ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(додаткова)
11 березня 2024 року
м. Хмельницький
Справа № 686/11651/23
Провадження № 22-з/4820/43/24
Хмельницький апеляційний суд у складі колегії
суддів судової палати з розгляду цивільних справ
Грох Л.М. (суддя-доповідач), Янчук Т.О., Ярмолюка О.І.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на заочне рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14 вересня 2023 року, суд
в с т а н о в и в:
Постановою Хмельницького апеляційного суду від 27.02.2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 на заочне рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14.09.2023 року залишено без задоволення, а заочне рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14.09.2023 року залишено без змін.
ОСОБА_1 подав заяву про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу, у якій просить стягнути з ОСОБА_2 на його користь 37500 грн. витрат на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції.
07.03.2024 року ОСОБА_2 надіслав клопотання про зменшення цих судових витрат, оскільки їх розмір є неспівмірним зі складністю справи та обсягом наданих послуг. Також посилався на відсутність доказів витрат ОСОБА_1 на оплату гонорару адвоката.
Апеляційний суд дійшов висновку, що подану заяву слід задовольнити частково з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати
Так, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу (пункт 1 частини третьої статті 133 ЦПК України).
Згідно з ч. 2, ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
За змістом ч.ч.4-6 ст. 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Встановлено, що Адвокатське об`єднання «Адвокатська контора «Місяць та партнери» надавало ОСОБА_1 професійну правничу допомогу у даній справі в суді апеляційної інстанції на підставі договору про надання правової (правничої) допомоги від 24.01.2024.
Відповідно до розділу 4 вказаного договору (порядок здійснення розрахунків) за роботу, виконану адвокатським об`єднанням, клієнт сплачує грошові кошти в розмірі 37500 грн. Розрахунки по даному договору здійснюються клієнтом протягом двох місяців шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок або сплата в готівковому порядку.
У вказаній справі представник ОСОБА_1 підготував відзив на апеляційну скаргу та брав участь в судовому засіданні 27.02.2024 року в апеляційному суді.
Апеляційний суд погоджується, що заявлений розмір витрат на професійну правничу допомогу не є співмірним зі складністю справи та фактичним обсягом наданих послуг.
За таких обставин слід зменшити витрати на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, до 15000 грн.
При цьому, згідно з усталеною практикою Верховного Суду витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
Керуючись ст.ст. 141, 270, 381, 390 ЦПК України,
п ос т а н о в и в :
Заяву ОСОБА_1 про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 15000 грн. понесених витрат на професійну правничу допомогу.
Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Судді Л.М. Грох
Т.О. Янчук
О.І. Ярмолюк
Суд | Хмельницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2024 |
Оприлюднено | 13.03.2024 |
Номер документу | 117586368 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Хмельницький апеляційний суд
Грох Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні