ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВС ЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківськ а, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.07.10 Справа№ 11/101
Суддя Сало І.А.
При секретарі судового зас ідання Боржієвській Л.А.
За позовом: Фізичної о соби - підприємця ОСОБА_1 , м.Борислав Львівської облас ті
До відповідача: Товарис тва з обмеженою відповідальн істю Трембіта - Інвест , с.С тарий Яричів Кам янка-Бузько го району Львівської області
Про стягнення заборгова ності в розмірі 27811,95грн.
Представники:
Від позивача - ОСОБА_2-п редст.доручення ВМТ № 817292 від 12.0 7.2010року
Від відповідача - не з явив ся
Сторонам, які беруть уч асть у справі, роз' яснено зм іст ст.22 ГПК України, а саме їх п роцесуальні права та обов' я зки, зокрема, право заявляти в ідводи.
Суть спору: Позов за явлено Фізичною особою - під приємцем ОСОБА_1 про стягн ення із Товариства з обмежен ою відповідальністю Трембі та - Інвест 27811,95грн. боргу, з як их: 20000,00грн. - сума основного бор гу, 2234,55грн.-інфляційних, 4980,04грн.-п ені та 597,36грн.-річних.
Ухвалою господарсько го суду від 31.05.2010року порушено п ровадження у справі та призн ачено до розгляду на 15.07.2010року.
Представник позивача в с удовому засіданні позовні ви моги підтримав та наполягає на їх задоволенні.
Відповідач судове засіда ння не з явився, причини неяв ки не повідомив, хоча був нале жним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.
Відповідно до статті 75 ГПК України, суд вважає за можлив е розглянути справу при відс утності сторони, за наявними у справі матеріалами, яких до статньо для встановлення обс тавин і вирішення спору по су ті.
Від здійснення техніч ного запису судового процесу сторона відмовилась.
В процесі розгляду справ и суд встановив наступне:
27.04.2009року між сторонами бу ло укладено Договір купівлі- продажу № 27/04/09 СГ відповідно до якого продавець (позивач по с праві) зобов' язався постача ти та передати у власність по купцю (відповідачу по справі ) якісний товар (свині, ВРХ жив ою вагою - продукт власного ви робництва) згідно накладної, що є невід ємною частиною до говору, а покупець, в свою черг у, прийняти та оплатити товар на умовах даного договору.
На виконання даного догов ору позивачем поставлено від повідачу продукцію (свині на забій в кількості 25гол) на сум у 54186,30грн., що підтверджується з акупівельним актом № 18 від 29.04.200 9року та приймальною квитанц ією № 0000100013 від 29.04.2009року.
Відповідно до п.5.1 договор у розрахунки за кожну постав лену партію товару здійснюют ься в готівковій та/або безго тівковій формі шляхом оплат и протягом 3-ох банківських дн ів з дня отримання цієї парті ї товару на складі Покупця. За домовленістю сторін розраху нки можуть здійснюватися на умовах переоплати (п.5.2 догово ру).
В порушення умов договору відповідач не здійснив повн ої оплати отриманого товару, внаслідок чого на момент под ання позову заборгував позив ачу 20000,00грн.
Дану суму позивач просить стягнути із відповідача в пр имусовому порядку.
Крім суми основної заборг ованості позивач просить ст ягнути із відповідача 2234,55грн.- інфляційних втрат, 597,36грн.-річн их та 4980,04грн. пені.
Таким чином, загальна сум а позову складає 27811,95грн.
Дослідивши представлені суду докази, заслухавши пояс нення представника сторони, суд вважає позовні вимоги пі дтвердженими матеріалами сп рави та такими що підлягають до задоволення повністю, з ог ляду на наступне:
Матеріали справи свідча ть про те, що між позивачем та відповідачем у справі виникл и зобов язання які мають озн аки договору купівлі-продажу Згідно ст. 655 ЦК України, за дог овором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає а бо зобов'язується передати м айно (товар) у власність другі й стороні (покупцеві), а покупе ць приймає або зобов'язуєтьс я прийняти майно (товар) і спла тити за нього певну грошову с уму.
За правовою природою дого вір купівлі-продажу є консен суальним, двохстороннім і оп латним. Як консенсуальний до говір він вважається укладен им з моменту досягнення стор онами згоди щодо всіх істотн их умов. Двосторонній характ ер договору купівлі-продажу зумовлює взаємне виникнення у кожної сторони прав та обов 'язків. Оплатний характер цьо го договору полягає в тому, що продавцеві сплачується варт ість відчужуваного майна у г рошовому вираженні.
Відповідно до ст.ст. 6, 627 Ц К України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні у мов договору з урахуванням в имог кодексу, інших актів цив ільного законодавства, звича їв ділового обороту, вимог ро зумності і справедливості.
У відповідності до вимог частини 2 статті 692 ЦК України, покупець зобов"язаний сплати ти продавцеві повну ціну пер еданого товару. Оплата прово диться у строки визначені ум овами договору.
Відповідно до ст.ст. 509, 525, 526 ЦК України, зобов'язанням є пр авовідносини, в яких одна сто рона (боржник) зобов'язана вчи нити на користь другої сторо ни (кредитора) певну дію, зокре ма сплатити гроші або утрима тися від певної дії, а кредито р має право вимагати від борж ника виконання його обов'язк у. Зобов'язання повинні викон уватися належним чином, в уст ановлений термін, при чому од ностороння відмова від викон ання зобов'язання не допуска ється.
В силу частини 2 статті 193 Го сподарського кодексу Україн и до виконання господарських договорів застосовуються ві дповідні положення Цивільно го кодексу України з урахува нням особливостей, передбаче них ГК України.
Відповідно до ст. ст. 173, 193 ГК України, господарським визн ається зобов'язання, що виник ає між суб'єктом господарюва ння та іншим учасником (учасн иками) відносин у сфері госпо дарювання з підстав, передба чених ГК України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана стор она, у тому числі боржник) зобо в'язаний вчинити певну дію го сподарського чи управлінськ о-господарського характеру н а користь іншого суб'єкта (вик онати роботу, передати майно , сплатити гроші, надати інфор мацію тощо), або утриматися ві д певних дій, а інший суб'єкт (у правнена сторона, у тому числ і кредитор) має право вимагат и від зобов'язаної сторони ви конання її обов'язку. Суб'єкти господарювання та інші учас ники господарських відносин повинні виконувати господар ські зобов'язання належним ч ином, відповідно до закону, ін ших правових актів, договору , а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'я зання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ста вляться.
Проте всупереч згадани х приписів закону, положень у кладеного між сторонами дого вору, відповідач не виконав с воїх зобов'язань перед позив ачем щодо проведення вчасног о розрахунку за товар.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Гос подарського процесуального кодексу України доказами у с праві є будь-які фактичні дан і, на підставі яких господарс ький суд у визначеному поряд ку встановлює наявність чи в ідсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і запере чення сторін, а також інші обс тавини, які мають значення дл я правильного вирішення госп одарського спору. Кожна стор она повинна довести ті обста вини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ст. 612 ЦК України бор жник вважається таким, що про строчив, якщо він не приступи в до виконання зобов'язання а бо не виконав його у строк, вст ановлений договором або зако ном. Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відп овідає перед кредитором за з авдані простроченням збитки і за неможливість виконання , що випадково настала після п рострочення.
У відповідності до вимог с т. 216 ГК України, учасники госпо дарських відносин несуть гос подарсько-правову відповіда льність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушн иків господарських санкцій н а підставах і в порядку, перед бачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
У разі порушення учасником господарських відносин прав ил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання госпо дарського зобов"язання. В дан ому випадку зобов'язання щод о своєчасної оплати вартості товару, учасник зобов'язаний сплатити штрафні господарсь кі санкції, якими згідно госп одарського суду України є не устойка, штраф, пеня.
Відповідно до п. 6.2 договору у випадку затримки платежу, п окупець сплачує продавцю пен ю в розмірі подвійної обліко вої ставки НБУ з розрахунку з а кожний день затримки плате жу від простроченої суми.
Згідно представленого в ма теріалах справи розрахунку п озивачем за несвоєчасне вико нання грошового зобов"язання по договору купівлі-продажу нараховано пеню в сумі 4980,04грн .
Відповідно до ст. 551 ЦК Украї ни, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і не рухоме майно.
Згідно ст. 610 ЦК України, пор ушенням зобов'язання є його н евиконання або виконання з п орушенням умов, визначених з містом зобов'язання (неналеж не виконання).
Пунктом 3 ст. 611 ЦК України пе редбачено, що у разі порушенн я зобов'язання настають прав ові наслідки, встановлені до говором або законом, зокрема сплата неустойки;
Боржник вважається таки м, що прострочив, якщо він не п риступив до виконання зобов' язання або не виконав його у с трок, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Відповідно до п. 6 ст. 231 ГК Укр аїни, штрафні санкції за пору шення грошових зобов'язань в становлюються у відсотках, р озмір яких визначається облі ковою ставкою Національного банку України, за увесь час ко ристування чужими коштами, я кщо інший розмір відсотків н е передбачено законом або до говором.
Згідно ч. 3 ст. 6 ЦК України, ст орони в договорі можуть відс тупити від положень актів ци вільного законодавства і вре гулювати свої відносини на в ласний розсуд.
Відповідно до статті 6 ЦК Ук раїни сторони є вільними в ук ладенні договору, виборі [кон трагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів ц ивільного законодавства, з вичаїв ділового обороту, вимог розумності та справе дливості (ст. 627 ЦК України).
Статтею 626 ЦК України вст ановлено, що договором є домо вленість двох або більше сто рін, спрямована на встановле ння, зміну або припинення цив ільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 628 ЦК Укр аїни, зміст договору становл ять умови (пункти), визначені н а розсуд сторін і погоджені н ими, та умови, які є обов'язков ими відповідно до актів циві льного законодавства.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для ви конання сторонами.
Таким чином, підписавш и договір без будь-яких заува жень, відповідач у відповідн ості з п.3 ст.181 ГК України, погод ився з його умовами, у тому чис лі і застосуванням штрафних санкцій.
Відповідно до ст. 548 ЦК Укра їни, виконання зобов'язання (о сновного зобов'язання) забез печується, якщо це встановле но договором або законом.
Виконання зобов'язання мо же забезпечуватися неустойк ою, порукою, гарантією, застав ою, притриманням, завдатком. Д оговором або законом можуть бути встановлені інші види з абезпечення виконання зобов 'язання (ст. 546 ЦК України).
Згідно ч. 1 ст. 549 ЦК України, н еустойкою (штрафом, пенею) є гр ошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кр едиторові у разі порушення б оржником зобов'язання.
Згідно ч. 2 ст. 549 ЦК України, ш трафом є неустойка, що обчисл юється у відсотках від суми н евиконаного або неналежно ви конаного зобов'язання.
Відповідно до ст. 624 ЦК Укра їни, якщо за порушення зобов'я зання встановлено неустойку , то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно в ід відшкодування збитків.
Згідно із ст. 229 ГК Україн и, учасник господарських від носин у разі порушення ним гр ошових зобов' язань не звіль няється від відповідальност і через неможливість виконан ня і зобов' язаний відшкодув ати збитки, завдані невикона нням.
Крім цього, позивачем нар аховано 2234,55грн. інфляційних вт рат та 597,36грн.-річних за корист ування чужими коштами.
Пункт 2 статті 625 ЦК Україн и визначає наслідки простроч ення боржником виконання гро шового зобов'язання. По-перше , Емітент (Відповідач) повинен сплатити на вимогу кредитор а (Позивача) суму боргу з ураху ванням встановленого індекс у інфляції за весь час простр очення. Відповідно до статті 3 Закону України Про індекса цію грошових доходів населен ня , індекс споживчих цін (інд екс інфляції) обчислюється с пеціальним уповноваженим це нтральним органом виконавчо ї влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що н астає за звітним, публікуєть ся в офіційних періодичних в иданнях.
По-друге, боржник (Відпові дач), який прострочив виконан ня грошового зобов'язання, на вимогу кредитора (Позивача) з обов'язаний сплатити йому тр и проценти річних від простр оченої суми, якщо інший розмі р процентів не встановлений договором або законом.
Також, стаття 536 ЦК України вказує на те, що за користуван ня чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачув ати проценти, якщо інше не вст ановлено договором. Розмір п роцентів за користування чуж ими грошовими коштами встано влюється договором, законом або іншим актом цивільного з аконодавства України.
Відповідно до ч.1 ст. 611 Ци вільного кодексу України, у р азі порушення зобов' язання настають правові наслідки, в становлені договором, або за коном.
З огляду на викладене, суд задовольняє позовні вимоги повністю.
Судові витрати покласти на відповідача, оскільки спі р виник з його вини.
Керуючись ст. ст. 49, 82-84, 116 ГПК У країни,
суд,-
в и р і ш и в :
1.Позов задоволити пов ністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Трембіта - Інвест , вул. Гал ицька, 143, с.Старий Яричів Кам я нка-Бузького району Львівськ ої області (код ЄДРПОУ 25232473) на к ористь Фізичної особи - підп риємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ідн.номер НОМЕР_2) 20000,00 осно вного боргу, 2234,55грн.-інфляційн их втрат, 597,36грн.-річних, 4980,04грн. п ені, 278,11грн. державного мита та 236,00грн. витрат на інформаційно -технічне забезпечення судов ого процесу.
3.Наказ видати відповідн о до ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної с или відповідно до ст.85 ГПК Укр аїни, може бути оскаржене до Л ьвівського апеляційного гос подарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст.91 -93 Г ПК України.
Суддя
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2010 |
Оприлюднено | 28.10.2010 |
Номер документу | 11809813 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні