Ухвала
від 31.10.2023 по справі 910/3823/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відмову у заявленому відводі

31.10.2023Справа № 910/3823/21

Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К.І., при секретарі судового засідання Олексюк О.В., розглянувши

заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРП Експерт"

про відвід судді

у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Клас"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРП Експерт"

про стягнення 145 584,00 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Жиленкова В.В.

від відповідача: не з`явився

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду міста Києва з позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "А-Клас" (далі - ТОВ "А-Клас", позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРП Експерт" (далі - ТОВ "ЕРП Експерт", відповідач) про стягнення попередньої оплати у сумі 145 584,00 грн. за договором про надання інформаційно-консультативних послуг № 2020/85 від 28.02.2020.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.04.2021 позовну заяву ТОВ "А-Клас" прийнято до розгляду та відкрито провадження, справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, учасникам справи надані строки для реалізації своїх процесуальних прав та обов`язків.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.05.2021 за клопотанням відповідача провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 910/20817/20, що розглядалася Господарським судом міста Києва.

У звязку із набранням законної сили рішенням у справі № 910/20817/20 ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.07.2023 провадження у даній справі поновлено, призначено розгляд справи по суті.

До початку розгляду справи по суті - 21.09.2023 представник відповідача (ТОВ "ЕРП Експерт") Олійник О.С. подав заяву по відвід головуючого судді у справі, за результатами розгляду якої ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.09.2021 у задоволенні вказаної заяви було відмовлено. У цьому ж засіданні розгляд справи було розпочато по суті, але у звязку з неявкою представника відповідача (ТОВ "ЕРП Експерт") судове засідання було відкладене до 31.10.2023.

27.10.2023 представник відповідача (ТОВ "ЕРП Експерт") Олійник О.С. повторно подав заяву по відвід головуючого судді у справі через систему «Електронний суд», яку суд поставив на розгляд у судове засідання, призначене на 31.10.2023, оскільки вказана заява надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання.

У обґрунтування цієї заяви представник відповідача зазначив, що суд безпідставно не розглянув клопотання представника ТОВ "ЕРП Експерт" № EPП/226 від 25.09.2023 про його участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, не надав представнику відповідача доступу до суду та розпочав розгляд справи по суті в день закриття підготовчого провадження без згоди представника відповідача, що свідчить про особисту зацікавленість головуючого судді у розгляді даної справи та намір перешкодити законній діяльності адвоката.

Представник позивача у судовому засідані проти заявленого клопотання заперечив, зазначив, що воно є необгрунтованим, безпідставним та таким, що затягує розгляд справи.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, через систему «Електронний суд» подав клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою програмної системи "EasyCon" № EPП/226 від 25.09.2023, яке надійшло до суду 19.10.2023.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.10.2023 заяву представника ТОВ "ЕРП Експерт" (адвоката Олійника О.С.) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задоволено частково, вирішено провести судове засідання у справі № 910/13823/21, призначене на 31.10.23 об 10:50 год, за участю представника ТОВ "ЕРП Експерт" (адвоката Олійника О.С.) в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням програмного забезпечення "ВКЗ" (посилання у мережі Інтернет: https://vkz.court.gov.ua/).

Вказану ухвалу від 26.10.2023 було доставлено до електронної скриньки представника відповідача 27.10.2023, що підтверджується повідомленням про доставку електронного листа, а також відправлено засобами поштового зв`язку на поштову адресу відповідача (трекінг номер поштового відправлення 0600056223891) та його представника Олійника О.С. (трекінг номер поштового відправлення 0600056221449).

Проте у судове засідання, призначене на 31.10.23 об 10:50 год, представник ТОВ "ЕРП Експерт" (адвокат Олійник О.С.) в режимі відеоконференції не з`явився, засобами телефонного зв`язку повідомив, що ним буде подане клопотання про відкладення розгляду справи.

Суд, розглянувши заяву представника відповідача (ТОВ "ЕРП Експерт") - адвоката Олійника О.С. про відвід головуючого судді у справі та заслухавши думку представника позивача, дійшов висновку, що підстав для задоволення відводу немає, враховуючи наступне.

Право на подання заяви про відвід судді є однією з гарантій законності здійснення правосуддя і об`єктивності та неупередженості розгляду справи, що закріплено у ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, зокрема, щодо основних процесуальних гарантій, якими може скористатися особа при розгляді її позову в національному суді і до яких належить розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно зі ст. 38 ГПК України учасники справи можуть заявити відвід судді, секретарю судового засідання, експерту, перекладачу із підстав, визначених ст.ст. 35-37 ГПК України. Відвід повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання. Після спливу вказаного строку заявляти відвід дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.

Відповідно до ч.ч. 2, 3, 8 ст. 39 ГПК України питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 32 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.

Якщо заява про відвід судді надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання, така заява не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.

Суд вирішує питання про відвід без повідомлення учасників справи. За ініціативою суду питання про відвід може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід.

Згідно з ч. 1 ст. 35 ГПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо:

1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;

2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання, або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі;

3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи;

4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи;

5) є інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді.

У даному випадку заява представника ТОВ "ЕРП Експерт"- адвоката Олійника О.С. про відвід головуючого у справі мотивована тим, що суд не розглянув його клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції (яке надійшло до суду 19.10.2023) та розпочав розгляд справи по суті одразу після закриття підготовчого провадження без згоди відповідача, чим обмежив адвоката Олійника О.С. у доступі до правосуддя. На думку заявника вказані обставини свідчать про упередженість та необ`єктивність судді при розгляді даної справи.

Проте, необхідно зазначити, що такі доводи заявника не є підставою, передбаченою ст. 35 ГПК України, для відводу судді, оскільки вони фактично зводяться до незгоди сторони спору з процесуальними діями та рішеннями головуючого судді під час розгляду справи.

Згідно з положеннями Господарського процесуального кодексу України правомірність, повнота та об`єктивність прийнятого судового рішення, правильне застосування норм матеріального чи процесуального права, оцінювання доказів, є предметом дослідження у відповідному апеляційному господарському суді або касаційному господарському суді, та не є підставою для відводу судді.

Частиною 4 ст. 35 ГПК України встановлено, що незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.

За таких обставин доводи заявника не містять посилань на наявність передбачених законом обставин, які є підставами для відводу, не містять належних обґрунтувань про те, що суд прямо чи опосередковано зацікавлений в результаті розгляду справи та є упередженим.

У рішенні по справі "Білуха проти України" від 09.11.2006 Європейський суд з прав людини зауважив, що особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного.

Враховуючи викладене та зважаючи на те, що заявником не надано належних доводів і доказів упередженості та необ`єктивності головуючого судді у справі, при цьому доводи представника ТОВ "ЕРП Експерт" лише виражають його незгоду з процесуальними рішеннями судді у справі, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявленого представником ТОВ "ЕРП Експерт" відводу судді Головіній К. І.

Відповідно до Бангалорських принципів поведінки суддів, які схвалено Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН 27.07.2006 № 2006/23 від 19.05.2006, незалежність судових органів є передумовою забезпечення правопорядку та основною гарантією справедливого вирішення справи в суді. Отже, суддя має відстоювати та втілювати в життя принцип незалежності судових органів в його індивідуальному та колективному аспектах.

Пунктом 1.1 Бангалорських принципів поведінки суддів передбачено, що суддя повинен здійснювати свою судову функцію незалежно, виходячи виключно з оцінки фактів, відповідно до свідомого розуміння права, незалежно від стороннього впливу, спонукання, тиску, загроз чи втручання, прямого чи опосередкованого, що здійснюється з будь-якої сторони та з будь-якою метою. Одночасно, вказаними Принципами унормовано, що об`єктивність судді є необхідною умовою для належного виконання ним своїх обов`язків. Вона проявляється не тільки у змісті винесеного рішення, а й в усіх процесуальних діях, що супроводжують його прийняття.

Згідно з п. 2.1, 2.2 Бангалорських принципів поведінки суддів при виконанні своїх обов`язків суддя вільний від будь-яких схильностей, упередженості чи забобонів. Поведінка судді в процесі засідання та за стінами суду має сприяти підтримці та зростанню довіри суспільства, представників юридичної професії та сторін у справі до об`єктивності суддів та судових органів.

На підставі викладеного суд зазначає, що при розгляді справи суддя керується саме нормами чинного господарського процесуального законодавства, засадами здійснення господарського судочинства та дотримується вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого розгляду спору. Отже, заявлений відвід судді Головіній К. І. є безпідставним та таким, що задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 11 ст. 39 ГПК України за результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.

На підставі викладеного, керуючись ст. 35, 39, 43, 234 ГПК України, Господарський суд м. Києва

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРП «Експерт" - адвоката Олійника О.С. про відвід судді Головіної К. І. від розгляду справи № 910/3823/21.

Ухвала постановлена в нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 31 жовтня 2023 року.

Повний текст ухвали підписаний 03 листопада 2023 року.

Ухвала набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, визначеними ст.ст. 256-259 ГПК України.

Суддя Головіна К. І.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення31.10.2023
Оприлюднено06.11.2023
Номер документу114650074
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —910/3823/21

Постанова від 02.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Ухвала від 02.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Ухвала від 05.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Ухвала від 23.01.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Ухвала від 08.01.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Рішення від 31.10.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 31.10.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 26.10.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 27.09.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 21.09.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні