Ухвала
від 21.06.2024 по справі 945/1296/24
МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 945/1296/24

Провадження № 1-кс/945/269/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2024 року слідчий суддя Миколаївського районного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання старшого слідчого СВ ВП № 5 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області про допит малолітньої потерпілої у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 152 КК України, -

встановив:

Старший слідчий СВ відділення поліції № 5 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором Миколаївської окружної прокуратури ОСОБА_5 , звернувся до суду з клопотанням у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 152 КК України про допит малолітньої потерпілої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на базі сектору захисту та соціально-психологічної підтримки в процесі правосуддя дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства (модель Барнахус).

У клопотанні слідчий та прокурор посилаються на те, що у травні 2024 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчиняв насильницькі дії сексуального характеру, пов`язані з оральним проникненням в тіло іншої особи, з використанням геніталій щодо особи, яка не досягла 14 років, а саме: відносно своєї сестри ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи той факт, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є малолітньою особою, з метою уникнення психотравматизації дівчинки, отримання достовірності та повноти її показів, під час досудовго розслідування, виникла необхідність у проведені її допиту в якості потерпілої, слідчим суддею на досудовому розслідуванні, в порядку ст. 225 КПК України, на базі сектору захисту та соціально-психологічної підтримки в процесі правосуддя дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства (модель Барнахус), що в свою чергу вплине на повноту та достовірність показів у майбутньому, як під час досудового слідства, так під час судового розгляду вказаного кримінального провадження.

Учасники судового провадження, належним чином повідомлені про місце та час проведення судового засідання, у судове засідання не прибули.

Розглянувши клопотання, дослідивши матеріали судової справи, слідчим суддею встановлено таке.

Міжнародні стандарти допиту дітей випливають зі змісту Конвенції ООН «Про захист прав людини та основних свобод» 1950 року, Конвенції ООН «Про права дитини» 1989 року, Європейської конвенції про здійснення прав дітей 1996 року, Керівних принципів, що стосуються правосуддя з питань, пов`язаних з участю дітей-жертв та свідків злочинів 2005 року, Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства 2007 року, Керівних принципів Комітету міністрів Ради Європи щодо судочинства, дружнього до дитини, 2010 року та ін.

Так, відповідно до Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, ратифікованою з заявами Законом № 4988-VI від 20.06.2012, кожна Сторона вживає необхідних законодавчих або інших заходів для захисту прав й інтересів жертв, у тому числі їхніх особливих потреб як свідків, на всіх стадіях розслідування та кримінального провадження, зокрема шляхом забезпечення уникнення контакту між жертвами та правопорушниками в суді та приміщеннях правоохоронних органів, крім випадків, коли компетентні органи встановлять інше в найкращих інтересах дитини або коли розслідування чи провадження вимагають такого контакту (підпункт «g» пункту 1 статті 31 Глава VІІ Конвенції). Щодо процесуального статусу в кримінальному провадженні дітей, то вони являють собою особливу соціально-вразливу групу, щодо яких законом передбачено закріплення додаткових правових гарантій для захисту їх прав і законних інтересів.

Кожна Сторона вживає необхідних законодавчих або інших заходів для забезпечення: проведення опитувань дитини, якщо це необхідно, у спеціально обладнаному та прилаштованому для цих цілей приміщенні; проведення опитувань дитини особою, спеціально підготовленою для цих цілей; проведення всіх опитувань дитини одними й тими самими особами, якщо це можливо та де це доцільно; якомога меншої кількості опитувань і настільки, наскільки це є вкрай необхідним для цілей кримінального провадження; можливості супроводження дитини її законним представником або, де це доцільно, дорослим, якого вона сама вибирає, якщо стосовно цієї особи не буде винесено мотивованого рішення про інше (п. b, c, d, e, f ч. 1 ст. 35).

Кожна Сторона вживає необхідних законодавчих або інших заходів для забезпечення згідно з нормами національного законодавства можливості: жертві свідчити, не перебуваючи при цьому в залі суду, тобто шляхом використання належних комунікаційних технологій (п. b) ч. 2 ст. 36).

Зазначені норми кореспондуються з частиною 2 ст. 10 КПК України, де закріплено, що у випадках і порядку, передбачених цим Кодексом, певні категорії осіб (неповнолітні, іноземці, особи з розумовими і фізичними вадами тощо) під час кримінального провадження користуються додатковими гарантіями.

Згідно з положеннями абзаців 1, 2 частини 1 статті 225 КПК України у виняткових випадках, пов`язаних із необхідністю отримання показань під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоров`я особи, її тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливити її допит в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, сторона кримінального провадження, представник юридичної особи, стосовно якої здійснюється провадження, мають право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит такої особи в судовому засіданні, в тому числі одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб. У цьому випадку допит здійснюється у судовому засіданні в місці розташування суду або перебування хворої особи в присутності сторін кримінального провадження з дотриманням правил проведення допиту під час судового розгляду. У порядку, визначеному цієї статтею, може бути допитаний свідок, потерпілий, а також особа, стосовно якої уповноваженим органом прийнято рішення про обмін як військовополоненого.

19 червня 2024 року старшим слідчим СВ відділення поліції № 5 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_7 винесено постанову про створення та скликання міждисциплінарної команди та направлення дитини до сектору захисту та соціально-психологічної підтримки в процесі правосуддя дітей, які постраждали та/або стали свідками насильство для проведення процесуальних дій, відповідно до якої, слідчим постановлено створити і скликати міждисциплінарну команду у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024152260000197, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 152 КК України, у складі: прокурора Миколаївської окружної прокуратури ОСОБА_8 ; старшого слідчого СВ відділення поліції № 5 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області капітана поліції ОСОБА_7 ; законного представника потерпілої дитини - ОСОБА_9 ; психолога сектору захисту та соціально-психологічної підтримки в процесу правосуддя дітей які постраждали або стали свідками насильства (модель Барнахус); представника служби у справах дітей Степівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області; адвоката потерпілої дитини - ОСОБА_10 . Потерпілу ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направлено до сектору захисту та соціально-психологічної підтримки в процесі правосуддя дітей які постраждали або стали свідками насильства (модель Барнахус), для проведення процесуальних дій. Визначено перелік питань, для з`ясування обставин вчинення кримінального правопорушення відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1

Пунктом 3 частини 1 статті 336 КПК України передбачено, що судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого.

Статтею 354 КПК України визначено, що допит малолітнього або неповнолітнього потерпілого проводиться з дотриманням правил, передбачених цією статтею. Допит малолітнього свідка і, за розсудом суду, неповнолітнього свідка проводиться в присутності законного представника, педагога чи психолога, а за необхідності лікаря. Свідку, який не досяг шістнадцятирічного віку, головуючий роз`яснює обов`язок про необхідність давати правдиві показання, не попереджуючи про кримінальну відповідальність за відмову від давання показань і за завідомо неправдиві показання, і не приводить до присяги. До початку допиту законному представнику, педагогу, психологу або лікарю роз`яснюється їхній обов`язок бути присутніми під час допиту, а також право протестувати проти запитань та ставити запитання. Головуючий має право відвести поставлене питання. У випадках, коли це необхідно для об`єктивного з`ясування обставин та/або захисту прав малолітнього чи неповнолітнього свідка, за ухвалою суду він може бути допитаний поза залом судового засідання в іншому приміщенні з використанням відеоконференції (дистанційне судове провадження).

З урахуванням того, що потерпіла від кримінального правопорушення є малолітньою особою у віці восьми років, враховуючи вікові, інтелектуальні та психоемоційні особливості, нюанси дитячої пам`яті, з метою запобігання та мінімізації психологічного травмування малолітньої потерпілої, отримання достовірних та максимально повних показань малолітньої потерпілої, слідчий суддя вважає, що наявні підстави для проведення її допиту слідчим суддею під час досудового розслідування в судовому засіданні, на базі сектору захисту та соціально-психологічної підтримки в процесі правосуддя дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства (модель Барнахус), у режимі відеоконференції з Миколаївським районним судом Миколаївської області, за участю сторін кримінального провадження, а відтак клопотання слідчого є обґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню.

Також, слідчий суддя вважає, що з огляду на положення п. 2 ч. 1 ст. 27 КПК України, відповідно до якого, слідчий суддя, суд може прийняти рішення про здійснення кримінального провадження у закритому судовому засіданні впродовж усього судового провадження або його окремої частини лише у разі: розгляду справи про кримінальне правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, а отже проведення допиту потерпілого слід проводити у закритому судовому засіданні.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 27, ч. 1 ст. 225, ст. ст. 354, 336 КПК України,

постановив:

Клопотання старшого слідчого СВ ВП № 5 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області про допит малолітньої потерпілої у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 152 КК України, - задовольнити.

Провести у закритому судовому засіданні, у режимі відеоконференції поза залою судового засідання Миколаївського районного суду Миколаївської області, з приміщенням сектору захисту та соціально-психологічної підтримки в процесі правосуддя дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства (модель Барнахус), допит малолітньої потерпілої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо обставин вчиненого відносно неї кримінального правопорушення.

Судове засідання призначити на 25 червня 2024 року на 12 годину 45 хвилин.

Допит малолітньої потерпілої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , провести за участю сторін кримінального провадження: старшого слідчого СВ відділення поліції №5 МРУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_7 , прокурора Миколаївської окружної прокуратури ОСОБА_8 , законного представника малолітньої потерпілої - ОСОБА_9 , адвоката малолітньої потерпілої - ОСОБА_10 , психолога сектору захисту та соціально-психологічної підтримки в процесу правосуддя дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства (модель Барнахус), представника служби у справах дітей Степівської сільської ради, підозрюваного ОСОБА_3 та захисника підозрюваного ОСОБА_11 .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

21.06.2024

СудМиколаївський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення21.06.2024
Оприлюднено24.06.2024
Номер документу119893533
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання

Судовий реєстр по справі —945/1296/24

Ухвала від 19.07.2024

Кримінальне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

Ухвала від 21.06.2024

Кримінальне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

Ухвала від 05.06.2024

Кримінальне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

Ухвала від 05.06.2024

Кримінальне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

Ухвала від 31.05.2024

Кримінальне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні