ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
05.04.2024м. ДніпроСправа № 904/136/22
За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Плаза Інвест" (65039, Одеська область, м. Одеса, пр. Гагаріна, буд. 12А, офіс 408, ідентифікаційний код 43415392)
про заміну стягувача на правонаступника
у справі
про стягнення 542 353,66 грн. заборгованості за поставлений товар, 126 563,29 грн. пені, 69 189,21 грн. інфляційних втрат, 119 011,63 грн. 13,5% річних
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Євростандарт" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом №б/н від 05.01.2022 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ФГ Дар Попасне" заборгованості на загальну суму 857 117,79 грн., з яких:
- 542 353,66 грн. заборгованість за поставлений товар;
- 126 563,29 грн. пеня за загальний період з 21.05.2020 по 05.01.2022;
- 69 189,21 грн. інфляційні втрати за загальний період з травня 2020 року по грудень 2021 року;
- 119 011,63 грн. 13,5% річних за загальний період з 21.05.2020 по 05.01.2022.
Також позивач просить суд стягнути з відповідача 12 856,77 грн. судового збору.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 04.07.2022 позовні вимоги задоволені повністю.
На виконання зазначеного рішення суду 05.08.2022 видано наказ про примусове виконання.
За допомогою системи "Електронний суд" Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Плаза Інвест" 05.04.2024 до суду подана заява про заміну сторони у справі, в якій заявник просить суд замінити стягувача Товариство з обмеженою відповідальністю "Євростандарт" на його правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Плаза Інвест".
Заява обґрунтована тим, що згідно договору про надання послуг з факторингу №001/29/06/23-Ф Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Плаза Інвест" (далі - фактор або новий кредитор) зобов`язується передати грошові кошти в сумі 695 979,56 грн., в розпорядження ТОВ "Євростандарт" (далі - клієнт або первісний кредитор), а клієнт зобов`язується відступити факторові своє право грошової вимоги за рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 04.07.2022 у справі №904/136/22 у відношенні ТОВ "Фінансова компанія "Плаза Інвест" та клієнтом, на підставі договору №П-14/05/20 поставки нафтопродуктів та поруки (змішаний договір) від 14.05.2020 в розмірі 869 974,56 грн.
Правовою підставою звернення до суду заявник зазначає статтю 52 Господарського процесуального кодексу України.
Вирішуючи питання можливості прийняття заяви до розгляду, суд враховує таке.
Стаття 52 Господарського процесуального кодексу України вміщена до розділу І "Загальні положення" глави 4 "Учасники судового процесу" цього Кодексу, якими регламентуються загальні засади відносно кола учасників, сторін, третіх осіб судового провадження, осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, їх прав та обов`язків тощо. Натомість стаття 334 Господарського процесуального кодексу України розташована в розділі V "Процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень у господарських справах", що присвячений врегулюванню відносин, пов`язаних з примусовим виконанням судових рішень. Звідси нормативні приписи статті 52 Господарського процесуального кодексу України слід вважати загальними по відношенню до приписів, закріплених статтею 334 цього Кодексу.
У розумінні статті 52 Господарського процесуального кодексу України процесуальне правонаступництво допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
За змістом частин першої, другої та п`ятої статті 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
З наведеного нормативного визначення випливає, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішення законної сили або за інших умов, встановлених законом.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 26.06.2019 у справі № 905/1956/15 (провадження №12-62гс19).
Отже, після набрання рішенням законної сили допускається заміна стягувача як у виконавчому документі - наказі господарського суду (до відкриття виконавчого провадження), так і в самому виконавчому провадженні за його наявності.
У разі відсутності відкритого виконавчого провадження заміна відповідної сторони виконавчого провадження правонаступником є неможливою.
Зазначений висновок відповідає висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеному у постанові від 03.11.2020 у справі № 916/617/17 (провадження № 12-48гс20).
Звертаючись до суду про заміну стягувача без конкретизації такої заміни у виконавчому документі чи у виконавчому провадженні, заявник допустив правову невизначеність, яка унеможливлює прийняття судового рішення по суті.
Крім того, суд звертає увагу заявника на те, що заява про заміну стягувача є заявою з процесуальних питань, пов`язаних із виконанням судових рішень у господарських справах.
Загальні вимоги до форми та змісту заяв із процесуальних питань визначені статтею 170 Господарського процесуального кодексу України. Відповідно до частини другої цієї статті письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником. До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, що подається на стадії виконання судового рішення, у тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надсилання (надання) іншим учасникам справи (провадження) з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Доказів надсилання (надання) боржнику заяви про заміну сторони її правонаступником з урахуванням положень статті 42 Господарського процесуального кодексу України заявником не надано.
Відповідно до частини сьомої статті 42 Господарського процесуального кодексу України якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення. Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи. Суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом, зазначає у цих документах про обов`язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
З відомостей підсистеми "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи відомо, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ФГ Дар Попасне" не має зареєстрованого Електронного кабінету у підсистемі ЄСІТС "Електронний суд".
Судом враховано, що відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України останній визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Згідно зі ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Частиною 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України визначено, що основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема, є верховенство права, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальність сторін.
Із врахуванням специфіки господарських правовідносин, з метою дотримання прав та інтересів обох сторін, судом не може виключатися ймовірність відсутності у відповідача судових спорів, що відповідно виключає можливість наявності в нього електронного кабінету, обов`язок реєстрації якого виникає саме на підставі положень частини 6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України, як для учасника справи.
Суд звертає увагу, що одним із елементів поняття справедливого судового розгляду є принцип рівності сторін, який також включає принцип змагальності процесу, що полягає у наданні рівних процесуальних можливостей сторонам у захисті їх прав і законних інтересів.
За змістом статей 7, 13 Господарського процесуального кодексу України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності фізичних та юридичних осіб незалежно від будь-яких ознак чи обставин; судочинство в господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 42 Господарського процесуального кодексу України учасники справи, серед іншого, мають право подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Принцип "процесуальної рівності сторін" передбачає, що у випадку спору, який стосується приватних інтересів, кожна зі сторін повинна мати розумну можливість представити свою справу, включаючи докази, в умовах, які не ставлять цю сторону в істотно більш несприятливе становище стосовно протилежної сторони (рішення Європейського суду з прав людини від 27.10.1993 у справі "DOMBO BEHEERB.V. v. THE NETHERLANDS").
Право бути почутим є одним з ключових принципів процесуальної справедливості, який передбачений статтею 129 Конституції України і статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Учасник справи повинен мати можливість захистити свою позицію в суді. Така можливість сприяє дотриманню принципу змагальності через право особи бути почутою та прийняттю обґрунтованого і справедливого рішення.
Отже, неотримання відповідачем копії заяви з доданими до неї документами внаслідок недотримання заявником порядку надіслання цих документів, буде мати наслідком необхідність ознайомлення боржника з такими матеріалами з метою реалізації своїх процесуальних прав, що, у свою чергу, призведе до затягування розгляду заяви, розгляд якої обмежений десятиденним строком розгляду.
Таким чином, заявником жодним чином не підтверджено направлення копії заяви відповідачу (боржнику), що свідчить про порушення ним вимог, викладених у частині другій статті 170 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з частиною четвертою статті 170 цього Кодексу суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Керуючись ст.ст. 170, 232 - 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Повернути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Плаза Інвест" про заміну стягувача на правонаступника без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 05.04.2024 та може бути оскаржена до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Е.М. Бондарєв
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2024 |
Оприлюднено | 08.04.2024 |
Номер документу | 118163043 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні