Рішення
від 19.07.2010 по справі 2-4083
ДРУЖКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-4083 2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2010 року Дружків ський міський суд Донецьк ої області у складі:

головуючого - судді Гонтар А.Л.

при секретарі Костенко В.М.

розглянувши у відкритом у судовому засіданні в залі с уду міста Дружківка цивільну справу за позовом ОСОБА _1 до Управління Пенсійн ого фонду України в місті Дру жківці про здійснити перерах унок та виплату щомісячної д ержавної соціальної допомог и дітям війни, -

В С Т А Н О В И В :

09 липня 2010 року позивач О СОБА_1 звернулася до Дружкі вського міського суду з позо вною заявою до Управління Пе нсійного фонду України в міс ті Дружківці, в якій вказала, щ о в она має стат ус „дитина війни”. Відповідн о до ст. 6 Закону України „Про с оціальний захист дітей війни ” їй повинна виплачуватися щ омісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенс ії за віком. У період з 2007 року п о 2009 рік їй така допомога не вип лачувалась або виплачувалас я не в повному обсязі. Вважає, що відповідач недоплатив їй державну соціальну допомогу за 2009 рік. Просить суд зобов' я зати відповідача зробити пер ерахунок та виплатити на її к ористь недоплачену щомісячн у державну соціальну допомог у, передбачену ст. 6 Закону Укр аїни „Про соціальний захист дітей війни”, за період з 9 лип ня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 т равня 2008 року по 31 грудня 2008 року , з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 ро ку.

В судове засідання по зивач не з' явилася, про час т а місце розгляду справи була сповіщена належним чином. На дала суду заяву про розгляд с прави у її відсутність, на поз овних вимогах наполягає.

Представник відпові дача в судове засідання не з' явилася про час та місце розг ляду справи була сповіщена н алежним чином. Надала суду за яву про розгляд справи у її ві дсутність. Проти задоволення позовних вимог заперечує.

Суд, дослідивши мат еріали справи, вважає, що позо вні вимоги ОСОБА_1 підляга ють задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 15 Ц ПК України спори з приводу пр изначення, обчислення, перер ахунку, здійснення, надання, о держання пенсійних виплат, с оціальних виплат непрацезда тним громадянам, виплат за за гальнообов'язковим державни м соціальним страхуванням т а інших соціальних виплат, со ціальних послуг, допомоги, за хисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенс ації замість них розглядають ся судами у порядку цивільно го судочинства.

Судом вста новлено, що позивач ОСОБА _1 має правовий статус „ дитина війни”, що підтверджу ється відповідним пенсійним посвідченням НОМЕР_1 (а.с. 1 0).

Законом України „Про соціальний захист дітей війн и” № 2195-IV від 18.11.2004 року визначено основи соціального захисту д ітей війни та гарантовано їх соціальну захищеність шляхо м надання пільг і державної с оціальної підтримки.

Відповідно до статті 6 Зак ону України „Про соціальний захист дітей війни” дітям ві йни пенсії або щомісячне дов ічне грошове утримання чи де ржавна соціальна допомога, щ о виплачується замість пенсі ї, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком .

Згідно з вимогами ст.ст. 10, 60 ЦПК України розгляд і виріше ння цивільних справ у судах п роводиться на засадах змагал ьності. Кожна сторона повинн а довести ті обставини, на які вона посилається як на підст ав у своїх вимог та заперечен ь.

Суд не сприймає позицію п редставника відповідача, заз начену в його письмових запе реченнях, наданих під час поп ереднього судового засіданн я, про законність нарахуванн я та виплату позивачу, як особ і яка має правовий статус „ди тина війни”, підвищення в 2007 ро ці в розмірі встановленому с т. 111 Закону України «Про Держа вний бюджет України на 2007 рік» N 489-V від 19.12.2006 року, а саме в розмір і 50% від розміру надбавки, вста новленої для учасників війни , з наступних підстав.

Згідно ст. 71 Закону Україн и «Про Державний бюджет Укра їни на 2007 рік» N 489-V від 19.12.2006 року, з метою приведення окремих н орм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 р ік дію статті 6 Закону України „Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального зах исту».

Відповідно до рішення Конс титуційного Суду України № 6-р п/2007 від 09.07.2007 року положення пун кту 12 статті 71 Закону України „ Про державний бюджет України на 2007 рік визнані такими, що не відповідають Конституції Ук раїни ( є неконституційними).

Рішення Конституційного с уду України є обов' язковими до виконання на території Ук раїни, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають прею диціальне значення для судів загальної юрисдикції при ро згляді ними позовів у зв' яз ку з правовідносинами, які ви никли внаслідок дії положень статей зазначених законів, щ о визнані неконституційними .

Таким чином, з 9 липня 2007 рок у була відновлена дія статті 6 Закону України „Про соціаль ний захист дітей війни”, тому при нарахуванні позивачу ві дповідного підвищення саме ц я норма Закону підлягала зас тосуванню.

Розглядаючи позовні вим оги в частині визнання дій що до нарахування та виплати по зивачу підвищення до пенсії з порушенням вимог Закону Ук раїни „Про соціальний захист дітей війни” за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року не законними та зобов' язання з дійснити перерахунок та випл ату зазначеного підвищення д о пенсії відповідно до Закон у України „Про соціальний за хист дітей війни” за відпові дний період, суд зазначає нас тупне.

Відповідно до підпункту 2 пункту 41 розділу ІІ Закону Ук раїни „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесен ня змін до деяких законодавч их актів України” №107-VI від 28.12.2007 р оку були внесені зміни до ст.6 Закону України „Про соціальн ий захист дітей війни”, а саме стаття 6 була викладена в такі й редакції: „Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія З акону України „Про статус ве теранів війни, гарантії їх со ціального захисту) до пенсії або щомісячного довічного г рошового утримання чи держав ної соціальної допомоги, що в иплачується замість пенсії, виплачується підвищення у ро змірі надбавки, встановленої для учасників війни”.

Рішенням Конституційног о Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 р оку положення пункту 28 розділ у ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про державн ий бюджет України на 2008 рік та п ро внесення змін до деяких за конодавчих актів України” №1 07-VI від 28.12.2007 року зазначені змін и до Закону України „Про соці альний захист дітей війни” в изнані такими, що не відповід ають Конституції України ( є неконституційними).

Рішення Конституційног о суду України є обов' язков ими до виконання на територі ї України, остаточними, не мож уть бути оскаржені та мають п реюдиціальне значення для су дів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв' язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії полож ень статей зазначених законі в, що визнані неконституційн ими.

Суд не сприймає позицію п редставника відповідача, заз начену в його письмових запе реченнях, наданих під час поп ереднього судового засіданн я, про законність нарахуванн я та виплату позивачу, як особ і яка має правовий статус „ди тина війни”, підвищення в 2008-2009 р оках в розмірі встановленому постановою Кабінету Міністр ів України № 530 від 28.05.2008 року „Пр о деякі питання соціального захисту окремих категорій гр омадян” з наступних підстав.

Відповідно до статті 8 Кон ституції України в Україні в изнаються і діє принцип верх овенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші норматив но-правові акти приймаються на основі Конституції Україн и і повинні відповідати їй.

Пунктом 1 частини 1 статті 92 К онституції України передбач ено, що виключно законами Укр аїни визначаються права і св ободи людини і громадянина, г арантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Консти туції України органи державн ої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов' язані діяти ли ше на підставі, в межах повнов ажень та у спосіб, що передбач ені Конституцією України та Законами України.

Пунктом 5 Постанови Плену му Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визнач ено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормати вно-правовий акт, який підляг ав застосуванню, не відповід ає чи суперечить законові, су д зобов' язаний застосувати закон, який регулює ці правов ідносини.

Таким чином, суд приходит ь до висновку про те, що позива ч як особа, яка має правовий ст атус „дитина війни”, має прав о на підвищення пенсії або що місячного довічного грошово го утримання чи державної со ціальної допомоги, що виплач ується замість пенсії з 9 липн я 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 тр авня 2008 по 31 грудня 2008 року та з 1 с ічня 2009 року по 31 грудня 2009 року н а 30 відсотків мінімальної пен сії за віком.

Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону Укр аїни «Про загальнообов`язков е державне пенсійне страхува ння», що діяв на час зазначени х виплат, розмір мінімальної пенсії за віком встановлюєт ься у розмірі прожиткового м інімуму визначеного законом для осіб, які втратили працез датність.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мі німум» від 15 липня 1999 року, прож итковий мінімум застосовуєт ься для встановлення розмірі в мінімальної заробітної пла ти та мінімальної пенсії за в іком.

Статтею 62 Закону України «П ро державний бюджет на 2007 рік» був затверджений прожиткови й мінімум на одну особу, яка вт ратила працездатність з 1 січ ня - 380 грн., з 1 квітня - 387 грн., з 1 жовтня - 395 грн.

Зазначена стаття бул а змінена Законом України ві д 15 березня 2007 року та існує в но вій редакції з 28 березня 2007 рок у, якою прожитковий мінімум с тановить: з 1 січня - 380 грн., з 1 к вітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 гр н. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким пере дбачено встановити, що для ви значення мінімального розмі ру пенсії за віком з 1 квітня т а 1 жовтня 2007 року застосовуєть ся прожитковий мінімум для о сіб, які втратили працездатн ість, визначений абзацом 5 час тини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове де ржавне пенсійне страхування », збільшений на один відсото к, що складає відповідно 410 грн . 06 коп.; 415 грн. 11 коп.

Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет Україн и на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих акті в» на 2008 рік затверджений прож итковий мінімум на одну особ у, яка втратила працездатніс ть в розрахунку на місяць у ро змірі з 1 січня - 470 грн., з 1 квіт ня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет Україн и на 2009 рік» від 26.12.2008 року, який на брав чинності з 1 січня 2009 року прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відносит ься до основних соціальних і демографічних груп населенн я, встановлений в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто 498 грн.

04.11.2009 року набрав чинно сті Закон України «Про встан овлення прожиткового мініму му та мінімальної заробітної плати». Прожитковий мінімум осіб, які втратили працездат ність: з 1 листопада 2009 року - 573 грн.

Виплата позивачу підвищення пенсії повинна в ідбуватися за рахунок коштів Державного бюджету України, оскільки статтею 7 Закону Укр аїни „Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що фінансове забезпечення держ авних соціальних гарантій, п ередбачених цим Законом, зді йснюється за рахунок Державн ого бюджету України.

На підставі Рішення Конст итуційного Суду України №6-рп /2007 від 9.07.2007 року, Рішення Консти туційного Суду України №10-рп/2 008 від 22.05.2008 року, керуючись ст.ст . 3-6, 10, 11, 15, 57, 60, 81, 88, 212, 213 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСО БА_1 до Управління Пенсі йного фонду України в місті Д ружківці про стягнення щоміс ячної державної соціальної д опомоги дітям війни - задов ольнити.

Зобов' язати Управління Пенсійного фонду України в м . Дружківці зробити перераху нок за рахунок коштів Держав ного бюджету України здійсни ти ОСОБА_1 перераху нок та виплату підвищення д о пенсії відповідно до вимог статті 6 Закону України „Про с оціальний захист дітей війни ” за періодз 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 ро ку по 31 грудня 2009 року у розмірі 30 (тридцяти) відсотків мініма льної пенсії за віком з ураху ванням фактично отриманих су м.

Рішення суду набирає зак онної сили: через 10 днів з дня п роголошення рішення, якщо пр одовж цього строку не подана заява про апеляційне оскарж ення, або апеляційна скарга; а бо через 20 днів після подання такої заяви, якщо не була пода на апеляційна скарга; або піс ля розгляду апеляційним судо м у разі подання апеляційної скарги.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд протягом 10 днів пі сля проголошення рішення, аб о 20 днів після подання заяви п ро апеляційне оскарження.

Суддя: підпис

Копія вірна суддя

Рішення набрало чинност і 29 липня 2010 року

Суддя:

СудДружківський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення19.07.2010
Оприлюднено20.11.2010
Номер документу12199919
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-4083

Рішення від 08.09.2010

Цивільне

Оріхівський районний суд Запорізької області

Галчанський С. В.

Ухвала від 17.12.2010

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Стоматов Едуард Григорович

Рішення від 22.11.2010

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Гончаренко Павло Павлович

Рішення від 24.12.2010

Цивільне

Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області

Циктіч Віталій Михайлович

Рішення від 06.12.2010

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Картофлицький Гліб Вікторович

Рішення від 14.10.2010

Цивільне

Ленінський районний суд м.Донецька

Принцевська Наталя Миколаївна

Рішення від 19.07.2010

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Гонтар Алевтина Леонідівна

Рішення від 01.11.2010

Цивільне

Ровеньківський міський суд Луганської області

Ібадова Наталія Павлівна

Рішення від 20.09.2010

Цивільне

Совєтський районний суд м.Макіївки

Нікішин Юрій Васильович

Рішення від 20.09.2010

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Геєць Юлія Вікторівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні