Справа 688/3605/24
№ 1-кп/688/260/24
Ухвала
17 вересня 2024 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
потерпілої ОСОБА_6 ,
представника потерпілої ОСОБА_7 ,
представника потерпілого ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Шепетівка обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12022244000001377 за обвинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Шепетівка Хмельницької області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 271 КК України,
встановив:
09 серпня 2024 року до Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області надійшов затверджений прокурором Шепетівської окружної прокуратури обвинувальний акт за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 271 КК України.
Ухвалою суду від 12.08.2024 підготовче судове засідання призначено на 27.08.2024, яке відкладено на 17.09.2024 у зв`язку з відсутністю електроенергії в приміщенні суду.
Під час підготовчого судового засідання прокурор зазначив, що кримінальне провадження може бути призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні. Також заявив клопотання про виклик свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 та просив доручити Шепетівському районному відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у Хмельницькій області скласти досудову доповідь на обвинувачену.
Також прокурор заявив клопотання про застосування обвинуваченій ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання строком на 2 місяці та покласти на неї наступні обов`язки: прибувати до прокурора та суду за кожною вимогою; не відлучатися із населеного пункту, в якому вона проживає без дозволу прокурора або судді; невідкладно повідомляти прокурора, суддю про зміну свого місця проживання чи роботи.
Потерпіла ОСОБА_6 та її представник не заперечували щодо призначення кримінального провадження до судового розгляду, не заперечили проти клопотань прокурора. Заявили клопотання про долучення до справи цивільного позову ОСОБА_6 до ОСОБА_4 , Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Ріф-1» про відшкодування шкоди.
Представник потерпілого ОСОБА_28 , якого суд визнав потерпілим на підставі ч. 3 ст. 55 КПК України, адвокат ОСОБА_8 не заперечував проти призначення справи до судового розгляду, клопотань прокурора та потерпілої. Заявив клопотання, яке підтримала сторона обвинувачення, про долучення до справи цивільного позову ОСОБА_28 до ОСОБА_4 , Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Ріф-1» про відшкодування шкоди.
Обвинувачена та її захисник заперечували проти призначення справи до судового розгляду, просили повернути обвинувальний акт прокурору, як такий, що не відповідає вимогам ст. 291 КПК України. В обвинувальному акті не конкретизовано норми спеціальних законів, які порушила ОСОБА_4 , а тому суть обвинувачення не зрозуміла. Разом з тим, проти виклику свідків, досудової доповіді та долучення до матеріалів справи цивільних позовів не заперечували. Заперечували проти обрання запобіжного заходу обвинуваченій у вигляді особистого зобов`язання. Своїх клопотань не заявляли.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши обвинувальний акт, суд дійшов наступних висновків.
Кримінальне провадження підсудне Шепетівському міськрайонному суду Хмельницької області.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 КПК України з метою підготовки до судового розгляду суд розглядає клопотання учасників судового провадження.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 314 КПК суд має право у підготовчому судовому засіданні повернути обвинувальний акт, але у випадку, якщо він не відповідає вимогам цього Кодексу.
Оскільки кримінальний процесуальний закон не містить вичерпного переліку порушень у складанні обвинувального акта, що обумовлює його повернення, норма п. 3 ч. 3 ст. 314 КПК відсилає до ст. 291 цього Кодексу, що надає можливість визначити перелік порушень, які є похідними від закріплених у цій статті вимог до підсумкового документа досудового розслідування: порушення, які стосуються змісту та форми самого обвинувального акта (неправильність або відсутність в обвинувальному акті такої інформації, як дата і місце його складання та затвердження; формулювання обвинувачення; правова кваліфікація кримінального правопорушення тощо); порушення, які стосуються змісту та наявності додатків до обвинувального акта (недоліки реєстру матеріалів досудового розслідування; недолучення розписки підозрюваного про отримання копії обвинувального акта тощо).
Згідно ч. 2 ст. 291 КПК обвинувальний акт має містити такі відомості: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 3) анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 3-1) анкетні відомості викривача (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 4) прізвище, ім`я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора; 5) виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення; 6) обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання; 7) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; 7-1) підстави застосування заходів кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, які прокурор вважає встановленими; 8) розмір витрат на залучення експерта (у разі проведення експертизи під час досудового розслідування); 8-1) розмір пропонованої винагороди викривачу; 9) дату та місце його складення та затвердження.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 91 КПК передбачено, що у кримінальному провадженні підлягає доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення).
В постанові Верховного Суду від 29.03.2019 у справі № 686/18210/15-к зазначено, що для забезпечення права на ефективний захист в формулюванні обвинувачення мають бути зазначені ті обставини і з такою деталізацією, які необхідні й достатні для того, аби дозволити обвинуваченому ефективно захищатися від нього. Це не означає, що при формулюванні кожного обвинувачення мають бути зазначені всі без виключення обставини, наведені у переліку статті 91 КПК.
Повернення обвинувального акта прокурору передбачає не формальну невідповідність такого акту вимогам закону, а наявність в ньому таких недоліків, які перешкоджають суду призначити судовий розгляд.
Тобто, рішення про повернення обвинувального акта прокурору суд приймає у тому випадку, якщо без усунення виявлених недоліків кримінальне провадження не може бути призначене до судового розгляду.
Судом встановлено, що обвинувальний акт складено відповідно до вимог ст. 291 КПК України. Наведені в обвинувальному акті фактичні дані у своїй сукупності дають повне уявлення стосовно складу кримінального правопорушення, що у свою чергу, дає можливість зіставити фактичну складову обвинувачення з його юридичною формулою.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для повернення обвинувального акта прокурору.
Підстави для прийняття рішень, передбачених п.п. 1-4 ч. 3 ст. 314 КПК України, відсутні.
За таких обставин, кримінальне провадження слід призначити до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
Клопотання прокурора про виклик свідків та складення досудової доповіді підлягає задоволенню.
Частинами першою та другою статті 314-1 КПК України передбачено, що з метою забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого, а також прийняття судового рішення про міру покарання представник уповноваженого органу з питань пробації складає досудову доповідь за ухвалою суду. Досудова доповідь складається щодо особи, обвинуваченої у вчиненні нетяжкого або тяжкого злочину, нижня межа санкції якого не перевищує п`яти років позбавлення волі.
ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні тяжкого злочину, нижня межа санкції якого не перевищує п`яти років позбавлення волі, з метою забезпечення прав обвинуваченої, складання досудової доповіді слід доручити Шепетівському районному відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у Хмельницькій області, за місцем проживання обвинуваченої.
Цивільні позови ОСОБА_28 та ОСОБА_6 до ОСОБА_4 , Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Ріф-1» про відшкодування шкоди слід долучити до матеріалів справи та розглянути в даному кримінальному провадженні на підставі ч. 1 ст. 128 КПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 179 КПК України особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Судом встановлено, що ухвалою слідчого судді Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 07.08.2024 ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання строком до 28.09.2024.
Оскільки строк запобіжного заходу сплив, прокурор звернувся із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання строком на 2 місяці.
Виходячи з наведеного та враховуючи наявність обґрунтованої підозри у скоєнні ОСОБА_4 злочину, передбаченого ч. 2 ст. 271 КК України, доведеність прокурором наявності обставин, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 194 КПК України, беручи до уваги вказані дані про особу обвинуваченої, яка обвинувачується у вчиненні тяжкого злочину, у разі визнання винуватою їй загрожує покарання у виді обмеженням волі на строк від двох до п`яти років, або позбавленням волі на строк до семи років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого. Не виключається, що з метою уникнення вказаного покарання, остання усвідомлюючи усю суворість потенційного покарання, може покинути своє місце проживання і переховуватись від суду, може безперешкодно виїхати за межі території України, оскільки не є військовозобов`язаною, та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відтак з метою запобігти таким ризикам, забезпечити дієвість кримінального провадження та належну процесуальну поведінку обвинуваченої, до неї необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Покладення на обвинувачену обов`язку прибувати до прокурора за кожною вимогою; не відлучатися із населеного пункту, в якому вона проживає без дозволу прокурора; невідкладно повідомляти прокурора про зміну свого місця проживання є недоцільним, оскільки справа перебуває на розгляді в суді.
Отже, суд дійшов висновку задовольнити частково клопотання прокурора про обрання обвинуваченій запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання строком на 2 місяці.
Керуючись ст.ст. 177, 179, 194, 314-316, 372 КПК України, суд
постановив:
Відмовити захиснику ОСОБА_5 у задоволенні клопотання про повернення обвинувального акта прокурору.
Призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акта за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 271 КК України, який провести суддею одноособово у відкритому судовому засіданні 30 вересня 2024 року о 15 годині 00 хвилин в залі судових засідань в приміщенні Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області.
Клопотання прокурора задовольнити частково.
Обрати обвинуваченій ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання строком на 2 місяці - до 17 листопада 2024 року.
Покласти на обвинувачену ОСОБА_4 наступні обов`язки:
- прибувати до суду за кожною вимогою;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу суду;
- невідкладно повідомляти суд про зміну свого місця проживання, роботи.
У судове засідання викликати прокурора, потерпілих, представників потерпілих, обвинувачену, захисника, свідків обвинувачення ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 .
Доручити Шепетівському районному відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у Хмельницькій області скласти та подати суду досудову доповідь щодо обвинуваченої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Шепетівка Хмельницької області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,.
Роз`яснити обвинуваченій можливість брати участь у підготовці досудової доповіді шляхом надання персоналу органу пробації інформації, необхідної для підготовки такої доповіді.
Цивільні позови ОСОБА_28 та ОСОБА_6 до ОСОБА_4 , Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Ріф-1» про відшкодування шкоди долучити до матеріалів справи та розглянути в даному кримінальному провадженні.
Копію ухвали невідкладно вручити учасникам судового провадження.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_29
Суд | Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2024 |
Оприлюднено | 20.09.2024 |
Номер документу | 121678268 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти безпеки виробництва Порушення вимог законодавства про охорону праці |
Кримінальне
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
Цідик А. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні