Рішення
від 11.06.2024 по справі 646/5128/23
ЧЕРВОНОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 646/5128/23

№ провадження 2/646/27/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.06.24 м.Харків

Червонозаводський районний суд м. Харкова в складі

головуючого судді Янцовської Т.М.,

з участю секретаря Григоренко І.Б.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу №646/5128/23 за позовом ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» про припинення мобінгу (цькування), захист честі, гідності та ділової репутації, стягнення моральної шкоди,

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зобов`язання відповідача привселюдно принести вибачення за свої дії на місці роботи та в письмовій формі, стягнення з відповідача моральної шкоди в розмірі 172600 гривень. В обґрунтування позову зазначив, що він, будучи працівником АТ «Харківміськгаз», з 18.05.2021 по 28.08.2023 був піддаваний систематичному мобінгу(цькуванню) на робочому місці, що виявлялось в тому, що окремі посадові особи АТ «Харківміськгаз» висловлювались до нього образливими, принижуючими гідність та честь, словами; його не забезпечено засобами індивідуального захисту. На підприємстві створено напружену, ворожу, образливу атмосферу (погрози, висміювання, наклепи, зневажливі зауваження, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру, виведення працівника із психологічної рівноваги), безпідставне позбавлення працівника частини виплат, дії окремих працівників та групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав. Вважає, що АТ «Харківміськгаз» несе відповідальність за мобiнг (цькування) на робочому мiсцi та повинен компенсувати моральну (немайнову) шкоду у розмiрi 172600 гривень.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги, викладені в позові, підтримав у повному обсязі і просив задовольнити позов, посилаючись на обставини, викладені в ньому.

У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала, пояснивши, що позивач вважає, що мобінг відносно нього з боку співробітників AT «Харківміськгаз» полягає у недотриманні вимог техніки безпеки під час праці з боку роботодавця; відсутності заходів індивідуального захисту; ненаданням відпустки; несплаті праці у понадурочний час; звільнення з AT «Харківміськгаз» та не прийняття на роботу до Харківської міської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», що не мобінгом в розумінні КЗпП України.

Ухвалою суду від 18.09.2023 року провадження по вищевказаній цивільній справі відкрито в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 06.02.2024 року у справі закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, приходить до наступного.

Судом встановлено, що згідно до трудової книжки НОМЕР_1 позивач перебував в трудових відносинах з АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» з 20.08.2018 р.

Наказом АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» № 539/01.5.1-ос від 31.07.2023 р. позивачу ОСОБА_1 з 01.08.2023 р. оголошено простій не з вини працівника.

Позивач ОСОБА_1 має нагороди голови правління АТ «Харківміськгаз» за 2022 р. за мужність та незламність, подяку Харківського міського голови І.О. Терехова за 2022 р., за місцем роботи в АТ «Харківміськгаз» характеризується задовільно.

25.08.2023р. позивача ОСОБА_1 повідомлено про звільнення з посади на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв`язку зі скороченням штату працівників АТ «Харківміськгаз» (наказ від 23.08.2023р. №Но-310-0823), яке відбудеться через два місяці з виплатою вихідної допомоги у розмірі середньомісячного заробітку, а також повідомлено про відсутність вакантних посад, які відповідають кваліфікації позивача.

Надані розрахункові листи позивача ОСОБА_1 за 2022 - 2023 р. р. свідчать про нарахування останньому премій, процентів за роботу в важких і шкідливих та особливо важких і особливо шкідливих умовах праці, відсутність заборгованості зі сплати заробітної плати.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду.

Згідно ст.76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги та заперечення учасників сторін, та інших обставин, які мають значення для справи.

Частинами 6, 7 статті 81 ЦПК України встановлено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КЗпП України працівники мають право на здорові і безпечні умови праці, на гідне ставлення з боку роботодавця, інших працівників.

Статтею 2-2КЗпП Українипередбачено,що мобінг(цькування)-систематичні (повторювані)тривалі умиснідії абобездіяльність роботодавця,окремих працівниківабо групипрацівників трудовогоколективу,які спрямованіна приниженнячесті тагідності працівника,його діловоїрепутації,у томучислі зметою набуття,зміни абоприпинення нимтрудових правта обов`язків,що проявляютьсяу форміпсихологічного та/абоекономічного тиску,зокрема іззастосуванням засобівелектронних комунікацій,створення стосовнопрацівника напруженої,ворожої,образливої атмосфери,у томучислі такої,що змушуєйого недооцінюватисвою професійнупридатність. Формамипсихологічного таекономічного тиску,зокрема,є: створеннястосовно працівниканапруженої,ворожої,образливої атмосфери(погрози,висміювання,наклепи,зневажливі зауваження,поведінка загрозливого,залякуючого,принизливого характерута іншіспособи виведенняпрацівника ізпсихологічної рівноваги); безпідставненегативне виокремленняпрацівника зколективу абойого ізоляція(незапрошенняна зустрічіі наради,в якихпрацівник,відповідно долокальних нормативнихактів таорганізаційно-розпорядчихактів маєбрати участь,перешкоджання виконаннюним своєїтрудової функції,недопущення працівникана робочемісце,перенесення робочогомісця внепристосовані дляцього видуроботи місця); нерівністьможливостей длянавчання такар`єрного росту; нерівнаоплата запрацю рівноїцінності,яка виконуєтьсяпрацівниками однаковоїкваліфікації; безпідставнепозбавлення працівникачастини виплат(премій,бонусів таінших заохочень); необґрунтований нерівномірний розподіл роботодавцем навантаження і завдань між працівниками з однаковою кваліфікацією та продуктивністю праці, які виконують рівноцінну роботу.

Вимоги роботодавця щодо належного виконання працівником трудових обов`язків, зміна робочого місця, посади працівника або розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, колективним або трудовим договором, не вважаються мобінгом (цькуванням).

Проаналізувавши доказиі перевірившиобставини справи,суд приходитьдо висновкупро відсутністьознак мобінгу(цькування)з бокувідповідача повідношенню допозивача,а самесистематичних,тривалих умиснихдій абобездіяльності роботодавця,які спрямованіна приниженнячесті тагідності ОСОБА_1 ,його діловоїрепутації,створення стосовнопрацівника напруженої,образливої атмосфери,що виявилосьу вимаганніз бокукерівника підприємствавиконувати трудовіобов`язки,які непередбачені посадовоюінструкцією, прояву нерівності у трудових правах, здійснення грубого, несправедливого та безпідставного відношення з боку керівництва підприємства.

Не знайшло в судовому засіданні посилання позивача на безпідставне позбавлення його частини виплат, оскільки розрахункові листи позивача ОСОБА_1 за 2022 - 2023 р. р. свідчать про нарахування останньому премій, процентів за роботу в важких і шкідливих та особливо важких і особливо шкідливих умовах праці, відсутність заборгованості зі сплати заробітної плати.

Частиною 3 статті 38 КЗпП України передбачено, що працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору, чинив мобінг (цькування) стосовно працівника або не вживав заходів щодо його припинення, що підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили.

Посилання позивача ОСОБА_1 на мобінг з боку роботодавця з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав спростовується повідомленням від 25.08.2023 р. про звільнення з посади на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв`язку зі скороченням штату працівників АТ «Харківміськгаз» (наказ від 23.08.2023р. №Но-310-0823). Тобто звільнення ОСОБА_1 сталось з ініціативи власника у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці та не залежало від ініціативи працівника (статті 38, 39 КЗпП України).

Не свідчатьпро наявністьконфлікту міжсторонами розмовипозивача нааудіозаписах,зокрема,розмов напідвищених тонах,взаємних образ,не містятьв собізагрозливого,залякуючого абопринизливого характеру,що неможна розцінюватияк психологічнийчи економічнийтиск на ОСОБА_1 ,і якнаслідок, не містять ознак мобінгу.

Таким чином, підстави, на які посилається в позові ОСОБА_1 в обґрунтування вимог про припинення мобінгу, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.

Оскільки належних і допустимих доказів в розумінні ст. ст.76-80ЦПК України на підтвердження наявності ознак мобінгу позивачем не надано, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення моральної шкоди.

Керуючись ст. 2-2 КЗпП України, ст. 201 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 19, 82, 259, 263-265 ЦПК України,

в и р і ш и в:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» про припинення мобінгу (цькування), захист честі, гідності та ділової репутації, стягнення моральної шкоди відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду через Червонозаводський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 19.06.2024 р.

Відомості щодо учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,

відповідач - АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», м. Харків, вул. Москалівська, 57/59, ЄДРПОУ 03359552.

Суддя: Т.М. Янцовська

СудЧервонозаводський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення11.06.2024
Оприлюднено20.06.2024
Номер документу119821173
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них:

Судовий реєстр по справі —646/5128/23

Ухвала від 12.12.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 12.12.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Постанова від 11.07.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Рішення від 11.06.2024

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Янцовська Т. М.

Ухвала від 19.06.2024

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Янцовська Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні