Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
м. Золотноша, вул. Шевченка, 76, 19702, (04737) 5-26-10
Справа № 2-34/2008 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2008 року Золотоніський міськрайонний суд Черкаської
області в складі: головуючого судді Савенка В.Г,
при секретарі Сукач Л.І.
за участю прокурора Івченко Т.Б. та Троян М.М.
розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду в м. Золотоноша справу за позовом Золотоніського міжрайонного прокурора в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 до Золотоніської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування та об' єднану в одне провадження із справою за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про надання додаткового строку для прийняття спадщини та визнання прав власності на житловий будинок з надвірними спорудами в порядку спадкування за законом,-
встановив :
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 . В своєму заповіті, складеному 23 04.2007 року, посвідченому державним нотаріусом Золотоніської міської державної нотаріальної контори Компанієць О.Г., ОСОБА_4 все своє майно заповіла ОСОБА_5 . ОСОБА_5 за життя ОСОБА_4 проживала разом з нею і була зареєстрована в її будинку за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_5 проживала в будинку по АДРЕСА_1 до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , але так і не зареєструвала своє право на вказану нерухомість. Протягом встановленого строку ОСОБА_5 не заявила про відмову від спадщини, тому Золотоніський міжрайонний прокурор звернувся до суду з позовом інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 - сина ОСОБА_5 , до Золотоніської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування.
В судовому засіданні прокурор, виступаючи в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 - сина ОСОБА_5 ствердив свої позовні вимоги і пояснив, що згідно ч.3 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців з часу відкриття спадщини він не заявив про відмову від неї. ОСОБА_5 за життя ОСОБА_4 проживала разом з нею і була зареєстрована в її будинку за адресою: АДРЕСА_1 , що тідтверджується адресною довідкою від 30.03.2007 року. Протягом встановленого строку ОСОБА_5 не заявила про відмову від спадщини, тому відповідно до ч.З ст. 1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину після ОСОБА_4 , і згідно ч.5 ст.1268 ЦК України з часу відкриття спадщини спадкове майно належить ОСОБА_5 . Спадкоємцем після ОСОБА_5 є її неповнолітній син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який після смерті матері виховується в Чигинринській спеціальній школі загальноосвітній щколі-інтернаті. Тому просить визнати право власності, в порядку спадкування, на житловий будинок, розташований з адресою: АДРЕСА_1 , за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В судовому засіданні представник відповідача - Золотоніської міської ради - позовні вимоги визнав у повному обсязі і не заперечував проти того, щоб визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на будияковолодіння, розташоване по АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні відповідачка ОСОБА_2 пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла її бабуся ОСОБА_4 , після смерті якої вона
успадкувала її майно, а саме житловий будинок з надвірними спорудами, що розташований по АДРЕСА_2 . До дня смерті бабусі ОСОБА_2 доглядала за нею, допомагала здійснювати поточні та капітальні ремонти у вищезгаданому будинку. Після смерті ОСОБА_4 є ще один спадкоємець - її мати ОСОБА_3 , тобто донька померлої, яка являється також відповідачем по справі. Після смерті бабусі вона та її мати ОСОБА_3 постійно доглядали за будинком та земельною ділянкою. Неодноразово за власні кошти проводили поточні ремонти. Лагодили паркан, ремонтували фундамент, сходи та кришу, а також постійно обробляли огород. Це можуть підтвердити свідки. Коли позивачка звернулась до нотаріальної контори та до ЧООБТІ для оформлення документів на спадщину за законом, там їй пояснили, що в зв`язку з тим, що нею було пропущено строк для прийняття спадщини, то на даний час це питання повинно вирішуватись в судовому порядку. Позивачка вважає, що нею було пропущено встановлений законодавством строк для прийняття спадщини, з поважної причини, їй було не відомо що змінилось цивільне законодавство і що в новому Цивільному кодексі України, відсутня така форма прийняття спадщини, як фактична. При цьому вона пояснила, що її племінник ОСОБА_1 не має права успадкувати будинок, адже у неї є діти і вони потребують житла.
В судовому засіданні відповідачка ОСОБА_3 , заперечувала проти задоволення даного позову, підтримала ОСОБА_2 та погодилася з її аргумент аш.
Суд вважає, що позов прокурора підлягає повному задоволенню.
Як встановлено в судовому засіданні ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 . В своєму заповіті, складеному 23 04.2007 року, посвідченому державним нотаріусом Золотоніської міської державної нотаріальної контори Компанієць О.Г., ОСОБА_4 все своє майно заповіла ОСОБА_6 .
Згідно ч.З ст.1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців з часу відкриття спадщини він не заявив про відмову від неї. Як встановлено судом, і це також підтвердила в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 , ОСОБА_5 за життя ОСОБА_4 проживала разом з нею і була зареєстрована в її будинку за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується адресною довідкою від 30.03.2007 року. Факт проживання ОСОБА_5 в будинку ОСОБА_4 до і після смерті останньої підтверджують сусіди: ОСОБА_8 , та. ОСОБА_9 .
Протягом встановленого строку ОСОБА_5 не заявила про відмову від спадщини, тому відповідно до ч.З ст. 1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину після ОСОБА_4 , і згідно ч.5 ст.1268 ЦК України з часу відкриття спадщини спадкове майно належить ОСОБА_5 .
До складу спадщини ОСОБА_4 входило нерухоме майно - жилий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно ст. 1299 ЦК України якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов`язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.
ОСОБА_5 проживала в будинку по АДРЕСА_1 до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , але так і не зареєструвала своє право на вказану нерухомість.
Спадкоємцем після ОСОБА_5 є її неповнолітній син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який після смерті матері виховується в Чигиринській спеціальній школі загальноосвітній школі- інтернаті. Директор вказаної школи-інтернату Петриченко Микола Дмитрович,
який є опікуном ОСОБА_1 , заявою від 02.04.2007р. прийняв всю спадщину після ОСОБА_5
ОСОБА_5 , фактично успадкувавши будинок по АДРЕСА_1 , але не провела реєстрацію права власності на нерухоме майно у встановленому порядку, власником вказаного будинку залишається зареєстрована ОСОБА_4 . Це також підтверджується листом Золотоніського відділу ЧООВТІ від 18.04.2007 року. У зв`язку з дим неповнолітній ОСОБА_1 , являючись спадкоємцем після ОСОБА_5 , має право на спадкування після неї всього майна, в тому числі і будинку по АДРЕСА_1 .
Що стосується позовних вимог ОСОБА_2 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини та визнання за нею права власності на вказаний вище будинок, то судом встановлено, що ОСОБА_2 достеменно було відомо про факт існування заповіту від 23.04.1999р., посвідченого нотаріусом Золотоніської міської державної нотаріальної контори, за яким ОСОБА_4 заповідала все своє майно, а саме: житловий будинок з надвірними спорудами по АДРЕСА_1 - ОСОБА_5 . Проте ОСОБА_2 цей факт приховала від суду і тим самим судом було 04.04.07р. прийняте неправильне рішення, без урахування інших, невідомих суду обставин. Крім того суду не було повідомлено про те, що ОСОБА_5 постійно проживала разом із спадкодавцем - ОСОБА_4 на час відкриття спадщини і, відповідно до ст. 1268 ч. З ЦК України являється такою, що прийняла спадщину, оскільки протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини не заявила про відмову від неї. Вказане рішення ухвалою Золотоніського міськрайонного суду від 27.07.07р. було скасоване в порядку ст.. 361 ЦПК України за ново виявленими обставинами. Таким чином позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню.
В судовому засіданні представник служби у справах дітей Золотоніського міськвиконкому підтримала заяву прокурора і пояснила, неповнолітній ОСОБА_1 є законним спадкоємцем за померлою ОСОБА_4 , а тому визнання за ним цього права відповідатиме його інтересам.
Керуючись ст.., ст.. 213, 214 ЦПК України,-
В и р і ш и в :
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на будинковолодіння, розташоване по АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 у задоволенні її позову до ОСОБА_3 про надання додаткового строку для прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок з надвірними спорудами в порядку спадкування за законом відмовити за відсутністю підстав.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Суддя Савенко В.Г.
Суд | Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2008 |
Оприлюднено | 23.01.2024 |
Номер документу | 116432878 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Савенко В. Г.
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Битківський Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні