння бюджетними коштами, ухилення від сплати податків реально діючими суб`єктами підприємницької діяльності, а також інших кримінальних правопорушень, тобто відповідають критеріям, визначених положеннями ст. 98 КПК України.
Таким чином, слідчий суддя, відповідно до вимог ст.ст. 132, 170-173 КПК України, обґрунтовано наклав арешт на вищезазначене майно.
Крім цього, грошові кошти, які знаходяться на банківських рахунках ФГ «Скарбниця-Агро», арешт яких просить скасувати адвокат, фактично є предметом здійснення досудового розслідування кримінального провадження № 62020100000000973 від 08 травня 2020 року, та у застосуванні такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт грошових коштів, розміщених на банківських рахунках, не минула потреба.
Таким чином, на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою збереження речових доказів, а слідчий суддя на даній стадії не наділений процесуальними повноваженнями вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним з яких і є накладення арешту на майно.
Вважає, що слідчим суддею обґрунтовано накладено арешт на грошові кошти, з метою збереження речових доказів, з врахуванням наслідків від вжиття такого заходу для інших осіб та з забезпеченням своїм рішенням розумності та співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Просив відмовити у задоволенні клопотання про скасування арешту майна.
Прокурор ОСОБА_9 в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд клопотання буз його участі, зазначив, що проти задоволення клопотання заперечує, оскільки досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.
Слідчий суддя, заслухавши доводи представника ФГ «СКАРБНИЦЯ АГРО» - адвоката ОСОБА_3 , слідчого, повно та всебічно дослідивши клопотання про скасування арешту майна та матеріали, якими воно обґрунтовується, дійшов наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62020100000000973 від 08.05.2020, за ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст.358, ч. 1 ст. 401-1, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255 КК України.
03.03.2023 постановою Офісу Генерального прокурора підслідність у даному кримінальному провадженні визначена за СУ ГУНП в Кіровоградській області.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.09.2021, по справі № 757/47867/21, провадженні №1-кс- 42758/21, на грошові кошти ФГ «СКАРБНИЦЯ - АГРО», код ЄДРПОУ 37443419, які розміщені на банківських рахунках у: ПрАТ «КБ «АКОРДБАНК» (МФО 380634): № НОМЕР_1 (гривня),№ НОМЕР_1 (долар, № НОМЕР_1 (євро); AT КБ «ПриватБанк» (МФО 305299): № НОМЕР_2 ; АТ «КРЕДОБАНК» (МФО 325365): № НОМЕР_3 ; ПАТ «БАНК «УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ» (МФО 320371):№ НОМЕР_4 (гривня),№ НОМЕР_4 (долар, № НОМЕР_4 (євро); АТ «ЄПБ» (МФО 377090): № НОМЕР_5 (гривня),№ НОМЕР_5 (долар, № НОМЕР_5 (євро), був накладений арешт з метою забезпечення збереження речових доказів у кримінальному провадженні.
Статтею 174 КПК України передбачено, що підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Аналізуючи положення кримінально процесуального законодавства з приводу накладення арешту на майно особи, обов`язковою передумовою, яка обґрунтовує необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, є наявність достатніх доказів, що вказують на вчинення злочину, наявність обґрунтованої підозри, підставу для арешту майна; наслідки арешту для третіх осіб, а також розумність і співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, що визначено положенням ч. 2 ст. 173 КПК України. При цьому обов`язок доведення існування зазначеної умови КПК України покладається на орган досудового розслідування.
При цьому, ч. 10 ст. 170 КПК України визначено, що арешт може бути накладено в тому числі на гроші у безготівковій формі, які знаходяться на банківських рахунках.
Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що слід врахувати необхідність забезпечення справедливого балансу між конкуруючими інтересами відповідної особи і суспільства в цілому. Необхідно зважати й на те, що цілі, згадані в цьому положенні можуть мати певне значення при визначені того, чи забезпечено баланс між вимогами відповідних суспільних інтересів і основоположним правом заявника на власність. В обох контекстах держава користується певним полем розсуду при визначені заходів, які необхідно вжити для забезпечення дотримання Конвенції. Рішення «Sargsyan v. Azerbaijan», n.220.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ісмаїлов проти Росії» від 06.11.2008 року, де вказувалися порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в якому зазначено, що кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».
Нормою ст. 41 Конституції України встановлюється непорушність права особи на володіння, користування і розпорядження своєю власністю.
Відповідно до положень ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Разом з тим, як вбачається із наданих суду матеріалів відсутні відомості вважати, що арештоване майно відповідає критеріям, визначеним ст. 98 КПК України, і є безпосередньо предметом кримінального правопорушення, що розслідується, а слідчим та прокурором не доведено зворотнього, а відтак, посилання на наявність правових підстав, передбачених п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, на думку слідчого судді, є необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам кримінально процесуального законодавства.
Окрім того, дані грошові кошти не індивідуалізовані, без конкретних родових ознак. Тобто, у даному випадку, слідчим та прокурором порушено право ФГ «СКАРБНИЦЯ - АГРО» на мирне володіння та користування своїм майном.
Слідчим суддею зауважується про те, що арешт на грошові кошти, які розміщені на банківських рахунках, ФГ «СКАРБНИЦЯ - АГРО» був накладений 09.09.2021, тобто з дати накладення арешту минув значний час, зазначений арешт блокує фінансово - господарську діяльність ФГ «СКАРБНИЦЯ - АГРО», а тому, слідчий та прокурор повинні надати слідчому судді додаткові аргументи щодо наявності потреби у подальшому збереженні такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна.
Враховуючи зазначене, підстав вважати, що існує правова підстава для арешту грошових коштів, які розміщені на банківських рахунках, ФГ «СКАРБНИЦЯ - АГРО», на теперішній час немає, ризики, що стали підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, на час розгляду клопотання про скасування арешту майна, відпали, а тому, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність у кримінальному провадженні даних, які б виправдовували подальше втручання держави у володіння ФГ «СКАРБНИЦЯ - АГРО» належним йому майном та задовольняє клопотання про скасування арешту майна.
Керуючись ст.ст. 174, 369-372 КПК України,
постановив:
Клопотання представника ФГ «СКАРБНИЦЯ АГРО» - адвоката ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62020100000000973 від 08.05.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 358, ч. 1 ст. 401-1, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255 КК України, про скасування арешту майна - задовольнити.
Скасувати арешт, який накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.09.2021, по справі № 757/47867/21, провадженні №1-кс- 42758/21, з грошових коштів ФГ «СКАРБНИЦЯ - АГРО», код ЄДРПОУ 37443419, розміщених на наступних банківських рахунках у:
1)ПрАТ «КБ «АКОРДБАНК» (МФО 380634):
-№ НОМЕР_1 (гривня),
-№ НОМЕР_1 (долар),
-№ НОМЕР_1 (євро);
2)AT КБ «ПриватБанк» (МФО 305299):
-№ НОМЕР_2 ;
3)АТ «КРЕДОБАНК» (МФО 325365):
-№ НОМЕР_3 ;
4)ПАТ «БАНК «УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ» (МФО 320371):
-№ НОМЕР_4 (гривня),
-№ НОМЕР_4 (долар),
-№ НОМЕР_4 (євро);
5)АТ «ЄПБ» (МФО 377090):
-№ НОМЕР_5 (гривня),
-№ НОМЕР_5 (долар),
-№ НОМЕР_5 (євро).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_10
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2023 |
Оприлюднено | 29.09.2023 |
Номер документу | 113773753 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні