Ухвала
від 08.11.2023 по справі 420/19199/23
П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відкриття апеляційного провадження

08 листопада 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/19199/23

П`ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Шеметенко Л.П., суддів Градовського Ю.М., Турецької І.О., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, Головного управління ДПС в Одеській області, треті особи - Одеська обласна прокуратура, Громадська організація «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» про зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

До П`ятого апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року по справі № 420/19199/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, Головного управління ДПС в Одеській області, треті особи - Одеська обласна прокуратура, Громадська організація «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» про зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою судді-доповідача П`ятого апеляційного адміністративного суду Шеметенко Л.П. від 05 жовтня 2023 року витребувано з Одеського окружного адміністративного суду матеріали справи № 420/19199/23, відкладено вирішення питання щодо можливості залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, відкриття або відмови у відкритті апеляційного провадження до надходження матеріалів справи № 420/19199/23 до П`ятого апеляційного адміністративного суду, необхідних для розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року.

17.10.2023 року до П`ятого апеляційного адміністративного суду надійшли матеріали справи № 420/19199/23.

Ухвалою судді-доповідача П`ятого апеляційного адміністративного суду Шеметенко Л.П. від 18 жовтня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без руху, надано апелянту строк протягом десяти днів з моменту отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом направлення на адресу П`ятого апеляційного адміністративного суду належним чином оформлену апеляційну скаргу разом з її копіями у відповідності до кількості учасників справи.

В ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху суддею-доповідачем вказано на те, що в тексті апеляційної скарги апелянт зазначає такі вислови як: «…позовну заяву було залишено без руху з непередбачених Законом та видуманих суддею Аракелян підстав», «…свідоме ігнорування суддею Аракелян положень законодавства та її не бажання розглядати поданий мною позов», «…розгорнуте обґрунтування є видумкою судді Аракелян, яка у жодній статті КАС України не міститься».

Суддею-доповідачем звернуто увагу апелянта на недопустимість використання наведених вище висловлювань стосовно судді, який здійснював розгляд справи в суді першої інстанції, які принизливо та негативно характеризує здійснення правосуддя.

Суддя-доповідач дійшов висновку, що подана апеляційна скарга не відповідає вимогам КАС України, на підставі чого підлягає залишенню без руху із наданням скаржнику строку для подання належним чином оформленої апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції.

На виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, апелянтом подана заява від 02.11.2023 року (передана судді-доповідачу 03.11.2023 року), в якій апелянт, зокрема, зазначає, що апеляційна скарга не містить образливих висловлювань щодо судді суду першої інстанції, ним висловлені його оціночні судження, які не містять жодної образи.

Вирішуючи питання щодо можливості відкриття апеляційного провадження за поданою апеляційною скаргою, з урахуванням заяви апелянта, яка надана до суду на виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Згідно ст.ст. 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України, в редакції на момент подання апеляційної скарги) апеляційна скарга подається у письмовій формі.

В апеляційній скарзі зазначаються: 1) найменування суду апеляційної інстанції, до якого подається скарга; 2) найменування суду першої інстанції, який ухвалив рішення, номер справи та дата ухвалення рішення; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає апеляційну скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти, офіційна електронна адреса, за наявності; 4) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 5) вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, до суду апеляційної інстанції; 6) обґрунтування вимог особи, яка подала апеляційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справі та (або) застосування норм права; 7) у разі необхідності - клопотання особи, яка подає апеляційну скаргу, про витребування нових доказів, про виклик свідків тощо; 8) дата отримання копії судового рішення суду першої інстанції, що оскаржується; 9) перелік матеріалів, що додаються.

Апеляційна скарга може містити клопотання особи про розгляд справи за її участі. За відсутності такого клопотання вважається, що особа не бажає брати участі у судовому засіданні суду апеляційної інстанції.

Якщо в апеляційній скарзі наводяться нові докази, які не були надані суду першої інстанції, то у ній зазначається причина, з якої ці докази не були надані.

До апеляційної скарги додаються: 1) документ про сплату судового збору; 2) копії апеляційної скарги відповідно до кількості учасників справи; 3) копії доданих до апеляційної скарги письмових матеріалів, що відсутні в учасників справи, відповідно до кількості учасників справи; 4) докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного судового рішення суду першої інстанції, за наявності.

Якщо апеляційна скарга подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення від сплати судового збору.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

При цьому, статтею 45 КАС України передбачено, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.

З урахуванням конкретних обставин справи суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню адміністративного судочинства, зокрема: 1) подання скарги на судове рішення, яке не підлягає оскарженню, не є чинним або дія якого закінчилася (вичерпана), подання клопотання (заяви) для вирішення питання, яке вже вирішено судом, за відсутності інших підстав або нових обставин, заявлення завідомо безпідставного відводу або вчинення інших аналогічних дій, які спрямовані на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення; 2) подання декількох позовів до одного й того самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, або подання декількох позовів з аналогічним предметом і з аналогічних підстав, або вчинення інших дій, метою яких є маніпуляція автоматизованим розподілом справ між суддями; 3) подання завідомо безпідставного позову, позову за відсутності предмета спору або у спорі, який має очевидно штучний характер; 4) необґрунтоване або штучне об`єднання позовних вимог з метою зміни підсудності справи, або завідомо безпідставне залучення особи як відповідача (співвідповідача) з тією самою метою; 5) узгодження умов примирення, спрямованих на шкоду правам третіх осіб, умисне неповідомлення про осіб, які мають бути залучені до участі у справі.

Якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.

Суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання учасником судового процесу його процесуальними правами, суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.

Водночас, колегія суддів наголошує, що наведений в частині 2 статті 45 КАС України перелік не є вичерпним.

Так, колегія суддів зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина 1 статті 2 КАС України).

Неприпустимість зловживання процесуальними правами є однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства (пункт 9 частини 3 статті 2 КАС України).

Пунктом же 1 частини 5 статті 44 КАС України закріплено обов`язок учасників справи виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу.

Дії учасника справи чи його представника мають не лише за формою, але й за змістом відповідати завданню адміністративного судочинства.

Зміст права на справедливий суд несумісний зі свідомим виявом такими особами неповаги до честі, гідності, репутації іншого учасника, суду, суддів тощо.

У процесуальних відносинах, намагаючись донести певну думку до суду, учасник судового процесу має ретельно підбирати слова, а також з обережністю виявляти емоції щодо інших учасників, суду та конкретних суддів.

Суд не повинен толерувати використання нецензурної лексики, образливих і лайливих слів чи символів, зокрема для надання характеристик учасникам справи, іншим учасникам судового процесу, їх представникам і суду (суддям).

Такі слова та символи не можна використовувати ні у заявах по суті справи, заявах з процесуальних питань, інших процесуальних документах, ні у виступах учасників судового процесу та їхніх представників.

Аналогічні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі № 199/6713/14-ц, від 14 березня 2019 року у справі № 9901/34/19, від 7 листопада 2019 року у справі № 9901/324/19, від 7 квітня 2021 року у справі № 9901/23/21, від 8 липня 2021 року у справі № 9901/235/20, в ухвалі від 27 жовтня 2021 року у справі № 9901/598/19.

Наявність такої характеристики є достатньою для того, щоби суд застосував наслідки, передбачені частиною третьою статті 45 КАС України, а саме повернення, залишення без розгляду заяв, скарг, клопотань (ухвала Великої Палати Верховного Суду від 27 жовтня 2021 року у справі № 9901/598/19).

Аналогічно Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), застосовуючи підпункт «а» пункту 3 статті 35 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року оголошує неприйнятною будь-яку індивідуальну заяву, подану згідно зі статтею 34, якщо він вважає, що ця заява є зловживанням правом на її подання. Для прикладу, ЄСПЛ констатує зловживання правом на подання заяви, коли заявник під час спілкування з ЄСПЛ вживає образливі, погрозливі або провокативні висловлювання проти уряду-відповідача, його представника, органів влади держави-відповідача, проти ЄСПЛ, його суддів, Секретаріату ЄСПЛ або його працівників (див. mutatis mutandis ухвали щодо прийнятності у справах «Ржегак проти Чеської Республіки» від 14 травня 2004 року (Rehak v. the Czech Republic, заява № 67208/01), «Дюрінже та Грандж проти Франції» від 04 лютого 2003 року (Duringer and Grunge v. France, заяви № 61164/00 і № 18589/02)).

Водночас, ЄСПЛ визнавав, що якщо мова заявника є просто ущипливою, полемічною чи саркастичною, то вона є недостатньою для твердження вважати це зловживанням; вона має виходити «за межі нормальної, коректної та легітимної критики» («Ді Сальво проти Італії», «Апініс проти Латвії»; щодо протилежного випадку див. «Алексанян проти Російської Федерації», пункти 116-118).

Якщо під час провадження заявник припиняє вживати образливі висловлювання після офіційного попередження Суду, їх знімає, або, ще краще, вибачається за них, заяву не буде відхилено через зловживання правом на оскарження («Черніцин проти Російської Федерації», пункти 25-28).

На підставі наведеного у сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що висловлювання, наведені апелянтом в апеляційній скарзі: «…позовну заяву було залишено без руху з непередбачених Законом та видуманих суддею Аракелян підстав», «…свідоме ігнорування суддею Аракелян положень законодавства та її не бажання розглядати поданий мною позов», «…розгорнуте обґрунтування є видумкою судді Аракелян, яка у жодній статті КАС України не міститься» не можна визнати прийнятними та такими, що відповідають КАС України.

Поряд з цим, враховуючи подану апелянтом заяву на виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, в якій апелянт, зокрема, зазначає, що подана апеляційна скарга не містить образливих висловлювань щодо судді суду першої інстанції, ним висловлені його оціночні судження, які не містять жодної образи, а також, враховуючи наведені апелянтом в апеляційній скарзі обґрунтування вимог апеляційної скарги в частині порушення судом першої інстанції норм процесуального права, колегія суддів приходить до висновку про відсутність достатніх підстав для повернення апеляційної скарги апелянту без розгляду.

Разом з цим, колегія суддів вважає за необхідним роз`яснити апелянту, що намагаючись донести певну думку до суду, учасник судового процесу має ретельно підбирати слова, а також з обережністю виявляти емоції щодо інших учасників, суду та конкретних суддів.

Також, колегія суддів наголошує на необхідності дотримання з боку апелянта, як учасника справи, обов`язку виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу, як то передбачено п. 1 ч. 5 ст. 44 КАС України.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що перешкоди для прийняття апеляційної скарги та відкриття апеляційного провадження відсутні.

Керуючись ст.ст. 248, 295, 296, 300, 321, 325, 328 КАС України,-

У Х В А Л И В :

Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, Головного управління ДПС в Одеській області, треті особи - Одеська обласна прокуратура, Громадська організація «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів» про зобов`язання вчинити певні дії.

Роз`яснити апелянту, що намагаючись донести певну думку до суду, учасник судового процесу має ретельно підбирати слова, з обережністю виявляти емоції щодо інших учасників, суду та конкретних суддів, та дотримуватись обов`язку учасника справи виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу, передбаченого п. 1 ч. 5 ст. 44 КАС України, а невиконання цього обов`язку учасником справи може бути підставою для застосування наслідків, передбачених ч. 3 ст. 45 КАС України, а саме повернення, залишення без розгляду заяв, скарг, клопотань.

Запропонувати учасникам справи подати до П`ятого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу протягом п`яти днів з моменту отримання цієї ухвали.

Надіслати учасникам справи копію апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів разом з копією ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Л.П. Шеметенко

Суддя: Ю.М. Градовський

Суддя: І.О. Турецька

СудП'ятий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.11.2023
Оприлюднено13.11.2023
Номер документу114803835
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —420/19199/23

Рішення від 18.06.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Аракелян М.М.

Ухвала від 25.12.2023

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Аракелян М.М.

Постанова від 07.12.2023

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Шеметенко Л.П.

Ухвала від 08.11.2023

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Шеметенко Л.П.

Ухвала від 08.11.2023

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Шеметенко Л.П.

Ухвала від 18.10.2023

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Шеметенко Л.П.

Ухвала від 05.10.2023

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Шеметенко Л.П.

Ухвала від 18.09.2023

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Аракелян М.М.

Ухвала від 01.08.2023

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Аракелян М.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні