Справа №705/7479/16-к
1-кс/705/700/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2024 року м.Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву слідчого судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_3 про самовідвід, заявлений при розгляді скарги ОСОБА_4 на постанову слідчого про закриття кримінального провадження № 12016250100000094,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні слідчого судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_3 перебувають матеріали скарги ОСОБА_4 на постанову слідчого про закриття кримінального провадження № 12016250100000094.
До початку розгляду зазначеної скарги слідча суддя заявила самовідвід від розгляду вказаної скарги, в обґрунтування якого зазначає, що за результатами протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 19.04.2024 справу передано в провадження слідчому судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_3 та розгляд скарги призначено на 24.04.2024.
У судовому засіданні 24.04.2024 скаржником ОСОБА_4 подано заяву про відвід слідчого судді ОСОБА_3 .
Ухвалою слідчого судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_5 від 25.04.2024 у задоволенні заяви ОСОБА_4 про відвід слідчого судді відмовлено.
Слідчим суддею призначено розгляд скарги на 03.05.2024.
03.05.2024 скаржником ОСОБА_4 повторно подано заяву про відвід слідчого судді ОСОБА_3 .
Ухвалою судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 від 07.05.2024 у задоволенні заяви ОСОБА_4 про відвід слідчого судді відмовлено.
Слідчим суддею призначено розгляд скарги на 10.05.2024.
Скаржник ОСОБА_4 у заявах про відвід слідчого судді посилався на порушення порядку розподілу справи, а саме на те, що повторно його скаргу було заведено під тим же номером справи, за яким слідчий суддя ОСОБА_3 16.04.2024 повернула його скаргу. Також скаржник вважає, що суддею ОСОБА_3 порушувалися його права при розгляді цивільної справи за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_4 , тому ним подані скарги на дії судді до Вищої Ради Правосуддя. ОСОБА_4 . вважає, що суддя ОСОБА_3 не може об`єктивно та неупереджено розглядати справи, де він є учасником.
За наведених вище обставин, беручи до уваги, що ОСОБА_4 двічі заявляв відвід слідчому судді ОСОБА_3 , що свідчить про його недовіру до останньої та відповідно, про сумніви у справедливості майбутнього судового рішення, виходячи з необхідності уникнення напруження та недовіри у судовому провадженні, з метою забезпечення права на справедливий суд, слідча суддя вважає, що є підстави заявити самовідвід.
Слідча суддя ОСОБА_3 викликалася у судове засідання для розгляду заяви про самовідвід, однак в засідання не прибула, додаткових пояснень не подала.
Інші учасники кримінального провадження в засідання не з`явились, про причини неявки не повідомили.
Суд вважає за можливе розглядати заяву про самовідвід за відсутності осіб, які не з`явились.
Суд, врахувавши процесуальну позицію сторін, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, вважає що заява про самовідвід не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка підлягає застосуванню відповідно до ст.9 Конституції України, ст.ст.1, 8, 9 КПК України, Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» закріплено принцип, за яким кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи безстороннім судом. При цьому, наявність безсторонності визначається в тому числі і тим, чи забезпечує суд умови, за яких у сторін не виникало б будь-яких сумнівів у безсторонності судді та всього складу суду при розгляді справи.
Відповідно до ч.1 ст.21 КПК України кожному гарантується право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.
Відповідно до вимог чинного законодавства України незалежність та неупередженість суду є однією з найважливіших ознак демократичної та правової держави. Це одна із основних засад судочинства в Україні, один із основоположних принципів організації та діяльності судових органів .
В Україні цей принцип реалізується в тому числі за допомогою встановлення у галузі процесуального права інституту відводу судді від участі у розгляді справи, оскільки відвід це заява про недовіру складу суду, що розглядає справу, з підстав, зокрема, наявності сумнівів у його неупередженості та об`єктивності.
Регламентуючи нормами права цей процесуально-правовий інститут, необхідно керуватися єдністю принципів здійснення судочинства, передбачених ст.129 Конституції України, а вони однакові для усіх видів судочинства. Саме відвід є законодавчо передбаченою процедурою, яка б гарантувала сторонам незалежність, неупередженість та об`єктивність судді у ставленні до кожного з них, а відтак, була б гарантією реалізації цих принципів.
У відповідності до ст.75 КПК України слідчий суддя, суддя або присяжний не може брати участь у кримінальному провадженні:
1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача;
2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник;
3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості;
5) у випадку порушення встановленого ч.3 ст.35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.
У складі суду, що здійснює судове провадження, не можуть бути особи, які є родичами між собою.
Згідно ст.80 КПК України за наявності підстав, передбачених ст.ст.75-79 цього Кодексу, слідчий суддя, суддя, присяжний, прокурор, слідчий, захисник, представник, експерт, спеціаліст, перекладач, секретар судового засідання зобов`язані заявити самовідвід. Заяви про відвід (самовідвід) можуть бути заявлені як під час досудового розслідування, так і під час судового провадження. Відвід повинен бути вмотивованим.
Під час розгляду заяви слідчого судді ОСОБА_3 про самовідвід судом встановлено, що як на підставу самовідводу слідчий суддя посилається на те, що скаржник ОСОБА_4 двічі заявляв слідчому судді ОСОБА_3 відвід в межах вказаної скарги, але при цьому зазначає про те, що вказані заяви ОСОБА_4 розглянуті та у їх задоволенні відмовлено, що підтверджується ухвалами суддів Уманського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_5 та ОСОБА_1 , тобто фактично позиції ОСОБА_4 щодо недовіри слідчому судді ОСОБА_3 уже двічі було надано оцінку та встановлено, що відсутні об`єктивні підстави для задоволення відводу.
Будь-яких інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості судді, заява слідчого судді та матеріали справи не містять.
Отже заява про самовідвід зумовлена насамперед суб`єктивними внутрішніми переконаннями слідчого судді, які не вказують на наявність обґрунтованого сумніву, внаслідок якого слідчий суддя не може брати участі у кримінальному провадженні.
Відповідно до практики ЄСПЛ наявність безсторонності повинна визначатися за суб`єктивним та об`єктивними критеріями. Розглядаючи суб`єктивні підстави, беруться до уваги особисті переконання та поведінка судді, тобто наскільки суддя неупереджений та безсторонній у даній справі. Об`єктивний критерій визначається забезпеченням судом та його складом відсутності будь-яких сумнівів у його безсторонності.
Крім того, при вирішенні заявлених відводів та самовідводів необхідно приймати до уваги рішення Ради суддів України № 46 від 07 вересня 2017 «Про роз`яснення деяких питань щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів», судова процедура вважається справедливою тільки тоді, коли вона спрямована на забезпечення верховенства права, законності, рівності учасників процесу перед законом і судом, змагальності, гласності та відкритості.
Професіоналізм, незалежність та неупередженість суддів є неодмінною гарантією справедливого вирішення судових спорів.
Будь-яких посилань та зазначення фактичних обставин, які моли б свідчити про упередженість слідчого судді ОСОБА_3 й викликати сумнів щодо об`єктивного та безстороннього розгляду нею зазначеної скарги на постанову слідчого про закриття кримінального провадження, на думку суду, слідчим суддею не надано. Заява про самовідвід фактично пов`язана з суб`єктивною думкою скаржника ОСОБА_4 , який заявляв відводи лише у зв`язку з непогодженням ним з прийнятим слідчим суддею процесуальним рішенням, при цьому такі заяви про відвід були розглянуті в порядку, передбаченому КПК.
На думку суду, самі по собі твердження слідчого судді ОСОБА_3 про необхідність уникнення напруження та недовіри у судовому провадженні та з метою забезпечення права на справедливий суд, у зв`язку із раніше заявленими відводами скаржником ОСОБА_4 , не може бути підставою для сумнів щодо подальшого об`єктивного та неупередженого розгляду скарги та винесення законного судового рішення слідчим суддею ОСОБА_3 , не є такою обставиною, яка входить до визначеного законом переліку підстав для самовідводу судді та не є обставиною, яка може викликати сумнів в неупередженості слідчого судді та виключає участь судді у розгляді скарги в розумінні п.4 ч.1 ст.75 КПК України, що узгоджується з позицією, висловленою в рішення Ради суддів України від 08 червня 2017 року № 34 (зі змінами, внесеними рішенням Ради суддів України № 13 від 01 березня 2019 року).
При цьому суд зазначає, що суддя повинен виконувати свої професійні обов`язки незалежно, виходячи виключно з фактів, установлених на підставі власної оцінки доказів, розуміння закону, верховенства права, не зважаючи на будь-які зовнішні впливи, стимули, загрози, втручання або публічну критику.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення заявленого самовідводу слідчим суддею Уманського міськрайонного суду ОСОБА_3 .
Керуючись ст.ст.75, 80, 81 КПК України, суддя
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні заяви слідчого судді Уманського міськрайонного суду ОСОБА_3 про самовідвід, заявлений при розгляді скарги ОСОБА_4 на постанову слідчого про закриття кримінального провадження № 12016250100000094.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2024 |
Оприлюднено | 16.05.2024 |
Номер документу | 119034989 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Піньковський Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні