Ухвала
від 10.07.2024 по справі 613/387/24
БОГОДУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №613/387/24 Провадження № 2/613/334/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2024 року Богодухівський районний суд Харківської області у складі головуючого судді Харченка С.М., при секретарі судового засідання Мізяк М.О., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м.Богодухові в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Богодухівської міської ради Харківської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про позбавлення батьківських прав,-

В С Т А Н О В И В :

На розгляді Богодухівського районного суду Харківської області перебуває вищевказана справа, провадження у якій відкрито судом 20 березня 2024 року.

Позивач до канцелярії суду 30 травня 2024 року подав заяву про виклик свідка, за якою він, просить викликати до суду та допитати, як свідка ОСОБА_3 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 . В обґрунтування заяви зазначає, що ОСОБА_3 є класним керівником дитини та може повідомити суду обставини щодо того чи виконує ОСОБА_2 свій батьківський обов`язок в частині забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти.

Крім того, від позивача надійшло клопотання про з`ясування думки дитини, за яким він просить з`ясувати думку дитини неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом опитування (заслуховування) його в присутності психолога в суді; з питань, що стосуються неповнолітнього особисто: щодо визначення його місця проживання, позбавлення одного з батьків батьківських прав та встановлення факту його самостійного виховання та утримання другим із батьків. Залучити для участі в опитуванні (заслуховуванні) дитини в суді спеціаліста практичного психолога Богодухівського інклюзивно ресурсного центру Богодухівської міської ради. Мотивує дане клопотання тим, що розгляд таких питань, як визначення місця проживання дитини, позбавлення одного з батьків батьківських прав, має обов`язково відбуватися за умови дотримання вимог законодавства України в частині врахування думки дитини. У зв`язку з цим він просить суд з`ясувати думку дитини з питань, щодо ситуації, що склалася: щодо визначення її місця проживання, позбавлення одного з батьків батьківських прав. При цьому зазначає, що на його думку заслуховування сина ОСОБА_5 не буде протирічити його інтересам, не дивлячись на те, що йому ще не виповнилося десяти років він є добре розвинутим у розумовому, фізичному, психологічному та емоційному планах, здатен формулювати свої думки та тому його думка щодо питань, що стосуються його особисто, вважає, повинна бути викладена в межах цього судового процесу. Також зазначає, що для того, щоб встановити чи є подані дитиною свідчення вільними і такими, які відповідають її внутрішній волі, для врахування емоційних, психологічних та поведінкових особливостей дитини під час заслуховування (опитування) в суді, просить суд залучити для участі в опитуванні дитини спеціаліста психолога та проводити таке опитування в суді в його присутності.

Позивач подані ним заяву та клопотання підтримав. Зазначив, що дитина добре розвинута фізично та розумово та може висловити свою думку.

Представник відповідача проти задоволення заяви про виклик свідка не заперечував. Щодо клопотання про з`ясування думки дитини поклався на розсуд суду.

Представник третьої особи Служби у справах дітей Богодухівської міської ради Харківської області проти задоволення заяви та клопотання не заперечувала. Вважала, що дитина має можливість висловити свою думку.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи була повідомлена.

Представник третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_3 в наданих ним письмових поясненнях просить розглядати справу за відсутності його представника.

З приводу заяви позивача про виклик свідка слід зазначити наступне.

Відповіднодо положеньст.91ЦПК Українивиклик свідказдійснюється зазаявою учасникасправи. Узаяві провиклик свідказазначаються йогоім`я,місце проживання(перебування)або місцероботи,обставини,які вінможе підтвердити. Заява про виклик свідка має бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, - до початку першого судового засідання у справі.

Суд, розглянувши заяву позивача про виклик свідка, приходить до висновку, що вона підлягає задоволенню, оскільки відомі ОСОБА_3 обставини можуть мати суттєве значення для справи.

Щодо клопотання позивача про з`ясування думки дитини.

Відповідно до ч.ч. 1 і 2 статті 171 СК України дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 45, ч.ч. 2, 3 ст. 45 ЦПК України під час розгляду справи, крім прав та обов`язків, визначених статтею 43 цього Кодексу, малолітня або неповнолітня особа має також такі процесуальні права: безпосередньо або через представника чи законного представника висловлювати свою думку та отримувати його допомогу у висловленні такої думки. Суд роз`яснює малолітній або неповнолітній особі її права та можливі наслідки дій її представника чи законного представника у разі, якщо за віком вона може усвідомити їх значення. Суд сприяє створенню належних умов для здійснення малолітньою або неповнолітньою особою її прав, визначених законом та передбачених міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Будь-яких обмежень щодо врахування думки дитини, висловленої нею до досягнення десятирічного віку, положення діючого національного законодавства України не містять. Так само ВС в постанові від 14 лютого 2019 року у справі № 377/128/18 підтвердив, що в Україні не існує і законодавчо визначених вікових обмежень для дитини щодо висловлення нею думок під час вирішення судом питань, що стосуються її життя, а отже в кожній справі суддя приймає рішення щодо цього питання враховуючи індивідуальні об`єктивні та суб`єктивні фактори.

Тобто, орган, який вирішує відповідне спірне питання, за необхідності, враховуючи особливості справи та з метою правильного встановлення фактичних обставин справи, має право відібрати пояснення в дитини щодо спірних питань та врахувати їх в подальшому при вирішенні питання по суті.

Верховний Суд в постанові від 01 липня 2020 року у справі № 138/96/17 (провадження №61-17718св18) наголосив, що, визначаючи способи участі у спілкуванні та вихованні дитини, необхідно надавати системну оцінку фактам та обставинам, які впливають на ухвалення певного рішення, зокрема, суд має враховувати насамперед інтереси дитини, які не завжди можуть відповідати її бажанням, з урахуванням віку, стану здоров`я, психоемоційного стану.

Ініціатором заслуховування думки дитини у судовому засіданні може виступати сама дитина, її законний представник, представник органу опіки та піклування, сторони та їх представники. Окрім цього, для захисту інтересів малолітніх чи неповнолітніх осіб, з власної ініціативи збирати докази, що стосуються предмета спору, має право і суд (ст. 13 ЦПК України).

Отже, враховуючи специфіку спірних правовідносин та предмету судового розгляду, матеріали цивільної справи та процесуальні позиції сторін, оскільки для правильного встановлення обставин справи та перевірки доводів сторін є реальна необхідність визначення та вивчення думки дитини щодо питань, які є предметом судового розгляду, суд вважає за необхідне заслухати думку дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з обов`язковою участю представника Служби у справах дітей Богодухівської міської ради Харківської області, який має відповідну освіту, що виключає необхідність залучення спеціаліста практичного психолога Богодухівського інклюзивно ресурсного центру Богодухівської міської ради.

В справі в порядкуст.197ЦПК України проведено підготовче засідання з визначених у законі питань.

Судом вчинено дії, необхідні для закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду.

Керуючись ст.ст.49, 53, 189 197, 198-200, 260, 279, 353 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Заяву про виклик свідка ОСОБА_3 та клопотання про з`ясування думки дитини задовольнити.

Викликати в судове засідання свідка ОСОБА_3 , проживаючу АДРЕСА_1 .

Викликати в судове засідання та заслухати думку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за обов`язковою участю представника Служби у справах дітей Богодухівської міської ради Харківської області.

Підготовче провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Богодухівської міської ради Харківської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про позбавлення батьківських прав - закрити.

Призначити справу до судового розгляду на 7 серпня 2024 року на 14 год. 00 хв. в приміщенні суду за адресою: м. Богодухів, пл.Незалежності, 17

Викликати в судове засідання сторони, представників відповідача та третіх осіб.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя

СудБогодухівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.07.2024
Оприлюднено12.07.2024
Номер документу120254252
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —613/387/24

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 06.06.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні