Постанова
від 19.08.2024 по справі 911/2207/21
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" серпня 2024 р. Справа№ 911/2207/21

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Скрипки І.М.

суддів: Хрипуна О.О.

Гончарова С.А.

при секретарі судового засідання Польчен А.

за участю представників сторін згідно протоколу судового засідання від 19.08.2024

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" на рішення Господарського суду Київської області від 12.01.2022 (повний текст підписано 31.03.2022)

у справі №911/2207/21 (суддя Рябцева О.О.)

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця"

до Бучанської міської ради (відповідач-1)

Приватного підприємства "Будівельна компанія Секера" (відповідач-2)

Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (відповідач-3)

Бородянської селищної ради (відповідач-4)

Приватного нотаріуса Бучанського районного нотаріального округу Київської області Білоконь Світлани Іванівни (відповідач-5)

Приватного підприємства "Фірма "Сомгіз"(відповідач-6)

про визнання незаконними та скасування рішень Бучанської міської ради, визнання недійсними результатів земельних торгів у формі аукціону, визнання недійсним договору купівлі-продажу, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У липні 2021 року Акціонерне товариство «Українська залізниця» (далі - АТ «Українська залізниця») в особі Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (позивач) звернулося до Господарського суду Київської області з позовом до Бучанської міської ради (відповідач-1), Приватного підприємства «Будівельна компанія «Секера» (відповідач-2), Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (відповідач-3), Бородянської селищної ради (відповідач-4), Приватного нотаріуса Бучанського районного нотаріального округу Київської області Білоконь Світлани Іванівни (відповідач-5), Приватного підприємства «Фірма «Сомгіз» (відповідач-6), в якому заявлені вимоги:

- визнати незаконними та скасувати рішення Бучанської міської ради Київської області, прийняте на вісімдесят першій сесії сьомого скликання 23.07.2020 № 5147-81-VII «Про включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок для підготовки лотів, в частині розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для продажу права на неї на земельних торгах у формі аукціону вул. Заводська, б/н в м. Буча»;

- визнати незаконними та скасувати рішення Бучанської міської ради Київської області прийняте на сьомій сесії восьмого скликання 28.01.2021 № 440-7-VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка визначена для продажу на земельних торгах (у формі аукціону)», «Про включення земельної ділянки комунальної власності за кадастровим номером 3210800000:01:143:005 до переліку земельних ділянок для підготовки лотів, в частині землеоціночних робіт, до продажу на земельних торгах у формі аукціону»;

- визнати незаконним та скасувати рішення (запис) Відділу у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 23.12.2020 про реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 площею 2, 767 га;

- визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора Господарець О.О. Бородянської селищної ради Бородянського району, Київська область про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 56631457 від 16.02.2021 09:21:42, номер запису про право власності/довірчої власності: 40565558 дата та час державної реєстрації: 11.02.2021 15:49:14 про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер: 3210800000:01:143:0005 площею 2, 767 га за Бучанською територіальною громадою в особі Бучанської міської ради,

- визнати незаконним та скасувати рішення Бучанської міської ради Київської області прийняте на восьмій сесії восьмого скликання 25.02.2021 № 727-8-VІІІ «Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку, встановлення стартової ціни та продаж земельної ділянки у власність кадастровий номер 3210800000:01:143:0005 вул. Заводська, б/н на земельних торгах у формі аукціону»;

- визнати недійсними результати земельних торгів у формі аукціону, організованих Бучанською міською радою Київської області, виконавець земельних торгів - Приватне підприємство «Фірма «Сомгіз», дата проведення 25.06.2021, стосовно лоту № 68171 аукціону № 33824, протокол земельних торгів у формі аукціону з продажу земельних ділянок, серія та номер 465 виданий 25.06.2021;

- визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер: 3210800000:01:143:0005, площею 2, 767 га, укладений між Бучанською міською радою Київської області та Приватним підприємством «Будівельна компанія «Секера», посвідчений 25.06.2021 приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Київської області Білоконь Світланою Іванівною, номер 492;

- визнати незаконним та скасувати рішення приватного нотаріуса Білоконь С.І., Бучанського районного нотаріального округу, Київської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 59150896 від 07.07.2021 р., номер запису про право власності/дочірньої власності: 42864630, дата, час державної реєстрації: 02:07:2021 17:32:06 про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер: 3210800000:01:143:0005 площею 2,767 га за ПП «Будівельна компанія «Секера».

Позовні вимоги з урахуванням доповнення до позовної заяви обґрунтовано тим, що Бучанською міською радою Київської області всупереч п. б ч. 4 ст. 84 ЗК України було прийнято незаконні оскаржувані рішення, спрямовані на підготовку до продажу та подальший продаж земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, право користування якою внесено до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця», та на якій розташовані об`єкти рухомого та нерухомого майна, у тому числі залізничні колії. Позивач, вказуючи на відсутність у Бучанської міської ради права на розпорядження землями залізничного транспорту, які перебувають у державній власності, вважає що наявні підстави для визнання незаконними та скасування рішень від 23.07.2020 р. № 5147-81-VII, від 28.01.2021 р. № 440-7-VIIІ та від 25.02.2021 р. № 727-8-VIIІ, прийнятих Бучанською міською радою, на підставі ст. 393 ЦК України. Визнання незаконними та скасування вказаних рішень міської ради, за твердження позивача, є належною підставою для скасування правочинів та рішень, які були вчинені або прийняті на підставі прийнятих Бучанською міською радою рішень. Також позивач зазначає, що відчуження відповідачем-1 земельної ділянки залізничного транспорту, яка на час укладення спірного договору купівлі-продажу перебувала у комунальній власності Бучанської територіальної громади в особі Бучанської міської ради, відбулось за відсутності у відповідча-1 права на таке відчуження, а також всупереч п. б ч. 4 ст. 83 ЗК України. За твердженням позивача, договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений між Бучанською міською радою та ПП «Будівельна компанія «Секера» за результатом проведених земельних торгів у формі аукціону з продажу земельної ділянки з кадастровим номером №3210800000:01:143:0005, суперечить, зокрема, положенням Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України «Про залізничний транспорт» та інтересам держави, що є підставами для визнання його недійсним відповідно до ст. 215 ЦК України.

Відповідач-2 - Приватне підприємство "Будівельна компанія Секера" у відзиві на позовну заяву просить суд відмовити в задоволенні позовної заяви. Відповідач-2 вважає, що надані позивачем документи, якими він обґрунтовуючи своє право на земельну ділянку площею 61,4372 га, не є правовстановлюючими документами на земельну ділянку, а є технічною документацією, яку було розроблено на його замовлення, проте, не затверджено уповноваженим органом. Відповідач-2 вказує на те, що земельна ділянка, передана позивачу в межах м. Буча, повністю сформована, внесена до державного земельного кадастру (ДЗК) та Публічної кадастрової карти і складає 32,6467 га. Посилання позивача на те, що придбана ПП «БК «Секера» земельна ділянка перебуває у складі земельної ділянки смуги відведення, яка належить позивачу, відповідач-2 вважає безпідставним. Крім того, посилання позивача на те, що на земельній ділянці розташовано залізничні колії та те, що ці колії належать позивачу, а відтак і земельна ділянка під ними також належить йому, є безпідставними. Щодо посилання позивача на те, що на придбаній ПП «БК «Секера» земельній ділянці розташоване нерухоме майно позивача, то відповідач-2 вказує, що позивач не надав правовстановлюючих документів на жоден з цих об`єктів нерухомого майна.

Відповідач-4 - Бородянська селищна рада у відзиві на позовну заяву просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог щодо визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора Господарець О.О. Бородянської селищної ради про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 56631457 від 16.02.2021 р. про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер: 3210800000:01:143:0005 за Бучанською територіальною громадою в особі Бучанської міської ради. Відповідач-4 вказує, що вимоги позивача ним не визнаються повністю, оскільки рішення про державну реєстрацію комунальної власності на земельну ділянку за Бучанською територіальною громадою в особі Бучанської міської ради було прийнято відповідно до вимог ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України. Відповідач-4 стверджує, що підстави для відмови в державній реєстрації, які передбачені ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», були відсутні.

Відповідач-3 - Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області у відзиві на позовну заяву просить у задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю. Відповідач-3 посилається на те, що на час державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, відповідно до проекту землеустрою, поданого на розгляд державному кадастровому реєстратору відділу у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, вказана земельна ділянка не перебувала у постійному користуванні, а також не було щодо неї будь-яких інших обмежень. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 відповідав вимогам ст. 50 Закону України «Про землеустрій», а отже у державного кадастрового реєстратора не було законних підстав, передбачених Законом України «Про державних земельний кадастр», для відмови у державній реєстрації.

Відповідач-1 - Бучанська міська рада у відзиві на позовну заяву просить в задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі. Відповідач-1 наголошує на тому, що земельна ділянка з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 перебувала до моменту продажу на аукціоні у комунальній власності територіальної громади міста Буча. Також відповідач-1 вказує, що станом на 2020 рік у АТ «Укрзалізниця» було відсутнє право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3210800000:01:106:0069 площею 61,4372 га. Також відповідач 1 посилається на те, що надані позивачем інвентарні картки № 1172 від 29.11.2011 р. та № 1168 від 01.12.2011 р. та технічний паспорт на виробничий будинок № 1, не можуть вважатися належними та допустимими доказами належності прав власності на майно, яке перебуває у користуванні ПАТ «Українська залізниця»

Позивач у відповіді на відзиви Бучанської міської ради та Приватного підприємства «Будівельна компанія «Секера» просить суд доводи та заперечення Бучанської міської ради, ПП «Будівельна компанія «Секера» - відхилити, а позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Позивач посилається на те, що земельна ділянка вантажного двору залізничної станції Буча площею 2,9879 га декларується Державним територіально-галузевим об`єднанням «Південно-Західна залізниця» та за неї сплачується земельний податок. Позивач стверджує, що користується спірною земельною ділянкою з початку будівництва залізної дороги Київ-Ковель (в напрямку станцій Олевськ, Сарни) в 1899 році відповідно до указу Імператора Миколи ІІ від 09.04.1899 р. На думку позивача, твердження Бучанської міської ради та ПП «БК «Секера» про відсутність в АТ «Укрзалізниця» правовстановлюючих документів на всі будівлі вантажного двору станції Буча свідчить про обізнаність Бучанської міської ради під час прийняття оскаржуваних рішень про наявну забудову на земельній ділянці. Водночас, на думку позивача, наявність будівель залізничного транспорту на земельній ділянці, на які не оформлено правовстановлюючі документи, не свідчить про відсутність власника вказаних будівель. Позивач, посилаючись на ст. 4 Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» вказує, що внесення нерухомого майна залізничного транспорту до статутного капіталу товариства може здійснюватись без попередньої державної реєстрації права власності на таке майно.

Відповідач-2 у запереченнях на відповідь на відзив звертає увагу на те, що земельні ділянки, про які зазначає позивач у відповіді на відзив, не сформовані, не зареєстровані ані в реєстрі, ані в Державному земельному кадастрі, вони не мають кадастрових номерів, меж та навіть адрес. Крім того, відповідач-2 вважає твердження позивача про те, що Державне територіально-галузеве об`єднання «Південно-Західна залізниця» сплачувало земельний податок на земельні ділянки без будь-яких ідентифікаційних ознак, таким, що жодним чином не впливає на наявність у нього чи у позивача прав на ці земельні ділянки. Також відповідач-2 вказує на те, що позивач звертався з клопотанням про надання йому у постійне користування ділянки площею 55 га, а отримав земельну ділянку меншої площі, оскільки підстав для отримання земельної ділянки площею 55 га він не надав.

Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття.

Рішенням Господарського суду Київської області від 12.01.2022 у справі №911/2207/21 у задоволенні позову Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» відмовлено повністю.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходив з того, що АТ «Українська залізниця» не було доведено факт отримання в користування спірної земельної ділянки, не було доведено факт належності на праві власності, користування, господарського відання рухомого та нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив

- розглянути та задовольнити клопотання про:

огляд доказів за їх місцезнаходженням; про залучення до участі у справі третьої особи; призначення земельно-технічної експертизи; призначення будівельно-технічної експертизи;

- скасувати рішення Господарського суду Київської області від 12.01.2022 у справі №911/2207/21 та ухвалити нове рішення, яким позов Акціонерного товариства «Українська залізниця» задовольнити в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги зводяться до наступного:

- судом залишено без уваги та не надано правову оцінку ряду доказів, наданих позивачем, відмовлено у задоволенні ряду клопотань позивача, постановлені ухвали вказують на те, що суд позбавив права позивача можливості реалізувати своє право на доказування в судовому процесі;

- відмовлено у задоволенні клопотань про колегіальний розгляд справи, огляд доказів за їх місцезнаходженням, про залучення третьої особи - ДТГО «ПЗЗ», про призначення земельно-технічної, будівельно-технічної експертиз;

- залишено поза увагою ряд доказів позивача, яким не надано належної правової оцінки в оскаржуваному рішенні, а деякі докази - відхилено.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 13.06.2022 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Українська залізниця" на рішення Господарського суду Київської області від 12.01.2022 у справі №911/2207/21, справу призначено до розгляду в судовому засіданні.

В судовому зсіданні апеляційної інстанції представник позивача підтримав заявлені клопотання, представники відповідачів 1 та 2 в судовому засіданні апеляційної інстанції заперечували щодо задоволення клопотань, просили їх відхилити, питання для вирішення експертом при проведенні судової земельно-технічної експертизи не заявляли, заперечень щодо експертної установи, запропонованої позивачем, не викладали.

Інші учасники апеляційного провадження в судове засідання не з`явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини їх неявки суду не відомі, у зв`язку з чим колегія суддів вважає за можливе провести розгляд клопотань у їх відсутність за наявними у справі матеріалами.

Клопотання позивача про огляд доказів за їх місцезнаходженням судом відхилено з врахуванням наступного.

В обґрунтування заявленого клопотання позивач стверджує, що на земельній ділянці, щодо якої розглядається спір у справі, знаходиться вантажний двір станції Буча регіональної філії «Південно-Західна залізниця» АТ «Українська залізниця» та потужності Виробничого підрозділу Жмеринська механізована дистанція навантажувально-розвантажувальних робіт регіональної філії «Південно-Західна залізниця» АТ «Українська залізниця»; на території вантажного двору станції Буча знаходиться ряд об`єктів рухомого та нерухомого майна АТ «Українська залізниця», в т. ч.: товарна контора, гараж, вантажний склад, контейнерна площадка, отвалочна площадка, туалет, трансформаторна підстанція, кабельні лінії, прожекторні щогли, навантажувальна техніка, підвищена колія № 12, вивантажувальна колія № 13.

В свою чергу, вчинення процесуальних дій по огляду зазначених позивачем доказів не впливає та не має значення для встановлення обставин справи в межах заявленого предмету позову, оскільки перебування суду на відповідній земельній ділянці у певному місці не підтверджує та не встановлює межі та правовий статус такої земельної ділянки, судом не може бути на місцевості визначено координати такої ділянки, ідентифіковано таку ділянку з тією, що є предметом спору, знаходження відповідних об`єктів саме на земельній ділянці, щодо якої розглядається спір у справі тощо.

Відхилено судом і клопотання позивача про залучення до участі у справі Державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця» в якості третьої особи на стороні позивача, оскільки суду не доведено обставин, що рішення у справі може вплинути на права та обов`язки ДТГО «Південно-Західна залізниця» щодо однієї із сторін у справі, сплата земельного податку вказаною юридичною особою та необхідність надання пояснень не є такими обставинами.

Необгрунтованим і таким, що підлягає відхиленню визнано клопотання апелянта про призначення будівельно-технічної експертизи, оскільки висновок експерта не є правовстановлюючим документом на об`єкти нерухомості, а питання, які просить поставити на вирішення експертизи позивач, не впливають на встановлення обставин справи в межах заявленого предмету та підстав позову.

Заявляючи клопотання про призначення земельно-технічної експертизи з визначенням кола питань, викладених у ньому, позивач вказує на те, що предметом спору є земельна ділянка в місті Буча Київської області по вулиці Заводській, б/н , кадастровий номер 3210800000:01:143:0005, площею 2,767 га, яка продана Бучанською міською радою та придбана ПП «Будівельна компанія «Секера».

Позивач вважає, що Бучанська міська рада не мала прав та законних підстав для оформлення права комунальної власності на зазначену земельну ділянку та подальший продаж земельної ділянки ПП «Будівельна компанія «Секера».

На вказаній ділянці знаходиться вантажний двір станції Буча регіональної філії «Південно-Західна залізниця» та потужності виробничого підрозділу Жмеринська механізована дистанція навантажувально-розвантажувальних робіт регіональної філії «ПЗЗ» АТ «Українська залізниця».

Право користування земельною ділянкою вантажного двору станції Буча розташованої за адресою: Київська область, м. Буча, вулиця Заводська, площею 2,9879 га внесено до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця».

На території вантажного двору станції Буча, за позицією позивача, знаходиться ряд об`єктів рухомого та нерухомого майна АТ «Українська залізниця», в т.ч.: товарна контора, гараж, вантажний склад, контейнерна площадка, отвалочна площадка, туалет, трансформаторна підстанція, кабельні лінії, прожекторні щогли, навантажувальна техніка, підвищена колія №12, вивантажувальна колія №13.

Позивач вважає, що встановлення факту перебування (накладення) меж земельної ділянки кадастровий номер 3210800000:01:143:0005, площею 2,7670 га в межах земельної ділянки вантажного двору станції Буча, розташованої за адресою: Київська область, м.Буча, вулиця Заводська, площею 2,9879 га потребує спеціальних знань, необхідних для з`ясування вказаних обставин.

Встановлення факту перебування об`єктів нерухомого майна, внесених до статутного капіталу «АТ «Українська залізниця», які перебувають в межах земельної ділянки кадастровий номер 3210800000:01:143:0005, площею 2,7670 га за адресою: Київська область, м.Буча, вулиця Заводська б/н, потребує спеціальних знань, необхідних для з`ясування вказаних обставин.

Встановлення факту перебування залізничних колій, зокрема: підвищеної колії №12, вивантажувальної колії №13, закріплених на праві господарського відання за АТ «Українська залізниця», які перебувають в межах земельної ділянки кадастровий номер 3210800000:01:143:0005, площею 2,7670 га за адресою: Київська область, м.Буча, вулиця Заводська б/н, потребує спеціальних знань, необхідних для з`ясування вказаних обставин.

При цьому, апеляційний господарський суд визнав наявними підстави для призначення у справі судової земельно-технічної експертизи, з урахуванням необхідності спеціальних знань для з`ясування обставин, що мають значення для справи, зокрема у питанні накладення земельної ділянки, яка перебувала у користуванні позивача площею 2,9879 га згідно технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористувань ДТГО «Південно-Західна залізниця» 2010 року та внесена до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця» відповідно до зведеного переліку земельних ділянок, затвердженого 18.08.2015.

Завданням національних судів є забезпечення належного вивчення документів, аргументів і доказів, представлених сторонами (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі «Ван де Гурк проти Нідерландів»).

Відповідно до частини першої статті 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду (стаття 1 Закону України «Про судову експертизу»).

У рішенні ЄСПЛ у справі «Дульський проти України» зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури.

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Для повного та всебічного дослідження обставин справи, необхідно визначити фактичні межі земельних ділянок, які використовують позивач та відповідач та встановити чи відповідають вони правовстановлювальній та землевпорядній документації на ці земельні ділянки, а також визначитись з тим, чи має місце накладання земельних ділянок сторін, а також встановити фактичні межі земельної ділянки, яку займає позивач.

У зв`язку з викладеним, ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 15.09.2022 у справі призначено судову земельно-технічну експертизу.

Доручено проведення судової експертизи Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 6).

З метою проведення судової земельно-технічної експертизи ухвалено надіслати матеріали справи № 911/2207/21 до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

На вирішення експертів поставлено наступні питання:

8.1. Чи має місце накладення меж земельної ділянки кадастровий номер 3210800000:01:143:0005 розташованої за адресою: Київська область, м. Буча, вулиця Заводська, б/н, загальною площею 2,7670 га на межі земельної ділянки вантажного двору станції Буча, розташованої за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, площею 2,9879 га, яка згідно технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористувань ДТГО «Південно-Західна залізниця» 2010 року внесена до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця» відповідно до зведеного переліку земельних ділянок, затвердженого Міністром інфраструктури Пивоварським А.М. 18.08.2015 (порядковий номер у зведеному переліку 1869)?

Якщо так, то якого розміру є площа земельної ділянки, яку ПП «Будівельна компанія «Секера» займає в межах земельної ділянки, яка згідно технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористувань ДТГО «Південно-Західна залізниця» 2010 року внесена до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця» відповідно до зведеного переліку земельних ділянок, затвердженого Міністром інфраструктури Пивоварським А.М. 18.08.2015 (порядковий номер у зведеному переліку 1869)?

8.2. Які об`єкти нерухомого майна перебувають в межах земельної ділянки кадастровий номер 3210800000:01:143:0005 розташованої за адресою: Київська область, м. Буча, вулиця Заводська, б/н, загальною площею 2,7670 га?

8.3 Чи перебувають в межах земельної ділянки кадастровий номер 3210800000:01:143:0005 розташованої за адресою: Київська область, м. Буча, вулиця Заводська, б/н, загальною площею 2,7670 га об`єкти нерухомого майна:

- гараж для автонавантажувачів ст. Буча вантажний двір;

- товарна контора ст. Буча вантажний двір,

- туалет ст. Буча вантажний двір;

- вантажний склад ст. Буча вантажний двір;

- контейнерна площадка ст. Буча вантажний двір;

- будівля пон. Тр-й п/с № 239 з 1 тр-м ст. Буча грузовий двір;

- прожекторні щогли,

- отвалочна площадка,

- залізобетонний паркан?

8.4. Чи перебувають залізничні колії, зокрема підвищена колія № 12, вивантажувальна колія № 13 залізничної станції Буча, в межах земельної ділянки кадастровий номер 3210800000:01:143:0005 розташованої за адресою: Київська область, м. Буча, вулиця Заводська, б/н, загальною площею 2,7670 га?

Попереджено осіб, які безпосередньо проводитимуть судову експертизу про відповідальність, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.

Зобов`язано Київський науково - дослідний інститут судових експертиз надіслати копії експертних висновків сторонам у справі.

Для проведення експертизи ухвалено надіслати справу № 910/10821/17 до Київського науково - дослідного інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 6).

Витрати по оплаті судової експертизи покладено на Акціонерне товариство «Українська залізниця» (ідент. код 40075815) з наступним віднесенням витрат на винну сторону відповідно до ст. 129 ГПК України.

Провадження у справі № 911/2207/21 зупинено на час проведення експертизи та до повернення до Північного апеляційного господарського суду матеріалів справи з висновком судової земельно - технічної експертизи.

07.03.2023 на адресу суду надійшло клопотання судового експерта від 22.12.2022 про забезпечення обстеження об`єктів дослідження, надання роз`яснень та додаткових відомостей і матеріалів, необхідних для проведення дослідження з матеріалами справи №911/2207/21.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 10.03.2023 призначено розгляд клопотання судового експерта Юрія Бікуса про забезпечення обстеження об`єктів дослідження, надання роз`яснень та додаткових відомостей і матеріалів, необхідних для проведення дослідження у справі №911/2207/21 на 30.03.2023.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 30.03.2023 відкладено розгляд клопотання експерта на 27.04.2023, враховуючи задоволення клопотання представника відповідача-3.

Щодо клопотання експерта представником позивача подано пояснення, в яких зазначено, що АТ «Залізниця» буде виконано клопотання експерта в повному обсязі, буде забезпечено прибуття експертів, безперешкодний доступ до об`єктів дослідження, належні умови праці та повернення до експертної установи, також буде уточнено перелік колій, які можливо знаходяться на земельній ділянці, надано запитувані координати та запитувані документи.

Від представника відповідача-2 адвоката Хасіна І.Б. надійшли заперечення щодо долучення наданих сторонами додаткових доказів та стадії апеляційного провадження, в яких викладено прохання долучати до матеріалів справи та надавати експерту виключно ті докази, які відповідають вимогам статей 80,81 та ч.3 ст.269 ГПК України та щодо яких учасником справи надано докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього і судом винесено мотивовану ухвалу.

Роз`яснити експерту, що в даному випадку призначена земельно-технічна експертиза на стадії апеляційного провадження в господарській справі, відтак він має робити висновки виключно на підставі тих документів, які наявні в переданих йому матеріалах справи.

У своїх письмових поясненнях Бучанська міська рада зазначає наступне.

Механізм розробки проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначено «Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок». Затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №677.

Відповідно до ч.4 Порядку №677 розробником проекту відведення земельної ділянки є фізична або юридична особа, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону (далі - виконавець). А замовником проекту відведення земельної ділянки можуть бути сільська, селищна, міська рада, районна, Київська або Севастопольська міська держадміністрація, землевласник або землекористувач, ініші особи відповідно до закону (абз.1 ч.5 Порядку №677).

На виконання рішення Бучанської міської ради від 23.07.2020 №5147-81-У11 «Про включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок для підготовки лотів в частині розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права на неї на земельних торгах у формі аукціону вулиці Заводська, б/н в м.Буча» та договору на виконання робіт від 04.12.2020 №041220/01-Р Товариством з обмеженою відповідальністю «Будпром Проект» було розроблено відповідний проект землеустрою.

Так, у Бучанської міської ради в наявності паперовий варіант даного проекту землеустрою, в якому на 34 та 35 аркушах містяться координати поворотних точок (кутів) меж земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005.

Електронний варіант даного документу знаходиться у розробника проекту землеустрою. У зв`язку з цим, враховуючи дані об`єктивні причини, Бучанська міська рада не може надати інформацію, зазначену в п.а) ч.2.2 клопотання експерта в електронному вигляді.

В судовому засіданні представники позивача, відповідача-1 та відповідача-2 висловили свою позицію щодо клопотання експерта.

Інші учасники провадження в судове засідання 27.04.2023 не з`явились, про день, час та місце розгляду клопотання експерта повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

За результатами розгляду клопотання експерта судом встановлено наступне.

Так, у своєму клопотанні про забезпечення об`єктів дослідження, надання роз`яснень та додаткових відомостей і матеріалів, необхідних для проведення дослідження, експерт Юрій Бікус зазначає, що питання №4 (п.8.4 резолютивної частини ухвали суду) є йому незрозумілим, оскільки зі змісту цього питання не зрозуміло про які колії ідеться - тільки про підвищену колію №12 та вивантажувальну колію №13 залізничної станції Буча чи й про інші залізничні колії.

Зазначено, що для проведення досліджень недостатньо відомостей та матеріалів.

У зв`язку з наведеним просив:

1.Забезпечити прибуття експертів із експертної установи на місцевість для обстеження об`єкту дослідження (об`єктів нерухомого майна, які розташовані в межах земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 та об`єктів, перелік яких наведено у питанні №3), 03 березня 2023 о 09:00 год, безперешкодний доступ до об`єктів дослідження, присутність сторін по справі, належні умови праці та повернення експертів до експертної установи.

До дати обстеження:

Уточнити питання №4 (п.8.4 резолютивної частини ухвали суду), а саме - вказати чіткий перелік залізничних колій, які можливо розташовані в межах земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005;

Надати:

а) координати поворотних точок (кутів) меж земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, які визначені проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка визначена для продажу права на неї на земельних торгах у формі аукціону, комунальної власності Бучанської міської ради, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вул. Заводська, б/н в м.Буча Київської області, розробленим ТОВ «Будпром Проект» та затвердженим рішенням Бучанської міської ради Київської області від 28.01.2021 №440-7У111, геодезичної системи координат 1963 року (SC63), в повному об`ємі із семизначних цифр до коми, в електронному вигляді (файли формату (.in4, .xml або .doc, .docx, .xls .xlsx);

б) координати поворотних точок (кутів) меж земельної ділянки площею 2,9879 га (порядковий №1869 у зведеному переліку земельних ділянок державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця» право постійного користування якими вноситься до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця», затвердженому міністром інфраструктури України 18.08.2015), які визначені технічним звітом по встановленню зовнішніх меж землекористувань Державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця», виконаного ТОВ «Транспроект-1»;

в) оригінали або належним чином оформлені (згідно з вимогами Національного стандарту України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів. ДСТУ 4163-2003», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 №55, та Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 №1000/5, з читабельним текстом), копії матеріалів технічної документації на об`єкти, перелік яких наведено у питанні №3 (п.8.3 резолютивної частини ухвали суду);

г) документи, що посвідчують права на об`єкти, перелік яких наведено у питанні №3 (п.8.3 резолютивної частини ухвали суду).

Статтею 69 ГПК України визначено права експерта, зокрема, заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів і зразків, якщо експертиза призначена судом.

Відповідно до ст.102 ГПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. Експерт не має права з власної ініціативи збирати матеріали для проведення експертизи. При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.

Оскільки питання 4 (пункт 8.4. резолютивної частини ухвали про призначення експертизи), а саме: Чи перебувають залізничні колії, зокрема підвищена колія № 12, вивантажувальна колія № 13 залізничної станції Буча, в межах земельної ділянки кадастровий номер 3210800000:01:143:0005 розташованої за адресою: Київська область, м. Буча, вулиця Заводська, б/н, загальною площею 2,7670 га? - є чітким та зрозумілим, підстав для його уточнень, як того вимагає експерт, колегія суддів не вбачає.

Що стосується клопотання експерта, викладеного в п.2.2, наявні підстави для його задоволення, однак сторонами подаються лише ті документи, які існували на момент подачі позову у справі №911/2207/21 на 27.07.2021.

Забезпечення прибуття експертів із експертної установи на місцевість для обстеження об`єкту дослідження (об`єктів нерухомого майна, які розташовані в межах земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 та об`єктів, перелік яких наведено у питанні №3), безперешкодний доступ до об`єктів дослідження, присутність сторін по справі, належні умови праці та повернення експертів до експертної установи, та дата їх проведення підлягають вирішенню сторонами додатково з експертною установою.

З огляду на викладене, ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 27.04.2023 клопотання судового експерта Юрія Бікуса про забезпечення обстеження об`єктів дослідження, надання роз`яснень та додаткових відомостей і матеріалів, необхідних для проведення експертизи у справі №911/2207/21 - задоволено частково.

Ухвалено забезпечити прибуття експертів з експертної установи на місцевість для обстеження об`єкту дослідження (об`єктів нерухомого майна, які розташовані в межах земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 та об`єктів, перелік яких наведено у питанні №3), безперешкодний доступ до об`єктів дослідження, присутність сторін по справі, належні умови праці та повернення експертів до експертної установи.

Зобов`язано сторони у справі надати:

а) координати поворотних точок (кутів) меж земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, які визначені проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка визначена для продажу права на неї на земельних торгах у формі аукціону, комунальної власності Бучанської міської ради, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вул. Заводська, б/н в м.Буча Київської області, розробленим ТОВ «Будпром Проект» та затвердженим рішенням Бучанської міської ради Київської області від 28.01.2021 №440-7У111, геодезичної системи координат 1963 року (SC63), в повному об`ємі із семизначних цифр до коми, в електронному вигляді (файли формату (.in4, .xml або .doc, .docx, .xls .xlsx);

б) координати поворотних точок (кутів) меж земельної ділянки площею 2,9879 га (порядковий №1869 у зведеному переліку земельних ділянок державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця» право постійного користування якими вноситься до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця», затвердженому міністром інфраструктури України 18.08.2015), які визначені технічним звітом по встановленню зовнішніх меж землекористувань Державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця», виконаного ТОВ «Транспроект-1»;

в) оригінали або належним чином оформлені (згідно з вимогами Національного стандарту України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів. ДСТУ 4163-2003», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 №55, та Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 №1000/5, з читабельним текстом), копії матеріалів технічної документації на об`єкти, перелік яких наведено у питанні №3 (п.8.3 резолютивної частини ухвали суду);

г) документи, що посвідчують права на об`єкти, перелік яких наведено у питанні №3 (п.8.3 резолютивної частини ухвали суду).

Зазначено, що подаються документи, які існували на момент подачі позову у справі №911/2207/21 на 27.07.2021 року протягом 30 днів.

У задоволенні решти клопотання відмовлено.

07.12.2023 до суду надійшли матеріали справи з висновком експерта №20863/23-41 від 28.11.2023 за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 13.12.2023 поновлено провадження у справі, призначено розгляд справи в судовому засіданні.

Під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції її розгляд відкладався, по справі оголошувалась перерва з об`єктивних обставин.

Розпорядженням керівника апарату від 15.07.2024 у зв`язку з перебуванням судді Мальченко А.О. у відпустці з 15.07.2024 по 23.08.2024, справу №911/2207/21 передано на повторний автоматизований розподіл судових справ.

Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.07.2024 справу №911/2207/21 передано на розгляд колгії Північного апеляційного господарського суду у складі головуючого судді Скрипки І.М., суддів Хрипуна О.О., Гончарова С.А.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 18.07.2024 колегією суддів у визначеному складі прийнято до провадження апеляційну скаргу АТ «Укрзалізниця», призначено справу до розгляду на 19.08.2024.

Під час розгляду справи судом апеляційної інстанції представниками відповідачів 1 та 2 були подані відзиви на апеляційну скаргу, які фактично ідентичні запереченням на позовну заяву, також додатково подавались пояснення, заперечення щодо призначення експертиз та додаткові пояснення щодо обставин справи.

Явка представників сторін

Позивачем у справі в судових засіданнях апеляційної інстанції підтримано доводи апеляційної скарги з підстав, викладених у апеляційній скарзі, оскаржуване рішення представник позивача просив скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позов повністю.

Представники відповідачів 1,2,3 в судових засіданнях апеляційної інстанції заперечували доводи позивача, викладені в апеляційній скарзі, просили її відхилити з підстав, викладених у відзивах на апеляційну скаргу, додаткових поясненнях та запереченнях по справі,оскаржуване рішення залишити без змін, як законне та обґрунтоване.

В судове засідання апеляційної інстанції 19.08.2024 представники відповідачі 4,5,6 не з`явились, про причини неявки суд не повідомили.

Оскільки їх явка в судове засідання обов`язковою не визнавалась, справу закінчено розглядом у їх відсутність на наявними у ній матеріалами.

В судовому засіданні 19.08.2024 відповідно до ст. 240, 283 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції у даній справі та перевірені судом апеляційної інстанції

Рішенням Бучанської міської ради Київської області від 23.07.2020 р. № 5147-81-VII «Про включення земельної ділянки, розташованої по вулиці вул. Заводська, б/н, в м. Буча, до переліку земельних ділянок для підготовки лотів, в частині розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права на неї на земельних торгах у формі аукціону», зокрема:

1) Включено земельну ділянку, що розташована по вулиці Заводська, б/н, в м. Буча, орієнтовною площею 3,0000 га з цільовим призначенням (11.02) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості до переліку земельних ділянок для підготовки лотів, в частині розробки проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, для продажу права на неї на земельних торгах у формі аукціону;

2) Надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Буча по вулиці вул. Заводська, б/н, орієнтовною площею 3,0000 га з цільовим призначенням (11.02) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка визначена для продажу права на неї на земельних торгах (у формі аукціону) окремим лотом, без використання бюджетних коштів.

23.12.2020 р. Відділом у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області проведено державну реєстрацію земельної ділянки комунальної власності площею 2,7670 га з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, розташованої за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, б/н, що підтверджується витягом від 23.12.2020 р. № НВ-5317337722020 з Державного земельного кадастру (критерій пошуку: кадастровий номер 3210800000:01:143:0005).

Як вбачається з витягу від 23.12.2020 р. № НВ-5317337722020, Державна реєстрація земельної ділянки здійснена на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробленого ТОВ «Будпром Проект» на замовлення ПП «Фірма «Сомгіз» за договором № 041220/01-Р від 04.12.2020 р.

Рішенням Бучанської міської ради Київської області від 28.01.2021 р. № 440-7-VIІI «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка визначена для продажу на земельних торгах (у формі аукціону)» та «Про включення земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 до переліку земельних ділянок для підготовки лотів в частині землеоціночних робіт до продажу на земельних торгах у формі аукціону», зокрема:

1) Затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості по вул. Заводська, б/н, в місто Буча, яка визначена для продажу на земельних торгах (у формі аукціону);

2) Вирішено зареєструвати право комунальної власності на земельну ділянку за кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»;

3) Доручено земельному відділу забезпечити подання необхідних документів для здійснення державної реєстрації речового права комунальної власності на земельну ділянку за кадастровим номером 3210800000:01:143:0005;

5) Включено до переліку земельних ділянок для підготовки лотів в частині землеоціночних робіт до продажу на земельних торгах у формі аукціону земельну ділянку комунальної власності площею 2,7670 га (кадастровий номер 3210800000:01:143:0005); код класифікації: 11.02; категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що розташована за адресою: Київська область, місто Буча (в межах населеного пункту), вулиця Заводська, б/н.

11.02.2021 р. державним реєстратором Бородянської селищної ради Бородянського району Київської області зареєстровано (номер запису 40565558) за Бучанською територіальною громадою в особі Бучанської міської ради право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 площею 2,767 га. Підстава для державної реєстрації: рішення № 440-7-VIІI Бучанської міської ради Київської області від 28.01.2021 р.

Наведене підтверджується Витягом № 244486436 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 16.02.2021 р. про об`єкт нерухомого майна - земельну ділянку з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005.

Рішенням Бучанської міської ради Київської області від 25.02.2021 р. № 727-8-VIІI, зокрема, вирішено продати на земельних торгах у формі аукціону земельну ділянку площею 2,7670 га, категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; КВЦПЗ: 11.02; вид використання земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що розташована за адресою: Київська обл., м. Буча (в межах населеного пункту), вул. Заводська, б/н, кадастровий номер 3210800000:01:143:0005.

25.06.2021 р. проведено земельні торги у формі аукціону № 33824, на яких було реалізовано земельну ділянку площею 2,7670 з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, розташовану за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, б/н. Організатором земельних торгів є Бучанська міська рада, виконавцем земельних торгів - ПП «Фірма «Сомгіз». Наведене підтверджується інформацією, що міститься на офіційному сайті Держгеокадастру (http://torgy.land.gov.ua/) щодо лоту № 68171.

Переможцем земельних торгів визначено учасника № 2 - Приватне підприємство «Будівельна компанія «Секера», що підтверджується протоколом № 465 земельних торгів у формі аукціону з продажу земельної ділянки від 25.06.2021 р.

25.06.2021 р. між Бучанською міською територіальною громадою, від імені та в інтересах якої діє Бучанська міська рада, (продавець) та Приватним підприємством «Будівельна компанія «Секера» (покупець) укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, відповідно до п. 1.1 якого продавець, за результатом земельних торгів (аукціону) з продажу земельної ділянки (протокол № 465 від 25.06.2021 р.) зобов`язується передати у власність покупця, а покупець зобов`язується прийняти у власність земельну ділянку, розташовану за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, б/н, і сплатити за неї грошові кошти в сумі та в порядку, що зазначені в розділі 2 цього договору.

Згідно з п. 1.2 договору за цим договором відчужується земельна ділянка площею 2,7670 га, кадастровий номер 3210800000:01:143:0005, цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Пунктом 2.1 договору встановлено, що продаж земельної ділянки, що відчужується за цим договором, відповідно до протоколу № 465 земельних торгів у формі аукціону з продажу земельної ділянки від 25.06.2021 р. вчиняється за 9690000,00 грн.

02.07.2021 р. Приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Київської області Білоконь Світланою Іванівною зареєстровано (номер запису 42864630) за Приватним підприємством «Будівельна компанія «Секера» право приватної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 площею 2,767 га.

Наведене підтверджується Інформаційною довідкою № 265883636 від 14.07.2021 р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо об`єкта нерухомого майна - земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 площею 2,767 га.

За твердженням позивача, на земельній ділянці площею 2,767 га, розташованій за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, б/н, розміщено вантажний двір. Вказана земельна ділянка входить до складу земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:106:0069 площею 61,4372 га, яка надана у користування Державному територіально-галузевому об`єднанню «Південно-Західна залізниця», на підтвердження чого позивач посилається на Зведений перелік земельних ділянок Державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця», право користування якими вноситься до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця».

Також на підтвердження того, що земельна ділянка за адресою: Київська область, м. Буча, вулиця Заводська (на якій розташовано вантажний двір станції Буча, МЧ Жмеринка) перебуває в користуванні АТ «Укрзалізниця», позивач посилається на Технічний звіт по встановленню зовнішніх меж землекористувань Державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця» в межах Бучанської міської ради Київської області (2010), затверджений начальником відділу земельних ресурсів Держкомзему в м. Буча.

Судом встановлено, що рішенням Бучанської міської ради Київської області від 23.09.2010 р. № 2007-71-У «Про надання дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки» надано дозвіл Державному територіально-галузевому об`єднанню «Південно-Західна залізниця» на проведення інвентаризації земельної ділянки по визначенню зовнішніх меж та площі земельної ділянки для експлуатації та обслуговування будівель і споруд залізниці, що розташовані в межах міста Бучі.

Відповідно до зведеної таблиці площ земельних ділянок, що займають окремі підприємства Південно-Західної залізниці в межах Бучанської міської ради Київської області, яка міститься в Технічному звіті (2010), загальна площа зайнятих в межах Бучанської міської ради земельних ділянок складає 61,5132 га, у тому числі земельна ділянка площею 2,9879 га.

Відповідно до виданої Відділом управління Держкомзему у місті Бучі Київської області довідки від 10.12.2010 р. № 03/106 про присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці площею 61,4372 га, Державному територіально-галузевому об`єднанню «Південно-Західна залізниця» надано у користування земельну ділянку для експлуатації та обслуговування будівель і споруд залізниці, що розташовані в межах м. Буча, якій присвоєно кадастровий номер: 321080000:01:106:0069.

Відповідно до Зведеного переліку земельних ділянок Державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця», право постійного користування якими вноситься до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця», складеного на підставі результатів інвентаризації майна станом на 31.07.2014 р., проведеної на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 р. № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», наказу Міністерства інфраструктури від 09.07.2014 р. № 301 та результатів оцінки ринкової вартості майна та майнових прав для цілей формування статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця», до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця» внесено право постійного користування земельною ділянкою, розташованою в Київській області, м. Буча, напрямок Київ-Тетерів, площею 2,9879 га (порядковий номер в Зведеному переліку 1869).

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови

У відповідності до вимог ч. 1, 2 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

У відповідності до ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників апеляційного провадження, перевіривши правильність застосування господарським судом при прийнятті оскарженого рішення норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про те, що рішення суду підлягає залишенню без змін, виходячи з наступного.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про транспорт» землями транспорту визнаються землі, надані в користування підприємствам і організаціям транспорту згідно із Земельним кодексом України, для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту, вдосконалення і розвитку об`єктів транспорту.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про транспорт» (в редакції, станом на час прийняття Бучанською міською радою рішення від 23.07.2020 р.) розміри земельних ділянок, що надаються для зазначених цілей, визначаються відповідно до затверджених у встановленому порядку норм або проектно-технічної документації.

Розміщення споруд та інших об`єктів транспорту на землях, наданих в користування підприємствам транспорту, здійснюється за погодженням з місцевими органами влади і самоврядування з урахуванням особливостей, передбачених спеціальними законами (ч. 3 ст. 11 Закону України «Про транспорт»).

Згідно ч. 1 ст. 23 Закону України «Про транспорт», яка кореспондується з положеннями статті 68 Земельного кодексу України, до земель залізничного транспорту належать землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного транспорту відповідно до чинного законодавства України. До складу цих земель входять землі, які є смугою відведення залізниць, а саме землі, надані під залізничне полотно та його облаштування, станції з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв`язку, водопостачання, каналізації, захисні і укріплюючі насадження, службові, культурно-побутові приміщення та інші споруди, необхідні для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Листом № Н-З/1289 від 07.05.2018 р. Регіональна філія «Південно-Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» звернулась до Бучанської міської ради, в якому просило надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування ПАТ «Українська залізниця» орієнтованою площею 55 га для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, яка знаходиться за адресою: м. Буча, Київська область.

Рішенням Бучанської міської ради Київської області від 31.05.2018 р. № 2123-40-VII «Про дозвіл на розробку документації із землеустрою» надано дозвіл ПАТ «Українська залізниця» на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування орієнтовною площею 55 га для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована в межах міста Буча; вирішено, що межі земельної ділянки та площа будуть уточнені при формуванні проекту землеустрою.

Розпорядженням від 04.03.2019 р. № 111 Київської обласної державної адміністрації «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування акціонерному товариству «Українська залізниця»» за результатом розгляду клопотання регіональної філії «Південно-західна залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» від 17.01.2019 р. № Н-З/109-Д надано акціонерному товариству «Українська залізниця» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для розміщення та експлуатації будівель та споруд залізничного транспорту орієнтовною площею 55 га із земель державної власності, що розташована в місті Буча Київської області.

Проте, Київською обласною державною адміністрацією не приймалось розпоряджень про затвердження проектів землеустрою щодо відведення в постійне користування Акціонерному товариству «Українська залізниця» земельної ділянки площею 55 га для розміщення та експлуатації будівель та споруд залізничного транспорту, що розташовані в межах міста Буча Київської області, що підтверджується листом від 17.08.2021 р. Київської обласної державної адміністрації.

Бучанською міською радою не приймалось рішень щодо затвердження (погодження) Технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористувань АТ «Українська залізниця» або ДТГО «Південно-Західна залізниця», що в межах міста Буча щодо земельної ділянки площею 61,4372 га, та не приймалось рішень щодо передачі в постійне користування АТ «Українська залізниця» земельної ділянки 61,4372 га, що підтверджується листом № 04-08/2/3499 від 30.07.2021 р. Бучанської міської ради.

На даний час в межах міста Буча Київської області сформовані та внесені до Державного земельного кадастру земельні ділянки АТ «Українська залізниця» з кадастровим номером 3210800000:01:143:0004 площею 32,6467 га та з кадастровим номером 3210800000:01:143:0003 площею 1,161 га (тип власності - державна) з цільовим призначенням: «для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту» (код КВЦПЗ 12.01), що підтверджується листом № 04-08/2/3499 від 30.07.2021 р. Бучанської міської ради.

Відомості про зареєстроване право на земельну ділянку з кадастровим номером 3210800000:01:106:0069 площею 61,4372 га в Державному земельному кадастрі відсутні.

Як вбачається з листа від 21.09.2021 р. № 18-10-0.221-11015/2-21 Головного управління Держгеокадастру у Київській області, у місцевому фонді документації із землеустрою Відділу відсутня документація із землеустрою, на підставі якої сформована земельна ділянка з кадастровим номером 3210800000:01:106:0069, та згідно Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, державні акти на земельну ділянку з кадастровим номером 3210800000:01:106:0069 не видавались, у зв`язку з чим Державним кадастровим реєстратором сформовано повідомлення про виявлення технічної помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру органом, що здійснює його ведення № ЗВ-3220570142020 від 06.04.2020 р., за результатами розгляду якого земельну ділянку з кадастровим номером 3210800000:01:106:0069 перенесено до архівного шару Державного земельного кадастру.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України (в редакції, станом на час прийняття Бучанською міською радою рішення від 23.07.2020 р.) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Отже, у Акціонерного товариства «Українська залізниця» відсутнє право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3210800000:01:106:0069 площею 61,4372 га.

Посилання позивача на «Положение о землях, предоставленных транспорту, утвердженных ЦИК СССР, СНК СССР 28.08.1925 г.» та Положення «Про землі, надані транспорту», затвердженого постановою Центрального виконавчого комітету СРСР № 58, Ради народних комісарів СРСР № 50 від 07.02.1933 р., а також на Загальні засади землекористування і землеустрою, затверджених ЦВК СРСР 15.12.1928 р., якими не передбачалось реєстрації та видачі залізниці правовстановлюючих документів, суперечать нормам діючого на той час земельного кодексу, як акту вищої юридичної сили.

Земельним кодексом УРСР, затвердженим постановою ВЦВК від 29.11.1922 р. (із змінами та доповненнями від 27 лютого 1927 року), передбачалось обов`язковість оформлення, державної реєстрації та видачі землекористувачам правопідтверджуючих документів на землю.

Посилання позивача на те, що він користується спірною земельною ділянкою з початку будівництва залізної дороги Київ-Ковель (в напрямку станцій Олевськ, Сарни) в 1899 році відповідно до указу Імператора Миколи ІІ від 09.04.1899 р., судом визнано таким, що не ґрунтується на чинному законодавстві, оскільки не є посиланням на акти цивільного законодавства України.

За АТ «Українська залізниця» не було зареєстровано право власності чи право користування земельною ділянкою площею 2,7670 га, кадастровий номер 3210800000:01:143:0005, за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, б/н.

Позивач, заявляючи права за спірну земельну ділянку, посилається на внесення об`єктів рухомого та нерухомого майна, у тому числі залізничних колій, розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця».

З цього приводу судом встановлено наступне.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв`язку, залізничні колії.

Відповідно до Зведеного переліку майна Державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця», що закріплюється за ПАТ «Українська залізниця» на праві господарського відання, складеного на підставі результатів інвентаризації майна станом на 31.07.2014 р., проведеної на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 р. № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», наказу Міністерства інфраструктури від 09.07.2014 р. № 301 та результатів оцінки ринкової вартості майна та майнових прав для цілей формування статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця», за ПАТ «Українська залізниця» на праві господарського відання закріплено верхню будову колії станції Буча за адресою: Київська область, м. Буча, ст. Буча (порядковий номер в Зведеному переліку 216).

Згідно з Інвентарною карткою № 22417 обліку основних засобів (бухгалтерський запис 01.01.1960 р.) за регіональною філією «Південно-Західна залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» обліковується та експлуатується верхня будова колії станції Буча, рік побудови 1960.

Відповідно до Схематичного плану станції Буча до складу станції входить вантажний двір з коліями №№ 12, 13, 14.

Щодо доводів позивача, що залізничні колії вантажного двору станції Буча, які закріплено за АТ «Українська залізниця» на праві господарського відання, розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, суд встановлено наступне.

Відповідно до статті 64 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 457 від 06.04.1998 р., до залізничних під`їзних колій належать колії, що з`єднані із загальною мережею залізниць безперервною рейковою колією і які належать підприємствам, підприємцям, організаціям та установам незалежно від форм власності, а також громадянам-суб`єктам підприємницької діяльності. Під`їзні колії призначено для транспортного обслуговування одного або кількох підприємств у взаємодії із залізничним транспортом загального користування.

Згідно зі статтею 67 Статуту залізниць України, відкриття для постійної експлуатації новозбудованої залізничної під`їзної колії і подання на цю колію рухомого складу допускається після прийняття цієї залізничної колії в експлуатацію комісією за участю представника Держнаглядохоронпраці і встановлення залізницею порядку обслуговування під`їзної колії. На кожну залізничну під`їзну колію складається масштабний план з нанесенням на нього розташування вантажних фронтів і механізмів, а також технічний паспорт, поздовжній профіль і креслення споруд. Подача вагонів на залізничні під`їзні колії у період їх будівництва допускається на умовах тимчасової угоди між залізницею та підприємством, якому належить під`їзна колія, або будівельною організацією, які несуть відповідальність за збереження вантажу, рухомого складу, вчасне повернення його і безпеку руху.

Аналогічні положення містяться і в пунктах 1.3, 1.4, 1.5 Правил обслуговування залізничних під`їзних колій, затверджених наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000, згідно з якими відкриття для постійної експлуатації новозбудованої залізничної під`їзної колії і подача на цю колію рухомого складу допускається після прийняття її в експлуатацію комісією за участю представника Міністерства праці та соціальної політики і встановлення залізницею порядку обслуговування під`їзної колії. Відповідність під`їзної колії узгодженому з залізницею проекту засвідчується актом, який складається комісією за участю уповноважених представників залізниці і власника під`їзної колії, яка призначається залізницею відповідно до статті 67 Статуту залізниць. Підписання акта свідчить про прийняття даної під`їзної колії в експлуатацію. На кожну під`їзну колію після закінчення її будівництва і здачі в експлуатацію підприємством складається Інструкція про порядок обслуговування і організації руху на під`їзній колії, яка затверджується залізницею відповідно до статті 67 Статуту залізниць. Власник під`їзної колії має технічний паспорт, масштабний план під`їзної колії, поздовжній та поперечний профілі залізничних колій і креслення штучних споруд. У технічному паспорті та в додатках до нього вказується характеристика рейок, шпал, баласту, земляного полотна, штучних споруд, вагових приладів, пристроїв і механізмів, призначених для навантаження, вивантаження, очищення, промивання і підготовки для навантаження залізничних вагонів, маневрових пристроїв, лебідок, локомотивного і вагонного господарства, промислових станцій, гірок, напівгірок, витяжних колій, засобів СЦБ і зв`язку, які використовуються у поїзній і маневровій роботі, та інших пристроїв і механізмів, призначених для роботи з вагонами і локомотивами залізниць. Один примірник цієї документації передається залізниці при прийнятті під`їзної колії в експлуатацію. Після здачі в експлуатацію нових об`єктів або їх ліквідації в технічний паспорт вносяться відповідні зміни, про що власники під`їзних колій повідомляють залізницю у декадний термін.

Отже, документами, що можуть підтверджувати права на залізничні під`їзні колії можуть бути акт введення в експлуатацію та встановлення залізницею порядку обслуговування залізничних під`їзних колій для новозбудованої залізничної колії, масштабний план, технічний паспорт, поздовжній та поперечний профілі залізничних колій, креслення штучних споруд.

Аналогічну правову позицію сформульовано у постановах Верховного Суду від 21.06.2019 р. у справі № 910/10126/18 та від 13.08.2019 р. у справі № 915/856/16.

Проте, позивачем не надано зазначених документів на підтвердження права на вказані залізничні під`їзні колії.

Посилання позивача на п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 р. «Про утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», яким встановлено, що статутний капітал товариства формується шляхом внесення до нього, зокрема, права постійного користування земельними ділянками, наданими для розміщення Укрзалізниці та підприємств, зазначених у додатку № 1, правомірно відхилені судом, оскільки можливості внесення до статутного капіталу АТ «Українська залізниця» права постійного користування земельними ділянками передує законодавчо встановленні умови, а саме:

- земельна ділянка має перебувати у постійному користуванні згідно вимог Земельного кодексу України (відсутність права постійного користування виключає можливість розпорядження цим правом, в тому числі шляхом внесення до статутного капіталу);

- вноситися може виключно право постійного користування земельними ділянками, наданими для розміщення Укрзалізниці та підприємств, зазначених у додатку № 1.

Перелік майна Укрзалізниці, яке відповідає цим ознакам та право господарського відання на яке передається до статутного капіталу, також наведений в п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 р., а саме: права господарського відання магістральними залізничними лініями загального користування та розміщеними на них технологічними спорудами, передавальними пристроями, що безпосередньо використовуються для забезпечення процесу перевезень (залізничні станції та колії загального користування, тягові підстанції, контактна мережа та інші пристрої технологічного електропостачання, системи сигналізації, централізації, блокування та управління рухом поїздів, об`єкти і майно, призначені безпосередньо для виконання аварійно-відновлювальних робіт).

Як було встановлено судом, у Акціонерного товариства «Українська залізниця» відсутнє право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3210800000:01:106:0069 площею 61,4372 га., до складу якої, за твердженням позивача, входить земельна ділянка з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 площею 2,767 га, розташована за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, б/н, на якій розміщено вантажний двір.

Відхилено судом і посилання позивача на акт обстеження від 15.07.2021 р., як на підтвердження розміщення потужностей виробничого підрозділу «Жмеринська механізована дистанція навантажувально-розвантажувальних робіт регіональної філії «Південно-Західна залізниця» АТ «Укрзалізниця» на земельній ділянці, знаходження колій, будівель, споруд, рухомого майна, інженерних комунікацій, з огляду на встановлення судом факту відсутності у позивача права користування земельною ділянкою площею 61,4372 га з кадастровим номером 3210800000:01:106:0069, до складу якої, за на думку позивача, входить земельна ділянка площею 2,9879 га на якій розташований предмет обстеження.

Відповідно до Зведеного переліку майна Державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця», що вноситься до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця», складеного на підставі результатів інвентаризації майна станом на 31.07.2014 р., проведеної на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 р. № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», наказу Міністерства інфраструктури від 09.07.2014 р. № 301, та результатів оцінки ринкової вартості майна та майнових прав для цілей формування статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця», до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця» внесено (порядковий номер в Зведеному переліку 52-55, 59, 143, 144): гараж для автонавантажувачів ст. Буча вантажний двір; товарну контору ст. Буча вантажний двір; туалет ст. Буча вантажний двір; вантажний склад ст. Буча вантажний двір; контейнерну площадку ст. Буча вантажний двір, будівлю пон. тр-й п/с № 239 з 1 тр-м ст. Буча грузовий двір, отвалочну площадку, які знаходяться за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Заводська, 1 та м. Буча, вул. Заводська, 1Ж (тр-й п/с № 239).

Як вбачається з відомості основних засобів, станом на 14.07.2021 р. вищезазначене майно обліковувалось за вантажним пунктом ст. Буча виробничого підрозділу «Жмеринська механізована дистанція навантажувально-розвантажувальних робіт» регіональної філії «Південно-Західна залізниця» AT «Укрзалізниця».

Згідно з Інвентарною карткою № 1172 (бухгалтерський запис 29.11.2011 р.) за регіональною філією «Південно-Західна залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» обліковується та експлуатується отвалочна площадка, за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, 1-у, рік побудови 1991.

Згідно з Інвентарною карткою № 1168 (бухгалтерський запис 01.12.2011 р.) за регіональною філією «Південно-Західна залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» обліковується та експлуатується контейнерна площадка ст. Буча вантажний двір, за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, 1-у, рік побудови 1973.

Згідно з Інвентарною карткою № 1169 (бухгалтерський запис 01.12.2011 р.) за регіональною філією «Південно-Західна залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» обліковується та експлуатується гараж, за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, 1-у, рік побудови 1973.

Відповідно до Технічного паспорту на виробничий будинок № 1 по вулиці Заводській в місті Буча, виданого на замовлення AT «Укрзалізниця» (виробничий підрозділ «Жмеринська механізована дистанція навантажувально-розвантажувальних робіт»), за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Заводська, буд. 1 знаходиться: літера «А» - товарна контора, площею 269,0 кв.м. та «а», «а2», «а3», «а4» - прибудови; літера «Б» - гараж, площею 232,1 кв.м.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 20.03.2019 р. за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Заводська, 1-Ж за AT «Укрзалізниця» зареєстровано право власності на будівлю трансформаторної підстанції № 239 (об`єкт житлової нерухомості).

Проте, наданий позивачем Витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 20.03.2019 р. щодо об`єкта - будівлі трансформаторної підстанції № 239, на підтвердження розташування на спірній земельній ділянці належного йому нерухомого майна, об`єктивно не прийнятий судом до уваги, оскільки згідно з вказаним витягом будівля трансформаторної підстанції № 239 зареєстрована за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Заводська, 1-Ж, тоді як земельна ділянка площею 2,767 га з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 розташована за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, б/н.

Натомість, Зведений перелік майна Державного територіально-галузевого об`єднання «Південно-Західна залізниця» та Інвентарні картки № 1172 від 29.11.2011 та № 1168 від 01.12.2011 та технічний паспорт на виробничий будинок № 1 не є належними та допустимими доказами належності права власності на майно, яке перебуває у користуванні АТ «Українська залізниця».

Інших доказів наявності у позивача права власності на майно, яке, як він стверджує, внесено до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця» та розташоване на оспорюваній земельній ділянці, матеріали справи не містять.

Земельна ділянка площею 2,7670 га з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 станом на час проведення Відділом у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області державної реєстрації перебувала у комунальній власності, що підтверджується витягом від 23.12.2020 р. з державного земельного кадастру про земельну ділянку та відомостями, що містяться в пояснювальній записці проекта землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробленого ТОВ «Будпром Проект» на замовлення ПП «Фірма «Сомгіз» за договором № 041220/01-Р від 04.12.2020 р.

Відповідно до висновків експертів за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи №20863/23-41 у господарській справі №911/2207/21:

«Визначити чи має місце накладення меж земельної ділянки кадастровий номер 3210800000:01:143:0005, розташованої за адресою: Київська область, м. Буча, вулиця Заводська, б/н, загальною площею 2,7670 га на межі земельної ділянки вантажного двору станції Буча, розташованої за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, площею 2,9879 га, яка згідно технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористувань ДТГО «Південно-Західна залізниця» в 2010 році ТОВ «Транспроект-1», внесена до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця», відповідно до зведеного переліку земельних ділянок, затвердженого Міністром інфраструктури Пивоварським А.М. 18.08.2015 (порядковий номер у зведеному переліку 1869), не вбачається можливим, оскільки в матеріалах судової справи відсутні відомості про формування земельної ділянки 2,9879 га саме як об`єкту цивільних прав.

При цьому, земельна ділянка кадастровий номер 3210800000:01:143:0005 частково розташована в межах ділянки площею 2,9879 га, які визначені технічним звітом по встановленню зовнішніх меж землекористувань ДТГО «Південно-Західна залізниця», розробленим в 2010 році ТОВ «Транспроект-1».

Площа земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 в межах ділянки площею 2,9879 га, які визначені визначені технічним звітомпо встановленню зовнішніх меж землекористувань ДТГО «Південно-Західна залізниця», розробленим в 2010 році ТОВ «Транспроект-1», становить 2,7511 га.

Розташування меж земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 відносно меж ділянки площею 2,9879 га, які визначені технічним звітом по встановленню зовнішніх меж землекористувань ДТГО «Південно-Західна залізниця», розробленим в 2010 році ТОВ «Транспроект-1», схематично зображено на рисунку 9 у дослідницькій частині висновку.

Дослідження по питанню 2 не проводилось (вступна частина висновку).

Станом на 06.10.2023 року в межах земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, розташовані:

- гараж для автонавантажувачів ст. Буча вантажний двір;

- туалет ст. Буча вантажний двір;

- будівля пон. Тр-й п/с № 239 з 1 тр-м ст. Буча грузовий двір;

- прожекторні щогли,

- залізобетонний паркан.

Територія, яка зі слів адвоката Гаркавенка І.Г., є контейнерною площадкою ст.Буча вантажний двір.

Територія, яка зі слів в.о. заступника начальника Жмеринської механізованої дистанції навантажувально-розвантажувальних робіт Гресика А.В., є отвалочною площадкою.

Товарна контора ст.Буча вантажний двір та вантажний склад ст.Буча вантажний двір розташовані поза межами земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005.

Встановлення того, чи є ці об`єкти об`єктами нерухомого майна виходить за межі компетенції експертів при проведенні даної експертизи.

Станом на 06.10.2023 року в межах земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, розташован два об`єкти у вигляді колій, які, зі слів в.о. заступника начальника Жмеринської механізованої дистанції навантажувально-розвантажувальних робіт Гресика А.В., є підвищеною колією №12 (довжина колії в межах земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 становить 246 м) та вивантажувальною колією №13 залізничної станції Буча (довжина рейки ближчої до паркану в межах земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 становить 143 м, довжина іншої рейки - 151 м).

Чи є вказані об`єкти підвищеною колією №12 та вивантажувальною колією №13 визначити не вбачається можливим, оскільки в матеріалах судової справи відсутні правовстановлюючі та технічні документи, за якими, при проведенні даного виду експертизи можливо ідентифікувати ці об`єкти саме як підвищена колія №12 та вивантажувальна колія №13».

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Під час подання позову в червні 2021 року та обґрунтовуючи його тим, що земельна ділянка, продана ПП «БК «Секера», перебуває в межах земельної ділянки площею 61,4372 га з кадастровим номером 3210800000:01:106:0069, яка належить позивачу, в подальшому, не зміннюючи підстави позову, обґрунтовує позовні вимоги ділянкою площею 2,9879 га без кадастрового номеру та без будь-яких правовстановлюючих документів на неї.

Висновком проведеної у справі судової земельно-технічної експертизи №20863/23-41 підтверджено доводи відповідачів про те, що ділянка площею 2,9879 га, не сформована як земельна ділянка в розумінні земельного законодавства, та не є об`єктом цивільних прав в розумінні цивільного законодавства.

Мова йде про ділянку площею 2,9879 га,яка визначена технічним звітом по встановленню зовнішніх меж землекористувань ДТГО «Південно-Західна залізниця», розробленим в 2010 році ТОВ «Транспроект-1», яка не набула статусу «земельна ділянка», оскільки не сформована, не винесена в натуру та не зареєстрована в установленому законом порядку.

З огляду на викладене, доводи позивача про те, що його право володіння земельною ділянкою, розташованою за адресою: Київська обл., м.Буча, вул.Заводська, площею 2,9879 га порушене внаслідок формування та подальшого продажу земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, яка накладається на земельну ділянку площею 2,9879га, не ґрунтуються на матеріалах справи та наявних у ній доказах, зважаючи на відсутність об`єкту цивільних прав «земельна ділянка площею 2,9879га».

При цьому експертом надані письмові пояснення по заяві представника позивача - адвоката Гаркавенка І.Г., що містяться в матеріалах справи, у зв`язку з чим колегія суддів не вбачає підстав для задоволення клопотання представника позивача для виклику експертів в судове засідання для надання відповідей на питання щодо проведеної земельно-технічної експертизи.

Клопотання представника позивача про призначення повторної земельно-технічної експертизи у справі колегією суддів відхиляється з підстав його необґрунтованості, враховуючи обґрунтовані заперечення представників відповідачів.

Виходячи з матеріалів справи в їх сукупності, позивачем не доведено, що надана відповідачем-1 земельна ділянка, належить до земель залізничного транспорту.

Отже, доводи позивача про належність земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 до земель залізничного транспорту не знайшли свого підтвердження, факт перебування земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 станом на час її продажу у державній власності не доведено належними та допустимими доказами.

Пунктом а) ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України встановлено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Відтак, земельна ділянка, придбана Приватним підприємством «Будівельна компанія «Секера», до моменту її продажу перебувала у комунальній власності.

Згідно висновку Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 27278/82-20 від 21.12.2020 на момент складання документації із землеустрою земельна ділянка площею 2,7670 га, розташована по вул. Заводська, б/н, в м. Буча Київської області, належить до земель запасу (16:00), форма власності - комунальна, цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної , машинобудівної та іншої промисловості (КВЦПЗ - 11.02), не належить до земельної ділянки, як особливо цінних земель.

Згідно ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України (в редакції, станом на час прийняття Бучанською міською радою рішення від 23.07.2020 р.) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частиною 1 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції, станом на час прийняття Бучанською міською радою рішення від 23.07.2020 р. чи 25.02.2021 р. - редакція однакова) встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно з ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції, станом на час прийняття Бучанською міською радою рішення від 23.07.2020 р. чи 25.02.2021 р. - редакція однакова) сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч. 2 ст. 127 Земельного кодексу України (в редакції, станом на час прийняття Бучанською міською радою рішення від 23.07.2020 р.) продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцій, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.

Частиною 3 ст. 135 Земельного кодексу України (в редакції, станом на час прийняття Бучанською міською радою рішення від 23.07.2020 р.) встановлено, що організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місце самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Отже, приймаючи рішення від 23.07.2020 р. № 5147-81-VII «Про включення земельної ділянки, розташованої по вулиці Заводська, б/н, в м. Буча, до переліку земельних ділянок для підготовки лотів, в частині розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права на неї на земельних торгах у формі аукціону», рішення від 28.01.2021 р. № 440-7-VIІI «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка визначена для продажу на земельних торгах (у формі аукціону)», «Про включення земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 до переліку земельних ділянок для підготовки лотів в частині землеоціночних робіт до продажу на земельних торгах у формі аукціону» а також рішення від 25.02.2021 р. № 727-8-VIII, яким вирішено продати на земельних торгах у формі аукціону земельну ділянку площею 2,7670 га, Бучанська міська рада діяла в межах повноважень, визначених законодавством, відтак підстави для скасування вказаних рішень відсутні.

Враховуючи викладене, місцевий господарський суд дійшов правомірного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про визнання незаконними та скасування рішень Бучанської міської ради Київської області № 5147-81-VII від 23.07.2020 р., № 440-7-VIII від 28.01.2021 р. та № 727-8-VIII від 25.02.2021 р.

Встановлення факту перебування земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 на час проведення Відділом у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області державної реєстрації у комунальній власності, та встановлення правомірності рішення Бучанської міської ради Київської області № 440-7-VIII від 28.01.2021 р. щодо державної реєстрації комунальної власності на земельну ділянку за Бучанськоюю територіальною громадою в особі Бучанської міської ради, свідчить про те, що у державних реєстраторів були відсутні підстави для відмови у проведенні вчиненого запису від 23.12.2020 р. про реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 та вчиненого запису від 11.02.2021 р. про реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером: 3210800000:01:143:0005 за Бучанською територіальною громадою в особі Бучанської міської ради.

Право власності на земельну ділянку площею 2,767 га з кадастровим номером 3210800000:01:143:0005, розташовану за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Заводська, б/н. зареєстровано за Приватним підприємством «Будівельна компанія «Секера».

Отже, позовні вимоги про визнання незаконними та скасування рішення (запис) Відділу у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 23.12.2020 р. про реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 3210800000:01:143:0005 та рішення державного реєстратора Господарець О.О. Бородянської селищної ради про держану реєстрацію прав та їх обтяжень № 56631457 від 16.02.2021 р., номер запису про право власності/довірчої власності: 40565558 від 11.02.2021 р. про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер: 3210800000:01:143:0005 за Бучанською територіальною громадою в особі Бучанської міської ради, правомірно відхилені місцевим господарським судом.

Враховуючи викладене, похідна позовна вимога про визнання недійсними результатів земельних торгів у формі аукціону від 25.06.2021 р. стосовно лоту № 68171 аукціону №33824 також задоволенню не підлягає.

Заявляючи вимогу про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки (кадастровий номер: 3210800000:01:143:0005), укладеного між Бучанською міською радою Київської області та Приватним підприємством "Будівельна компанія "Секера", позивач посилається на те, що вказаний договір суперечить, зокрема, положенням Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України «Про залізничний транспорт» та інтересам держави, що є підставами для визнання його недійсним відповідно до ч. 1 ст. 203, ст. 215 ЦК України. Проте, враховуючи вище викладені встановлені судом обставини справи щодо відсутності порушень приписів вказаних законів, підстав невідповідності умов оскаржуваного договору положенням Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України «Про залізничний транспорт» та інтересам держави не вбачається.

Відтак, позовна вимога про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки (кадастровий номер: 3210800000:01:143:0005), укладеного між Бучанською міською радою Київської області та Приватним підприємством "Будівельна компанія "Секера", посвідченого 25.06.2021 р. задоволенню не підлягає.

Не підлягає задоволенню і позовна вимога про визнання незаконним та скасування рішення приватного нотаріуса Білоконь С.І., Бучанського районного нотаріального округу, Київської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 59150896 від 07.07.2021 р., номер запису про право власності/дочірньої власності: 42864630 від 02.07.2021 р. про реєстрацію права власності на земельні ділянку кадастровий номер: 3210800000:01:143:0005 площею 2,767 га за ПП "Будівельна компанія "Секера", як похідна.

Посилання апелянта на відхилення судом його клопотань, не спростовують правильних висновків суду про відмову в позові.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Поряд з цим, за змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах "Трофимчук проти України", "Серявін та інші проти України" обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

З урахуванням наведеного, решта долучених до матеріалів справи доказів та доводів сторін була ретельно досліджена судом і наведених вище висновків стосовно відсутності підстав для задоволення позову не спростовує.

Доводи позивача, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують вірного по суті рішення суду, при ухваленні якого судом надано оцінку як кожному доказу окремо, так і в їх сукупності, вірно встановлено характер спірних правовідносин та в цілому правильно застосовані норми матеріального права, які їх регулюють.

Наведені в апеляційній скарзі доводи фактично зводяться до переоцінки доказів та незгоди позивача з висновками суду першої інстанції про відмову в позові, а тому не дають підстав для висновку про неправильне застосування місцевим судом норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає, що у апеляційній скарзі не наведено достатніх та переконливих доводів, на підставі яких колегія суддів могла б прийти до висновку про помилковість висновків суду першої інстанції.

Доводи та міркування скаржника під час апеляційного перегляду взяті судом до уваги у тій мірі, в якій вони узгоджуються з викладеним у мотивувальній частині постанови, однак не спростовують та не впливають на прийняття рішення у даному спорі, внаслідок чого у задоволенні апеляційної скарги позивача належить відмовити.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги

Доводи позивача, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості, що скаржником зроблено не було.

Відповідно до п.58 рішення ЄСПЛ Справа "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04) від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994, серія А, №303-А, п.29).

За таких обставин решту аргументів позивача (апелянта) суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують правильних висновків суду про відмову в позові.

Таким чином, застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права відповідає встановленим обставинам справи, що свідчить про відсутність підстав для скасування або зміни оскаржуваного рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення апеляційної скарги Акціонерного товариства "Українська залізниця" на рішення Господарського суду Київської області від 12.01.2022 у справі №911/2207/21.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги у зв`язку з відмовою в її задоволенні на підставі ст.129 ГПК України покладаються на апелянта.

Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 275, ст.ст. 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" на рішення Господарського суду Київської області від 12.01.2022 у справі №911/2207/21 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Київської області від 12.01.2022 у справі №911/2207/21 залишити без змін.

3. Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Акціонерне товариство "Українська залізниця".

4. Матеріали справи №911/2207/21 повернути до Господарського суду Київської області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строки, передбачені Господарським процесуальним кодексом України.

Повний текст постанови підписано 09.09.2024.

Головуючий суддя І.М. Скрипка

Судді О.О. Хрипун

С.А. Гончаров

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення19.08.2024
Оприлюднено10.09.2024
Номер документу121462114
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань спонукання виконати або припинити певні дії