Рішення
від 11.12.2023 по справі 607/16882/19
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.12.2023 Справа №607/16882/19

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Дзюбича В.Л., з участю секретаря судового засідання Кочмар С.М., позивачки ОСОБА_1 , представника відповідачки ОСОБА_2 адвоката Моленя Р.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі заяву представника відповідача адвоката Моленя Ростислава Богдановича про ухвалення додаткового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства «Авторитет плюс» приватного підприємства «Східний масив», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні квартирою АДРЕСА_1 та зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 з участю третіх осіб Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, Тернопільського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, Дочірнього підприємства «Авторитет плюс» приватного підприємства «Східний масив» про заборону використання пічного опалення,

встановив:

Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 03.10.2023, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено у повному обсязі. Зустрічний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Зобов`язано ОСОБА_1 припинити використання пічного опалення в квартирі АДРЕСА_1 . Стягнуто із ОСОБА_1 в користь ОСОБА_2 768,40 грн. сплаченого судового збору.

09.10.2023 представником відповідача адвокатом Молень Р.Б. подано суду заяву про ухвалення додаткового рішення у справі, а саме про вирішення питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 20 000 гривень.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечила щодо стягнення судових витрат. Вважає, що розмір витрат є не обґрунтованим та не співмірним із заявленими позовними вимогами, а тому просила в задоволенні заяви відмовити.

Представник відповідача адвокат Молень Р.Б. в судовому засіданні заяву про ухвалення додаткового рішення підтримав та просив суд її задовольнити у повному обсязі.

Розглянувши матеріали цивільної справи, суд приходить до висновку про необхідність ухвалення додаткового рішення, у зв`язку із наступним.

Згідно п.3 ч. 1 ст. 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників судового розгляду ухвалити додаткове рішення, якщо судом не було вирішене питання про судові витрати.

Як зазначено вище, представник відповідача просить стягнути з позивача 20 000 гривень на професійну правничу допомогу.

23.08.2019 між адвокатським об`єднанням «Молень, Багранюк та Партнери» та клієнтом ОСОБА_2 , в інтересах якої діє ОСОБА_4 укладено Договір про надання професійної правничої допомоги №23/08, за змістом якого сторони визначили, що розмір гонорару за надання правничої допомоги, порядок та строки його сплати встановлюється відповідно до Додаткової угоди укладеної між сторонами, що є невід`ємним додатком цього Договору або за домовленістю Сторін. Підставою для сплати Гонорару визначеного в п.4.1 Договору є підписана Сторонами Додаткова угода. (п.4.1,4.2 Договору).

Згідно п.1.1 Додаткової угоди №1 до договору про надання правничої допомоги №23/08 від 23.08.2019, на виконання вимог п. 4.1. Договору про надання правничої допомоги, Сторони дійшли згоди, що розмір гонорару Адвокатського об`єднання за надання правничої допомоги, пов`язаної з представництвом і захистом прав та інтересів Клієнта у Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області під час розгляду цивільної справи №607/16882/19 за позовом ОСОБА_1 до Клієнта про усунення перешкод у користуванні квартирою та зустрічним позовом Клієнта у справі №607/16882/19 про встановлення заборони на використання пічного опалення буде становити фіксовану суму - 20 000 (Двадцять тисяч) гривень та не залежить від обсягу наданих послуг (виконаних робіт).

На підтвердження понесених витрат представник відповідача надав суду Акт №1 про надання правничої допомоги за Договором про надання правничої допомоги №23/08 від 23.08.2019, згідно якого Адвокатське об`єднання надало, а Клієнт отримав, усю необхідну йому правничу допомогу відповідно до умов укладеного між Сторонами Договору про надання правничої допомоги №23/08 від 23 серпня 2019 року та Додаткової угоди №1 від 22 грудня 2021 року до Договору про надання правничої допомоги №23/08 від 23 серпня 2019 року за надання правничої допомоги, пов`язаної з представництвом і захистом прав та інтересів Клієнта у Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області під час розгляду цивільної справи №607/16882/19 за позовом ОСОБА_1 до Клієнта про усунення перешкод у користуванні квартирою та зустрічним позовом Клієнта у справі №607/16882/19 про встановлення заборони на використання пічного опалення. Загальна вартість наданої правничої допомоги складає 20 000 (Двадцять тисяч) гривень.

Згідно ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, в тому числі, належать витрати на професійну правничу допомогу.

За правилами ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача;

Новою редакцією ЦПК (частиною 2 статті 137) встановлено, що для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Розмір витрат на правничу допомогу адвоката встановлюється судом на підставі детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Докази на підтвердження понесених витрат на правничу допомогу подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу та їх відшкодування за рахунок опонента у судовому процесі, сторонам необхідно надати суду такі докази: 1) договір про надання правничої допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.); 2) документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження та ін.); 3) докази щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт (акти наданих послуг, акти виконаних робіт та ін.); 4) інші документи, що підтверджують обсяг, вартість наданих послуг або витрати адвоката, необхідні для надання правничої допомоги.

Як зазначено вище, сторона відповідача надала суду копію акту про надання правничої допомоги за Договором про надання правничої допомоги №23/08 від 23.08.2019, згідно якого загальна вартість наданої правничої допомоги складає 20 000, 00 гривень.

В судовому засіданні при розгляді позову, інтереси відповідача представляв адвокат Молень Ростислав Богданович, згідно ордеру серії ТР №061815, виданого адвокатським об`єднанням «Молень, Багранюк та Партнери», що здійснює адвокатську діяльність індивідуально.

Пунктом 4 частини першої статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон) визначено, що договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Виходячи зі змісту положень частини третьої статті 27 Закону, до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Статтею 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору, який полягає у визначенні за суб`єктом цивільного права можливості укладати договір або утримуватися від його укладання, а також визначати його зміст на свій розсуд відповідно до досягнутої з контрагентом домовленості.

Разом з тим, згідно ч.4 ст 137 ЦПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Також за статтею 28 Правил адвокатської етики, затверджених Звітно-виборним з`їздом адвокатів України від 09 червня 2017 року, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів професійної правничої (правової) допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата тощо), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.

Велика Палата Верховного Суду вже вказувала на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц).

Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, застосовує аналогічний підхід та вказує, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, якщо вони були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі «East/West Alliance Limited» проти України» від 23 січня 2014 року (East/West Alliance Limited v. Ukraine, заява № 19336/04, § 268)).

У постанові Верховного Суду від 09 березня 2021 року (справа № 200/10535/19-а) Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, що при визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченому адвокатом часу, об`єму наданих послуг, ціні позову та (або) значенню справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої статті 137 ЦПК України, суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. (ч.5 цієї статті ЦПК) .

Зваживши надані представником позивача докази на підтвердження понесених витрат на правову допомогу, беручи до уваги час та зусилля, витрачені адвокатом на надання правової допомоги, в тому числі в судових засіданнях, враховуючи, що у задоволенні позовних вимог за первісним позовом відмовлено у повному обсязі, а позовні вимоги за зустрічним позовом задоволені судом частково, а також беручи до уваги характер спірних відносини та складність справи, як за первісними позовними вимогами, так і за зустрічними позовними вимогами, з урахуванням принципу співмірності та критерію розумності розміру судових витрат, які підлягають до стягнення, суд вважає, що обґрунтованим та співмірним розміром витрат на правову допомогу є стягнення із позивача на користь відповідача вартості наданих послуг правничої допомоги у розмірі 10 000 гривень.

Відтак, вимоги представника відповідача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу підлягають до часткового задоволення шляхом стягнення із ОСОБА_1 в користь ОСОБА_2 витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 10 000 гривень.

З урахуванням наведеного, керуючись ст. ст. 4, 13, 81, 263, 265 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в :

Заяву представника відповідача адвоката Моленя Ростислава Богдановича про ухвалення додаткового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства «Авторитет плюс» приватного підприємства «Східний масив», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні квартирою АДРЕСА_1 та зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 з участю третіх осіб Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, Тернопільського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, Дочірнього підприємства «Авторитет плюс» приватного підприємства «Східний масив» про заборону використання пічного опалення задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь ОСОБА_2 10000 (Десять тисяч) гривень понесених витрат на професійну правничу допомогу.

Копію рішення направити сторонам у справі.

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини додаткового судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного додаткового судового рішення.

Учасник справи, якому повне додаткове рішення не було вручено у день його проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на додаткове рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного додаткового рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , проживає за адресом: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Дочірнє підприємство «Авторитет плюс» приватного підприємства «Східний масив», адреса: просп. Ст. Бандери, 94, м. Тернопіль, 46000, код ЄДРПОУ 36411009.

Відповідач: ОСОБА_2 , проживає за адресом: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_3 , проживає за адресом: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Третя особа: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, адреса: вул. Л. Українки, 6, м. Тернопіль, 46011.

Третя особа: Тернопільський міський відділ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, адреса: вул. Котляревського, 22а, м. Тернопіль, 46003.

Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення11.12.2023
Оприлюднено18.12.2023
Номер документу115678946
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —607/16882/19

Постанова від 18.03.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Ухвала від 21.02.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Рішення від 11.12.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбич В. Л.

Рішення від 11.12.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбич В. Л.

Рішення від 03.10.2023

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбич В. Л.

Ухвала від 28.09.2022

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбич В. Л.

Ухвала від 14.07.2022

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбич В. Л.

Ухвала від 29.11.2021

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

Ухвала від 18.05.2021

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні