Рішення
від 15.10.2010 по справі 9/131-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.u a



І м е н е м У к р а ї н и

РІШЕННЯ

15 жовтня 2010 р. Справа 9/131-10

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укр Сиббанк", код ЄДРПОУ 09807750 (61050, м. Ха рків, пр-т. Московський, 60)

до: Фізичної особи-підпр иємця ОСОБА_1, ідентиф. ном ер НОМЕР_1 (АДРЕСА_1

про стягнення 1596666,12 грн.

Головуючий суддя Балтак О.О .

Секретар судового засідан ня Кравчук Н.Л.

Представники сторін:

позивача: Хейніс О.Г. - пре дставник за довіреністю;

відповідача: ОСОБА_1 - Св ідоцтво про державну реєстра цію НОМЕР_2 від 11.07.2000р.;

ВСТАНОВИВ :

Подано позов про стя гнення з фізичної особи-підп риємця ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного тов ариства "УкрСиббанк" заборго ваності за кредитним договор ом за № 11110703000 від 25.01.2007р. на суму 1596666,12 грн.

03.08.2010р. господарським судом В інницької області порушено п ровадження у справі № 9/131-10 та пр изначено її до розгляду в зас іданні на 31.08.2010р.

У зв"язку з ненаданням сторо нами витребуваних ухвалою су ду від 03.08.2010р. доказів, розгляд с прави відкладено на 15.10.10р.

В судовому засіданні 15.10.2010р. п озивач позовні вимоги підтри мав в повному обсязі.

Представник відповідача з гідно наданих усних пояснень в судовому засіданні та у кло потанні від 23.09.2010р. (вх. № 10726 від 23.09.2 010р.) позовні вимоги визнав.

Розглянувши подані докуме нти і матеріали, заслухавши п ояснення представників стор ін, з' ясувавши фактичні обс тавини, на яких ґрунтується п озов, оцінивши докази, які маю ть значення для розгляду спр ави і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.

25.01.2007р. між Акціонерним комер ційним інноваційним банком " УкрСиббанк" (банк) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (позичальник) укладено кре дитний договір № 11110703000, відпові дно до умов якого банк зобов"я зується надати позичальнику , а позичальник прийняти, нале жним чином використовувати і повернути банку кредит (грош ові кошти) в іноземній валюті в сумі 200 000,00 дол. США у порядку та на умовах, визначених цим дог овором, з терміном користува ння до 24.01.2018р., відсотковою став кою за користування кредитом - 12,3 річних та зі сплатою плате жів згідно додатку № 1 - Графік у погашення кредиту. (пп. 1.1., 1.2.2., 1.3 .1. договору).

На виконання умов договору , позивач надав відповідачу к редитні грошові кошти в сумі 200 000,00 дол. США.

Проте відповідач неналежн им чином виконував взяті на с ебе за договором кредиту зоб ов'язання, неналежним чином п роводив кредитні платежі.

У зв"язку з чим, станом на 15.06.2010 р. заборгованість відповідач а перед позивачем становить: прострочений основний борг - 1307158,00 грн., прострочені процент и - 237962,89грн., заборгованість по к омісії - 30459,70 грн.

На підтвердження проведен их відповідачем розрахунків та існування суми боргу у вка заному в позовній заяві розм ірі позивачем надано довідки -розрахунки заборгованості ( а.с. 14-10).

Позивач з метою досудового врегулювання спору неоднора зово надсилав відповідачу по відомлення-вимоги та заяву п ро погашення заборгованост і (а.с. 27, 29, 31, 33, 35). Проте відповідач суму боргу не сплатив.

Крім того, суду надано обопі льно підписаний акт звірки в заємних розрахунків від 14.10.2010р ., між позивачем та відповідач ем, що є доказом визнання відп овідачем суми заборгованост і по кредитному договору.

Заслухавши пояснення пред ставників сторін, дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов такого висновку.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні п рава та обов'язки виникають і з дій осіб, що передбачені акт ами цивільного законодавств а, а також із дій осіб, що не пер едбачені цими актами, але за а налогією породжують цивільн і права та обов'язки, й серед п ідстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, п ередбачає договори та інші п равочини.

Як зазначено в ст.174 Господар ського кодексу України, госп одарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господа рського договору та інших уг од, передбачених законом, а та кож з угод, не передбачених за коном, але таких, які йому не с уперечать.

Відповідно до ст.509 Цивільно го кодексу України зобов'яза нням є правовідносини, в яком у одна сторона (боржник) зобов 'язана вчинити на користь дру гої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплат ити гроші тощо) або утриматис я від певної дії, а кредитор ма є право вимагати від боржник а виконання його обов'язку. Та ке ж положення містить і ст.173 Г осподарського кодексу Украї ни, в якій зазначено, що господ арським визнається зобов'яза ння, що виникає між суб'єктом г осподарювання та іншим учасн иком (учасниками) відносин у с фері господарювання з підста в, передбачених цим Кодексом , в силу якого один суб'єкт (зоб ов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинит и певну дію господарського ч и управлінсько-господарсько го характеру на користь іншо го суб'єкта (виконати роботу, п ередати майно, сплатити грош і, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а і нший суб'єкт (управнена сторо на, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'яза ної сторони виконання її обо в'язку.

Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК Укра їни якщо у зобов'язанні встан овлений строк (термін) його ви конання, то воно підлягає вик онанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст. 526 Цивільного ко дексу України, ст. 193 Господарс ького кодексу України зобов' язання має виконуватися нале жним чином відповідно до умо в договору та вимог цих Кодек сів, інших актів цивільного з аконодавства, а за відсутнос ті таких умов та вимог - відпов ідно до звичаїв ділового обо роту або інших вимог, що звича йно ставляться.

Одностороння відмова від з обов'язання або одностороння зміна його умов не допускаєт ься, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Ци вільного кодексу України, ч.7 с т.193 Господарського кодексу Ук раїни).

Відповідно до ст.1046 ЦК Україн и за договором позики одна ст орона (позикодавець) передає у власність другій стороні (п озичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родо вими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути по зикодавцеві таку ж суму грош ових коштів (суму позики) або т аку ж кількість речей того ж р оду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших р ечей, визначених родовими оз наками.

В ч.1 ст.1048 ЦК України визначен о, що позикодавець має право н а одержання від позичальника процентів від суми позики, як що інше не встановлено догов ором або законом. Розмір і пор ядок одержання процентів вст ановлюються договором. Якщо договором не встановлений ро змір процентів, їх розмір виз начається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності і ншої домовленості сторін про центи виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно ч.1 ст.1049 ЦК України поз ичальник зобов'язаний поверн ути позикодавцеві позику (гр ошові кошти у такій самій сум і або речі, визначені родовим и ознаками, у такій самій кіль кості, такого самого роду та т акої самої якості, що були пер едані йому позикодавцем) у ст рок та в порядку, що встановле ні договором. Якщо договором не встановлений строк повер нення позики або цей строк ви значений моментом пред'явлен ня вимоги, позика має бути пов ернена позичальником протяг ом тридцяти днів від дня пред 'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановле но договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивіль ного кодексу України за кред итним договором банк або інш а фінансова установа (кредит одавець) зобов'язується нада ти грошові кошти (кредит) пози чальникові у розмірі та на ум овах, встановлених договором , а позичальник зобов'язуєтьс я повернути кредит та сплати ти проценти.

Згідно з п. 5.5 договору передб ачено, що у випадку порушення позичальником термінів пове рнення кредиту або термінів сплати комісії строком більш е ніж на один місяць та/або пор ушення інших умов договору т а/або у випадку порушення поз ичальником та/або заставодав цем та/або поручителем та/або гарантом умов укладеного з б анком договору щодо надання забезпечення виконання за ци м договором, банк має право ви магати дострокового поверне ння кредиту та нарахованих п роцентів, комісій у порядку в становленому розділом 11 дого вору.

Відповідно до ст.527 Цивільно го кодексу України боржник з обов'язаний виконати свій об ов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інш е не встановлено договором а бо законом, не випливає із сут і зобов'язання чи звичаїв діл ового обороту.

Кожна зі сторін у зобов'язан ні має право вимагати доказі в того, що обов'язок виконуєть ся належним боржником або ви конання приймається належни м кредитором чи уповноважено ю на це особою, і несе ризик на слідків непред'явлення такої вимоги.

З урахуванням наведеного, п озовні вимоги про стягнення з відповідача 1307158,00 грн. - простр оченого основного боргу, 237962,89г рн. - прострочених процентів, 3 0459,70 грн. - заборгованості по ком ісії підлягають задоволенн ю як обґрунтовані та правомі рні.

Поряд з цим, за порушення ві дповідачем взятих на себе зо бов"язань позивачем нарахова но та заявлено до стягнення 205 85,53 грн. - пені та 500,00 грн. - неустойк и (штрафу).

Розглянувши дані вимоги, су д дійшов наступних висновків .

Статтею 610 ЦК України передб ачено, що порушенням зобов'яз ання є його невиконання або в иконання з порушенням умов, в изначених змістом зобов'язан ня (неналежне виконання).

Згідно зі ст. 611 Цивільного ко дексу України у разі порушен ня зобов'язання настають пра вові наслідки, встановлені д оговором або законом, зокрем а сплата неустойки.

Відповідно до ч. 3 ст. 549 ЦК Укра їни пенею є неустойка, що обчи слюється у відсотках від сум и несвоєчасно виконаного гро шового зобов'язання за кожен день прострочення виконання .

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 551 ЦК України , якщо предметом неустойки є г рошова сума, її розмір встано влюється договором або акто м цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 3 ст. 198 Господ арського кодексу України, ві дсотки за грошовими зобов'яз аннями учасників господарсь ких відносин застосовуються у випадках, розмірах та поряд ку, визначених законом або до говором.

Пунктом 6 ст. 231 Господарськог о кодексу України передбачен а відповідальність за поруше ння грошового зобов'язання, щ о обчислюється у відсотках, р озмір яких передбачений облі ковою ставкою НБУ за увесь ча с користування чужими коштам и, якщо інший розмір відсоткі в не передбачений законом аб о договором.

Відповідно до п. 7.1. договору за порушення термінів погаше ння будь-яких своїх грошових зобов"язань, передбачених до говором, зокрема, термінів по вернення кредиту (всієї суми або його частини) та/або термі нів сплати процентів за кред ит та/або комісії, банк має пра во вимагати від позичальника додатково сплатити банку пе ню.

Згідно п. 7.6 договору позичал ьник зобов"язаний сплатити б анку штраф (неустойку) у сумі 5 00 грн. за порушення своїх зобо в"язань (в тому числі, і за пору шення термінів виконання зоб ов"язань), встановлених пп. 4.3., .4. 4, 4.5., 4.7. договору.

Перевіркою розрахунку сум и пені за порушення строків з дійснення платежів на погаше ння кредиту та відсоткам, суд ом не виявлено помилок.

З огляду на вказане, суд вва жає, що вимоги позивача про ст ягнення з відповідача 20585,53 грн . - пені та 500,00 грн. - неустойки (штр афу) заявлено правомірно, оск ільки відповідає чинному зак онодавству та умовам укладен ого сторонами договору.

Як визначає ст.32 Господарсь кого процесуального кодексу України, доказами у справі є б удь-які фактичні дані, на підс таві яких господарський суд встановлює наявність чи відс утність обставин, на яких ґру нтуються вимоги і запереченн я, а також інші обставини, які мають значення для правильно го вирішення спору.

Відповідно до ст.ст. 34, 43 Госпо дарського процесуального ко дексу України докази подають ся сторонами та іншими учасн иками судового процесу. Обст авини справи, які відповідно до законодавства повинні бу ти підтверджені певними засо бами доказування, не можуть п ідтверджуватися іншими засо бами доказування. Господарсь кий суд оцінює докази за свої м внутрішнім переконанням, щ о ґрунтується на всебічному, повному і об' єктивному роз гляді в судовому процесі всі х обставин справи в їх сукупн ості, керуючись законом. Ніяк і докази не мають для господа рського суду заздалегідь вст ановленої сили. Визнання одн ією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторон а обґрунтовує свої вимоги аб о заперечення для господарсь кого суду не є обов' язковим .

За змістом статті 33 Господа рського процесуального коде ксу України, обов'язок доказу вання та подання доказів роз поділяється між сторонами, в иходячи з того, хто посилаєть ся на юридичні факти, які обґр унтовують його вимоги і запе речення.

На підставі викладеного, вр аховуючи, що позов підтвердж ений матеріалами справи, від повідачем визнаний, а тому пі длягає задоволенню, з відшко дуванням судових витрат за р ахунок відповідача, відповід но до ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 4-5, 32, 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити .

2. Стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, ідент иф. номер НОМЕР_1 (АДРЕСА _1 на користь Публічного акц іонерного товариства "УкрСиб банк", код ЄДРПОУ 09807750, пр-т. Моск овський, 60, м. Харків, 61050 (р/р 29099952710024, М ФО 351005) 1307158,00 грн. - простроченого о сновного боргу, 237962,89грн. - прост рочених процентів, 30459,70 грн. - за боргованості по комісії, 20585,53 г рн. - пені, 500,00 грн. - неустойки (штр афу), 15966,66 грн. - відшкодування ви трат пов' язаних зі сплатою державного мита та 236 грн. - відш кодування витрат на інформац ійно-технічне забезпечення с удового процесу.

3. Видати наказ після набран ня рішенням законної сили.

Суддя

Повний текст р ішення суду оформлено і підп исано відповідно до вимог ст .84 ГПК України 20 жовтня 2010 р.

Віддрук. 1 прим.:

1- до справи.

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення15.10.2010
Оприлюднено03.11.2010
Номер документу11787550
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9/131-10

Ухвала від 18.05.2015

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тварковський А.А.

Рішення від 23.07.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Меденцев П.А.

Ухвала від 19.08.2015

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Демидюк О.О.

Ухвала від 30.06.2015

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тварковський А.А.

Ухвала від 25.06.2015

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тварковський А.А.

Ухвала від 04.06.2015

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тварковський А.А.

Ухвала від 04.06.2015

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тварковський А.А.

Ухвала від 03.08.2010

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Балтак О.О.

Рішення від 15.10.2010

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Балтак О.О.

Ухвала від 31.08.2010

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Балтак О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні