Ухвала
від 23.11.2023 по справі 621/4431/23
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 621/4431/23

Провадження № 2/621/1193/23

Ухвала

Іменем України

23 листопада 2023 року м. Зміїв

Суддя Зміївського районного суду Харківської області Вельможна І.В., розглянувши матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Нижньобишкінської селищної ради Чугуївського району про визнання факту спадкування частини земельної ділянки,

в с т а н о в и в:

22 листопада 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Нижньобишкінської селищної ради Чугуївського району з наступними вимогами: визнати за ОСОБА_1 факт спадкування, частини розміром 3,125 га., з цільовим призначенням - пасовища з земельної ділянки загальною площею 7,38 га, яка дісталася у власність ОСОБА_2 внаслідок розпаювання земель КСП "Донецьке"; судові витрати покласти на відповідача .

Ознайомившись з позовною, дійшов наступного:

Згідно положень статті 175 Цивільного процесуальногокодексу України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Позовна заяваповинна містити: 1)найменування судупершої інстанції,до якогоподається заява; 2)повне найменування(дляюридичних осіб)або ім`я(прізвище,ім`я тапо батькові-для фізичнихосіб)сторін таінших учасниківсправи,їх місцезнаходження(дляюридичних осіб)або місцепроживання чиперебування (дляфізичних осіб),поштовий індекс,ідентифікаційний кодюридичної особив Єдиномудержавному реєстріпідприємстві організаційУкраїни (дляюридичних осіб,зареєстрованих зазаконодавством України),а такожреєстраційний номероблікової карткиплатника податків(дляфізичних осіб)за йогонаявності абономер ісерію паспортадля фізичнихосіб -громадян України(якщотакі відомостіпозивачу відомі),відомі номеризасобів зв`язку,офіційної електронноїадреси таадреси електронноїпошти; 3)зазначення цінипозову,якщо позовпідлягає грошовійоцінці;обґрунтований розрахуноксум,що стягуютьсячи оспорюються; 4)зміст позовнихвимог:спосіб (способи)захисту правабо інтересів,передбачений закономчи договором,або іншийспосіб (способи)захисту правта інтересів,який несуперечить законуі якийпозивач проситьсуд визначитиу рішенні;якщо позовподано докількох відповідачів-зміст позовнихвимог щодокожного зних;5)виклад обставин,якими позивачобґрунтовує своївимоги;зазначення доказів,що підтверджуютьвказані обставини; 6)відомості провжиття заходівдосудового врегулюванняспору,якщо такіпроводилися,в томучислі,якщо закономвизначений обов`язковийдосудовий порядокурегулювання спору; 7)відомості провжиття заходівзабезпечення доказівабо позовудо поданняпозовної заяви,якщо такіздійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9)попередній (орієнтовний)розрахунок сумисудових витрат,які позивачпоніс іякі очікуєпонести узв`язку ізрозглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

У разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Позовна заява не відповідає вимогам частини 3 статті 175 Цивільного процесуального кодексу України, а саме:

- у порушення пункту 5, позивачем не зазначено доказів, що підтверджують вказані в позові обставини;

- у порушення пункту 7, позивачем не зазначено відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

- у порушення пункту 8 позивачем не зазначено доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності);

- у порушення пункту 9, позивачем не зазначено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

- у порушення пункту 10, позивачем не підтверджено позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Як вбачається з позовної заяви, позивач просить суд встановити факт спадкування частини земельної ділянки після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка на випадок своє смерті залишила заповіт, відповідно до якого своє майно на випадок своєї смерті заповіла позивачу ОСОБА_1 та на підставі якого ОСОБА_1 видано Свідоцтво про право на спадщину за заповітом до майна померлої ОСОБА_2 , яке складається з з земельної ділянки площею 4,2550 га, з них 3,6811 га ріллі, 0,5739 га сіножатей, що розташовані на території Нижньобишкинської сільської ради, КСП "Донецьке"; Зміївського району Харківської області, вищезазначена земельна ділянка належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 200260, виданого Зміївською районною державною адміністрацією 08.06.2006, зареєстрованого в книзі записів державних актів №010569100179.

В даному випадку позивачу слід обґрунтувати в зв`язку з якими обставинами вона потребують судового захисту.

Згідно пункту 23Постанови №7 Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину (яка згідно пункт 24 повинна бути у вигляді обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину) особа може звернутись до суду в порядку позовного провадження.

Окрім того, Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" роз`яснено, що при розгляді справ про спадкування суди мають звертати увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно достатті 49 Закону України "Про нотаріат" на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.

Між тим, до матеріалів справи позивачами не додано постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, а саме відмову ОСОБА_1 у видачі свідоцтв про право на спадщину, яка відкрилася після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , на частину земельної ділянки, що не ввійшла до спадкової маси визначеної у Свідоцтві про право на спадщину за заповітом, яке видане ОСОБА_3 28.11.2009 та посвідчене державним нотаріусом Зміївської державної нотаріальної контори Харківської області Чернолясовою Н.В., зареєстрованого в реєстрі за № 1-2636, спадкова справа № 626/2004.

Зазначаючи відповідачем Нижньобішкинську селищну раду Чугуївського району позивач не надає доказів, які б свідчили про наявність спору між нею та відповідачам.

Крім того, варто зазначити, що відповідачем у справі зазначено Нижньобишкінську селищну раду Чугуївського району ( код 04397626).

У справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи (частина 1 статті. 42 Цивільного процесуального кодексу України).

Згідно приписів статті 48 Цивільного процесуального кодексу України, сторонами в цивільному процесі є позивачі відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.

Разом з тим, на території, яка підсудна Зміївському районному суду Харківської області відсутня така юридична особа, як Нижньоюишкинська селищна рада Чугуївського району, а відповідно до інформації що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємцем та громадських формувань, юридична особа якій присвоєно код 04397626 є Нижньобишкинська сільська рада Зміївського району Харківської області, яка перебуває у стані припинення.

Так, управління майном територіальної громади належить до відання виконавчих органів відповідної ради, згідно наступного.

За умовами статті1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальна громада - жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр.

Згідно ч. 1 ст. 29 вказаного закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження , серед яких є управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Слід зазначити, що абзацом 7 пункту 20 Постанови Верховної ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-ІХ, утворено у Харківській області Чугуївський район (з адміністративним центром у місті Чугуїв) у складі територій Вовчанської міської, Зміївської міської, Малинівської селищної, Новопокровської селищної, Печенізької селищної, Слобожанської селищної, Старосалтівської селищної, Чкаловської селищної, Чугуївської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 715-р "Про визначення адміністративних центів та затвердження територій територіальних громад Харківської області" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Харківської області області.

Так, відповідно до вищевказаного розпорядження КМУ с. Нижній Бішкин Чугуївського району увійшло до Слобожанської територіальної громади із центром у смт Слобожанське Чугуївського району Харківської області.

Таким чином, суб`єктивний склад даної справи потребує уточнень.

У своїй постанові від 15.03.2023 року у справі № 352/371/21 Верховним Судому складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду зроблено правовий висновок наступного змісту. Лише за наявності належного складу відповідачів у справі суд у змозі вирішувати питання про обґрунтованість позовних вимог та вирішити питання про їх задоволення, без залучення таких належних відповідачів позовні вимоги вирішені бути не можуть.

Також, позовна заява не відповідає вимогам статті 177 Цивільного процесуального кодексу України

Відповідно до вимог частини 4 статті 177 Цивільного процесуального кодексу України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

В позовній заяві позивачем з посиланням на статтю 84 Цивільного процесуального кодексу України заявлено клопотання про витребування від відповідача усіх документальних підтверджень виділення ОСОБА_2 земельної ділянки, загальним розміром 7,38 га, яка є предметом позову та оформлення можливих правовстановлюючих документів, суд звертає увагу що виклад, зміст та форма заявленого клопотання не відповідає положенням статті 84 Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до частин 1, 2статті 185 Цивільного процесуального кодексу Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, позовну заяву належить залишити без руху, надати позивачу строк для усунення недоліків відповідно до цієї ухвали, шляхом подання до суду уточненого позову з зазначенням:

- доказів на підтвердження обставин вказаних у позові;

- відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

- доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності);

- попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

- підтвердження того факту, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;

- документу на підтвердження сплати судового збору, або докази, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;

- доказів на підтвердження наявності спору, який би мав розглядатися в суді (постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії);

- належного відповідача в даній справі.

Суд роз`яснює позивачу, що в разі не усунення зазначених недоліків заява буде вважатися неподаною і повернута позивачу.

Враховуючи вищевикладене та керуючись Законом України «Про судовий збір», статтями 175-177, 185 Цивільного процесуального кодексу України, суддя,

у х в а л и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Нижньобишкінської селищної ради Чугуївського району про визнання факту спадкування частини земельної ділянки залишити без руху.

Запропонувати ОСОБА_1 в п`ятиденний строк з дня отримання копії ухвали усунути вказані недоліки поданої позовної заяви.

Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків позовної заяви, відповідно до статті 185 Цивільного процесуального кодексу України, вона буде вважатися неподаною та повернута позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя:

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення23.11.2023
Оприлюднено24.11.2023
Номер документу115123220
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —621/4431/23

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Вельможна І. В.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Вельможна І. В.

Ухвала від 14.02.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Вельможна І. В.

Постанова від 22.01.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Ухвала від 22.12.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Ухвала від 22.12.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Тичкова О. Ю.

Ухвала від 13.12.2023

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Вельможна І. В.

Ухвала від 23.11.2023

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Вельможна І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні