ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 2-1194/10 Номер провадження 22-ц/814/687/24Головуючий у 1-й інстанції Новік Ю.Д. Доповідач ап. інст. Триголов В. М.
У Х В А Л А
31 липня 2024 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого судді: Триголова В.М.
суддів: Дорош А.І., Лобова О.А.
секретар:Кириченко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про призначення експертизи у справі за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 , адвоката Марченко Галини Іванівни на заочне рішення Ленінського районного суду міста Полтави від 13 липня 2010 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Банк «Демарк» ( правонаступник Товариство з обмеженою відповідальністю «Паріс») до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором
В С Т А Н О В И В:
Заочним рішенням Ленінського районного суду міста Полтави від 13 липня 2010 року позовні вимоги банку задоволено.
Із вказаним судовим рішенням не погодився ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу, яка надійшла безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Представник ОСОБА_1 , ОСОБА_2 подав клопотання, в якому він просив призначити у справі судову почеркознавчу експертизу, посилаючись на те, що для встановлення справжності підпису на договорі необхідні спеціальні знання.
На вирішення експертизи просив поставити наступні питання:
Чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 у документі , договорі поруки №45-059/1 , що укладений між ОСОБА_1 та АБ «Демарк» у графі «Поручитель» ОСОБА_1 , від імені якої він зазначений чи іншою особою?
Колегія суддів, обговоривши заявлене клопотання, вважає, що воно підлягає задоволенню.
У відповідності до ч.1ст. 103 ЦПК України, для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла, тощо, суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі.
Згідност. 104 ЦПК Українипро призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Як роз`яснено в пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 1997 року № 8 «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах», проведення експертизи в суді повинно здійснюватися з додержанням правил, передбачених положеннями ЦПК України. При цьому суд виконує такі дії: з`ясовує обставини, що мають значення для дачі експертного висновку; пропонує учасникам судового розгляду письмово подати питання, які вони бажають порушити перед експертами; оголошує ці питання, а також питання, запропоновані судом; заслуховує думки учасників судового розгляду з приводу поданих питань; у нарадчій кімнаті обмірковує всі питання, виключає ті з них, що виходять за межі компетенції експерта або не стосуються предмета доказування, формулює питання, які він порушує перед експертом з власної ініціативи, остаточно визначає коло питань, що виносяться на вирішення експертизи, і виносить ухвалу (постанову) про її призначення; оголошує в судовому засіданні ухвалу (постанову) про призначення експертизи вручає її експертові тощо.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 в суді першої інстанції не заявляв клопотання про призначення почеркознавчої експертизи, оскільки не брав участі у розгляді справи.
Основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Такою експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукописного тексту під впливом будь-яких факторів, що заважають (природних: хворобливий стан, хронічні захворювання, вікові зміни; тимчасових зовнішніх: незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; тимчасових внутрішніх: алкогольне сп`яніння, фармакологічні, наркотичні засоби тощо; штучних: викривлення письма зміненими рухами); визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо).
Об`єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань.
Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Отже, враховуючи наведене, судова колегія вважає, що доводи відповідача ОСОБА_1 щодо підстав для призначення експертизи заслуговують на увагу, тому колегія суддів вважає за необхідне призначити по справі судову почеркознавчу експертизу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.103,182,368,374 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Клопотання представника ОСОБА_1 , адвоката Марченко Галини Іванівни призначення у справі судової почеркознавчої експертизи - задовольнити.
Призначити у справі судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1) Чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 у документі , договорі поруки №45-059/1 , що укладений між ОСОБА_1 та АБ «Демарк» у графі «Поручитель» ОСОБА_1 , від імені якої він зазначений чи іншою особою?
Проведення експертизи доручити експертам Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України ( м. Полтава, пров.Рибальський 8).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність по ст. ст.384,385 КК України.
Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 .
Роз`яснити сторонам, щоу разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для зясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Ухвала в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: В.М.Триголов
Судді: А.І.Дорош
О.А.Лобов
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2024 |
Оприлюднено | 08.08.2024 |
Номер документу | 120839048 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Триголов В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні