21.03.2024
Справа № 644/8370/23
н.п. 1-кп/644/118/24
В И Р О К
іменем України
21 березня 2024 року м. Харків
Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурорів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
обвинуваченого - ОСОБА_5 ,
захисників обвинуваченого адвокатів: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові, в залі суду, кримінальне провадження за №22022220000003126 від 07.10.2022 за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Раївка Шевченківського району Харківської області, громадянина України, з професійно-технічною освітою, депутата VIII скликання Шевченківської селищної ради Харківської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,
в с т а н о в и в:
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який триває до теперішнього часу.
Після незаконного вторгнення на територію України та окупації частини її території, представниками збройних сил та інших державних органів Російської Федерації створено незаконні органи влади та окупаційні адміністрації, зокрема на території Куп`янського району Харківської області.
До початку військової агресії РФ проти України, ОСОБА_5 з 25 жовтня 2020 року був обраний депутатом Шевченківської селищної ради Харківської області VIII скликання від політичної партії «ІНФОРМАЦІЯ_2».
Після незаконного вторгнення на територію України збройних сил Російської Федерації та окупації території Куп`янського району Харківської області, тобто після 24 лютого 2022 року, у громадянина України ОСОБА_5 , який перебував на території тимчасово окупованого селища Шевченкове, Куп`янського району Харківської області, у період часу з початку серпня 2022 року до початку вересня 2022 року, більш точний час у ході досудового розслідування встановити не вдалося, виник кримінальний протиправний умисел направлений на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
З цією метою, ОСОБА_5 , який до моменту початку військової агресії РФ проти України був фізичною особою-підприємцем та здійснював господарську діяльність у сфері лісопильного та стругального виробництва, інших видів роздрібненої торгівлі і неспеціалізованих магазинах, після окупації РФ селища Шевченкове Куп`янського району Харківської області налагодив відносини з окупаційною владою та військовими формуваннями збройних сил РФ, здійснив комплекс заходів, направлених на провадження господарської діяльності, у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, та на автозаправних станціях, розташованих за адресами: АДРЕСА_4 (АГЗС «ІНФОРМАЦІЯ_3») та АДРЕСА_5 (АЗС «ІНФОРМАЦІЯ_3»), здійснював господарську діяльність з продажу пального невідомого походження.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 з власної ініціативи та підтримуючи збройну агресію РФ на території України, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, маючи постійний зв`язок з представниками країни-агресора РФ, перебуваючи у тісних зв`язках з керівною ланкою військовослужбовців РФ, з метою особистого збагачення, а також отримання привілейованого ставлення від представників окупаційних сил отримав «Патент на торговую деятельность, сферу общественного питания, сферы обслуживания населения» НОМЕР_6 від 01.08.2022, специфікація: «розничная торговля горючим» та реалізовував пальне невідомого походження за російські рублі і гривні на умовах подальшої сплати 50 000 рублів щомісячно окупаційній владі.
Допитаний в судовому засіданні, у якості обвинуваченого, ОСОБА_5 повністю та беззаперечно визнав свою вину в інкримінованому кримінальному правопорушенні, щиро розкаявся та підтвердив обставини скоєння злочину, як вони викладені вище. Зазначив, що після деокупації селища Шевченкове, усвідомив протиправність своїх дій, став активно приймати участь в наданні допомоги формуванням ЗСУ, безкоштовно надавав пиломатеріали для облаштування фортифікаційних споруд, жалкує про свої дії під час окупації. Також зазначив, що жодного податку на користь окупаційної влади не сплатив. Пальне переважно реалізовувалося місцевим мешканцям.
Приймаючи до уваги послідовність показань обвинуваченого про обставини вчинення кримінального правопорушення, суд вважає ці показання достовірними.
Прокурор, обвинувачений та його захисники вважали за доцільне розглянути справу в порядку передбаченому ч. 3 ст. 349 КПК України.
Судом з`ясовано, що всі учасники кримінального провадження правильно розуміють обставини справи, та суд упевнився у добровільності їх позиції. Учасникам кримінального провадження роз`яснено те, що якщо докази не будуть досліджені, у такому випадку, вони будуть позбавлені права оскаржувати фактичні обставини справи у апеляційному порядку.
Враховуючи те, що обвинувачений ОСОБА_5 вину визнав повністю, суд за згодою прокурора, обвинуваченого та його захисників і у відповідності до ч. 3 ст. 349 КПК України, дійшов до висновку про недоцільність дослідження доказів у повному обсязі, оскільки фактичні обставини справи ніким не оспорюються та обмежився допитом обвинуваченого та дослідженням даних, що характеризують особу обвинуваченого.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вина обвинуваченого ОСОБА_5 доведена повністю і його дії суд кваліфікує за ч. 4 ст. 111-1 КК України, тобто провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Вивченням даних про особу обвинуваченого ОСОБА_5 встановлено, що він є громадянином України, раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувався, одружений, обраний у жовтні 2020 року депутатом Шевченківської селищної ради Куп`янського району Харківської області VIII скликання, є інвалідом війни 2 групи довічно, член Шевченківського районного товариства ветеранів Афганістану Харківської області, має постійне місце проживання, за яким характеризується позитивно, має звання «Почесний громадянин Шевченківщини», відповідно до подяк винесених командирами військових частин, інформації з благодійного фонду «Єдність та сила», Шевченківського районного товариства ветеранів Афганістану, після деокупації Куп`янського району Харківської області, ОСОБА_5 до затримання надавав безкоштовну допомогу військовим частинам ЗСУ у заготівлі пиломатеріалів для забезпечення виконання бойових завдань, приймав активну участь в зборі гуманітарної продуктової допомоги для мешканців Херсонщини, допомагав закривати збори коштів для потреб ЗСУ, страждає на ряд тяжких хронічних захворювань, на обліках у лікарів нарколога, психіатра не перебуває.
Обставинами, які пом`якшують покарання ОСОБА_5 , є щире каяття у вчиненому злочині, яке проявилося у фактичному визнанні своєї вини, в осуді своїх дій, наявності відчуття жалю за скоєне, розумінні наслідків своїх дій та бажанні відновити свій авторитет у громаді та довіру держави, а також активне сприяння розкриттю злочину та судовому розгляду.
Обставин, які обтяжують покарання ОСОБА_5 , передбачених ст. 67 КК України, судом не встановлено.
Призначаючи покарання за скоєне, суд керується положеннями ч. 2 ст. 50 КК України, згідно яких покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 65 КК України суд призначає покарання, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання. Особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для його виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.
При призначенні виду та міри покарання ОСОБА_5 , суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, яке відповідно до ст. 12 КК України, є нетяжким, особу винного, який раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувався, працює, одружений, є депутатом Шевченківської селищної ради Куп`янського району Харківської області VIII скликання, є інвалідом війни 2 групи довічно, має постійне місце проживання, за яким характеризується позитивно, має звання «Почесний громадянин Шевченківщини», враховує його суспільну діяльність та поведінку, як до повномасштабного вторгнення держави агресора, під час окупації Куп`янського району Харківської області та після деокупації території, його вік та стан здоров`я, наявність обставин, які пом`якшують покарання та відсутність обставин, які обтяжують покарання. Також і те, що ОСОБА_5 з 05 жовтня 2023 року тримається під вартою в умовах СІЗО.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що з метою виправлення обвинуваченого, попередження з його боку вчинення нових кримінальних правопорушень і досягнення інших цілей покарання, враховуючи обставини, які пом`якшують його покарання, відсутність обставин, які обтяжують покарання, дані про особу обвинуваченого, його відношення до скоєного, думку прокурора, який вважав за доцільне призначити покарання у виді позбавлення волі в мінімальному розмірі та думки захисників, які вважали за можливе призначити покарання не пов`язане з ізоляцією від суспільства, вважає, що виправлення обвинуваченого можливо при призначенні йому основного покарання у виді штрафу у максимальному розмірі передбаченому санкцією ч. 4 ст. 111-1 КК України та як обов`язкових додаткових покарань у виді позбавлення права обіймати посади в органах місцевого самоврядування, державних органах, посади, пов`язані з наданням публічних послуг та у виді конфіскації всього майна, яке є його особистою власністю.
При призначенні додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади та займатися певною діяльність суд, враховує позицію Верховного суду України зазначену у пункті 17 Постанови Пленуму ВСУ № 7 «Про практику призначення судами кримінального покарання», в редакції від 06.11.2009 року та правову позицією Верховного Суду, викладену у Постанові від 02.02.2022 у справі №344/16025/18.
Встановлення провини обвинуваченого та призначення покарання є дискреційними повноваженнями суду, тому суд приходить до висновку про призначення саме такого покарання ОСОБА_5 . Призначення саме такого покарання буде відповідати принципу необхідності і достатності для виправлення обвинуваченого і є дотриманням судом принципів «рівних можливостей» та «справедливого судового розгляду», встановлених ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та не суперечить практиці Європейського Суду з прав людини та нормам кримінального законодавства України.
З урахуванням наведених вище обставин в їх сукупності, та з огляду на те, що обраний захід примусу має найбільш сприяти досягненню справедливого балансу між правами і свободами особи та захистом інтересів держави й суспільства і така домірність є необхідним проявом справедливості кримінальної відповідальності, суд дійшов висновку про доцільність призначення основного покарання не пов`язаного з ізоляцією обвинуваченого від суспільства.
Відповідно до ч. 1 ст. 377 КПК України, якщо обвинувачений тримається під вартою, суд звільняє його з-під варти в залі судового засідання у разі виправдання; звільнення від відбування покарання; засудження до покарання, не пов`язаного з позбавленням волі; ухвалення обвинувального вироку без призначення покарання.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне скасувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та звільнити обвинуваченого з-під варти в залі суду.
Цивільний позов не заявлявся. Судові витрати по справі відсутні.
Питання щодо речових доказів вирішується судом відповідно до ст.100 КПК України.
Керуючись ст. ст. 373, 374 КПК України, суд ,
у х в а л и в:
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, та призначити покарання у виді штрафу в розмірі 10000 (десяти тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 170 000 (сто сімдесят тисяч) гривень, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, в органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги на строк 10 (десять) років, з конфіскацією всього належного йому на праві особистої власності майна.
Обраний стосовно ОСОБА_5 запобіжний захід у виді тримання під вартою - скасувати. ОСОБА_5 звільнити з-під варти в залі суду негайно.
До набрання вироком законної сили обрати у відношенні ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Зобов`язати ОСОБА_5 прибувати до суду за першою вимогою, повідомляти суд про зміну свого місця проживання.
Речові докази по кримінальному провадженню : мобільний телефон, марки «REDMI», темно сірого кольору, у чохлі; флеш-носій з надписом «Sandisk» на 16 Gb червоно-чорного кольору; флеш-носій на 8 Gb червоно-чорного кольору; ноутбук марки «ASUS» з шнуром живлення до нього та мобільний телефон марки «IPHONE 14» чорного кольору, в чохлі чорного кольору, IMEI-1: НОМЕР_1 , IMEI-2: НОМЕР_2 , з сім-карткою мобільного оператору Київстар, з абонентським номером НОМЕР_3 , які знаходяться на зберіганні в камері зберігання речових доказів ВПД №1 Куп`янського РВП ГУНП в Харківській області - повернути законному володільцю.
Речові докази: три аркуша паперу формату А-4 з надписом «Расходная накладная №РН-0000016», счет-фактуру №СФ-0500, счет-фактуру №СФ-0500» на ім`я ОСОБА_5 , з відтиском синього кольору на якому мається надпис «Военно-гражданская администрация Харьковской области»; аркуш паперу формату А4, на якому мається друкованих текст наступного змісту: «Перечень документов, которые подаются для получения патента, для лиц зарегистрированных и осуществляющих торговую, предпринимательскую и промышленную деятельность по состоянию на 24.02.2022»; два аркуша паперу на яких надруковані талони на паливо, наступного змісту: «АЗС «ІНФОРМАЦІЯ_3» Талон АИ-95 10 литров до 31.07.2022», в загальній кількості 20 штук; аркуш паперу формату А4, на якому мається друкованих текст наступного змісту: «Возврат от клиента № ЖЦ-110 от 25 июня 2022 г. Поставщик: ФЛП ОСОБА_10 адрес: АДРЕСА_3 , Покупатель: Автовокзал заправка, Товар Ласунка Юкка м 400, цена 10 000 гривен»; рахунок-фактуру № СФ-0500; видаткову накладну № РН-0000016; Рахунок-фактуру № СФ-0500; видаткову накладну № РН-0000016; фрагмент аркушу з зошиту у клітину на якому мається рукописний текст наступного змісту: «При полном обеме работы: оператор- 1600 грн - 2000 руб, зам оператора - 800 грн - 1000 руб, менеджер - 320 грн - 400 руб. При простое: оператор- 1000 грн - 1250 руб., менеджер 200 грн - 250 руб»; аркуш паперу формату А4, на якому мається друкований текст у вигляді таблиці з найменуванням товару (масло моторне, речовина та ін.), об`ємом, ціною та остатком на 03.02.22; аркуш паперу формату А4, на якому мається фотокопія платіжної квитанції Універсал Банк, де зазначена відправник: ОСОБА_9 , рахунок відправника: НОМЕР_4 , рахунок одержувача: НОМЕР_5 , сума 1436.00, час отримання доручення 01.09.2022 21:52; фотокопія патенту НОМЕР_6 від 01.08.2022; товарні чеки у кількості 14 штук про продаж палива на АЗС «ІНФОРМАЦІЯ_3», в яких зазначена найменування палива, кількість та ціна, CD-R диск з інформацією матеріалів кримінального провадження, після набрання вироком законної сили залишити в матеріалах кримінального провадження.
Речові докази: два патрони до АКМ з позначенням на кожному у вигляді «188-89», «188-77»; посвідчення з надписом «INTERPOL» на ім`я ОСОБА_5 , які знаходяться на зберіганні в камері зберігання речових доказів ВПД №1 Куп`янського РВП ГУНП в Харківській області - знищити.
Арешт на майно, накладений на підставі ухвали слідчого судді Червонозаводського районного суду м. Харкова від 21 вересня 2023 року, після набрання вироком законної сили, в частині накладення на мобільний телефон, марки «REDMI», темно сірого кольору, у чохлі; флеш-носій з надписом «Sandisk» на 16 Gb червоно-чорного кольору; флеш-носій на 8 Gb червоно-чорного кольору; два патрони до АКМ з позначенням на кожному у вигляді «188-89», «188-77»; посвідчення з надписом «INTERPOL» на ім`я ОСОБА_5 ноутбук марки «ASUS» з шнуром живлення до нього та мобільний телефон марки «IPHONE 14» чорного кольору, в чохлі чорного кольору, IMEI-1: НОМЕР_1 , IMEI-2: НОМЕР_2 , з сім-карткою мобільного оператору Київстар, з абонентським номером НОМЕР_3 - скасувати.
Арешт на майно, накладений на підставі ухвали слідчого судді Червонозаводського районного суду м. Харкова від 17 жовтня 2023 року на нерухоме, рухоме майно - транспортні засоби та банківські рахунки залишити без змін до виконання вироку в частині конфіскації особистого майна ОСОБА_5 .
Копію вироку вручити прокурору і обвинуваченому негайно після його проголошення.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Вирок може бути оскаржений з підстав, передбачених ст. 394 КПК України, до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через районний суд.
Головуючий - суддя: ОСОБА_1
Суд | Орджонікідзевський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2024 |
Оприлюднено | 25.03.2024 |
Номер документу | 117809308 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти основ національної безпеки України Колабораційна діяльність |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Бородій Василь Миколайович
Кримінальне
Орджонікідзевський районний суд м.Харкова
Сітало А. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні