Справа № 2-905\10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2010 року Бородян ський районний суд
Київської області в складі : головуючої - судді Міланіч А.М.
при сек ретарі - Рассказовій М.М.
розглянувши у відкритому с удовому засіданні в залі суд у в смт.Бородянка цивільну сп раву за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському рай оні Київської області про зо бов»язання провести перерах унок пенсії та стягнення нед оотриманих коштів,
в с т а н о в и в :
В червні 2010 року позивач зв ернувся до суду з вказаним по зовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він є потерпілим від н аслідків аварії на Чорнобиль ській АЕС і за захворюванням , пов»язаним з наслідками ава рії, його визнано інвалідом І І групи. Відповідно до ст.14 Зак ону України «Про статус і соц іальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорно бильської катастрофи» його в іднесено до І категорії осіб , які постраждали внаслідок Ч орнобильської катастрофи. На підставі цього Закону йому п ризначено щомісячну додатко ву пенсію за шкоду, заподіяну його здоров'ю, розмір якої пов инен визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена законодавст вом.
Вважав, що відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Ч орнобильської катастрофи» в ін має право на щомісячну дод аткову пенсію за шкоду, запод іяну здоров»ю, у розмірі 75 про центів мінімальної пенсії за віком Відповідач усупереч з азначеним нормам не провів в ідповідне нарахування пенсі ї та не проводить її перераху нок після встановлення новог о розміру прожиткового мінім уму для осіб, які втратили пра цездатність, як це передбаче но ч.3 ст.67 Закону України «Про с татус і соціальний захист гр омадян, які постраждали внас лідок Чорнобильської катаст рофи». Тому він \позивач\ звер нувся до відповідача щодо пр оведення відповідного визна чення та перерахунку зазначе них пенсій, однак йому було в ц ьому відмовлено.
Оскільки він проживає у зон і посиленого радіологічного контролю, то має право на допл ату в розмірі однієї мінімал ьної заробітної плати на під ставі ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист г ромадян, які постраждали вна слідок Чорнобильської катас трофи».
Просив зобов' язати управ ління Пенсійного фонду Украї ни у Бородянському районі Ки ївської області здійснити пе рерахунок його додаткової пе нсії за шкоду, заподіяну здор ов»ю та щомісячної грошової доплати як пенсіонеру прожив аючому в зоні посиленого рад іологічного контролю, та стя гнути з управління на його ко ристь недоплачену додаткову пенсію за шкоду, заподіяну зд оров»ю за період з 1 червня 2007 р оку по 31 травня 2010 року в розмір і 10660,66 грн. та щомісячну грошову доплату за вказаний період в розмірі 21415,80 грн.
В судове засідання позивач не з”явився, просив справу ро зглядати без його участі.
Відповідач - управління Пен сійного фонду України у Боро дянському районі Київської о бласті свого представника в судове засідання не направив , просив справу розглядати бе з його участі. В своїх письмов их поясненнях позов вважав б езпідставним, а дії управлін ня правомірними, крім того, до вимог позивача просив засто сувати строк позовної давнос ті.
Дослідивши письмові доказ и по справі, суд вважає, що поз ов підлягає до часткового за доволення.
Судом встановлено, що ОСО БА_1 є постраждалим внаслід ок Чорнобильської катастроф и І категорії, якому встановл ена 2 група інвалідності \а.с.119 ,22\.
Як вбачається з повідомлен ня та заперечень відповідача \а.с.21,30-32\, позивачу в зв»язку зі встановленням вказаної інва лідності на підставі Закону України «Про статус і соціал ьний захист громадян, які пос траждали внаслідок Чорнобил ьської катастрофи» призначе на додаткова пенсія за шкоду , заподіяну його здоров»ю, роз мір якої визначено згідно з п остановою КМ України від 3 січ ня 2002 року № 1 «Про підвищення р озмірів пенсій та інших соці альних виплат окремим катего ріям пенсіонерів, фінансуван ня яких здійснюється за раху нок коштів державного бюджет у», виходячи з базової величи ни для обчислення конкретної додаткової пенсії за шкоду, з аподіяну особам, віднесеним до 1 категорії, відповідно 19,91 г рн. Розрахунок доплати до пен сії непрацюючим пенсіонерам , які проживають в зоні посиле ного радіоекологічного конт ролю, який передбачений стат тею 39 Закону України «Про стат ус і соціальний захист грома дян, які постраждали внаслід ок Чорнобильської катастроф и» проводиться відповідно до постанови КМ України № 836 від 26 липня 1996 року в розмірі 5,20 грн.
Вказана додаткова пенсія в иплачувалась позивачу: з тра вня по грудень \включно\ 2007 рок у - в розмірі 12,47 грн., з січня по березень \включно\ 2008 року - 94 грн., з квітня по червень \вклю чно\ 2008 року - 96,20 грн., з липня по вересень \включно\ 2008 року - 96 ,40 грн., з жовтня 2008 року по жовте нь \включно\ 2009 року - 99,60 грн., з л истопада по грудень \включно \ 2009 року - 114,60 грн., з січня по бер езень \включно\ 2010 року - 139 грн ., з квітня по травень \включно \ 2010 року - 141,20 грн.\а.с.20\.
Відповідно до ч.1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціал ьний захист громадян, які пос траждали внаслідок Чорнобил ьської катастрофи» особам, в іднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІ групи, признач ається щомісячна додаткова п енсія за шкоду, заподіяну здо ров'ю, у розмірі 75 процентів мі німальної пенсії за віком.
За таких обставин суд вважа є, що позивач має право на отри мання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну зд оров'ю, у розмірі 75 процентів м інімальної пенсії за віком.
Законом України «Про Держа вний бюджет України на 2008 рік т а про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI п.28 розд ілу ІІ вносились зміни в Зако н України «Про статус і соціа льний захист громадян, які по страждали внаслідок Чорноби льської катастрофи», зокрема , в статтю 50, яка викладалась в новій редакції та змінювали у бік зниження особам, віднес еним до категорії І, інваліда м І групи розмір щомісячної д одаткової пенсії за шкоду, за подіяну здоров»ю, - з 75 % до 20 % пр ожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатніст ь.
Однак, рішенням Конституці йного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення вка заних статей Закону України «Про державний бюджет Україн и на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих акті в України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнано неконституційни ми.
Відповідно до ч.2 ст.19 Констит уції України органи державно ї влади та органи місцевого с амоврядування, їх посадові о соби зобов'язані діяти лише н а підставі, в межах повноваже нь та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами Ук раїни.
Отже, за конституційними но рмами, виходячи з пріоритетн ості законів над підзаконним и актами, при визначенні розм іру пенсій позивачці застосу ванню підлягає ч.1 ст.50 Закону У країни «Про статус і соціаль ний захист громадян, які пост раждали внаслідок Чорнобиль ської катастрофи», а не поста нови Кабінету Міністрів Укра їни від 3 січня 2002 року № 1 «Про пі двищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окре мим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюєт ься за рахунок коштів держав ного бюджету», та від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання с оціального захисту окремих к атегорій громадян» які істот но звужують обсяг встановлен их законом прав позивача.
Зі статті 50 Закону України « Про статус і соціальний захи ст громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ка тастрофи» випливає, що під ча с визначення розміру щомісяч ної додаткової пенсії за шко ду, заподіяну здоров'ю, за осно ву їх нарахування береться м інімальна пенсія за віком, як а визначається лише за прави лами, передбаченими ч.1 ст.28 Зак ону України «Про загальнообо в'язкове державне пенсійне с трахування», іншого норматив но-правового акта, який би виз начав цей розмір або встанов лював інший розмір, немає.
При цьому суд не приймає до уваги положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'я зкове державне пенсійне стра хування», з якої випливає, що м інімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї с татті, застосовується виключ но для визначення розмірів п енсій, призначених згідно з ц им Законом, оскільки наявніс ть такої норми та відсутніст ь іншого мінімального розмір у пенсії за віком не є підстав ою для відмови в реалізації п озивачем конституційної гар антії та права на отримання щ омісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальн ої пенсії за віком, як це встан овлено статтею 50 Закону Украї ни «Про статус і соціальний з ахист громадян, які постражд али внаслідок Чорнобильсько ї катастрофи».
Також безпідставним є поси лання відповідача на відсутн ість коштів щодо забезпеченн я виплати зазначеної пенсії у таких розмірах, оскільки ор гани державної влади не можу ть посилатися на відсутність коштів як на причину невикон ання своїх зобов»язань, які в становлені ст.46 Конституції У країни та статтею 50 Закону Укр аїни «Про статус і соціальни й захист громадян, які постра ждали внаслідок Чорнобильсь кої катастрофи», щодо визнач ення розміру та виплати пенс ії.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'я зкове державне пенсійне стра хування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюєт ься в розмірі прожиткового м інімуму для осіб, які втратил и працездатність, визначеног о законом.
Відповідно до ст.257 ЦК Україн и загальна позовна давність встановлюється у три роки і з гідно ч.3 ст.267 вказаного Кодекс у позовна давність застосову ється судом лише за завою сто рони у спорі, зробленою до вин есення ним рішення, а відпові дно до ч.4 даної статті сплив п озовної давності, про застос ування якої заявлено стороно ю у спорі, є підставою для відм ови у позові.
Враховуючи викладене та кл опотання відповідача про зас тосування до спірних правові дносин строку позовної давно сті, суд вважає за необхідне в ідмовити в позові за період з 1 червня по 3 червня 2007 року.
Враховуючи наведене, розмі р нарахованої пенсії позивач а за період з 4 червня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 р оку по 31 травня 2010 року, слід вва жати таким, що проведений з п орушенням норм спеціального закону.
Таким чином, за весь період з 4 червня 2007 року по 31 травня 2010 р оку позивачу недонарахована та не виплачена пенсія на сум у 6409,52 грн.
За таких обставин суд вважа є за необхідне зобов»язати у правління Пенсійного фонду У країни у Бородянському район і Київської області провести перерахунок пенсії позивача з 4 червня 2007 року по 31 грудня 2007 р оку та з 22 травня 2008 року по 31 тра вня 2010 року відповід но до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист г ромадян, які постраждали вна слідок Чорнобильської катас трофи», нарахувавши щомісячн у додаткову пенсію за шкоду, з аподіяну здоров»ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенс ії за віком, виходячи зі встан овленого розміру мінімально ї пенсії за віком, який відпов ідає розміру прожиткового мі німуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до абзацу 4 части ни 1 статті 39 Закону України «П ро статус і соціальний захис т громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської кат астрофи», непрацюючим пенсіо нерам, які проживають в зоні п осиленого радіоекологічног о контролю, провадиться допл ата до пенсії в розмірі одніє ї мінімальної заробітної пла ти.
Вказана доплата виплачува лась позивачу: з травня 2007 року по травень \включно\ 2010 року - 5,20 грн. кожного місяця \а.с.20\.
З 2004 року розмір мінімальної заробітної плати встановлюв ався Законом України «Про Де ржавний бюджет України» \на в ідповідний рік\. Положення За конів «Про Державний бюджет України» не містить обмежень щодо можливості застосуванн я розміру мінімальної заробі тної плати з метою реалізаці ї норми ст.39 Закону України «П ро статус та соціальний захи ст громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ка тастрофи».
Виходячи із загальних заса д пріоритетності законів над урядовими нормативними акта ми при вирішенні даного спор у підлягають застосуванню по ложення ст.39 Закону України «П ро статус та соціальний захи ст громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ка тастрофи», з урахуванням роз міру мінімальної заробітної плати на момент виплати.
На 2007 рік дію ст.39 Закону Украї ни «Про статус та соціальний захист громадян, які постраж дали внаслідок Чорнобильськ ої катастрофи» щодо виплати доплат у розмірах відповідно до мінімальної заробітної п лати зупинено згідно із Зако ном № 489-V від 19 грудня 2006 року.
У відповідності до рішення Конституційного Суду Україн и № 6 від 9 липня 2007 року, положенн я Закону України «Про Держав ний бюджет України на 2007 рік» щ одо зупинення дії абзацу 2,3 і 4 ч астини 1 та частини 2 ст.39 Закону України «Про статус та соціа льний захист громадян, які по страждали внаслідок Чорноби льської катастрофи» визнано неконституційним, тобто так им, що не відповідає Конститу ції України.
В 2008 році частину першу та др угу статті 39 Закону України «П ро статус і соціальний захис т громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської кат астрофи» було замінено одніє ю частиною такого змісту: «Гр омадянам, які працюють на тер иторіях радіоактивного забр уднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встано влених Кабінетом Міністрів У країни» відповідно до Закону України «Про Державний бюдж ет України на 2008 рік та про внес ення змін до деяких законода вчих актів України» №107-VI від 28 г рудня 2007 року.
Однак вищезазначені зміни до Закону також рішенням Кон ституційного Суду України ві д 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 були виз нані неконституційними.
В 2009-2010 роках статтю 39 Закону Ук раїни «Про статус і соціальн ий захист громадян, які постр аждали внаслідок Чорнобильс ької катастрофи» не було зуп инено та змін не було внесено .
Таким чином, Управління Пен сійного Фонду України у Боро дянському районі повинно бул о нарахувати та виплатити по зивачу доплату за проживання на території радіоактивного забруднення відповідно до п оложень ст.39 Закону України «П ро статус та соціальний захи ст громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ка тастрофи» - в розмірі однієї м інімальної заробітної плати , в межах позовних вимог - з 9 лип ня по 31 грудня 2007 року та з 22 трав ня 2008 року по 31 травня 2010 року.
Враховуючи наведене, розмі р нарахованої щомісячної гро шової доплати до пенсії за пр оживання у зоні посиленого р адіоекологічного контролю п озивачу за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 р оку по 31 травня 2010 року, слід вва жати таким, що проведений з п орушенням норм спеціального закону.
Таким чином, за весь період з 9 липня 2007 року по 31 травня 2010 ро ку позивачу недонарахована д оплата до пенсії на суму 18487,47 гр н.
Враховуючи викладене, суд в важає за необхідне, задоволь няючи в цій частині позовні в имоги, зобов»язати управлінн я Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київсь кої області провести перерах унок доплати до пенсії позив ача з 9 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2010 року до ст.39 Закону України « Про статус і соціальний захи ст громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ка тастрофи», нарахувавши щоміс ячну грошову доплату до пенс ії за проживання у зоні посил еного радіоекологічного кон тролю - в розмірі однієї мін імальної заробітної плати.
Також суд вважає за необхід не стягнути з управління Пен сійного фонду України у Боро дянському районі Київської о бласті на користь позивача н а відшкодування завданої йом у шкоди недоплачену суму щом ісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, що місячної грошової доплати за проживання у зоні посиленог о радіоекологічного контрол ю за період з 4 червня 2007 року по 31 травня 2010 року в розмірі 27899,67 гр н. \9412,20 грн. + 18487,47 грн.\.
Зважаючи на викладене, в інш ій частині в позові необхідн о відмовити.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 257, 267 ЦК України, с т.ст. 39, 50 Закону України «Про ст атус і соціальний захист гро мадян, які постраждали внасл ідок Чорнобильської катастр офи», ст.ст.1,6 Закону України «П ро соціальний захист дітей в ійни», ст. 28 Закону України «Пр о загальнообов' язкове держ авне пенсійне страхування», Закону України «Про державни й бюджет України на 2007 рік та пр о внесення змін до деяких зак онодавчих актів України», За кону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких зако нодавчих актів України», Зак ону України «Про Державний б юджет України на 2009 рік» та Зак ону України «Про встановленн я прожиткового мінімуму та м інімальної заробітної плати » від 20 жовтня 2009 року, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянськом у районі Київської області п ро зобов»язання провести пер ерахунок пенсії та стягнення недоотриманих коштів задовольнити частково.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Б ородянському районі Київськ ої області провести перераху нок пенсії ОСОБА_1 з 4 червня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2010 р оку відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціал ьний захист громадян, які пос траждали внаслідок Чорнобил ьської катастрофи», нарахува вши щомісячну додаткову пен сію за шкоду, заподіяну здоро в»ю, у розмірі 75 процентів мін імальної пенсії за віком, вих одячи зі встановленого розмі ру мінімальної пенсії за вік ом, який відповідає розміру п рожиткового мінімуму для осі б, які втратили працездатніс ть.
Зобов»язати управлінн я Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київсь кої області провести перерах унок доплати до пенсії ОСОБ А_1 з 9 липня по 31 грудн я 2007 року та з 22 травня 2008 року від повідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний зах ист громадян, які постраждал и внаслідок Чорнобильської к атастрофи», нарахувавши щомі сячну грошову доплату до пен сії за проживання у зоні поси леного радіоекологічного ко нтролю - в розмірі однієї мі німальної заробітної плати.
Стягнути з управління П енсійного фонду України у Бо родянському районі Київсько ї області на користь ОСОБА_ 1 на відшкодування завданої йому шкоди недоплач ену суму щомісячної додатков ої пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, щомісячної грошов ої доплати за проживання у зо ні посиленого радіоекологіч ного контролю за період з 4 чер вня 2007 року по 31 травня 2010 року в р озмірі 27 899 \двадцять сім тисяч вісімсот дев»яносто дев»ять \ гривень 67 копійок.
В іншій частині в позов і відмовити.
Апеляційна скарга на рі шення суду подається протяго м десяти днів з дня його прого лошення до Апеляційного суду Київської області через Бор одянський районний суд Київс ької області. Особи, які брали участь у справі, але не були п рисутні у судовому засіданні під час проголошення рішенн я, можуть подати апеляційну с каргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рі шення.
Головуюча-суддя Міланіч А.М.
Суд | Бородянський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2010 |
Оприлюднено | 20.10.2010 |
Номер документу | 11665042 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
Якименко Лариса Григорівна
Цивільне
Бородянський районний суд Київської області
Міланіч Антоніна Миколаївна
Цивільне
Маловисківський районний суд Кіровоградської області
Кавун Тетяна Володимирівна
Цивільне
Краматорський міський суд Донецької області
Літовка Валерій Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні