ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2024 року
м. Київ
cправа № 910/21426/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
головуючої - Вронської Г.О., суддів - Губенко Н.М., Кондратової І.Д.,
за участю секретаря судового засідання Балли Л.М.,
представників учасників справи:
від позивача-1: ОСОБА_1,
від позивача-2: ОСОБА_2,
від відповідача: не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ОСОБА_1
про розподіл судових витрат за наслідками розгляду касаційної скарги
у справі позовом: 1. ОСОБА_1 ,
2. ОСОБА_2
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Добробут."
про визнання недійсними рішень загальних зборів,
ВСТАНОВИВ
1. ОСОБА_1 (далі - Позивач-1) та ОСОБА_2 (далі - Позивач-2) (далі разом - Позивачі) звернулися до Господарського суду міста Києва з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Добробут." (далі - Відповідач) про:
- визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів Відповідача від 30.11.2017, які оформлені протоколом, щодо затвердження змін до статуту Відповідача та затвердження кошторису на обслуговування будинку і прибудинкової території, внеску до ремонтного фонду, внеску до резервного фонду;
- визнання недійсним рішення загальних зборів Відповідача від 27.12.2018 з питання № 3 порядку денного, яке оформлене протоколом, про затвердження кошторису Відповідача на 2019 рік та про затвердження розміру внесків і платежів співвласників.
2. Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.06.2023, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2023 у справі № 910/21426/21, позов задоволено повністю. Визнано недійсними рішення позачергових загальних зборів Відповідача від 30.11.2017, які оформлені протоколом, щодо затвердження змін до статуту Відповідача та затвердження кошторису на обслуговування будинку і прибудинкової території, внеску до ремонтного фонду, внеску до резервного фонду. Визнано недійсним рішення загальних зборів Відповідача від 27.12.2018 з питання № 3 порядку денного, яке оформлене протоколом, про затвердження кошторису Відповідача на 2019 рік та про затвердження розміру внесків і платежів співвласників. Стягнуто з Відповідача на користь Позивача-1 2 270 грн судового збору. Стягнуто з Відповідача на користь Позивача-2 2 270 грн судового збору.
3. Відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду міста Києва від 28.06.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2023 у справі № 910/21426/21, у якій просив скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Відповідач також просив стягнути з Позивачів на свою користь понесені судові витрати зі сплати судового збору.
4. 12 квітня 2024 року, у межах встановленого Судом строку (з урахуванням дати вручення ухвали про відкриття провадження у справі), Позивачі подали відзиви на касаційну скаргу, в яких просили залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
5. Одночасно (разом) з відзивом Позивач-1 подав до Суду заяву, у якій повідомив, що докази на підтвердження розміру витрат на правничу допомогу будуть подані протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
6. Постановою від 16.04.2024 Верховний Суд залишив касаційну скаргу Відповідача без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 28.06.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2023 у справі № 910/21426/21 - без змін.
7. Позивач-1 подав до Верховного Суду клопотання про розподіл судових витрат за наслідками розгляду касаційної скарги, у якому просить стягнути з Відповідача на свою користь витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10 500 грн.
8. До клопотання Позивач-1 додав копії:
- договору про надання правової допомоги від 20.01.2022, укладеного з Адвокатським об`єднанням "Дерев`янчук, Макаренко та Партнери" (далі - Договір);
- додаткової угоди від 15.06.2022 до Договору (далі - Додаткова угода);
- акта наданих послуг від 17.04.2024 до Договору (далі - Акт наданих послуг).
9. Заперечення проти клопотання Позивача-1 до Суду не надходили.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
10. Відповідно до пункту 3 частини першої статті 244 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
11. Частинами першою, третьою статті 123 ГПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи. До витрат, пов`язаних із розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
12. Згідно зі статтею 131-2 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
13. Статтею 16 ГПК України передбачене право учасників справи користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
14. Відповідно до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI) адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правничої допомоги.
15. Пункт 4 частини першої статті 1 Закону № 5076-VI визначає, що договір про надання правничої допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правничої допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правничої допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
16. До договору про надання правничої допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права (частина третя статті 27 Закону № 5076-VI).
17. Згідно зі статтею 30 Закону № 5076-VI гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правничої допомоги.
При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
18. Адвокатський гонорар може існувати у двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплати гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2020 у справі № 910/4201/19).
19. Отже, діяльність адвоката є оплачуваною працею, і така оплата у вигляді гонорару здійснюється на підставі укладеного між адвокатом та його клієнтом договору про надання правничої допомоги.
20. Відповідно до статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
21. Практична реалізація принципу відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення, у частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:
- попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 ГПК України);
- визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 ГПК України): подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (надання послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу;
3) розподіл судових витрат (стаття 129 ГПК України).
22. Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (частина восьма статті 129 ГПК України).
23. Суд встановив, що 20 січня 2022 року між Позивачем-1 (клієнт) та Адвокатським об`єднанням "Дерев`янчук, Макаренко та Партнери" (адвокат) був укладений Договір, згідно з пунктом 1.1 якого клієнт доручає та оплачує, а адвокат зобов`язується надати клієнту правову допомогу та здійснити представництво і захист інтересів клієнта у господарських судах України у справі № 910/21426/21 за позовом клієнта до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Добробут." про визнання недійсними рішення загальних зборів.
24. Пунктом 6.1 Договору визначено, що вартість послуг за ним є розрахунковою та зазначається в акті виконаних робіт. В акті виконаних робіт зазначається час, витрачений адвокатом на вчинення певної юридичної дії, пов`язаної з виконанням умов Договору, і тариф на вчинення юридичної дії, який сторони узгодили у пункті 6.2 Договору.
25. У пункті 6.2 Договору сторони узгодили тарифи на вчинення юридичних дій з представництва інтересів клієнта: юридичні дії, визначені пунктами 1.2.1-1.2.5 Договору, - 1 000 грн/год.; юридична дія, визначена пунктом 1.2.6 Договору, - 1 500 грн/засідання.
26. Складений адвокатом акт виконаних робіт на всі послуги, що були надані за Договором, чи на окремий блок послуг надається клієнту на розгляд та підлягає підписанню клієнтом протягом двох робочих днів. У разі наявності у клієнта зауважень до обсягів чи якості наданих послуг, це питання узгоджується протягом робочого дня (пункт 6.3 Договору).
27. Договір вступає в дію з дати його підписання та діє до дати отримання клієнтом повного рішення Господарського суду міста Києва (пункт 7.1 Договору).
28. 15 червня 2022 року Позивач-1 та Адвокатське об`єднання "Дерев`янчук, Макаренко та Партнери" уклали Додаткову угоду, якою виклали пункт 7.1 Договору в такій редакції: "Договір вступає в дію з дати його підписання та діє до дати отримання клієнтом повного рішення Господарського суду міста Києва у справі № 910/21426/21, у разі оскарження рішення суду першої інстанції у апеляційному порядку дія Договору продовжується до отримання клієнтом постанови Північного апеляційного господарського суду у справі № 910/21426/21, а в разі оскарження у Верховного Суді (Касаційному господарському суді) рішення суду першої інстанції та/чи постанови суду апеляційної інстанції, дія Договору продовжується до отримання клієнтом постанови Касаційного господарського суду у справі № 910/21426/21".
29. Згідно з Актом наданих послуг адвокат надав клієнту обумовлені Договором та Додатковою угодою послуги, які полягають у захисті інтересів клієнта у Верховному Суді (Касаційному господарському суді) у справі № 910/21426/21 за касаційною скаргою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Добробут." від 21.02.2024 на рішення Господарського суду міста Києва від 28.06.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2023, а саме:
- вивчення доводів Відповідача, викладених у касаційній скарзі від 21.02.2024, та погодження з клієнтом правової позиції у відзиві на касаційну скаргу: 3 год. х 1 000 грн = 3 000 грн;
- підготовка відзиву на касаційну скаргу Відповідача від 21.02.2024: 6 год. х 1 000 грн = 6 000 грн;
- здійснення захисту інтересів клієнта у судовому засіданні у Верховному Суді (Касаційному господарському суді) при розгляді касаційної скарги Відповідача від 21.02.2024: 1 год. х 1 500 грн = 1 500 грн.
Послуги адвокат надав у повному обсязі згідно з узгодженою сторонами правовою позицією щодо захисту інтересів клієнта у Верховному Суді (Касаційному господарському суді), а клієнт прийняв зазначені послуги у повному обсязі та без зауважень.
Згідно з пунктом 6.1 Договору вартість наданих послуг становить 10 500 грн.
Зауваження до строку надання послуг та якості наданих послуг у клієнта відсутні.
30. Частина третя статті 126 ГПК України не визначає конкретний склад відомостей, що мають бути зазначені в детальному описі робіт (наданих послуг), обмежуючись лише посиланням на те, що відповідний опис має бути детальним. Отже, зважаючи на принципи рівності й справедливості, правової визначеності, ясності та недвозначності правової норми як складові принципу верховенства права, визначення необхідного та достатнього ступеня деталізації опису робіт є виключною прерогативою учасника справи, що подає такий опис. Учасник справи повинен деталізувати відповідний опис лише тією мірою, якою досягається його функціональне призначення - визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат (постанова Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 922/1964/21).
31. Відповідно до пункту 1 частини другої статті 126 ГПК України витрати на надану професійну правничу допомогу підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено. Аналогічна позиція висловлена у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду в складі Верховного суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
32. Загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині четвертій статті 129 ГПК України. Заразом у частині п`ятій наведеної норми цього Кодексу визначені критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правничу допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.
33. Зокрема, відповідно до частини п`ятої статті 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
34. Не є обов`язковими для суду зобов`язання, що склалися між адвокатом та клієнтом, у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність. Подібний висновок викладений у пункті 5.44 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18.
35. Під час вирішення питання про розподіл судових витрат господарський суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами п`ятою-сьомою, дев`ятою статті 129 ГПК України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу (постанова об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19).
36. У цьому контексті Суд зазначає, що на стадії касаційного розгляду справи правова позиція Позивача-1 вже була сформована, а доказів додаткового комплексного та всебічного вивчення юридичної природи спірних правовідносин не надано. Доводи та аргументи Позивача-1, викладені у відзиві, переважно дублюють ті з них, що висловлювалися у судах попередніх інстанцій.
37. З огляду на це Суд вважає, що час, витрачений представником Позивача-1 на вивчення доводів касаційної скарги та узгодження з клієнтом правової позиції (3 години), підготовку відзиву на касаційну скаргу (6 годин), не повною мірою відповідає обсягу наданих адвокатом послуг та є надмірним, ураховуючи, зокрема, складність справи та фактичні обставини, на яких вона ґрунтується.
38. При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (додаткова постанова Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц).
39. На підставі викладеного вище, дослідивши надані Позивачем-1 докази, встановивши фактичний обсяг наданих адвокатом послуг, з урахуванням критеріїв пропорційності та реальності адвокатських витрат, розумності їхнього розміру, Верховний Суд дійшов висновку про часткове задоволення клопотання Позивача-1 та стягнення на його користь 5 000 грн витрат на професійну правничу допомогу за розгляд справи у суді касаційної інстанції.
Керуючись статтями 123, 126, 129, 244, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Клопотання ОСОБА_1 про розподіл судових витрат за наслідками розгляду касаційної скарги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Добробут." на рішення Господарського суду міста Києва від 28.06.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2023 у справі № 910/21426/21 задовольнити частково.
2. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Добробут." (03164, м. Київ, вул. Осіння, буд. 33, код ЄДРПОУ: 35755758) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) 5 000 грн витрат на професійну правничу допомогу, понесених у зв`язку з розглядом справи № 910/21426/21 у суді касаційної інстанції.
3. Доручити видачу відповідного наказу в справі № 910/21426/21 Господарському суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуюча Г. Вронська
Судді Н. Губенко
І. Кондратова
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2024 |
Оприлюднено | 17.05.2024 |
Номер документу | 119069491 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Вронська Г.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні