Справа № 130/832/24
Провадження № 22-ц/801/1872/2024
Категорія: 47
Головуючий у суді 1-ї інстанції Заярний А. М.
Доповідач:Береговий О. Ю.
УХВАЛА
12 вересня 2024 рокуСправа № 130/832/24м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - Берегового О.Ю. (суддя-доповідач),
суддів: Ковальчука О.В., Шемети Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Куленко О.В.,
учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 ,
відповідач: Держава Україна в особі Головного управління Національної поліції у Вінницькій області
розглянув заяву ОСОБА_1 про відвід судді Ковальчуку О. В. від участі у розгляді в цивільній справі за його позовом до Держави Україна в особі Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про стягнення моральної шкоди, за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Головного управління Національної поліції у Вінницькій області на рішення Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 18 липня 2024 року,
встановив:
У провадженні Вінницького апеляційного суду перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про стягнення моральної шкоди, за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Головного управління Національної поліції у Вінницькій області на рішення Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 18 липня 2024 року.
12 вересня 2024 року у судовому засіданні ОСОБА_1 було подану заяву про відвід судді Вінницького апеляційного суду Ковальчука О. В. Мотиви заяви зводяться до необізнаності судді із Конституцією України, а також того, що суддя Ковальчук О. В., будучи головуючим суддею у різних справах за його скаргами стягує з нього кошти, вважаючи дії зловживанням процесуальними правами.
Вислухавши думку учасників процесу з приводу заяви про відвід, оглянувши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Частиною 2 ст. 381 ЦПК України передбачено, що процесуальні питання, пов`язані з рухом справи вирішуються судом апеляційної інстанції шляхом постановлення ухвал в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до положень ч. 2,3 ст.40 ЦПК України питання про відвід вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 33 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Якщо заява про відвід судді надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання, така заява не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.
Заява ОСОБА_1 про відвід судді Вінницького апеляційного суду Ковальчука О. В. була подана безпосередньо у судовому засіданні 12 вересня 2024 року, тому суд, керуючись положеннями п.2 ч.3 ст.40 ЦПК України, дійшов висновку про розгляд по суті питання відводу колегії суддів, не передаючи її на розгляд іншому судді.
Вивчивши матеріали справи та доводи заяви про відвід судді Ковальчука О. В. від розгляду справи, суд вважає заяву такою, що не підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 ЦПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі; він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи; було порушено порядок визначення судді для розгляду справи; є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
Отже, положеннями ч. 1 ст. 36 ЦПК України визначено вичерпний перелік підстав для відводу (самовідводу) судді і розширеному тлумаченню ця норма не підлягає.
Відповідно до пункту першого статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини «безсторонність», як правило, означає відсутність упередженості або необ`єктивності, а її існування або відсутність можуть встановлюватися різними шляхами. Існування безсторонності для цілей пункту першого статті 6 повинно встановлюватися згідно з: ( і ) суб`єктивним критерієм, при якому мають ураховуватися особисті переконання та поведінка конкретного судді ( тобто чи мав суддя будь-які особисті упередження або чи був він об`єктивним у цій справі ); та ( і ) об`єктивним критерієм, тобто шляхом встановлення того, чи забезпечував сам суд ( та, серед інших аспектів, його склад ) достатні гарантії для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності.
Практика Європейського суду з прав людини свідчить, що при об`єктивному підході до встановлення наявності упередженості суду (суддів) повинно бути визначено окремо від поведінки судді, чи існують очевидні факти, що можуть поставити під сумнів його безсторонність. Коли це стосується органу, який засідає як суд присяжних, то визначається, окремо від персональної поведінки його членів, чи існують явні факти, що ставлять під сумнів неупередженість органу в цілому. Так само й у вирішенні питання щодо існування легітимних причин сумнівів у неупередженості конкретного судді (п. 45-50 рішення ЄСПЛ у справі «Морель проти Франції»; п. 23 рішення ЄСПЛ у справі «Пескадор Валеро проти Іспанії») або органу, що засідає у вигляді суду присяжних (п. 40 рішення ЄСПЛ у справі «Лука проти Румунії»), позиція зацікавленої сторони є важливою, але не вирішальною. Вирішальним є наявність обґрунтованості сумніву в неупередженості суду (п. 44 рішення ЄСПЛ у справі «Ветштайн проти Швейцарії»; п. 30 рішення ЄСПЛ у справі «Пабла Кю проти Фінляндії»; п. 96 рішення ЄСПЛ у справі «Мікалефф проти Мальти»).
Європейським судом з прав людини в рішенні по справі «Білуха проти України» (Заява № 33949/02) від 09 листопада 2006 року зазначено, що «особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного».
Згідно практики ЄСПЛ, несприятлива позиція суду з питань права сама по собі не породжує сумнівів в неупередженості (Castillo Algar 44). Сумніви мають бути засновані на фактичних обставинах; неприпустимими є гіпотези про можливий розвиток подій (Bulut).
З огляду на викладене та виходячи із підстав заявленого відводу, колегія суддів дійшла висновку, що заява позивача про відвід судді Ковальчука О. В. від участі у розгляді справи є необґрунтованою, оскільки не містить в собі підстав для відводу, передбачених ст. 36-37 ЦПК України, які б перешкоджали брати участь у розгляді даної справи чи свідчили б про упередженість судді Ковальчука О. В., оскільки незгода сторони із процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах не може бути підставою для відводу.
Підстав для встановлення будь-якої прямої чи побічної зацікавленості судді Ковальчука О. В. у результатах справи, або інших обставин, що викликають сумнів у його неупередженості або об`єктивності під час розгляду справи не встановлено.
Керуючись ст. 36, 40 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Вінницького апеляційного суду Ковальчука О. В. відмовити.
Розгляд справи продовжити у тому ж складі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О. Ю. Береговий
Судді: О. В. Ковальчук
Т. М. Шемета
Суд | Вінницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2024 |
Оприлюднено | 16.09.2024 |
Номер документу | 121584252 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду |
Цивільне
Вінницький апеляційний суд
Береговий О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні