ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
Справа № 13/442 05.10.10
За позовом Товариства з додатковою відповідальні стю "Страхова компанія "Віді - страхування"
до Відкритого акціонер ного товариства "Національна акціонерна страхова компані я "Оранта"
про відшкодування шкод и 26 150,15 грн.
Суддя Курдельчук І.Д .
Представники:
від позивача Куца Н.О. - дов. № 26/08-10_К від 26.08.2010 р.,
Руденко О.О . - дов. №04/10-10_Р від 04.10.2010 р.
від відповідача Шлапак Є. В. - дов. № б/н від 17.09.2010 р.
від третьої особи не з'явивс я
в судовому засіданні 05.10.2010 ро ку на підставі ст. 85 ГПК Україн и оголошено вступну та резол ютивну частини рішення суду.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ і СУТ Ь СПОРУ:
Товариство з додатков ою відповідальністю "Страхо ва компанія "Віді - страхуванн я" (надалі - позивач) звернулос я до Господарського суду міс та Києва з позовом до Відкрит ого акціонерного товариства "Національна акціонерна стр ахова компанія "Оранта" про с тягнення 26 150,15 грн.
Позовні вимоги обґрунтова ні тим, що страхувальнику поз ивача було завдано майнової шкоди внаслідок дорожньо-тра нспортної пригоди, яка стала сь через порушення правил до рожнього руху водієм який за страхував свою цивільно-прав ову відповідальність у відпо відача який відповідно до за кону повинен її відшкодувати .
Ухвалою Господарського су ду міста Києва від 13.09.2010 року по рушено провадження у справі за № 13/442, залучено в якості трет ьої особи, яка не заявляє само стійних вимог на предмет спо ру на стороні відповідача О СОБА_1, призначено розгляд с прави на 05.10.2010 року, сторони зоб ов' язано вчинити дії, надат и документи.
В судове засідання, призна чене на 05.10.2010 року з' явилися пр едставники позивача та відпо відача.
Третя особа своїх представ ників в судове засідання не н аправила, документів не нада ла, поважних причин суду не по відомила
Учасники судового процесу належним чином повідомлені про час та місце розгляду спр ави ухвалою господарського с уду за місцезнаходженням від повідно до довідок ЄДРПОУ пр о що свідчить повідомлення п ро вручення з відміткою Укрп ошти про отримання.
Відповідно до положень ст .ст. 64, 77, 87 ГПК України ухвала про відкриття провадження у спр аві (про відкладення розгляд у справи) надсилається за адр есою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазнач ена в Єдиному державному реє стрі юридичних осіб та фізич них осіб-підприємців. У разі в ідсутності сторін за такою а дресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним ч ином.
Представник позивача в ход і розгляду справи підтримав позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову в повн ому обсязі.
Представник відповідач в с удовому засіданні надав пись мовий відзив на позов, в якому позовні вимоги про стягненн я страхового відшкодування в розмірі 24 990,00 грн. визнав, але за перечував проти задоволення судом вимог позивача в части ні стягнення пені та 3% річних.
Перед початком розгляду сп рави по суті представників п озивача та відповідача ознай омлено з їх правами та обов' язками у відповідності із ст .ст. 20, 22, 81-1 ГПК України.
Відповідно до вимог ст.81-1 ГПК України в судових засідання х складені протоколи, які дол учено до матеріалів справи.
Господарський суд визнав п одані документи достатніми д ля вирішення спору та відпов ідно до ст. 75 Господарського п роцесуального кодексу Украї ни розглянув справу за наявн ими в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали спра ви, з'ясувавши всі обставини с прави, які мають значення для вирішення спору по суті, засл ухавши пояснення представни ка позивача та відповідача, г осподарський суд -
ВСТАНОВИВ:
17.06.2009 року між ОСОБА_2 (далі - страхувальник) та поз ивачем було укладено договір страхування наземного транс порту № АС-003086 від 17.06.2009 року (далі - Договір) відповідно до умов якого позивач зобов' язував ся відшкодувати збитки, що мо гли настати у зв' язку з пошк одженням, знищенням чи втрат ою автомобіля Toyota Corolla, державний номерний знак НОМЕР_1 (над алі - автомобіль Toyota).
09.08.2009 року на перехресті вул иці Драйзера та вулиці Бальз ака в місті Києві відбулося з іткнення автомобіля ВАЗ-21063, де ржавний номерний знак НОМЕ Р_2, під керуванням громадян ина ОСОБА_1 із автомобілем Toyota, під керуванням громадянин а ОСОБА_2
Внаслідок дорожньо-трансп ортної пригоди автомобіль Toyot a був пошкоджений.
Зіткнення відбулося в резу льтаті порушення громадянин ом ОСОБА_1 Правил дорожньо го руху України. Зазначена об ставина підтверджується пос тановою судді Деснянського р айонного суду міста Києва ві д 08.09.2009.
Згідно ст. 979 Цивільного коде ксу України за договором стр ахування одна сторона (страх овик) зобов'язується у разі на стання певної події (страхов ого випадку) виплатити другі й стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страх ову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати с трахові платежі та виконуват и інші умови договору.
Згідно Звіту про визначенн я вартості матеріального зби тку № 339 від 18.08.2009 року вартість в ідновлювального ремонту оці нена в сумі 51 991,80 грн.
Відповідно до розрахунку с трахового відшкодування, стр аховик виплатив страхувальн ику страхове відшкодування у розмірі 52 140,73 грн., що підтвердж ується належним чином засвід ченою копією платіжного дору чення № 2174 від 30.10.2009 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1188 Цивіль ного кодексу України, шкода, з авдана одній особі з вини інш ої особи, відшкодовується ви нною особою.
Відповідно до положень ч.2 с т. 1187 Цивільного кодексу Украї ни шкода, завдана джерелом пі двищеної небезпеки, відшкодо вується особою, яка на відпов ідній правовій підставі (пра во власності, інше речове пра во, договір підряду, оренди то що) володіє транспортним зас обом, механізмом, іншим об'єкт ом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Згідно з положеннями статт і 993 Цивільного кодексу Україн и до страховика, який виплати в страхове відшкодування за договором майнового страхув ання, у межах фактичних витра т переходить право вимоги, як е страхувальник або інша осо ба, що одержала страхове відш кодування, має до особи, відпо відальної за завдані збитки.
Відповідно до статті 27 Зако ну України “Про страхування” до страховика, який виплатив страхове відшкодування за д оговором майнового страхува ння, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особ а, що одержала страхове відшк одування, має до особи, відпов ідальної за заподіяний збито к.
За таких обставин, до позива ча у порядку регресу перейшл о право на отримання від відп овідача компенсації матеріа льної шкоди, заподіяної влас нику автомобіля Toyota, державний номерний знак НОМЕР_1, вна слідок ДТП в розмірі 52 140,73 грн.
Як свідчать матеріали спра ви, цивільно-правова відпові дальність власника транспор тного засобу автомобіля ВАЗ- 21063, державний номерний знак НОМЕР_2, застрахована відпо відачем згідно поліса обов' язкового страхування цивіль но-правової відповідальност і власників наземних транспо ртних засобів ОЦПВВНТЗ № ВВ/877 8987 (належним чином засвідчена копія міститься в матеріала х справи).
Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України “Про обов' язкове с трахування цивільно-правово ї відповідальності власникі в наземних транспортних засо бів” при настанні страхового випадку страховик відповідн о до лімітів відповідальност і страховика відшкодовує у в становленому цим Законом пор ядку оцінену шкоду, яка була з аподіяна в результаті дорожн ьо-транспортної пригоди житт ю, здоров' ю, майну третьої ос оби.
Згідно вищезазначеного до говору встановлений сторона ми ліміт відповідальності за шкоду заподіяну майну склад ає 25 500,00 грн. Зважаючи на положен ня п. 2 ст. 12.1 Закону страхове від шкодування завжди зменшуєть ся на суму франшизи, а саме (зг ідно розділу 2 Полісу) на 510 грн.
Таким чином, відповідач зоб ов' язаний провести виплату страхового відшкодування на користь позивача в розмірі 24 990,00 грн.
Відповідно до ст. 1194 ЦК Украї ни особа, яка застрахувала св ою цивільну відповідальніст ь, у разі недостатності страх ової виплати (страхового від шкодування) для повного відш кодування завданої нею шкоди зобов'язана сплатити потерп ілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою в иплатою (страховим відшкодув анням).
Відповідно до преамбули За кону України “Про обов' язко ве страхування цивільно-прав ової відповідальності власн иків наземних транспортних з асобів” його положення регул юють відносини у сфері обов'я зкового страхування цивільн о-правової відповідальності власників наземних транспор тних засобів (далі - обов'язков ого страхування цивільно-пра вової відповідальності) і сп рямовані на забезпечення від шкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та майну потер пілих при експлуатації назем них транспортних засобів на території України.
Відповідно до ст. 35 Закону Ук раїни “Про обов' язкове стра хування цивільно-правової ві дповідальності власників на земних транспортних засобів ” для отримання страхового в ідшкодування особа, яка має п раво на відшкодування, подає страховику відповідну заяву .
Відповідно до ст. 37 Закону Ук раїни “Про обов' язкове стра хування цивільно-правової ві дповідальності власників на земних транспортних засобів ” виплата страхового відшкод ування здійснюється протяго м одного місяця з дня отриман ня страховиком визначених у статті 35 цього Закону докумен тів або в строки та в обсягах, визначених рішенням суду.
09.06.2010 року позивачем направле но на адресу відповідача Рег ресну вимогу № 15/04/8.04/161-10 від 09.06.2010 ро ку з заявою здійснити виплат у добровільного відшкодуван ня в розмірі 24 990,00 грн. Зазначен а вимога була отримана відпо відачем 11.06.2010 року, що підтвердж ується повідомленням про вру чення поштового відправленн я від 11.06.2010 року.
Проте, в порушення ст. 35 Закон у України “Про обов' язкове страхування цивільно-правов ої відповідальності власник ів наземних транспортних зас обів”, регресна вимога позив ача про виплату страхового в ідшкодування № 15/04/8.04/161-10 від 09.06.2010 р оку на суму 24 990,00 грн. залишена в ідповідачем без реагування.
Враховуючи викладене, позо вні вимоги в частині стягнен ня страхового відшкодування в розмірі 24 990,00 грн. суд вважає о бґрунтованими та такими, що п ідлягають задоволенню.
Відповідачем, відповідно д о ст.ст. 32-34 ГПК України не надан о суду належних доказів на сп ростування обставин викладе них у позовній заяві.
Крім того позивач нарахува в та просить стягнути з відпо відача пеню в розмірі 987,62 грн. т а 3 % річних в розмірі 172,53 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України “Про обов' язкове с трахування цивільно-правово ї відповідальності власникі в наземних транспортних засо бів” за кожен день простроче ння виплати страхового відшк одування з вини страховика а бо МТСБУ особі, яка має право н а отримання такого відшкодув ання, сплачується пеня з розр ахунку подвійної облікової с тавки Національного банку Ук раїни, яка діє у період, за яки й нараховується пеня.
Судом встановлено, що відпо відач прострочив страхове ві дшкодування шкоди завданої с трахувальнику позивача. Здій снивши перерахунок, суд дійш ов висновку про задоволення вимоги позивача про стягненн я пені в розмірі 987,62 грн. частко во, а саме в розмірі 602,84 грн.
Вимога позивача щодо стягн ення 3% річних у сумі 172,53 грн. не п ідлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК Укра їни боржник, який прострочив виконання грошового зобов'я зання, на вимогу кредитора зо бов'язаний сплатити суму бор гу з урахуванням встановлено го індексу інфляції за весь ч ас прострочення, а також три п роценти річних від простроче ної суми, якщо інший розмір пр оцентів не встановлений дого вором або законом.
Згідно до ст.979 ЦК України за договором страхування одна с торона (страховик) зобов'язує ться у разі настання певної п одії (страхового випадку) вип латити другій стороні (страх увальникові) або іншій особі , визначеній у договорі, грошо ву суму (страхову виплату), а с трахувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови дог овору.
Однак, не всі суспільні відн осини, які підпадають під пон яття страхування у власному розумінні цього слова, мають форму цивільних правовіднос ин та підпадають під дію Циві льного кодексу України.
Відносини по обов'язковому страхуванню цивільно-правов ої відповідальності власник ів транспортних засобів, які по своїй суті є організаційн о-правовою формою гарантован ого державою забезпечення пр ава потерпілих осіб внаслідо к дії (взаємодії) джерел підви щеної небезпеки на відшкодув ання шкоди, заподіяної внасл ідок пригоди.
Дані правовідносини, як за значалось, врегульовані поло женнями Закону України “Про обов' язкове страхування ци вільно-правової відповідаль ності власників наземних тра нспортних засобів”.
Відповідно до преамбули За кону України “Про обов' язко ве страхування цивільно-прав ової відповідальності власн иків наземних транспортних з асобів” його положення регул юють відносини у сфері обов'я зкового страхування цивільн о-правової відповідальності власників наземних транспор тних засобів (далі - обов'язков ого страхування цивільно-пра вової відповідальності) і сп рямовані на забезпечення від шкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та майну потер пілих при експлуатації назем них транспортних засобів на території України.
Відповідно до положень ст.22 Закону України “Про обов' я зкове страхування цивільно-п равової відповідальності вл асників наземних транспортн их засобів” страховик відшко довує шкоду, яка була заподія на у результаті дорожньо-тра нспортної пригоди життю, здо ров' ю, майну третьої особи.
Відповідно до положень ст.29 Закону України “Про обов' я зкове страхування цивільно-п равової відповідальності вл асників наземних транспортн их засобів” у зв'язку з пошкод женням транспортного засобу відшкодовуються витрати, по в'язані з відновлювальним ре монтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахо ваного у порядку, встановлен ому законодавством, включаюч и витрати на усунення пошкод жень, зроблених навмисно з ме тою порятунку потерпілих вна слідок дорожньо-транспортно ї пригоди, з евакуацією транс портного засобу з місця доро жньо-транспортної пригоди до місця проживання того власн ика чи законного користувача транспортного засобу, який к ерував транспортним засобом у момент дорожньо-транспорт ної пригоди, чи до місця здійс нення ремонту на території У країни. Якщо транспортний за сіб необхідно, з поважних при чин, помістити на стоянку, до р озміру шкоди додаються також витрати на евакуацію трансп ортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
Норма ст.1192 ЦК України встано влює два основні способи від шкодування шкоди, завданої м айну потерпілого: - відшкодув ання шкоди в натурі (передача речі такого ж роду і такої ж я кості, полагодження пошкодже ної речі тощо). Даний спосіб мо же бути застосований, якщо ві дшкодування шкоди в натурі в загалі є можливим; - відшкодув ання завданих збитків в повн ому обсязі.
Визначення збитків надаєт ься статтею 22 ЦК України, відп овідно до якої збитками є вит рати, яких особа зазнала у зв'я зку зі знищенням або пошкодж енням речі (реальні збитки).
Право вибору способу відшк одування шкоди належить поте рпілому. Саме за його заявою с уд виносить рішення про покл адення на відповідальну особ у обов' язку відшкодувати шк оду в натурі або відшкодуват и завдані збитки в грошовій ф ормі.
Основний обов'язок відпові дача - відшкодувати витрати, п ов'язані з відновлювальним р емонтом транспортного засоб у пошкодженим внаслідок взає модії ТЗ.
Як встановлено, до позивача на підставі ст. 993 ЦК України та ст. 27 Закону України “Про стра хування”, перейшло право вим оги, яке ОСОБА_2 мав до відп овідача, як страховика цивіл ьної відповідальності власн ика джерела підвищеної небез пеки.
За таких обставин, господар ський суд, дійшов висновку пр о відсутність грошового зобо в'язання відповідача перед с трахувальником позивача, а о тже і позивачем, що виключає п окладення відповідальності за його порушення.
Судові витрати відповідно до статті 49 ГПК України покла даються на сторони пропорцій но задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 32-34, 49, 75, 82-85 Госпо дарського процесуального ко дексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити ч астково.
2. Стягнути з Відкритого акц іонерного товариства "Націон альна акціонерна страхова ко мпанія "Оранта" (01032, м. Київ, вул. Ж илянська, 75, код ЄДРПОУ 00034186) з буд ь-якого рахунку, виявленого д ержавним виконавцем при прим усовому виконанні рішення на користь Товариства з додатк овою відповідальністю "Стра хова компанія "Віді - страхува ння"
(08131, Київська обл., Києво-Свят ошинський р-н, Софіївська Бор щагівка, вул.. В.Кільцева, 56, код ЄДРПОУ 35429675) 24 990 (двадцять чотири тисячі дев' ятсот дев' янос то),00 грн. страхового відшкоду вання, 602 (шістсот дві),84 грн. пені , 255 (двісті п' ятдесят п' ять),9 2 грн. витрат по сплаті державн ого мита, 230 (двісті тридцять),97 г рн. витрат на інформаційно-те хнічне забезпечення судовог о процесу.
3. В іншій частині позову ві дмовити.
4. Після набрання рішенням з аконної сили видати наказ.
Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апе ляційну скаргу не було подан о. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не с касовано, набирає законної с или після розгляду справи ап еляційним господарським суд ом.
Суддя І.Д. Курдельчу к
дата складення 11.10.10
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2010 |
Оприлюднено | 10.11.2010 |
Номер документу | 12102725 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Курдельчук І.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні