Ухвала
від 15.04.2024 по справі 911/363/23
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

УХВАЛА

про відкладення розгляду справи

"15" квітня 2024 р. Справа№ 911/363/23

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Корсака В.А.

суддів: Євсікова О.О.

Буравльова С.І.

за участю секретаря судового засідання: Заборовської А.О.

за участю представників учасників справи:

від позивача: Громов Р.С.

від відповідача: Кобилецький В.В.

від третьої особи: не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Чуланова Романа Ігоровича

на рішення Господарського суду Київської області від 01.06.2023, повний текст якого складено та підписано 22.06.2023

у справі № 911/363/23 (суддя Третьякова О.О.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко Суми»

до Фізичної особи-підприємця Чуланова Романа Ігоровича

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Фізична особа-підприємець Омельянюк Олександр Сергійович

про стягнення 450 000,00 грн

В С Т А Н О В И В:

У провадженні колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: Корсак В.А. - головуючий суддя, судді - Євсіков О.О., Буравльов С.І. перебуває справа №911/363/23.

14.03.2024 відповідач подав до суду заяву, в якій просив суж:

- визнати обов`язковою явку керівника ТОВ «Еко Суми» - ОСОБА_1 в судове засідання для надання пояснень;

- призначити у справі почеркознавчу експертизу на вирішення якої поставити таке питання:

«Підпис у правому нижньому кутку першої та другої сторінок копії товарно-транспортної накладної №8 від 16.11.2022 виконаний ОСОБА_1 чи іншою особою?».

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 20.03.2024 задоволено зазначену заяву відповідача та визнано обов`язковою явку керівника ТОВ «Еко Суми» - ОСОБА_1 у судове засідання, яке призначене на 15.04.2024 для надання пояснень, а також відібрання експериментальних зразків підписів.

09.04.2024 позивачем подано заяву та повідомлено суд про неможливість ОСОБА_1 прибути в судове засідання, оскільки він перебуває на військовій службі, а також він звільнився з посади керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко Суми» з 17.05.2023. На підтвердження цього до заяви додано копії посвідчення ІНФОРМАЦІЯ_4 серії НОМЕР_3 від 26.12.2023 та Довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 про те, що молодший лейтенант ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 з 22.05.2023 по теперішній час.

В судове засідання 15.04.2024 з`явилися представники третьої особи не з`явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином в порядку ст.120, 242 ГПК України, про що в матеріалах справи містяться відповідні докази. Про причини неявки суд не повідомив.

В судовому засіданні 15.04.2024 представник відповідача наполягав на клопотання про призначення почеркознавчої експертизи.

Дослідивши подане клопотання та матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, колегія вважає за необхідне відкласти питання щодо заявленого відповідачем клопотання про призначення судової експертизи виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.

За змістом ч. 1 ст. 99 ГПК України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Відповідно до ч.ч. 4 ст. 99 ГПК України, питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 ГПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України" (заява № 61679/00) зазначається, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури; більше того, суд вирішує питання щодо отримання додаткових доказів та встановлює строк для їх отримання.

Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення. У вирішенні відповідного питання (до призначення судової експертизи) слід: визначитися з конкретною установою або конкретним експертом, якими проводитиметься експертиза. З цією метою господарський суд, зокрема, витребує у сторін пропозиції стосовно таких установ та/або судових експертів, у тому числі тих, які не є працівниками зазначених установ. Господарський суд не зв`язаний цими пропозиціями, але може враховувати їх у вирішенні питання про призначення і проведення судової експертизи; визначити об`єкти, що підлягають експертному дослідженню; максимально конкретно визначити питання, які мають бути роз`ясненні судовим експертом, та сформулювати їх у логічній послідовності.

Відповідно до ч. 1 ст. 102 ГПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.

Згідно з ч. 3 ст. 102 ГПК України при визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.

Згідно п. 1.1. Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26.12.2012 №1950/5) (далі - Рекомендації), основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису.

В п. 1.2. цих рекомендацій викладено орієнтовний перелік вирішуваних питань, які можуть бути поставлені експерту для проведення почеркознавчої експертизи.

Вільні зразки це рукописні тексти, рукописні записи, підписи, достовірно виконані певною особою у різних документах і які не пов`язані з обставинами справи. Прикладами таких документів можуть бути паспорт особи, нотаріально посвідчені документи з підписами особи, інші договори, акти, рахунки, накладні, заяви, листи та інші.

При відборі вільних зразків бажано надавати близькі за часом виконання підпису чи тексту, який досліджується; за видом матеріалів письма (чим саме виконано це кулькова ручка, олівець, тощо); за формою документа (накладні, відомості, тощо); за його змістом та цільовим призначенням.

У разі неможливості пред`явити зазначені зразки (смерть виконавця, від`їзд тощо), як зразки, слід надавати документи або інші папери, на яких рукописні тексти (підписи) достовірно виконані особою, щодо якої ставиться питання з ідентифікації її як виконавця досліджуваного рукопису (наприклад, заяву про отримання паспорта (форма №1), паспорт, різного роду посвідчення, на яких є власноручний підпис, тощо).

Умовно-вільними є зразки почерку та (або) підпису, виконані певною особою до відкриття провадження у справі, але пов`язані з обставинами цієї справи або виконані після відкриття провадження у справі та є як пов`язаними зі справою, так і не пов`язаними з її обставинами.

Отже, для проведення почеркознавчої експертизи необхідно надати експерту вільні та умовно-вільні зразки підпису та почерку особи, яка підлягає ідентифікації.

Відповідно до ст. 42 ГПК України, серед іншого передбачено, що учасники справи зобов`язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Згідно ч. 3 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Таким чином, суд вважає за доцільне в порядку ст. 102 ГПК України запропонувати позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю «Еко Суми» надати вільні та умовно-вільні зразки почерку та підпису директора ОСОБА_1 відповідно до Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень.

Керуючись ст.ст. 102, 202, 216, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Повідомити учасників справи про відкладення розгляду апеляційної скарги у справі №911/363/23 на 06.05.2024 о 15 год 20 хв., яке відбудеться у приміщенні Північного апеляційного господарського суду за адресою: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1-А, зал судових засідань №9 (другий поверх).

2. Запропонувати позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю «Еко Суми» надати вільні та умовно-вільні зразки почерку та підпису директора ОСОБА_1 відповідно до положень Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень.

3. У випадку неможливості надання вказаних документів, директору ОСОБА_1 надати письмові обґрунтовані пояснення щодо неможливості подання таких документів.

4. Забезпечити представнику позивача - адвокату Громову Роману Сергійовичу ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) участь в судовому засіданні 06.05.2024 о 15:20 год. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

5. Копію ухвали Північного апеляційного господарського суду надіслати учасникам провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.

Всі документи та письмові докази подаються поштою через відділ документального забезпечення Північного апеляційного господарського суду (канцелярію суду) за адресою: м. Київ, вул. Шолуденко, 1а (І поверх) або в електронному вигляді через особистий кабінет в системі «Електронний суд».

Головуючий суддя В.А. Корсак

Судді О.О. Євсіков

С.І. Буравльов

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення15.04.2024
Оприлюднено22.04.2024
Номер документу118480983
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —911/363/23

Постанова від 02.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 01.10.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Постанова від 05.08.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 08.07.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 05.06.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 15.05.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 03.05.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 15.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 20.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 29.02.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні