Справа № 133/2073/24
2/132/848/24
Ухвала
Іменем України
07 жовтня 2024 року м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Карнаух Н.П., розглянувши заяву ОСОБА_1 про відвід судді Карнауха Н.П., подану у справі №133/2073/24 за позовом ОСОБА_1 до Козятинського відділення поліції № 2 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України про спростування недостовірної інформації, захист честі, гідності і ділової репутації, стягнення (відшкодування) моральної шкоди, завданої поширенням недостовірної інформації,
ВСТАНОВИВ:
До Козятинського міськрайонного суду Вінницької області 15.07.2024 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Козятинського відділення поліції № 2 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України про спростування недостовірної інформації, захист честі, гідності і ділової репутації, стягнення (відшкодування) моральної шкоди, завданої поширенням недостовірної інформації, в якій позивач просив:
визнати протиправним поширення відповідачем інформації про вчинення ним кримінального правопорушення (злочину), а таку інформацію недостовірною;
зобов`язати відповідача спростувати недостовірну інформацію про вчинення ним кримінального правопорушення (злочину) у наступний спосіб:
1) розмістити в газеті «РІА Козятин» на першій сторінці, об`ємом не меншим ніж формат А4, та на усіх сторінках місцевих інтернет-груп, таких як Фейсбук: «Підслухано Козятин», « Козятин Молодий », «РІА Козятин», статтю з посиланням на рішення у даній справі про поширення відповідачем завідомо недостовірної інформації про вчинення ним кримінального правопорушення (злочину), чим було порушено його немайнові права - честь, гідність та ділову репутацію;
2) надіслати усім органам та установам, яким було поширено завідомо недостовірної інформації про вчинення ним кримінального правопорушення (злочину), інформацію про її спростування відповідно до рішення у даній справі, із зазначенням, що в результаті її поширення, було безпідставно порушено його немайнові права - честь, гідність та ділову репутацію;
3) розмістити на стенді оголошень, на якому містилось орієнтування з недостовірною інформацією про вчинення ним кримінального правопорушення (злочину), про її спростування відповідно до рішення у даній справі, із зазначенням, що в результаті її поширення, було безпідставно порушено його немайнові права - честь, гідність та ділову репутацію;
зобов`язати відповідача принести публічне вибачення за порушення його немайнових прав поширенням недостовірної інформації про вчинення ним кримінального правопорушення (злочину), яке опублікувати на першій сторінці газети «РІА Козятин», розміром не меншим площі листа, формату А4;
зобов`язати відповідача знищити всю недостовірну інформацію про вчинення ним кримінального правопорушення (злочину), наявну та направлену іншим органам та установам, з будь-яких джерел та носіїв, та заборонити оприлюднення та використання такої недостовірної інформації, вилучивши її у адресантів, яким вона була поширена;
заборонити відповідачу вчиняти дії, які принижують його честь, гідність та ділову репутацію, що виражається в розповсюджені недостовірної інформації про нього;
стягнути з державного бюджету на його користь суму у розмірі 10000000 грн. в рахунок відшкодування завданої відповідачем моральної шкоди.
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 15.07.2024, визначено склад суду з розгляду позову: головуючу суддю Пєтухову Н.О.
Ухвалою судді Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Пєтухової Н.О. від 06.08.2024, вказану позову заяву залишено без руху, позивачу наданий строк для усунення її недоліків.
Після цього до Козятинського міськрайонного суду Вінницької області за допомогою засобів підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» 12.08.2024 надійшла позовна заява, в якій ОСОБА_1 уточнено позовні вимоги та одночасно заявлено відвід судді Пєтуховій Н.О. з підстав, передбачених п. 5 ч. 1 ст. 36 ЦПК України.
Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 04.09.2024 заяву ОСОБА_1 про відвід судді задоволено. Відведено суддю Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Пєтухову Н.О. від розгляду справи № 133/2073/24 за позовом ОСОБА_1 до Козятинського відділення поліції № 2 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України про спростування недостовірної інформації, захист честі, гідності і ділової репутації, стягнення (відшкодування) моральної шкоди, завданої поширенням недостовірної інформації. Цивільну справу визначено передати до канцелярії суду для визначення судді у порядку, встановленому ст. 33 ЦПК України.
Згідно із протоколом щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.09.2024, визначення судді у порядку, встановленому ст. 33 ЦПК України, не відбулося через нестачу потрібної кількості суддів для розподілу справи.
На підставі розпорядження в.о. голови Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Пєтухової Н.О. від 09.09.2024, матеріали цивільної справи № 133/2073/24 за позовом ОСОБА_1 до Козятинського відділення поліції № 2 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України про спростування недостовірної інформації, захист честі, гідності і ділової репутації, стягнення (відшкодування) моральної шкоди, завданої поширенням недостовірної інформації, визначено передати на розгляд до Калинівського районного суду Вінницької області.
Відповідно до ст. 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Калинівського районного суду Вінницької області від 16.09.2024 визначено склад суду з розгляду позову: головуючого суддю Сєліна Є.В.
Ухвалою судді Калинівського районного суду Вінницької області Сєліна Є.В. від 18.09.2024 залишено без задоволення клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, позову заяву ОСОБА_1 залишено без руху, позивачу наданий строк для усунення її недоліків.
Вказаною ухвалою судді визначено, що за подачу вказаного вище позову в електронній формі згідно із положеннями ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 необхідно сплатити судовий збір у загальному розмірі 124844,8 грн.
Після чого до Калинівського районного суду 23.09.2024 надійшла заява ОСОБА_1 із долученими копіями документів щодо повторного розгляду його клопотання про звільнення від сплати судового збору та заявлено відвід судді Сєліну Є.В., із посиланням, зокрема, на положення п. 5 ч. 1 ст. 36 ЦПК України.
Ухвалою Калинівського районного суду Вінницької області від 25.09.2024 заяву ОСОБА_1 про відвід судді задоволено. Відведено суддю Калинівського районного суду Сєліна Є.В. від розгляду справи № 133/2073/24 за позовом ОСОБА_1 до Козятинського відділення поліції № 2 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України про спростування недостовірної інформації, захист честі, гідності і ділової репутації, стягнення (відшкодування) моральної шкоди, завданої поширенням недостовірної інформації. Матеріали цивільної справу визначено передати до канцелярії суду для визначення судді у порядку, встановленому ст. 33 ЦПК України.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Калинівського районного суду Вінницької області від 26.09.2024 визначено склад суду з розгляду позову: головуючого суддю Карнауха Н.П.
Ухвалою судді Калинівського районного суду Вінницької області Карнауха Н.П. від 01.10.2024 залишено без задоволення клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, позову заяву ОСОБА_1 залишено без руху, позивачу наданий строк для усунення її недоліків. Цією ухвалою визначено, що за подачу вказаного вище позову в електронній формі згідно із положеннями ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 необхідно сплатити судовий збір у загальному розмірі 124844,8 грн.
Після цього до Калинівського районного суду 07.10.2024 надійшла заява ОСОБА_1 із долученими копіями документів щодо повторного розгляду його клопотання про звільнення від сплати судового збору та заявлено відвід судді Карнауху Н.П. з підстав, передбачених положеннями ст.ст. 6, 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 року (далі - Конвенція), п. 5 ч. 1 ст. 36 ЦПК України.
Вивчивши доводи поданої заяви, суддя вважає, що заявлений відвід є необґрунтованим огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 ЦПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі; він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи; було порушено порядок визначення судді для розгляду справи; є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
Незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу (ч. 4 ст. 36 ЦПК України).
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 353 ЦПК України ухвала суду першої інстанції щодо визначення розміру судових витрат може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Згідно із ч.ч. 2 та 3 ст. 40 ЦПК України питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 33 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Пунктом 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий розгляд його справи незалежним і безстороннім судом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) звертає увагу, що безсторонність (неупередженість) суду в сенсі п. 1 ст. 6 Конвенції має визначатися згідно з (i) суб`єктивним критерієм, враховуючи особисті переконання та поведінку конкретного судді, тобто, чи мав суддя особисту упередженість або чи був він об`єктивним у цій справі, та (i) об`єктивним критерієм, іншими словами, шляхом установлення того, чи забезпечував сам суд та серед інших аспектів його склад достатні гарантії для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності (рішення у справах «Фей проти Австрії», «Ветштайн проти Швейцарії»).
У рішенні у справі «Кіпріану проти Кіпру» ЄСПЛ констатовано, що між суб`єктивною та об`єктивною безсторонністю не існує беззаперечного розмежування, оскільки поведінка судді не тільки може викликати об`єктивні побоювання щодо його безсторонності з точки зору стороннього спостерігача (об`єктивний критерій), а також може бути пов`язана з питанням його або її особистих переконань (суб`єктивний критерій) ().
У деяких випадках, коли докази для спростування презумпції суб`єктивної безсторонності судді отримати складно, додаткову гарантію надасть вимога об`єктивної безсторонності (рішення у справі «Пуллар проти Сполученого Королівства»). У цьому сенсі навіть вигляд має певну важливість - іншими словами, «має не лише здійснюватися правосуддя - ще має бути видно, що воно здійснюється». Адже йдеться про довіру, яку в демократичному суспільстві суди повинні вселяти у громадськість (рішення у справі «Де Куббер проти Бельгії») (Постанова колегії суддів першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 17 вересня 2019 року, справа №277/599/15-к).
ЄСПЛ у рішеннях у справах «Делкурт проти Бельгії», «Пєрсак проти Бельгії» і «Де Куббер проти Бельгії» зазначає, що будь-який суддя, стосовно неупередженості якого є обґрунтований сумнів, повинен заявити самовідвід.
Відповідно до пункту 81 рішення ЄСПЛ «Салов проти України», «неупередженість» у сенсі пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має визначатися відповідно до суб`єктивного критерію, на підставі особистих переконань та поведінки конкретного судді в конкретній справі тобто, жоден з членів суду не має проявляти будь-якої особистої прихильності або упередження, та об`єктивного критерію, тобто чи були в суді достатні гарантії для того, щоб виключити будь-які легітимні сумніви з цього приводу.
Згідно пунктів 2.1, 2.5 Бангалорських принципів поведінки суддів, при виконанні своїх обов`язків суддя вільний від будь-яких схильностей, упередженості чи забобонів. Суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього не є можливим винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Статтею 15 Кодексу суддівської етики, затвердженого Рішенням XХ чергового з`їзду суддів України 18.09.2024, встановлено, що суддя заявляє самовідвід у випадках, передбачених процесуальним законом. У разі виникнення сумнівів у судді щодо його неупередженості у результаті розгляду справи суддя має право заявити самовідвід. Суддя не повинен зловживати правом на самовідвід.
Як вбачається із поданої заяви про відвід, позивач вважає, що наявні обставини, що викликають сумнів в неупередженості та об`єктивності судді Карнауха Н.П., які зводяться до незгоди з його процесуальним рішенням у справі щодо залишення позовної заяви без руху.
В контексті розгляду вищенаведених доводів, слід зауважити, що можливість неупередженого та об`єктивного розгляду справи є однією із фундаментальних засад здійснення правосуддя.
З практики ЄСПЛ особиста безсторонність суду, що означає відсутність упередженості або прихильності, презюмується, поки не надано доказів протилежного. При ухваленні рішення про те, чи є законна підстава побоюватися, що конкретний суддя або склад суду проявили недостатню неупередженість, думка відповідної особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним є те, чи може це побоювання бути об`єктивно обґрунтованим (рішення у справах «Білуха проти України», «Веттштайн проти Швейцарії» та «Мікалеф проти Мальти»).
Незалежність і об`єктивність судді в кожній справі забезпечується, серед іншого, закріпленням чіткого переліку підстав для відводу судді від участі у справі.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 39 ЦПК України, відвід повинен бути вмотивованим, тобто має містити посилання на конкретні обставини, що об`єктивно можуть свідчити про упередженість судді та бути підтверджені відповідними доказами.
Розглядаючи заявлені доводи для відводу, суддя виходить із того, що при визначенні існування у даній справі законних підстав сумніватися в неупередженості судді Карнауха Н.П., позиція заявника, який заявляє відвід має важливе, але не вирішальне значення. Вирішальне значення при цьому має наявність фактів, що дають можливість вважати такі сумніви об`єктивно обґрунтованими.
Сумнів в неупередженості судді повинен бути розумним, інакше будь-який судовий процес можна було б перетворити у безкінечний ланцюг недовіри до суду та, відповідно, зміну його складу.
На переконання суду, в даному конкретному випадку не встановлено обставин, які б викликали розумний, об`єктивно обґрунтований сумнів в неупередженості судді Карнауха Н.П. щодо розгляду вказаної вище позовної заяви ОСОБА_1 .
Обставини, на які посилається заявник у поданій ним заяві про відвід судді Карнауха Н.П., як на підстави відводу судді, на переконання судді не є переконливими.
Окрім цього, заявником не враховано, що згідно із положеннями ч. 4 ст. 36 ЦПК України, незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, не може бути підставою для відводу.
Отже, оскільки заявлений відвід судді не містить викладу обставин, підтверджених відповідними та належними доказами, які б достовірно свідчили про наявність підстав, передбачених ст. 36 ЦПК України, та обґрунтованих доводів про упередженість судді Карнауха Н.П., суд приходить до висновку, що заява про відвід судді є безпідставною.
Враховуючи те, що заява ОСОБА_1 про відвід судді Карнауха Н.П. надійшла до суду 07.10.2024, до вирішення питання про відкриття провадження за його позовною заявою, тобто, за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 33 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40 ЦПК України, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 від 07.10.2024 про відвід судді Карнауха Н.П. від розгляду його позовної заяви (справа № 133/2073/24) до Козятинського відділення поліції № 2 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України про спростування недостовірної інформації, захист честі, гідності і ділової репутації, стягнення (відшкодування) моральної шкоди, завданої поширенням недостовірної інформації, визнати необґрунтованою.
Передати заяву на розгляд іншого судді у порядку, встановленому частиною першою статті 33 ЦПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Суд | Калинівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 08.10.2024 |
Номер документу | 122117209 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них: |
Цивільне
Калинівський районний суд Вінницької області
Карнаух Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні