Справа № 747/96/24
Провадження№ 2/747/63/24
У Х В А Л А
11.07.2024 року селище Талалаївка
Талалаївський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді Тіщенко Л.В.
секретаря Зірки В.П.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянув у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОНОРИ» про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, -
В С Т А Н О В И В:
На розгляді в Талалаївському районному суді перебуває зазначена цивільна справа. До початку підготовчого судового засідання 14.06.2024 року через систему «Електронний суд» представник позивача подав заяву про зміну предмету позову. В обґрунтування поданої заяви представник позивача посилався на ту обставину, що після подачі позову до суду змінилась правова позиція Верховного Суду в подібних правовідносинах, а саме Об`єднана палата Касаційного цивільного суду у постанові від 19.02.2024 (оприлюднена 27.02.2024) у справі № 567/3/22, прийшла до висновку, фактично відступивши від правового висновку Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 року, що належним способом захисту порушеного права в таких правовідносинах є саме визнання відсутності права оренди та похідна від цієї вимоги вимога про зобов`язання повернути земельну ділянку. Наразі зазначений правовий висновок має застосовуватися судами при розгляді подібних справ. Тому представник позивача з метою належного та ефективного захисту порушеного права позивача просить суд визнати відсутність права оренди ТОВ «Понори» на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3, 1460 га, кадастровий номер 7425382700:02:001:0612; зобов`язати ТОВ «Понори» усунути перешкоди ОСОБА_3 у користуванні земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,1460 га, кадастровий номер 7425382700:02:001:0612 та стягнути з відповідача судові витрати, пов`язані з розглядом справи.
У підготовчому судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав заяву про зміну предмета позову і просив суд задовольнити та змінити предмет позову, саме такий спосіб захисту порушеного права позивача забезпечить відновлення його порушених прав. Представник відповідача ОСОБА_2 в підготовчому судовому засіданні заперечував проти задоволення заяви, оскільки договір оренди укладався у 2007 році і право оренди не зареєстроване в державному Реєстрі, зазначене рішення, в разі задоволення позову, неможливо буде виконати.
Суд, заслухавши учасників справи, розглянувши заяву представника позивача, приходить до наступного висновку.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність цивільних процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільних процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації. Отже, реалізація права особи на судовий захист здійснюється в порядку, встановлено процесуальним законом. Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі, як це передбачено ч.1, 2 ст 2 ЦПК України.
Згідно з частинами 1, 2 та 4 статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. За змістом принципу диспозитивності цивільного судочинства, закріпленого у статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Відповідно до ч.1 ст 49 ЦПК України сторони користуються рівними процесуальними правами. Пунктом 2 ч.2, ч.3 ст 49 ЦПК України передбачено, що крім прав та обов`язків, визначених у статті 43 цього Кодексу, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. До закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
По зазначеній справі підготовче судове засідання ще не завершено, тому заява представником позивача подана в строк, встановлений ЦПК України.
Що стосується вимоги зміни предмету позову, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, яке складається з двох елементів: предмета і підстави позову. Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить ухвалити судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує його вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу (постанова Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц).
Предмет позову кореспондується із способами захисту права, які визначені, зокрема у статті 16 ЦК України, а відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, що може полягати в обранні позивачем іншого/інших, на відміну від первісно обраного/них способу/способів захисту порушеного права, в межах спірних правовідносин. Необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не будуть забезпечувати чи не в повній мірі забезпечать позивачу захист його порушених прав та інтересів. Зміна предмета позову можлива, зокрема у такі способи: 1) заміна одних позовних вимог іншими; 2) доповнення позовних вимог новими; 3) вилучення деяких із позовних вимог; 4) пред`явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин. Отже, зміна предмета позову означає зміну матеріальної вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача. Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Позовна заява ОСОБА_3 подана до суду 22 лютого 2024 року, на час подання заяви належним способом захисту порушеного права було встановлення судом обставин не укладення договору оренди земельної ділянки та вимогою зобов`язати користувача земельної ділянки її повернути. Після оприлюднення постанови Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 19 лютого 2024 року у справі № 567/3/22 - 27 лютого 2024 року, висновки якої обов`язкові для всіх судів в подібних правовідносинах, встановлено, що належним способом захисту порушеного права є визнання відсутності права оренди та вимога про зобов`язання повернути земельну ділянку.
Враховуючи наведені у заяві обставини, дотримання представником позивача вимог ст 49 ЦПК України, також з врахуванням положення цивільного процесуального законодавства про те, що кожна сторона процесу користується на свій власний розсуд наданими їй правами, а зміна предмету позову є правом позивача, представник позивача не обмежений в правах, суд приходить до висновку про прийняття заяви представника позивача про зміну предмету позову до розгляду.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 13, 49, 126, 127, 260, 261, 353, 354 ЦПК України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Прийняти до розгляду заяву представника позивача ОСОБА_1 про зміну предмету позову.
Змінити предмет позову по справі, вказавши позовні вимоги наступним чином:
1. Визнати відсутність права оренди ТОВ «Понори» на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,1460 га, кадастровий номер 7425382700:02:001:0612.
2. Зобов`язати ТОВ «Понори» усунути перешкоди ОСОБА_3 у користуванні земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3, 1460 га, кадастровий номер 7425382700:02:001:0612 шляхом повернення земельної ділянки
3. Стягнути з відповідача судові витрати, пов`язані з розглядом справи.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя: Л.В.Тіщенко
Суд | Талалаївський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120311787 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Талалаївський районний суд Чернігівської області
Тіщенко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні