Справа № 760/4274/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2024 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді- Якимець О. І.,
за участю секретаря судового засідання Карпишиної К.С.,
скаржника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві скаргу ОСОБА_1 , заінтересовані особи: державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Боярчук О.В., Товариство з обмеженою відповідальністю «ФОЛГАТ», ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця,
в с т а н о в и в :
скаржником подано до суду скаргу у якій просить визнати незаконною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Боярчук О.В від 14.02.2024 у ВП № НОМЕР_1 про звернення стягнення на заробітну плату, стипендію та інші доходи божника, якою було звернуто стягнення на доходи фізичної особи ОСОБА_1 , який отримує дохід у ТОВ «ФОЛГАТ».
В обґрунтування скарги покликається на те, що у на примусовому виконані відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває ВП № НОМЕР_1 з примусового виконання виконавчого листа № 760/4274/20, виданого 04.07.2023 Подільськими районним судом м. Києва про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 (правонаступник ОСОБА_2 ) грошових коштів у розмірі 582780,00 грн. Державним виконавцем у межах цього виконавчого провадження прийнято постанову від 14.02.2024 про звернення стягнення на заробітну плату боржника, який отримує дохід у ТОВ «ФОЛГАТ». Попри те, боржник не перебуває у трудових відносинах із вказаним товариством. Між ТОВ «ФОЛГАТ» та ФОП ОСОБА_1 наявні договірні відносини на підставі договорів оренди нежилого приміщення від 03.07.2019 № 22/19 та від 03.07.2019 № 15/19. Відтак такі договори не є ані трудовими договорами, ані контрактами на підставі яких би виникли трудові відносини між товариством та ОСОБА_1 . Просить скаргу задовольнити.
Заінтересованою особою не подано жодних заперечень щодо скарги.
05 березня 2024 року ухвалою судді прийнято скаргу до розгляду та призначено судове засідання.
У судовому засідання скаржник вимоги скарги підтримав та просить таку задовольнити з підстав наведених у ній.
У судове засідання інші учасники справи не з`явились, хоча повідомлялись про дату, час та місце цього засідання, а відтак суд вважає за можливе здійснити розгляд справи у їх відсутності у відповідності до ч. 2 ст. 450 ЦПК України, адже їх неявка не є перешкодою для розгляду скарги.
Дослідивши матеріали додані до скарги, суд прийшов до наступного.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Отже, завданням ДВС є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом, тому перевірка вчинених таких дій державним виконавцем є фактично перевіркою дотримання положення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду й належного виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 цього Закону виконавче провадження здійснюється, зокрема, з дотриманням принципів верховенства права; обов`язковості виконання рішень; законності; справедливості, неупередженості та об`єктивності.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ст. 74 Закону рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів ДВС щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом. Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.
Згідно з ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Суд установив, у провадження державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Боярчук О.В. перебуває виконавче провадження № НОМЕР_1 з примусового виконання виконавчого листа № 760/4274/20 виданого 04.07.2023 Подільськими районним судом м. Києва про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 (правонаступник ОСОБА_2 ) кошти у розмірі 582780,00 грн. Стягувач ОСОБА_2 . Боржник - ОСОБА_1 .
У межах виконавчого провадження № НОМЕР_1 державним виконавцем прийнято постанову від 14.02.2024 про зварення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника. Установлено, що згідно з даними Державної податкової служби України ОСОБА_1 отримує дохід (заробітну плату) від Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОЛГАТ» (код ЄДРПОУ 32854250). У відповідності до ст. ст. 10, 68-70 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) постановлено звернути стягнення на доходи боржника ОСОБА_1 , що отримує у ТОВ «ФОЛГАТ».
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Кодексу законів про працю законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Кодексу законів про працю законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Кодексу законів про працю України трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Трудовим договором можуть встановлюватися умови щодо виконання робіт, які вимагають професійної та/або часткової професійної кваліфікації, а також умови щодо виконання робіт, які не потребують наявності у особи професійної або часткової професійної кваліфікації.
Скаржник наводить аргументи про те, що не перебуває у трудових відносинах із ТОВ «ФОЛГАТ», а тому норми ст. ст. 68-70 Закону не регулюють правовідносини, які склались між боржником та товариством.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 68 Закону стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів/електронних грошей, що знаходяться на рахунках у банках чи інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів.
Про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі - підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно з ч. 1 ст. 69 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці здійснюють відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника і перераховують кошти на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця у строк, встановлений для здійснення зазначених виплат боржнику, а в разі якщо такий строк не встановлено, - до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення. Такі підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці щомісяця надсилають виконавцю звіт про здійснені відрахування та виплати за формою, встановленою Міністерством юстиції України.
Отже, зазначені норми права, якими керувався державний виконавець, регулюють порядок звернення стягнення на доходи, зокрема заробітну плату, боржника, який перебуває у трудових відносинах із підприємством, установою, організацією, фізичні особи, фізичні особи - підприємці із заробітної плати боржника. Саме про це вказано у оспорюваній постанові.
Разом із тим суд не встановив, що боржник перебуває у трудових відносинах із ТОВ «ФОЛГАТ» та отримує заробітну плату як винагороду за виконану роботу за трудовим договором, про що державний виконавцем зазначив у постанові від 14.02.2024.
Натомість суд установив, що між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ФОЛГАТ» укладено договір оренди нежилого приміщення від 03.07.2019 № 15/19 та договір оренди нежилого приміщення від 03.07.2019 №22/19.
Отже правовідносини, які склались між сторонами договорів оренди нежитлового приміщення регулюються нормами Господарського кодексу України та жодним чином не врегульовані нормами Кодексу законів про працю України.
Особливості звернення стягнення на кошти та майно боржника фізичної особи - підприємця врегульовані ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону звернення стягнення на кошти та інше майно фізичних осіб - підприємців здійснюється за правилами, визначеними цією статтею, а саме:
1) виконавець звертає стягнення на кошти/електронні гроші боржника - юридичної особи, що знаходяться у касах або інших сховищах боржника - юридичної особи, у банках або інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей, у порядку, встановленому цим Законом. Інформацію про наявні у боржника рахунки/електронні гаманці виконавець отримує в податкових органах, інших державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, які зобов`язані надати йому інформацію невідкладно, але не пізніше ніж у триденний строк, а також за повідомленнями стягувача;
2) виконавець може звернути стягнення на кошти/електронні гроші боржника - юридичної особи, що знаходяться на його рахунках/електронних гаманцях і на рахунках/електронних гаманцях, відкритих боржником - юридичною особою через свої філії, представництва та інші відокремлені підрозділи;
3) у разі відсутності у боржника - юридичної особи коштів в обсязі, необхідному для покриття заборгованості, стягнення звертається на інше майно, належне такому боржникові або закріплене за ним, у тому числі на майно, що обліковується на окремому балансі філії, представництва та іншого відокремленого підрозділу боржника - юридичної особи (крім майна, вилученого з цивільного обороту, або обмежено оборотоздатного майна, майна, на яке не може бути звернено стягнення), незалежно від того, хто фактично використовує таке майно.
Згідно з ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частин 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи встановлене вище, на основі повно та всебічно досліджених доказів, з урахуванням вимог чинного законодавства, та застосування його до фактичних обставин справи, суд прийшов до переконання про те, що дії державного виконавця щодо прийняття постанови від 14.02.2024 є неправомірними, адже державним виконавцем при прийнятті оспорюваної постанови від 14.02.2024 не в повній мірі установлено характером правовідносини між боржником та ТОВ «»ФОЛГАТ», оскільки такі не є трудовими про що вказано у постанові від 14.02.2024 та жодних доказів цього суду не надано, а відтак відсутні підстави для застосування ст. ст. 56-59 Закону при прийнятті постанови від 14.02.2024, а тому така ухвалена державним виконавцем з порушенням норм закону про виконавче провадження, а відтак підлягає скасуванню.
У зв`язку із наведеним, суд прийшов до переконання про те, що скаргу необхідно задовольнити повністю.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 17, 76-81, 259, 260, 354, 447-451 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в :
скаргу ОСОБА_1 , заінтересовані особи: державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Боярчук О.В., Товариство з обмеженою відповідальністю «ФОЛГАТ», ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця- задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавиця постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Боярчук О.В від 14.02.2024 у ВП № НОМЕР_1 з примусового виконання виконавчого листа №760/4274/20 виданого 04.07.2023 Подільським районним судом м. Києва, про звернення стягнення на заробітну плату, стипендію та інші доходи божника, якою звернуто стягнення на доходи фізичної особи ОСОБА_1 , який отримує дохід у ТОВ «ФОЛГАТ».
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала проголошена суддею, що вважається днем її підписання 12 квітня 2024 року.
Суддя О. І. Якимець
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 118507545 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні