Справа № 369/2443/23
Провадження № 2/369/3140/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(про витребування доказів)
12.10.2023 м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Фінагеєвої І.О.,
за участю секретаря Херенкової К.К.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання представника позивача позивача ОСОБА_3 - адвоката Буцан О.В. про витребування доказів у цивільній справі № 369/2443/23 запозовом ОСОБА_3 до Акціонерного товариства "ОТП Банк", ТОВ "УКРМАГІСТРАЛЬ ЛТД", третя особа: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ляшук Олена Вікторівна, про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки та житлового будинку від 20.02.2020 року недійсним, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні суду перебуває цивільна справа № 369/2443/23 запозовом ОСОБА_3 до Акціонерного товариства "ОТП Банк", ТОВ "УКРМАГІСТРАЛЬ ЛТД", третя особа: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ляшук Олена Вікторівна, про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки та житлового будинку від 20.02.2020 року недійсним.
Представник позивача ОСОБА_3 - адвокат Буцан О.В. разом з позовною заявою надала до суду клопотання про витребування доказів.
Клопотання обгрунтовано тим, що у своїй позовній заяві Позивач просить суд: визнати договір купівлі-продажу земельної ділянки та житлового будинку від 20.02.2020р., укладений між Акціонерним товариством «ОТП Банк та Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрмагістраль ЛТД», посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ляшук О.В., зареєстровано в реєстрі за №206 недійсним.
Як зазначалося в позовній заяві Позивача, згідно п.6 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженою постановою Кабінету міністрів України від 25 грудня 2013р. №1127 (в редакції 23.07.2019р.), державна реєстрація прав проводиться за авою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім передбачених цим Порядком. У разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду Годночасним набуттям речових прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, а також у разі державної реєстрації речових прав, що є похідними від права власності, одночасно з державною реєстрацією права власності на таке майно заявником подається одна заява. Процедуру посвідчення нотаріусом договору купівлі-продажу визначено Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі Порядок), затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5.
Главою 7 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (в редакції від 07.02.2020р.) визначено, що відповідно до статті 46 ЗУ «Про нотаріат» нотаріус має право витребувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій. Такі відомості та (або) документи повинні бути подані в строк, визначений нотаріусом. Цей строк не може перевищувати одного місяця. Неподання відомостей та документів на вимогу нотаріуса є підставою для відкладення, зупинення вчинення нотаріальної дії або відмови у її вчиненні.
Документи, на підставі яких вчинено нотаріальну дію, та документи або копії (витяги) з них необхідні для вчинення нотаріальної дії, обов`язково долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса. Оригінали документів (наприклад, відповідні свідоцтва про факт державної реєстрації актів цивільного стану про народження, шлюб, смерть, установчі документи (статути, положення, засновницькі договори тощо)) повертаються особам, що їх подали, а у нотаріуса залишаються їх копії (фотокопії) або витяги з таких документів, на підставі п.4 глави 7 цього Порядку. Нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам, встановленим у статті 47 ЗУ «Про нотаріат», або містять відомості, передбачені ч.3 статті 47 цього Закону.
Без наявності технічного паспорта на нерухоме майно не можна вчинити будь-яких юридичних дій щодо реєстрації права власності, дарування, продажу чи оцінки майна, документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна і містить його технічні характеристики, повинен бути технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його технічної інвентаризації, оскільки саме технічний паспорт є одним з тих документів що постійно застосовується при реєстрації, зміні прав власності на об`єкт нерухомості (будівлю, споруду, житловий будинок). Також він являється документом, що містить у собі основні характеристики, відомості, що характеризують об`єкт нерухомості та його складові.
Разом з тим, представник позивача зазначила, що технічний паспорт - документ, що складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об`єкта нерухомого майна, що в свою чергу являє собою комплекс робіт з обмірювання об`єкта нерухомого майна з визначенням його складу, фактичної площі та об`єму, технічного стану та/або з визначенням змін зазначених характеристик за певний період часу. Технічний паспорт містить основні відомості про об`єкт нерухомого майна (місцезнаходження (адреса), технічні характеристики, план та опис об`єкта, ім`я/найменування власника/замовника, відомості щодо права власності на об`єкт нерухомого майна, відомості щодо суб`єкта господарювання, який виготовив технічний паспорт тощо) та видається замовнику.
Таким чином, при посвідченні договору купівлі-продажу, нотаріус повинна була витребувати від Відповідача - 1 відомості, необхідні для вчинення нотаріальних дій, зокрема технічний паспорт.
З урахування вищевикладених положень п.1.11. глави 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та ст. 38 ЗУ «Про іпотеку», при посвідченні Договору купівлі-продажу приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ляшук О.В. повинна була витребувати у сторін угоди документи про грошову оцінку майна здійснену суб`єктом оціночної діяльності, на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна та технічний паспорт, копії яких залишити у справі нотаріуса.
У зв`язку з вищенаведеним, представник позивача просила витребувати у приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ляшук Олени Вікторівни ( АДРЕСА_1 ) копії матеріалів нотаріальної справи за договором купівлі-продажу земельної ділянки та житлового будинку від 20 лютого 2020 року, зареєстрованого в реєстрі за №206, укладеного між Акціонерним товариством "ОТП БАНК" та Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрмагістраль ЛТД».
У судове засідання з`явилася представник позивача ОСОБА_3 - адвокат Буцан О.В., клопотання про витребування доказів підтримала та просила його задовольнити.
У судове засідання з`явився представник відповідача ТОВ "УКРМАГІСТРАЛЬ ЛТД" - Леонов К.Ю., заперечував щодо задоволення клопотання про витребування доказів.
Інші учасники справи в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
За змістом частин третьої, четвертоїстатті 12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до частини першоїстатті 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до положеньстатті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані (у письмовій або електронній формі, речовими об`єктами, висновками експертів, показаннями свідків), на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частиною першоюстатті 77 ЦПК Українивизначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування тобто обставин, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Оскільки доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, а власне докази повинні відповідати вимогам належності, допустимості, достатності та достовірності, у разі неможливості самостійно надати докази, учасник справи вправі подати клопотання про витребування таких доказів судом.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст.84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Клопотання про витребування доказів обґрунтоване необхідністю витребувати докази для вирішення справи та неможливістю їх надати самостійно.
Представником відповідача не надано обґрунтованих заперечень щодо задоволення клопотання про витребування письмових доказів.
З метою повного та всебічного розгляду справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання та витребування доказів, які мають відношення до предмета доказування у справі.
Керуючись ст.ст.12,13,43,49,81,83,84,261,353Цивільногопроцесуальногокодексу України,суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити.
Витребувати у приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ляшук Олени Вікторівни ( АДРЕСА_1 ) копії матеріалів нотаріальної справи за договором купівлі-продажу земельної ділянки та житлового будинку від 20 лютого 2020 року, зареєстрованого в реєстрі за №206, укладеного між Акціонерним товариством "ОТП БАНК" та Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрмагістраль ЛТД».
Копію ухвали направити до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ляшук Олени Вікторівни ( АДРЕСА_1 ), для виконання.
Витребувані докази направити на адресу Києво-Святошинського районного суду Київської області (м. Київ, вул. Мельниченка, 1), протягом п`яти днів з дня отримання ухвали суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 12 жовтня 2023 року.
Суддя: І.О. Фінагеєва
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2023 |
Оприлюднено | 25.09.2024 |
Номер документу | 121791675 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Фінагеєва І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні