Справа № 144/258/23
Провадження № 2/144/148/23
У Х В А Л А
про відмову у призначенні судової почеркознавчої експертизи
"13" грудня 2023 р. смт Теплик
Теплицький районний суд Вінницької області у складі:
головуючої судді Довгалюк Л.В.,
за участю секретаря судових засідань Сльоти Р.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача адвоката Ляховської О.Т.,
представника відповідача СТОВ «Обрій» адвоката Клінчикова С.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання представника відповідача адвоката Клінчикова С.О. про призначення судової почеркознавчої експертизи у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Обрій» про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками шляхом повернення їх власнику та скасування рішення про державну реєстрацію права оренди земельних ділянок, -
В С Т А Н О В И В :
У провадженні суду на стадії підготовчого провадження перебуває вказана цивільна справа.
21.11.2023 від представника відповідача СТОВ «Обрій» адвоката Клінчикова С.О. надійшло клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи технічних сканкопій договорів земельних ділянок, яке ним підтримане у судовому засіданні з підстав, зазначених у клопотанні. Виконання експертизи адвокат Клінчиков С.О. просив доручити ТОВ "Центр судових експертиз "Альтернатива" або ТОВ "Український центр судових експертиз".
Представник позивача адвокат Ляховська О.Т. у судовому засіданні заперечувала щодо задоволення клопотання з підстав зазначених у її письмовому клопотанні про відмову у призначенні судової почеркознавчої експертизи, зокрема, щодо проведення експертизи приватними експертними установами та у зв`язку з відсутністю оригіналів об`єкту дослідження.
Заслухавши думку сторін, дослідивши зміст клопотання та окремі матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частин 1 - 3 статті 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до частини 1 статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, що мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються передбаченими пунктом 2 частини 2 указаної вище норми засобами, зокрема, висновками експертів.
У статті 1 Закону України «Про судову експертизу» визначено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Відповідно до приписів ст. 102 ЦПК висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за умови, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Призначення та проведення експертизи у цивільному судочинстві регулюється статтями 103-113 ЦПК України, Законом України «Про судову експертизу» № 4038-ХІІ від 25.02.1994.
Разом із тим, з метою забезпечення єдиного підходу при проведенні судових експертиз і підвищення якості проведення судових експертиз Наказом Міністерства юстиції України від 08.01.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26.12.2012 № 1950/5) затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (далі - Інструкція) та Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень.
Відповідно до пункту 1.2 Інструкції почеркознавча експертиза є підвидом криміналістичної експертизи, яка згідно з положеннями частини третьої статті 7 Закону України "Про судову експертизу" здійснюється виключно державними спеціалізованими установами.
До державних спеціалізованих установ належать: науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України; науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України; експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України (частина друга статті 7 цього Закону).
Отже, згідно з положеннями п. 1.2 указаної Інструкції, почеркознавча експертиза, яка відноситься до категорії криміналістичних експертиз, проводиться виключно державними спеціалізованими установами, що чітко визначено у нормативному документі, що регулює порядок проведення заявленої експертизи, тому відсутні правові підстави призначення експертизи з визначенням для її проведення установи, яка не має права її проводити (ТОВ "Центр судових експертиз "Альтернатива" або ТОВ "Український центр судових експертиз).
Подібні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 28.04.2021 у справі № 715/316/18.
Водночас суд звертає увагу на те, що ухвалою суду від 03.05.2023 у справі було призначено судову - почеркознавчу експертизу за клопотанням представника позивача, виконання якої доручено Вінницькому відділенню Киїського науково-дослідного інституту судових експертиз та для цього відповідно витребувано оригінали (завірені належним чином копії) договорів оренди земельних ділянок, необхідні для експертного дослідження.
Натомість завідувачем експертної установи було відмовлено у проведенні експертизи, у зв`язку з відсутністю оригіналів досліджуваних документів, які сторонами не надано та здобути шляхом їх витребування не вдалося.
В подальшому представником відповідача 09.08.2023 заявлено клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи по сканкопіям договорів оренди, виконання якої просили доручити Вінницькому експертно науково - дослідному експертно - криміналістичному центру МВС України.
Ухвалою суду від 09.08.2023 у задоволенні клопотання було відмовлено, у зв`язку з неможливістю призначеня такої експертизи по копіям (сканкопіям) оспорюваних договорів.
За наведених вище обставин зупинення провадження у справі у разі задоволення клопотання про призначення експертизи може призвести до затягування розгляду справи.
Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 44 ЦПК України).
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача.
Керуючись ст. ст. 103, 104, 260,261,353 ЦПК України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні клопотання представника відповідача адвоката Клінчикова Сергія Олександровича про призначення судової почеркознавчої експертизи - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Суд | Теплицький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2023 |
Оприлюднено | 29.03.2024 |
Номер документу | 117954259 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Теплицький районний суд Вінницької області
Довгалюк Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні