Справа № 296/4315/22
1-і/296/409/24
У Х В А Л А
Іменем України
10 жовтня 2024 року.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі кримінальне провадження №12020060020003394 по обвинуваченню ОСОБА_4 , уродженця м.Баку, Азейбарджан, громадянина Азербайджану, з вищою (військовою) освітою, розлученого, який неповнолітніх дітей не має, інвалідності не має, на даний час не працює, прожив. за адресою АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
На розгляді в Корольовському районному суді м. Житомира перебуває кримінальне провадження № 12020060020003394 по обвинуваченню ОСОБА_4 за ст. 121 ч.2 КК України.
Ухвалою суду від 13 вересня 2024 року вказане кримінальне провадження призначене до судового розгляду.
09.10.2024 року судом було розпочато з`ясування обставин справи та перевірку їх доказами, які на даний час не завершено.
Ухвалою суду від 21 серпня 2024 року обвинуваченому ОСОБА_4 по даному кримінальному провадженню було обрано міру запобіжного заходу в виді тримання під вартою без права внесення застави, строком на 60 днів, до 19 жовтня 2024 року (включно).
Згідно з ч.1 ст. 331 КПК України, під час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати, обрати або продовжити запобіжний захід щодо обвинуваченого.
На даний час прокурор звернувся до суду з клопотанням про зміну обвинуваченому ОСОБА_4 запобіжного заходу з тримання під вартою на особисте зобов`язання з покладенням на нього певних обов`язків, посилаючись на наступне.
На думку сторони обвинувачення, наразі існує ризик переховування ОСОБА_4 від суду, розуміючи, що він може бути засудженим до реальної міри покарання, з метою уникнення кримінальної відповідальності, що підтверджується тим, що він після вчинення зазначеного кримінального правопорушення, 29.08.2020 виїхав за межі України, будучи громадянином іншої держави та може користуватися документами на інше ім`я, а саме Bagirzade Zaur Zakir oglu (паспорт громадянина НОМЕР_1 ).
Сторона обвинувачення, не виключає можливості незаконного впливу зі сторони обвинуваченого на свідків у даному кримінальному провадженні з метою побудови власної версії захисту та виправдання своїх дій. Також, прокурор не виключає можливість, що обвинувачений може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а саме перешкоджати шляхом неприбуття та несвоєчасного прибуття на вимоги суду.
Проте, з урахуванням початку 24.02.2022 військової агресії російської федерації проти України, яка наразі триває, у зв`язку з чим в Україні Указом Президента №64/2022 введено воєнний стан, волевиявленням ОСОБА_4 у проходженні військової служби за контрактом на боці України, прокурор приходить до висновку про можливість заміни запобіжного заходу на більш м`який виключно з метою здійснення обвинуваченим заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
Крім того, командиром військовою частини НОМЕР_2 спрямовувався лист до ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.07.2024 за № 4146 про те, що дана військова частина НОМЕР_2 готова прийняти на військову службу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на посаду стрільця-помічника гранатометника механізованого відділення механізованого взводу механізованої роти військової частини НОМЕР_2 оперативного командування «СХІД», ВОС - 100915А/630, ШПК "солдат", тарифний розряд "5", що підтверджується відповіддю на відповідний запит прокурора.
Обвинувачений ОСОБА_4 огли та його захисник подали суду письмове клопотання про зміну відносно обвинуваченого міри запобіжного заходу з тримання під вартою на особисте зобов`язання для можливості обвинуваченому проходити військову службу.
Відповідно до ст.21-1 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу (№ 2232-ХІІ, в поточній редакції від 07.09.2024 року) «Прийняття на військову службу до Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_3 іноземців та осіб без громадянства», передбачено наступне:
- Згідно ч.1 «Іноземці та особи без громадянства можуть бути прийняті на військову службу до Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України за контрактом на посади рядового, сержантського і старшинського складу».
- Згідно ч.3 «Для прийняття на військову службу іноземці та особи без громадянства звертаються до центрів рекрутингу, центрів надання адміністративних послуг, центрів зайнятості, територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем їх проживання чи тимчасового перебування або безпосередньо до військової частини, в якій вони мають бажання проходити службу за контрактом».
На підтвердження наміру ОСОБА_4 проходити військову службу надали суду копію листа (відношення) за № 4146 від 15.07.2024 року, відповідно до якого ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин ОСОБА_7 ) добровільно звернувся до командування військової частини НОМЕР_2 з проханням про проходження військової служби за контрактом на вакантній посаді у військовій частині НОМЕР_2 .
Окрім того, як вбачається із даного листа (відношення) за № 4146 від 15.07.2024 року, дана військова частина НОМЕР_2 готова прийняти на військову службу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на посаду стрільця-помічника гранатометника механізованого відділення механізованого взводу механізованої роти військової частини НОМЕР_2 оперативного командування «СХІД», ВОС - 100915А/630, ШПК "солдат", тарифний розряд "5".
Розглянувши дані клопотання, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд доходить наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно до ч.1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Згідно вимог ст.ст. 176, 177 КПК України, законодавець дав вичерпний перелік загальних положень про запобіжні заходи та визначив мету і підстави їх застосування за наявності ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що обвинувачений може здійснювати дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Так, згідно з п.1, п.3, п.5 ч.1, ч.2 ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є запобігання спробам обвинуваченого переховуватися від суду, незаконно спливати на свідків, перешкоджати кримінальному провадженню та продовжити кримінальне правопорушення. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що обвинувачений може здійснити ці дії.
За п.2, п.4 та п.5 ст.178 цього Кодексу суд зобов`язаний оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він обвинувачується; міцність соціальних зв`язків обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини, наявність або відсутність у обвинуваченого постійного місця роботи.
Обвинувачений ОСОБА_4 на даний час обвинувачується у вчиненні тяжкого злочину, у тому числі, поєднаного з насильством, що призвело до смерті потерпілого а саме: в умисному заподіянні тяжких тілесних ушкоджень, що спричинило смерть потерпілого та за яке йому загрожує покарання до десяти років позбавлення волі, під час досудового розслідування був оголошений в розшук, у тому числі міжнародний, ухилявся від явки до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 616 КПК України у разі введення в Україні або окремих її місцевостях воєнного стану, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України підозрюваний, обвинувачений, який під час досудового розслідування або судового розгляду тримається під вартою, крім тих, які підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146-147, 152-156, 186, 187, 255, 2551, 257, 258-262, 305-321, 330, 335-337, 401-414, 426-433, 436, 437-422 Кримінального кодексу України, має право звернутися до прокурора з клопотанням про скасування цього запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.
За результатами розгляду клопотання, передбаченого абзацом першим цієї частини, прокурор має право звернутися до слідчого судді або суду, який розглядає кримінальне провадження, з клопотанням про скасування цій особі запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Слідчий суддя або суд, який розглядає кримінальне провадження, розглядає клопотання про скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період невідкладно. За наявності достатніх підстав слідчий суддя або суд має право скасувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для подальшого проходження підозрюваним, обвинуваченим військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Копія ухвали про скасування запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період негайно після її оголошення вручається прокурору та надсилається до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації підозрюваного, обвинуваченого (частина 2 статті 616 Кримінального процесуального кодексу України).
Підозрюваний, обвинувачений, стосовно якого скасовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, має невідкладно, але не пізніше 48 годин з моменту оголошення ухвали про скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, з`явитися до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації.
У разі нез`явлення такої особи у зазначений в абзаці першому цієї частини строк до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації, а також у разі отримання такою особою відмови територіального центру комплектування та соціальної підтримки у проходженні військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період територіальний центр комплектування та соціальної підтримки невідкладно, але не пізніше 24 годин, інформує про такі обставини прокурора. Прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин, подає клопотання про обрання стосовно особи, зазначеної у цій частині, запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Контроль за виконанням ухвали слідчого судді або суду про скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та виконанням підозрюваним, обвинуваченим обов`язку, передбаченого абзацом першим цієї частини, покладається на прокурора та відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (частина 3 статті 616 Кримінального процесуального кодексу України).
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що на даному етапі кримінального провадження обвинуваченому ОСОБА_4 слід змінити запобіжний захід з тримання під вартою на особисте зобов`язання.
Керуючись ст. ст. 176, 177, 331 ч.1, 369, 392, 616 КПК України,
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора та сторони захисту про зміну обвинуваченому ОСОБА_4 запобіжного заходу з тримання під вартою на особисте зобов`язання задовольнити.
Змінити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , міру запобіжного заходу з тримання під вартою на особисте зобов`язання, поклавши та обвинуваченого обов`язки:
- прибувати за кожною вимогою до суду;
- не відлучатися з місця проживання без дозволу суду;
- повідомляти суд про зміну свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування з потерпілим та свідками сторони обвинувачення у вказаному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
- з`явитися до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання (перебування) для проходження військової служби за контрактом, на особливий період, невідкладно, але не пізніше 48 годин з моменту оголошення ухвали про зміну запобіжного заходу з тримання під вартою на особисте зобов`язання (до 12 жовтня 2024 року до 15 год. 40 хв.) з`явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ) за місцем фактичного проживання;
- у разі зарахування на військову службу протягом 24 год. повідомити про це прокурора та/або суд.
Копію ухвали направити до СІЗО при ДУ "Житомирська УВП (№8)", ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ) для відома, вручити учасникам кримінального провадження.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Суд | Корольовський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122211433 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Корольовський районний суд м. Житомира
Покатілов О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні