ОКРЕМА ДУМКА
судді Великої Палати Верховного Суду Ткачука О. С.
на ухвалу Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2024 року у господарській справі № 750/3192/14 за позовом за позовом ОСОБА_1 до Адвокатського об`єднання «Чернігівська обласна колегія адвокатів» про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, стягнення шкоди
14 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Великої Палати Верховного Суду із заявою про відкриття провадження. При цьому просив скасувати ухвали Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду про відмову у прийнятті додаткових ухвал щодо способу, порядку, строку виконання судових наказів, самостійно постановити рішення з цього приводу, а також вжити заходи з метою поновлення його прав та притягнення винних до відповідальності.
Велика Палата Верховного Суду визнала подання ОСОБА_1 вказаної заяви зловживанням процесуальними правами, у зв`язку з чим залишила її без розгляду на підставі частини третьої статті 43 ГПК України.
Своє рішення Велика Палата Верховного Суду мотивувала наявністю у цій справі ухвал Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, якими заяви ОСОБА_1 про відвід суддів Студенця В. І., Погребняка В. Я., Багай Н. О. визнано необґрунтованими, а також відмовлено у задоволенні заяв про ухвалення додаткових рішень і ухвал у цій справі, «частину з яких просить скасувати Заявник, оскільки ці судові рішення були публічно проголошені, розміщенні у Єдиному державному реєстрі судових рішень, загальнодоступні й обов`язкові до виконання відповідно до статті 129 1 Конституції України».
З таким висновком Великої Палати Верховного Суду не погоджуюся і відповідно до частини третьої статті 34 ГПК України висловлюю окрему думку.
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є неприпустимість зловживання процесуальними правами (пункт 11 частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК).
Суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання процесуальними правами учасником судового процесу суд застосовує до нього заходи, визначені законом ( частина 4 статті 43 ГПК).
Вважаю, що застосувати заходи протидії зловживанню процесуальними правами повинен той суд, який виявив і встановив недобросовісну поведінку безпосередньо дослідивши докази щодо цього.
Натомість Велика Палата Верховного Суду після того, як справа була вирішена по суті, а рішення у ній набрало законної сили, за відсутності відкритого провадження у справі та й самої справи у Великій Палаті, зробила висновок про те, що заявник допустив зловживання процесуальними правами звертаючись до іншого касаційного суду. При цьому не було враховано, що такі дії заявника вже знайшли оцінку у відповідних рішеннях Касаційного господарського суду (ухвали від 28 листопада 2023 року, від 06 грудня 2023 року).
Вважаю таке рішення Великої Палати Верховного Суду необґрунтованим і таким, що ухвалено за відсутності законних підстав.
Суддя О.С. Ткачук
Суд | Велика палата Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2024 |
Оприлюднено | 01.03.2024 |
Номер документу | 117340701 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Велика палата Верховного Суду
Ткачук Олег Степанович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні