ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 січня 2024 року м.Суми
Справа №592/10364/23
Номер провадження 22-ц/816/198/24
Сумський апеляційний суд у складі колегії суддів:
головуючого - Собини О. І. (суддя-доповідач),
суддів - Криворотенка В. І. , Філонової Ю. О.
за участю секретаря судового засідання Назарової О.М.,
у присутності:
представника стягувача КОФКО РЕСОРСІССА (COFCORESOURCESSA)-адвоката Сібірцевої Олени Сергіївни,
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Сумського апеляційногосуду в порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Ковпаківського районногосудум.Суми від 11жовтня2023року у складі судді Алфьорова А.М., постановлену в м. Суми,
за заявою ОСОБА_1 про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України у справі за поданням приватного виконавця виконавчого округу Сумської області Мукореза Олександра Леонідовича про тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України, боржник Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрохім-Партнер», стягувач КОФКО РЕСОРСІС СА (COFCO RESOURCES SA),
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просила скасувати тимчасове обмеження в праві виїзду за межі України, встановлене їй ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 17 липня 2023 року у справі №592/10364/23.
Свої вимоги мотивувала тим, що ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 17 липня 2023 року, з урахуванням змін внесених постановою Сумського апеляційного суду від 05 вересня 2023 року, її, як керівника ТОВ «Агрохім-Партнер», тимчасово обмежили в праві виїзду без вилучення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, в межах зведеного виконавчого провадження №71100673 під час здійснення заходів примусового виконання виконавчого листа по справі №824/268/21, виданого 18 січня 2023 року Київським апеляційним судом на підставі постанови Верховного Суду у справі №824/268/21 від 22 грудня 2022 року, про виплату ТОВ «Агрохім-Партнер» на користь КОФКО РЕСОРСІС СА (COFCO RESOURCES SA) відповідних сум коштів. Рішенням учасника ТОВ «Агрохім-Партнер» її було звільнено із посади керівника цього товариства за п.1 ч. 1 ст. 36 КЗпП України. Відповідні зміни щодо керівника ТОВ «Агрохім-Партнер» були внесені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань. Таким чином, беручи до уваги статутні положення та норми чинного законодавства України, вона не має управлінської та майнової можливості здійснювати вплив на виконання зобов`язань покладених на ТОВ «Агрохім-Партнер» судовим рішенням у справі №824/268/21. На даний час вона не має жодного відношення до цього товариства та несе несправедливий тягар відповідальності за невиконання товариством рішення суду.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 11 жовтня 2023 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України відмовлено.
Не погоджуючись із ухвалою суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права, просить ухвалу суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким заяву задовольнити.
У доводах апеляційної скарги вказує, що суд першої інстанції не взяв до уваги те, що тимчасове обмеження боржника в праві виїзду за межі України є винятковим заходом обмеження особистої свободи фізичної особи, який застосовується лише за наявності достатніх підстав вважати, що така особа ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на неї відповідним рішенням, та має намір вибути за межі України з метою невиконання цього рішення. Зазначає, що на час звернення до суду із заявою, вона не є керівником боржника у виконавчому провадженні - ТОВ «Агрохім-Партнер», а тому відсутні будь-яку правові підстави для продовження обмеження її прав на свободу пересування.
Наголошує на тому, що у зв`язку з звільненням із посади директора товариства вона не зможе вчиняти дії щодо уникнення виконання рішення суду.
КОФКО РЕСОРСІС СА (COFCO RESOURCES SA) подано заперечення на апеляційну скаргу в якій вказує на те, що боржник винен значну суму стягувачу, за головуванням заявника товариство неодноразово змінювало адресу місцезнаходження, з метою перенесення її до зони бойової дії. Також боржник ініціював судові провадження з метою зупинення виконавчого провадження та було створено компанію з майже ідентичною назвою ТОВ «Торговельне підприємство «Торговельне підприємство «Агрохім-Партнер», що є очевидно афілійованою з юридичною особою боржника. Вважає, що звільнення ОСОБА_1 із посади директора товариства свідчить про намагання уникнути відповідальності за свої дії під час перебування її на посаді керівника. Просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а ухвалу суду залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника стягувача, яка заперечила проти задоволення апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Проте зазначеним вимогам оскаржувана ухвала не відповідає.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Верховного Суду від 22 травня 2022 року визнано та надано дозвіл на примусове виконання Арбітражного рішення Міжнародної асоціації торгівлі зерном і кормами (ГАФТА) від 28 травня 2021 року у справі № 18-368, згідно з яким ТОВ «Агрохім-Партнер» повинно негайно виплатити КОФКО РЕСОРСІЗ СА (COFCO RESOURCES SA) суму в розмірі 476000,00 доларів США разом із складними відсотками на неї в розмірі 4 % (чотирьох відсотків) річних, які капіталізуються раз у три місяці, за період із 21 грудня 2020 року до дати виплати відповідно до цього рішення: сплатити арбітражні збори і витрати цього провадження, що складають 8195,00 фунтів стерлінгів. Якщо КОФКО РЕСОРСІЗ СА (COFCO RESOURCES SA) уже сплатив будь-який або всі з таких арбітражних зборів чи витрат, він має право на їх негайне відшкодування. Складні відсотки у розмірі 4 % (чотири відсотки) річних, які капіталізуються раз в три місяці, нараховуються на арбітражні збори та витрати з дати ухвалення Арбітражного рішення Міжнародної асоціації торгівлі зерном і кормами (ГАФТА) від 28 травня 2021 року у справі № 18-368. Стягнуто з ТОВ «Агрохім-Партнер» на користь КОФКО РЕСОРСІЗ СА (COFCO RESOURCES SA) на відшкодування судових витрат 2837 грн 50 коп. (т.1, а.с. 48-51).
На виконання постанови ВерховногоСуду від22травня 2022року, 18 січня 2023 року Київським апеляційним судом видано виконавчі листи № 824/268/21 (т.1, а.с. 26, 31).
Постановою приватного виконавця виконавчого округу Сумської області Мукорезом О.Л. від 17 лютого 2023 року відкрито виконавче провадження № 71079849 з виконання виконавчого листа № 824/268/21, виданого 18 січня 2023 року Київським апеляційним судом про визнання та надання дозволу на примусове виконання Арбітражного рішення Міжнародної асоціації торгівлі зерном і кормами (ГАФТА) від 28.05.2021 у справі № 18-368, згідно з яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрохім-Партнер» повинно негайно виплатити КОФКО РЕСОРСІЗ СА (COFCO RESOURCES SA) суму в розмірі 476000,00 (чотириста сімдесят шість тисяч) доларів США разом із складними відсотками на неї в розмірі 4 % (чотирьох відсотків) річних, які капіталізуються раз у три місяці, за період із 21 грудня 2020 року до дати виплати відповідно до цього рішення; сплатити арбітражні збори і витрати цього провадження, що складають 8195,00 (вісім тисяч сто дев`яносто п`ять) фунтів стерлінгів. Якщо КОФКО РЕСОРСІЗ СА (COFCO RESOURCES SA) уже сплачено будь-який або всі з таких арбітражних зборів чи витрат, він має право на їх негайне відшкодування. Складні відсотки у розмірі 4 % (чотири відсотки) річних, які капіталізуються раз в три місяці, нараховуються на арбітражні збори та витрати з дати ухвалення цього арбітражного рішення. Зобов`язано боржника протягом 5 робочих днів, подати декларацію про доходи та майно, попереджено про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (т.1, а.с. 27-28).
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 17 липня 2023 року, з урахуванням змін, внесених постановою Сумського апеляційного суду від 05 вересня 2023 року, тимчасово обмежено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , у праві виїзду за межі України, без вилучення паспорта громадянина України, до виконання зобов`язань, покладених на Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрохім-Партнер» судовим рішенням по справі № 824/268/21.
Згідно протоколу зборів учасника ТОВ «Агрохім-Партнер» 24 липня 2023 року, було прийнято рішення про звільнення ОСОБА_1 з посади директора цього товариства за згодою сторін, згідно п. 1 ст. 36 КЗпП України 24 липня 2023 року. Директором цього товариства було призначено ОСОБА_2 , якому належить 100% частки в статутному капіталі (т. 1, а.с. 149).
З виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань вбачається, що 25 липня 2023 року до Єдиного державного реєстру внесено запис про зміну керівника ТОВ «Агрохім-Партнер» на ОСОБА_2 (т.1, а.с. 150).
Відмовляючи у задоволенні заяви, суд першої інстанції виходив з того, що на даний час зведене виконавче провадження №71100673 не закінчене та зобов`язання покладені на ТОВ «Агрохім-Партнер» судовим рішенням №824/268/21 не виконі.
Колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, так як вони не відповідають вимогам закону та обставинам справи.
Відповідно до 33Конституції Україникожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Статтею 313 ЦК Українивстановлено, що фізична особа має право на свободу пересування. Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Фізична особа може бути обмежена у здійсненні права на пересування лише у випадках, встановлених законом.
Згідно зістаттею 6Закону України«Про порядоквиїзду зУкраїни ів`їзду в Україну громадян України» право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, - до виконання зобов`язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів.
Статтею 2 Протоколу 4 доКонвенції прозахист правлюдини і основоположних свобод(далі - Конвенція) визначено, що кожен, хто законно перебуває на території будь-якої держави, в межах цієї території має право на свободу пересування і свободу вибору місця проживання.
Кожен є вільним залишати будь-яку країну, включаючи свою власну.
На здійснення цих прав не можуть бути встановлені жодні обмеження, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров`я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.
Права, викладені у пункті 1 Протоколу Конвенції, також можуть у певних місцевостях підлягати обмеженням, що встановлені згідно із законом і виправдані суспільними інтересами в демократичному суспільстві.
Передбачені у законі обмеження є заходами, які покладаються на боржника з метою заклику до його правосвідомості, якщо останній ухиляється від виконання свого обов`язку, або ж переслідують пасивне та незаборонене примушування боржника до вчинення ним активних дій щоб якнайскоріше задовольнити інтереси кредитора та позбутися обмежувальних заходів.
Отже, тимчасове обмеження боржника в праві виїзду за межі України є винятковим заходом обмеження особистої свободи фізичної особи, який застосовується лише за наявності достатніх підстав вважати, що така особа ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на неї відповідним судовим рішенням, має намір вибути за межі України з метою невиконання цього рішення.
Відповідно до ч 5 ст. 441 ЦПК України суд може скасувати тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України за вмотивованою заявою боржника.
Встановлено, що боржником за невиконання зобов`язання перед КОФКО РЕСОРСІЗ СА (COFCO RESOURCES SA) є ТОВ «Агрохім-Партнер», а тимчасове обмеження до ОСОБА_1 було застосовано, як до керівника цього товариства. Проте, після постановлення Ковпаківським районним судом м. Суми ухвали від 17 липня 2023 року про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду, ОСОБА_1 звільнилася з посади директора ТОВ «Агрохім-Партнер», чого не було взято до уваги судом першої інстанції, відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_1 .
Таким чином, зважаючи на те, що станом на час звернення до суду із заявою ( вересень 2023 року) ОСОБА_1 не є директором боржника - ТОВ «Агрохім-Партнер», застосування вказаного обмеження не є необхідним для зобов`язання виконання судового рішення у справі №824/268/21.
Нездійснення ОСОБА_3 дій, під час перебування на посаді директора ТОВ «Агрохім-Партнер», спрямованих на виконання виконавчих листів №824/268/21, виданих на примусове виконання Арбітражного рішення Міжнародної асоціації торгівлі зерном і кормами (ГАФТА) від 28 травня 2021 року, не є підставою для відмови у задоволенні заяви про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що подальше збереження встановленого ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 17 липня 2023 року обмеження ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України є недоцільним та буде порушувати її конституційні права на свободу пересування.
Таким чином, у відповідності до положень п. 4 ст. 376 ЦПК України, ухвалу суду належить скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити заяву ОСОБА_1 про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України.
Керуючись ст. ст.367;374ч. 1 п. 2; 376; 381; 382; 389ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Ковпаківського районногосудум.Суми від 11жовтня 2023року скасувати та ухвалити нове рішення.
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати тимчасове обмеження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , у праві виїзду за межі України, без вилучення паспорта громадянина України, до виконання зобов`язань, покладених на Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрохім-Партнер» судовим рішенням по справі № 824/268/21, встановлене ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 17 липня 2023 року, з урахуванням змін, внесених постановою Сумського апеляційного суду від 05 вересня 2023 року.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.
Повне судове рішення складено 4 січня 2024 року.
Головуючий - О. І. Собина
Судді: В. І. Криворотенко
Ю. О. Філонова
Суд | Сумський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.01.2024 |
Оприлюднено | 08.01.2024 |
Номер документу | 116122133 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Сумський апеляційний суд
Собина О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні