ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
18 березня 2024 року
м. Хмельницький
Справа № 686/16809/23
Провадження № 22-ц/4820/732/24
Хмельницький апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ Корніюк А.П. (суддя доповідач), П`єнти І.В., Талалай О.І., розглянувши клопотання відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін,
в с т а н о в и в :
Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 28 лютого 2024 року відкрито провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_3 , подану в його інтересах адвокатом Чухасем Д.О. на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 05 лютого 2024 року та ухвалою цього ж суду від 29 лютого 2024 року справу призначено до розгляду без повідомлення учасників в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами на 21 березня 2024 року.
До апеляційного суду від відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому міститься клопотання про слухання справи за апеляційною скаргою ОСОБА_3 , подану в його інтересах адвокатом Чухасем Д.О. на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 05 лютого 2024 року з повідомлення (викликом) сторін, посилаючись на те, що сума позову для відповідачів є значною, а тому вважають, що застосовувати ст. 369 ЦПК України є недоцільним до цієї справи.
Колегія суддів вважає, що таке клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 13 ст. 7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи (ч. 1 ст. 369 ЦПК України).
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 26 травня 1988 року у справі «Ekbatani v. Sweden» зазначив, що якщо розгляд справи у суді першої інстанції був публічним, відсутність «публічності» при розгляді справи у другій та третій інстанціях може бути виправданою особливостями процедури по цій справі. Якщо апеляційна скарга стосується виключно питання права, залишаючи осторонь фактичні обставини справи, то вимоги статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року можуть бути дотримані і тоді, коли заявнику не було надано можливості бути заслуханим у апеляційному чи касаційному суді особисто.
У пункті 96 висновку № 6 від 24 листопада 2004 року Консультативної ради європейських суддів (далі - КРЄС) «Про справедливий суд у розумні строки та роль судді в судових процесах з урахуванням альтернативних засобів вирішення спорів» передбачається, що суд повинен, крім випадків, чітко визначених законом, мати можливість вирішувати, яке саме, усне чи письмове, провадження застосовувати. При цьому у пунктах 104 - 105 цього висновку зазначено, що кожна окрема справа потребує «пропорційного» розгляду, тобто в такий спосіб, що дозволяє сторонам досягти справедливості ціною, співмірною з проблемами, що розглядаються, й ціною позову, а також у такий спосіб, що дозволяє суду розглянути інші справи в розумні строки.
КРЄС зазначає, що обмеження повноважень судді щодо вирішення питання, чи слід застосовувати усну або письмову форму провадження, є несумісними з ефективним правосуддям (пункт 106 цього ж висновку).
З урахуванням ціни позову, характеру спірних правовідносин у справі, конкретних обставин справи, колегія суддів вважає, що розгляд справи за апеляційною скаргою ОСОБА_3 , подану в його інтересах адвокатом Чухасем Д.О. на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 05 лютого 2024 року не вимагає проведення судового засідання з повідомленням (викликом) учасників справи, тому клопотання відповідачів про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін задоволенню не підлягає.
І апеляційний суд констатує, що призначення справи в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення її учасників відповідатиме принципам ефективного правосуддя.
Керуючись ст. ст. 7, 369, 381 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
В задоволенні клопотання відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та касаційному оскарженню не підлягає.
Судді А.П. Корніюк
І.В. П`єнта
О.І. Талалай
Суд | Хмельницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2024 |
Оприлюднено | 21.03.2024 |
Номер документу | 117752383 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні