Справа № 520/10197/19
Провадження № 6/947/378/23
УХВАЛА
01.11.2023
Київський районний суд м. Одеси у складі головуючого - судді Луняченка В.О. ,
За участі приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Колечка Д.М.,
Розглянувши подання приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Колечка Дмитра Миколайовича про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України боржнику ОСОБА_1 до виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням суду, -
ВСТАНОВИВ:
До Київського районного суду м. Одеси 17.10.2023 року звернувся приватний виконавець виконавчого округу Одеській області Колечко Д.М. із поданням про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України боржнику ОСОБА_1 до виконання зобов`язань, покладених рішенням Одеського апеляційного суду від 16.10.2020 року у справі №520/10197/19 про стягнення аліментів.
Як вбачається у поданні, яке було підтримано у судовому засіданні виконавцем, у його провадженні з 21.12.20220 року на примусовому виконанні перебуває виконавчий лист №520/10197/19 виданий Київським районним судом м. Одеси 04.12.2020 року, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі частини від усіх доходів.
Про обізнаність боржника про наявність відкритого відносно нього виконавчого провадження свідчать як факт ознайомлення ним із матеріалами виконавчого провадження 15.09.2021 року, часткової сплати аліментів, так і наявність переписки між боржником та його представником та виконавцем, яка знаходиться у матеріалах виконавчого провадження №63973056.
Згідно розрахунку заборгованості від 02.10.2023 року у боржника наявна заборгованість по аліментах у розмірі 38423,04 грн.
Підставами для встановлення відповідного обмеження боржнику визначено як сам факт наявної заборгованості так і небажання боржником надавати виконавцю, на вимогу, уточнену декларацію про доходи і майно, після з`ясування того що у поданої 08.09.2021 році боржником декларації не вказано про наявність банківських рахунків, про наявний дохід, в тому числі від оренди належних боржнику земельних ділянок, а крім того, після звільнення боржника 31.07.2022 року з останнього відомого місця роботи у ОСББ 2 П`ятнадцята Перлина» , він не з`являється на виклики виконавця , не сплачує заборгованість та не надає декларацію про доходи.
Цивільний процесуальний кодекс України ( далі ЦПК України ) визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави ( ч.1 ст. 2 ЦПК України ).
Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права, розглядаючи справи відповідно доКонституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та застосовуючи при розгляді справ, зокрема,Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права ( ч.1,2 та 4 ст. 10 ЦПК України ).
На підставі ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до вимог п.4 ст. 264 ЦПК України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
За змістом постанови Верховного Суду від 19 серпня 2020 року по справі №910/8130/17, при розгляді питання про розгляд судами подання виконавця щодо тимчасового обмеження боржника у виїзді за межі України, зазначено наступне:
«відповідно до пункту 19 частини третьої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" у разі ухилення боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи чи керівника боржника - юридичної особи за межі України до виконання зобов`язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів.
Згідно із статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в країну громадян України" право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадку, коли він ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов`язань.
На виконання статті 2 Указу Президента України "Про додаткові заходи щодо підвищення ефективності виконання рішень судів" від 24.03.2008 № 261/2008 стосовно врегулювання порядку виїзду за кордон осіб, які мають невиконані зобов`язання, було видано спільного листа Міністерства юстиції України та Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27.05.2008 № 25-32/463 та № 25-5347, в якому зазначено, що наявність в особи невиконаних зобов`язань, покладених на неї судовим рішенням, у тому числі аліментних, є підставою для обмеження її у праві виїзду за межі України, до того ж питання такого обмеження вирішується судом.
Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012).
Відповідно до висновків, викладених Верховним Судом України при проведенні аналізу судової практики щодо вирішення питання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, ухилення боржника від виконання своїх зобов`язань є оціночним поняттям. Доведення факту ухилення боржника від виконання зобов`язання покладається на державного виконавця, який ініціює встановлення тимчасового обмеження у виїзді особи за межі України.
У листі Верховного Суду України від 01.02.2013 "Судова практика щодо вирішення питання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України" зазначено, що законом передбачено юридичні санкції у вигляді тимчасового обмеження у праві виїзду не за наявності факту невиконання зобов`язань, а за ухилення від їх виконання. У зв`язку з цим з метою всебічного і повного встановлення усіх обставин справи, встановлення дійсних прав та обов`язків учасників спірних правовідносин суду належить з`ясувати, чи дійсно особа свідомо не виконувала належні до виконання зобов`язання в повному обсязі або частково.
Отже, Законом України "Про виконавче провадження" закріплено право державного виконавця, у разі ухилення боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням, звертатись до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України.
Поряд з цим, згідно з правилами статті 337 ГПК України, тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи може мати місце виключно у випадку: - коли ця особа є боржником; - невиконання нею судового рішення, на строк до повного виконання такого судового рішення.
Такий захід забезпечення виконання судового рішення є виключним.
Статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України та в`їзд в Україну громадян України" передбачено, що громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта або громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, зокрема, у випадках, якщо діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов`язання до виконання зобов`язань або розв`язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках.
Таким чином, наявність в особи невиконаних зобов`язань, покладених на неї, є підставою для обмеження її у праві виїзду за межі України.
Аналіз наведеного дає підстави для висновку про те, що законом передбачено юридичні санкції у вигляді тимчасового обмеження у праві виїзду не за наявності факту невиконання зобов`язань, а за ухилення від їх виконання. У зв`язку з цим з метою всебічного і повного з`ясування усіх обставин справи, встановлення дійсних прав та обов`язків учасників спірних правовідносин заявник повинен надати достатньо підтверджені відомості про те, чи дійсно особа свідомо не виконувала належні до виконання зобов`язання в повному обсязі або частково.
Ухилення від виконання зобов`язань, покладених на боржника судовим рішенням, може полягати як в активних діях (нез`явлення на виклики державного виконавця, приховування майна, доходів тощо), так і в пасивних діях (невжиття будь-яких заходів для виконання обов`язку сплатити кошти).
При цьому Касаційний господарський суд звертає увагу на те, що Закон України "Про виконавче провадження" є спеціальною нормою права, якою врегульовано умови та порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які відповідно до закону підлягають примусовому виконанню. Тобто вказаним Законом врегульовано права та обов`язки осіб, на правовідносини яких розповсюджується дія такої норми права.
Відтак якщо спеціальною нормою права (пунктом 19 частини третьої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження") передбачено, що у разі ухилення боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи чи керівника боржника - юридичної особи за межі України до виконання зобов`язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів,то обмеження виконавця у такому праві означатиме порушення прав виконавця, які визначені спеціальною нормою права, а саме Законом України "Про виконавче провадження"».
У даному випадку суд приймає до уваги що у судовому засіданні було доведено наявність у провадженні приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Колечка Дмитра Миколайовича діючого виконавчого провадження №63973056 відкритого 21.12.2020 року за виконавчим листом №520/10197/19 виданим Київським районним судом м. Одеси 04.12.2020 року щодо виконання зобов`язань, покладених рішенням Одеського апеляційного суду від 16.10.2020 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі частини від усіх доходів , боржником по якому є ОСОБА_1 , який є обізнаним про наявність боргових зобов`язань та відкритого виконавчого провадження, наявність у боржника заборгованості у розмірі 38423,04 гривні, небажання боржника надавати за вимогою виконавця декларацію про свої доходи, у тому числі після звільнення ще 31.07.2021 року з останнього відомого місяця роботи.
У сукупності встановлені обставини надають суду можливість прийти до висновку про навмисне ухилення боржника від своїх обов`язків по виконанню зобов`язань по виконавчому листу, що є підставою для задоволення подання щодо встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України боржнику ОСОБА_1 до виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням суду.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 258-261,271,353,354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Задовольнити подання приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Колечка Дмитра Миколайовича про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України боржнику ОСОБА_1 до виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням суду.
Тимчасово обмежити громадянина України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 місце реєстрації АДРЕСА_1 ) у праві виїзду за межі України, до виконання зобов`язань, покладених рішенням Одеського апеляційного суду від 16.10.2020 року у справі №520/10197/19 про стягнення аліментів у збільшеному розмірі.
Повний текст ухвали буде виготовлено протягом п`яти днів після проголошення вступної та резолютивної частині ухвали.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складений судом 03.11.2023 року.
Суддя Луняченко В. О.
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2023 |
Оприлюднено | 06.11.2023 |
Номер документу | 114647253 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Луняченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні