Ухвала
від 10.07.2024 по справі 130/44/23
ЖМЕРИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

1-кп/130/58/2024

130/44/23

У Х В А Л А

щодо залучення спеціаліста

10.07.2024 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

в складі судді ОСОБА_1 ,

із секретарем судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 1 Жмеринського міськрайонного суду кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 12020020130000155 від 12 березня 2020 року відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Жмеринки Вінницької області, мешканки АДРЕСА_1 , по обвинуваченню у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 367 КК України, -

за участю сторін кримінального провадження та інших учасників судового провадження:

прокурора ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

обвинуваченої ОСОБА_6 ,

представника потерпілої ОСОБА_7 ,

у с т а н о в и в :

Захисник у судовому засіданні заявляє клопотання про залучення до участі у судовому провадженні спеціаліста - економіста Вінницької торгово-промислової палати для надання консультацій та роз`яснень щодо питань для подальшого проведення судової економічної експертизи, оскільки захист не визнає, що нестача взагалі мала місце, а висновки проведених стороною обвинувачення економічних експертиз базувались на наданих певних документах, які не відображали справжньої картини, і яких було явно недостаньої для повноти дослідження. Подане ним клопотання про призначення експертизи бухгалтерського, податкового обліку та звітності просить не розглядати до спілкування із спеціалістом.

Обвинувачена підтримує думку свого захисника.

Прокурор вважає клопотання затягуванням судового слідства і не вбачає підстав для залучення спеціаліста і подальшого призначення експертизи.

Представник потерпілої просить відмовити у задоволенні клопотання захисника.

Заслухавши клопотання захисника про залучення спеціаліста та думки учасників процесу, суд приходить до такого.

Завданням прокурора, який бере участь в розгляді справ у судах, враховуючи принцип незалежності суддів і підкорення їх тільки закону, є сприяння виконанню вимог закону про всебічний, повний і об`єктивний розгляд справ та винесення судових рішень, грунтованих на законі.

Захисник зобов`язаний використовувати засоби захисту, передбачені КПК України та іншими законами України, з метою забезпечення дотримання прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого та з`ясування обставин, які спростовують підозру чи обвинувачення, пом`якшують чи виключають кримінальну відповідальність підозрюваного, обвинуваченого.

Судове слідство це встановлена законом система процесуальних дій суду та учасників кримінального провадження, послідовне проведення яких спрямоване на всебічне, повне і об`єктивне дослідження матеріалів кримінального провадження з метою постановлення законного, обґрунтованого та справедливого судового рішення.

У своїй постанові від 7 липня 2020 року у справі № 632/313/16-к (провадження № 51-2113км19) Верховний Суд зробив висновок, що здійснення судом допиту свідків, витребування документів та проведення процесуальних дій на підставі клопотання сторони захисту не є порушенням принципу диспозитивності у кримінальному провадженні, а отримані у такий спосіб докази є допустимими. Дослідження цих доказів за участю сторін під час судового слідства не порушує вимог статті 290 КПК.

Згідно з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 20 жовтня 2022 року у справі № 565/1354/19 (провадження № 51-443км20), сторона захисту та сторона обвинувачення мають право самостійно визначати, які докази слід надати для обстоювання своєї позиції перед судом, зокрема, стосовно проведення експертизи в кримінальному провадженні.

Водночас суд враховує, що забезпечення реалізації засад кримінального провадження обумовлює необхідність визначення ролі суду в кримінальному процесуальному доказуванні, яке становить основу судового розгляду, впливає на його ефективність та досягнення мети кримінального провадження.

В частині другій статті 91 КПК України доказування визначається як «збирання, перевірка а оцінка доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження». Докази, в свою чергу, згідно із частиною першою статті 84 КПК України це фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Доказування є змагальною діяльністю, оскільки, надаючи докази на обґрунтування своєї позиції, сторона завжди має на меті переконати суд в своїй правоті. Саме від переконливості доказів залежить результат судового розгляду. Тому на цьому етапі кримінального провадження найбільше розкривається сутність одного з ключових принципів у кримінальному процесі принципу змагальності сторін.

Відповідно до положень статті 360 КПК України під час дослідження доказів суд має право скористатися усними консультаціями або письмовими роз`ясненнями спеціаліста, наданими на підставі його спеціальних знань. Спеціалісту можуть бути поставлені питання щодо суті наданих усних консультацій чи письмових роз`яснень. Першою ставить запитання особа, за клопотанням якої залучено спеціаліста, а потім інші особи, які беруть участь у кримінальному провадженні. Головуючий у судовому засіданні має право ставити спеціалістові запитання в будь-який час дослідження доказів.

Суд не дає оцінку в ухвалі, що постановляється, висновкам експертиз, наданих стороною обвинувачення. Однак вважає, що сторона захисту має право спростовувати ці висновки, що узгоджується із обов`язками захисника, передбаченими статтею 37 КПК України.

Суд приймає до уваги, що економічна експертиза спрямована на дослідження діяльності фінансово-економічного характеру, включає в себе перевірку документів бухгалтерського, податкового обліку, а також дослідження фінансово-кредитної діяльності, і є чи не самою складною та об`ємною.

Тому цілком природньо, що на вирішення такої експертизи слід ставити професійні питання, сформувати які можливо, заслухавши консультації спеціаліста-економіста.

Отже, суд вважає, що клопотання сторони захисту про залучення до участі у судовому провадженні спеціаліста підлягає задоволенню.

Приймаючи до уваги, що одним із напрямком діяльності Вінницької торгово-промислової палати є в тому числі проведення судових економічних експертиз, суд вважає, що до участі у судовому провадженні слід залучити фахівця саме цієї установи.

Згідно зі статтею 71 КПК України, спеціалістом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками і може надавати консультації, пояснення, довідки та висновки під час досудового розслідування і судового розгляду з питань, що потребують відповідних спеціальних знань і навичок. Спеціаліст може бути залучений для надання безпосередньої технічної допомоги (фотографування, складення схем, планів, креслень, відбір зразків для проведення експертизи тощо) сторонами кримінального провадження під час досудового розслідування і судом під час судового розгляду, а також для надання висновків у випадках, передбачених пунктом 7 частини четвертої цієї статті. Сторони кримінального провадження мають право під час судового розгляду заявляти клопотання про залучення спеціаліста або використання його пояснень і допомоги.

Керуючись статтями 71, 360 КПК України, суд

п о с т а н о в и в :

Клопотання захисника про залучення спеціаліста задовольнити.

Залучити до участі у судовому провадженні в якості спеціаліста-економіста фахівця у сфері проведення судових економічних експертиз Вінницької торгово-промислової палати.

У судовому засіданні оголосити перерву до 10 год 1 серпня 2024 року.

Копію ухвали направити президенту Вінницької Торгово-промислової палати для виконання.

Ухвала не може бути оскаржена.

Суддя ОСОБА_8

СудЖмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення10.07.2024
Оприлюднено12.07.2024
Номер документу120255983
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість

Судовий реєстр по справі —130/44/23

Ухвала від 23.12.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Медяний В. М.

Ухвала від 23.12.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Медяний В. М.

Ухвала від 20.12.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Медяний В. М.

Ухвала від 19.12.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Медяний В. М.

Вирок від 11.11.2024

Кримінальне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Шепель К. А.

Ухвала від 15.10.2024

Кримінальне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Шепель К. А.

Ухвала від 22.08.2024

Кримінальне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Шепель К. А.

Ухвала від 12.08.2024

Кримінальне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Шепель К. А.

Ухвала від 10.07.2024

Кримінальне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Шепель К. А.

Ухвала від 08.01.2024

Кримінальне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Шепель К. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні