Справа № 354/1094/21
Провадження № 2/354/55/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2024 року м. Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області в складі головуючої судді Єрмак Н.В., за участю секретаря Подюк А.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_6 , Ворохтянської селещної ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про усунення перешкод у здійсненні права користування, володіння та розпорядження належним житловим будинком з господарськими будівлями та земельною ділянкою, -
в с т а н о в и в :
У провадженні Яремчанського міського суду Івано-Франківської області знаходиться зазначена справа.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи від 19.02.2024 року вищезазначену цивільну справу розподілено судді Єрмак Н.В.
Ухвалою судді Єрмак Н.В. від 23.02.2024року справу прийнято до провадження та призначено підготовче судове засідання.
До суду від позивачів надійшла заява про збільшення позовних вимог, у якій просять зобов`язати відповідача ОСОБА_6 не порушувати правила добросусідства та не чинити позивачам перешкод у здійснені права користування, володіння та розпорядження житловим будинком з господарськими будівлями та земельною ділянкою, зобов`язати відповідача демонтувати пристрої відеоспостереження; стягнути з ОСОБА_6 моральну шкоду в сумі 1070000 грн., стягнути з відповідача Ворохтянської селищної ради моральну шкоду в сумі 1070000грн.
Також у поданій заяві позивачі просять зменшити судовий збір, оскільки вони не працюють.
В судовому засіданні позивачі, представник позивачів просили прийняти збільшення позовних вимог та зменшити судовий збір.
В судовому засіданні відповідач та її представник просили залишити заяву без розгляду.
Суд, проаналізувавши подану заяву про збільшення позовних вимог, заслухавши думку учасників справи, прийшов до наступних висновків.
Згідно ч.1ст.189 ЦПК Українизавданнями підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу, визначення обставин, які підлягають встановленню та зібрання відповідних доказів.
Пунктом 10 ч.2ст.197 ЦПК Українипередбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Відповідно до ч.1,3ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Зі змісту частин 2,3ст.49 ЦПК Українивбачається, що позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. До закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір попередньо поданих вимог майнового характеру, відповідно заявленої ціни позову.
Частиною другоюст.6 Закону України «Про судовий збір»передбачено, що у разі якщо розмір позовних вимог збільшено або пред`явлено нові позовні вимоги, недоплачену суму судового збору необхідно сплатити до звернення до суду з відповідною заявою.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч.7ст. 6 Закону України «Про судовий збір»у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.
Позивачами заявлено дві вимоги немайнового характеру та одна вимога майнового характеру щодо стягнення моральної шкоди та надано дві квитанції від 05.03.2024року про сплату судового збору в сумі 1273 грн. позивачами ОСОБА_3 , ОСОБА_1 кожним окремо та квитанції від 22.01.2024року про сплату позивачами ОСОБА_3 та ОСОБА_1 кожним окремо судового збору в сумі 908 грн. Позивачем ОСОБА_2 , яка наразі досягла повноліття, доказів сплати судового збору не надано.
Відповідно до поданої 05.03.2024 року заяви в порядкуст.49 ЦПК Українизаявлений позивачами до стягнення розмір позовних вимог в частині відшкодування завданої моральної шкоди збільшено до 1070000 грн. з кожного відповідача. Кількість немайнових вимог не змінилась.
Відповідно до ч.1ст.4 Закону України «Про судовий збір»судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01.01.2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідно дост.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік»становить 3028 гривень.
Пунктом 1.1 ч.2ст.4 Закону України «Про судовий збір»встановлено, що ставка судового збору за подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (15140грн.).
Таким чином, виходячи із розміру вказаного позивачами у заяві від 05.03.2024 року розміру моральної шкоди, розмір судового збору, який підлягає до сплати за збільшені позовні вимоги у даному випадку становить 15140 грн.
Оскільки до зазначеної заяви позивачами ОСОБА_3 , ОСОБА_1 долучено квитанції про сплату кожним з них судового збору у сумі 1273,00 грн., а отже недоплачена кожним з них сума судового збору за збільшені позовні вимоги майнового характеру складає 13867 грн.
Оскільки позивачем ОСОБА_2 доказів сплати судового збору не надано взагалі, то нею підлягає сплаті судовий збір в сумі 15140 грн. за вимогу майнового характеру.
Відповідно до п.1.2 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що ставка судового збору за подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи, що позов поданий у 2021року та наразі кількість позовних вимог немайнового характеру не змінилась, суд розраховує суму судового збору за немайнові вимоги за ставками судового збору, які діяли станом на час подання позову, що складає 908 грн.
Оскільки позивачами ОСОБА_3 та ОСОБА_1 кожним надано квитанції про сплату судового збору за одну позовну вимогу в сумі 908 грн., то їм необхідно сплатити кожним судовий збір за другу вимогу немайнового характеру кожним в сумі 908 грн. та надати до суду підтвердження сплати.
Оскільки позивачем ОСОБА_2 жодних доказів сплати судового збору не надано, то їй необхідно сплатити судовий збір за дві вимоги немайнового характеру в загальній сумі 1816 грн. ( по 908 грн. за кожну немайнову вимогу).
Позивачі при зверненні до суду із заявою в порядкуст.49 ЦПК України, одночасно заявили клопотання про зменшення судового збору за збільшені позовні вимоги, посилаючись, що вони не працюють.
Згідно із вимогами частини першої та третьоїстатті 136 ЦПК Українисуд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Згідно з вимогами ч.2ст.8 Закону України «Про судовий збір»суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі вимог зазначених у частині першій цієї статті.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з положеннямистатті 12 ЦПК України, повинна навести доводи й надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до вимогст.129 Конституції Україниоднією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Безпідставне звільнення від сплати судового збору є порушеннямст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободщодо справедливих судових процедур і рівності учасників судового процесу перед законом.
Позивачами не надано до суду переконливих доказів на підтвердження, що їх майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому порядку, а посилання на те, що вони не працюють не є беззаперечною підставою для зменшення суми судового збору.
Із урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що у задоволенні клопотання позивачів про зменшення судового збору слід відмовити, а подану ними в порядкуст.49 ЦПК Українизаяву про збільшення розміру позовних вимог залишити без руху, та надати строк, десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення вищевказаних недоліків, а саме: позивачам ОСОБА_3 та ОСОБА_1 - оригіналу платіжного документу про сплату кожним з них судового збору у сумі 13867 грн.(за майнову вимогу) та судового збору в сумі 908 грн.(за немайнову вимогу) кожним позивачем, позивачу ОСОБА_2 - надати докази сплати судового збору в сумі 1816 грн. (за дві немайнові вимоги) та судового збору в сумі 15140 грн. ( за майнову вимогу).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.13,49,136,189,197-198,258-261 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст.4,6,8 Закону України «Про судовий збір», суд, -
УХВАЛИВ :
У задоволенні клопотання позивачів про зменшення судового збору за подання заяви про збільшення розміру позовних вимог-відмовити.
Подану позивачами в порядкуст.49 ЦПК Українизаяву про збільшення розміру позовних вимог -залишити без руху, надавши позивачам строк для усунення зазначених недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення їм ухвали про залишення заяви без руху.
Повідомити позивачів, про необхідність усунення недоліків шляхом направлення їм копії даної ухвали та роз`яснити, що у разі не виправлення недоліків до вказаного терміну дана заява буде їм повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Н. В. Єрмак
Суд | Яремчанський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2024 |
Оприлюднено | 09.05.2024 |
Номер документу | 118887447 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: усунення перешкод у користуванні майном |
Цивільне
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області
Єрмак Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні