Повістка
від 06.08.2024 по справі 921/335/24
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" серпня 2024 р. Справа №921/335/24

м. Львів

Західний апеляційний господарський суд у складі:

головуючого судді (доповідача)МАТУЩАКА О.

суддівКРАВЧУК Н.М.

ПЛОТНІЦЬКОГО Б.Д.

За участю секретаря судового засідання - Телинько Я.П.

Сторони в судове засідання не з`явилися.

розглянувши заявуТовариства з обмеженою відповідальністю "Маклаут Регіон", м. Черкаси

пророзподіл судових витрат

за апеляційною скаргоюТовариства з обмеженою відповідальністю ГТС Трейдінг Україна від 05.06.2024 (вх.ЗАГС №01-05/1608/24 від 05.06.2024)

на ухвалуГосподарського суду Тернопільської області від 27.05.2024 (суддя Гирила І.М.)

про забезпечення позову

у справі №921/335/24

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Маклаут Регіон", м. Черкаси

до відповідачаТовариства з обмеженою відповідальністю "ГТС Трейдінг Україна", м. Тернопіль

про стягнення 1 092 173, 99 грн

ВСТАНОВИВ:

Західний апеляційний господарський суд постановою від 20.06.2024 апеляційну скаргу ТОВ "ГТС Трейдінг Україна" залишив без задоволення, а оскаржувану ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 27.05.2024 у справі №921/335/24 без змін.

24.06.2024 через систему Електронний суд керівником ТОВ "Маклаут Регіон" Нестерком І.О. сформовано заяву про ухвалення додаткового рішення, в якій він просить стягнути з ТОВ "ГТС Трейдінг Україна" на користь ТОВ "Маклаут Регіон" 5 000, 00 грн витрат на професійну правничу допомогу .

На підтвердження зазначених витрат представником позивача долучено копії таких документів:

-акту здачі приймання наданих послуг від 20.06.2024 до договору надання правової допомоги № б/н від 15.05.2024.

-квитанції до прибуткового касового ордера №11 від 20.06.2024.

Також в матеріалах справи наявні копії:

- договору про надання правової допомоги б/н від 15.05.2024;

- додатку до договору №1 від 18.06.2024;

- ордеру ВА №1083428 від 14.06.2024.

Відповідно до ч. 3 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

З огляду на зазначене, ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 22.07.2024 призначено судове засідання на 06.08.2024 о 12 год 40 хв. у справі №921/335/24 для вирішення питання про ухвалення додаткової постанови

06.08.2024 в судове засідання представники сторін не з`явилися, хоча належним чином повідомленні про дату, час та місце розгляду справи.

Водночас 24.06.2024 через систему Електронний суд керівником ТОВ "Маклаут Регіон" Нестерком І.О. сформовано заяву, в якій він просить проводити розгляд справи за відсутності позивача та його представника.

Відповідно до положень ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка уповноважених представників у судове засідання не є перешкодою для розгляду заяви.

Згідно з приписами ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Статтею 123 ГПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 124 ГПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.

Так, у відзиві на апеляційну скаргу зазначено, що у зв`язку з тим, що відповідачем подано до Західного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, ТОВ "Маклаут Регіон" буде понесено витрати на професійну правничу допомогу при розгляді справи апеляційним господарським судом в розмірі 5 000, 00 гривень.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Як передбачено ч. 4 ст. 126 ГПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання наведених вимог суд може за клопотанням іншої сторони зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. При цьому обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5, 6 ст. 126 ГПК України).

Разом з тим, клопотання відповідача про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката не надходило.

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначає Закон України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" (далі - Закон), згідно зі ст. 26 якого адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті 1 Закону, згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до ст. 19 Закону видами адвокатської діяльності, зокрема, є:

- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;

- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;

- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Пунктами 6, 9 ч. 1 ст. 1 Закону встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення.

Відповідно до ст. 30 Закону гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджується матеріалами справи, 15.05.2024 між ТОВ "Маклаут Регіон" та адвокатом Нестерком І.О. укладено договір про надання професійної правничої допомоги.

Відповідно до п. 1.1. вказаного договору адвокат зобов`язується надати професійну правничу (правову) допомогу на умовах і в порядку, що визначені цим договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання такої допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до п. 1 додатку №1 до договору, сторони погодили фіксовану суму гонорару у розмірі 5000, 00 грн.

Як вбачається із акту наданих послуг, адвокатом надано такі види правової допомоги позивачу: підготовка та подання відзиву на апеляційну скаргу та участь у судовому засіданні, а зазначена вартість послуги з урахуванням витраченого часу 5 год 00 хв складає 5 000, 00 грн.

За змістом п. 1 ч. 2 ст. 126, ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.

Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу, у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено. Аналогічна правова позиція викладена у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.

Разом з тим, в матеріалах справи наявні докази оплати вказаних вище послуг, а саме: квитанція до прибуткового касового ордера №11 від 20.06.2024.

Проаналізувавши вказаний акт з описом наданих послуг, беручи до уваги умови договору про надання правової допомоги, що відповідає документам та інформації, що містяться у матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для відшкодування витрат на правничу допомогу у розмірі 5 000, 00 грн, оскільки цей розмір судових витрат доведений, документально обґрунтований та відповідає критерію розумної необхідності

Керуючись ст. 126, 129, 244 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Маклаут Регіон"про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГТС Трейдінг Україна" (46007, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 30, код ЄДРПОУ 44744228) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Маклаут Регіон" (18001, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 37, код ЄДРПОУ 37400380) 5 000, 00 грн витрат на професійну правничу допомогу за розгляд справи в суді апеляційної інстанції.

Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Касаційна скарга подається безпосередньо до Верховного Суду.

Справу повернути до місцевого господарського суду.

Головуючий (суддя-доповідач)О.І. МАТУЩАК

СуддіН.М. КРАВЧУК

Б.Д. ПЛОТНІЦЬКИЙ

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення06.08.2024
Оприлюднено13.08.2024
Номер документу120937604
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/335/24

Ухвала від 20.01.2025

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Ухвала від 23.12.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Рішення від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Ухвала від 20.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Рішення від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Ухвала від 17.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Ухвала від 03.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Судовий наказ від 16.09.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Повістка від 06.08.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 01.08.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні