№ 2-9309/2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2010 року. м.Добропілля.
Добропільський міськрайон ний суд Донецької області в с кладі:
головуючого - судді Андрєєва П.Ф.
при секретарі Коверченкової М.О .
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Закутній О.А .
розглянувши у відкритому с удовому засіданні в приміще нні суду в місті Добропілля ц ивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсі йного фонду України м. Доброп ілля Донецької області про с тягнення недоплаченої щоміс ячної державної соціальної д опомоги “дітям війни”,
В С Т А Н О В И В:
13 серпня 2010 року позивач з вернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецьк ої області з позовом до Управ ління Пенсійного фонду Укра їни м. Добропілля Донецької о бласті (далі УПФУ м. Добропілл я) про стягнення недоплачено ї щомісячної соціальної допо моги “дітям війни” за період 2007 р., 2008р., 2009 р.
В обґрунтування своїх ви мог в позові позивач зазначи в, що за ним визнано статус "Ди тини війни". Він перебуває на о бліку в УПФУ м. Добропілля і з гідно Закону України "Про соц іальний захист дітей війни", має право на отримання щоміс ячної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімал ьної пенсії за віком, яка факт ично не нараховувалась. Про сить зобов' язати УПФУ м. Доб ропілля нарахувати та виплат ити на його користь недоплач ену суму щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімал ьної пенсії по віку згідно За кону України “Про соціальний захист дітей війни” за періо д з 2007-2009 р.
Представник відповідача, д іючий на підставі довіреност і Закутній О.А. у судовому засіданні позовні вимоги по зивача не визнав та заперечу вав проти позову.
Позивач у судовому засідан ня позовні вимоги підтримав у повному обсязі та не наполя гає на стягненні з відповіда ча судового збору та витрат з інформаційно-технічного заб езпеченням розгляду цивільн их справ.
Вислухавши в судовому засі данні пояснення позивача, пр едставника відповідача, досл ідивши в судовому засіданні матеріали цивільної справи, перевіривши викладені у позо вній заяві доводи позивача т а заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково виход ячи з наступного.
В судовому засіданні встан овлено, що позивач є пенсіоне ром, і згідно пенсійного посв ідчення має статус " Дитина в ійни».
У відповідності до ст. 6 З акону України "Про соціальни й захист дітей війни» № 2195-ІV ві д 18.11.2004, який набрав чинності з 01. 01.2006 р., встановлено правовий ст атус дітей війни і визначено основи їх соціального захис ту та гарантовано їх соціаль ну захищеність шляхом наданн я пільг і державної соціальн ої підтримки, в тому числі от римання пенсії або щомісячне довічне грошове утримання ч и державна соціальна допомог а, що виплачується замість пе нсії, та підвищуються на 30 від сотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 1 Цивіль ного процесуального кодексу України завданням цивільног о судочинства є справедливий неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільн их справ з метою захисту пору шених, невизнаних або оспорю ванних прав, свобод чи інтере сів фізичних осіб. Прав та інт ересів юридичних осіб, інтер есів держави.
Статтею 19 Конституції Украї ни встановлено, що органи дер жавної влади та органи місце вого самоврядування, їх поса дові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повн оважень та у спосіб, що передб ачені Конституцією та закона ми України.
Частина 3 ст.22 Конституції Ук раїни передбачає, що при прий нятті нових законів або внес енні змін до чинних законів н е допускається звуження зміс ту та обсягу існуючих прав і с вобод.
Суд з приводу спірних право відносин щодо недотриманого підвищення до пенсії в розмі рі 30% мінімальних пенсії за ві ком як дитині війни з 1 січня 2007 року зазначає наступне.
Пунктом 12 статті 71 Закону Укр аїни «Про державний бюджет У країни на 2007 рік» було зупинен о на 2007 рік дію статті 6 Закону У країни "Про соціальний захис т дітей війни" з урахуванням статті 111 цього Закону, якою бу ло встановлено, що у 2007 році під вищення до пенсії або щоміся чного довічного грошового ут римання чи державної соціаль ної допомоги, яка виплачуєть ся замість пенсії, відповід но до статті 6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни» виплачується особа м, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Зак ону України «Про статус вете ранів війни, гарантії їх соці ального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надба вки, встановленої для учасни ків війни.
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціал ьні гарантії громадян був ви знаний таким, що не відповіда є Конституції України (є неко нституційним) пункт 12 статті 7 1, стаття 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V, яки м була зупинена на 2007 рік дія ст атті 6 Закону України "Про соц іальний захист дітей війни".
Рішення Конституційного С уду України є обов'язковими д о виконання на території Укр аїни, остаточними, не можуть б ути оскаржені та мають преюд иціальне значення для судів загальної юрисдикції при роз гляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виник ли внаслідок дії положень ст атей зазначених законів, що в изнані неконституційними.
Щодо позовних вимог позива ча про визнання дій УПФУ м. Доб ропілля протиправними та про відмову в перерахунку щоміс ячної державної допомоги за статус «Діти війни» на 2008 рік, суд вважає, що ці вимоги підля гають частковому задоволенн ю з таких підстав.
Підпунктом 2 пункту 41 розділ у II Закону України «Про Держав ний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких з аконодавчих актів України» в ід 28 грудня 2007 року №107-17 внесені з міни до Закону України «Про с оціальний захист дітей війни », було передбачено, що «Дітям війни (крім тих, на яких пошир юється дія Закону України "Пр о статус ветеранів війни, гар антії їх соціального захисту ") до пенсії або щомісячного до вічного грошового утримання чи державної соціальної доп омоги, що виплачується заміс ть пенсії, виплачується підв ищення у розмірі надбавки, вс тановленої для учасників вій ни».
Відповідно до статті 14 Зако ну України «Про статус ветер анів війни, гарантії їх соціа льного захисту» учасникам ві йни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу Р СР за самовіддану працю і без доганну військову службу в т илу в роки Великої Вітчизнян ої війни, пенсії або щомісячн е довічне грошове утримання чи державна соціальна допомо га, що виплачується замість п енсії, підвищуються на 15 проце нтів прожиткового мінімуму д ля осіб, які втратили працезд атність, іншим учасникам вій ни - на 10 процентів прожитково го мінімуму для осіб, які втра тили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008року визнані такими, що не ві дповідають Конституції Укра їни (є неконституційними), пол оження, зокрема, пункту 41 розд ілу II Закону України «Про Держ авний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяки х законодавчих актів України ».
Відповідно до принципу дії нормативно-правового акту у часі, у зв'язку з прийняттям н ової редакції статті 6 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни» (підпункт 2 пу нкту 41 розділу II Закону Україн и «Про Державний бюджет Укра їни на 2008 рік та про внесення зм ін до деяких законодавчих ак тів України»), редакція зазна ченої статті що існувала до 1 с ічня 2008 року втратила свою чин ність.
На підставі Рішення Консти туційного Суду України №10-рп в ід 22 травня 2008 року втратила чи нність нова редакція статті 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни», внас лідок чого відновлена попере дня редакція закону, з дня виз нання цих положень Рушенням Конституційного Суду Україн и не конституційними, а саме п очинаючи з 22 травня 2008 року.
Таким чином, право позивача на виплату підвищення до пен сії за віком як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсі ї за віком виникло з 9 липня 2007 р оку по 31 грудня 2007 року та з 22 тра вня 2008 року по 31.12.2008 р.
Встановивши, що відповідач УПФУ м. Добропілля п орушив норми права, які регу люють правовідносини у сфер і соціального захисту відпо відної категорії громадян, с уд відповідно до ст. 16 ЦПК Укра їни визнає такі дії незаконн ими.
28 травня 2008 року Кабінетом Мі ністрів України була прийнят а Постанова № 530 «Про деякі пит ання соціального захисту окр емих категорій громадян», де пунктом 8 постанови визначен о, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошо вого утримання чи державної соціальної допомоги, що випл ачується замість пенсії, під вищення проводиться у тверди х розмірах: з 22 травня - 48,10 гривн і, з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 гри вні.
Таким чином, підвище ння дітям війни виплачуються органами Пенсійного фонду в ідповідно до зазначеної пост анови, а не до Закону, внаслідо к чого є наявні правові підст ави для визнання протиправни ми дій, бездіяльності управл інь ПФУ в порушенні права на о тримання підвищеного розмір у пенсії починаючи з 22 травня 2008 ріку відповідно до статті 6 З акону України « Про соціальн ий захист дітей війни».
На час виникнення спірних п равовідносин, розмір мініма льної пенсії за віком визнач ений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов' язкове с оціальне страхування» і згід но цієї норми мінімальна пен сія за віком дорівнює прожит ковому мінімуму встановлено го для осіб, що втратили праце здатність.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про прожитковий мін імум" від 15 липня 1999 року № 966-14, про житковий мінімум застосовує ться для встановлення розмір ів мінімальної заробітної пл ати та мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статт і 71 Закону України “Про Держав ний бюджет України на 2009 рік” від 26 грудня 2008 року № 835-VI було на дане право Кабінету Міністрі в України у 2009 році встановлюв ати розміри соціальних випла т, які відповідно до законода вства визначаються залежно д о розміру мінімальної заробі тної плати, в абсолютних сума х у межах асигнувань, передба чених за відповідними бюджет ними програмами.
Названа норма передбачає в становлення в абсолютних сум ах розмірів лише тих виплат, в ихідним критерієм розрахунк у яких є розмір мінімальної з аробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спір ні відносини, оскільки розмі р зазначених соціальних випл ат згідно із законом "Про соці альний захист дітей війни» з алежить від мінімальної пенс ії за віком.
Тобто нарахування та випла та у 2009 році дітям війни підвищ ення до пенсії або щомісячно го грошового довічного утрим ання чи державної соціальної допомоги, що виплачується за мість пенсії, повинні здійсн юватися відповідно до норм з акону "Про соціальний захист дітей війни».
Статтею 7 Закону України "Пр о соціальний захист дітей ві йни" передбачено, що фінансов е забезпечення державних соц іальних гарантій передбачен их цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державног о бюджету України.
Заперечення представника відповідача на відсутність бюджетного фінансування в об сязі передбаченому Законом У країни "Про соціальний захис т дітей війни" для здійснення соціальних виплат, суд вважа є необґрунтованими, з огляду на те, що судові рішення ухвал юються в межах норм діючої за конодавства в незалежності в ід причин ненадходження кошт ів з Державного бюджету Укра їни на виплату допомоги, відп овідно до вимог частин 2 статт і 3 Конституції України, за яко ю права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності де ржави, держава відповідає пе ред людиною за свою діяльніс ть, утвердження і забезпечен ня прав і свобод людини є голо вним обов' язком держави.
На виконання вищезазначен ої норми Кабінетом Міністрів України не приймалося окрем ої постанови щодо встановлен ня в 2009 році розміру підвищенн я до пенсії особам, віднесени м до категорії «дитина війни ».
Тому, стаття 6 Закону Україн и "Про соціальний захист діте й війни" з 1 січня 2009 року є діючо ю в наступній редакції: «дітя м війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання ч и державна соціальна допомог а, що виплачується замість пе нсії, підвищуються на 30 відсот ків мінімальної пенсії за ві ком.»
Отже, право позивача на нара хування за період з 01.01.2009 по 31.12.2009 р оку відновилося з дня прийня ття рішення Конституційним Судом України по справі N 10-рп/2 008 від 22.05.2008, але в межах при цьому в тому правовому режимі, який існував до дня набрання сили змін, визнаних в подальшому н еконституційними.
Для звернення до суду за за хистом прав, свобод та інтере сів особи ст. 257 ЦК України вста новлюється трирічний строк, який, якщо не встановлено інш е, починається від дня, коли ос оба довідалася, або могла дов ідатися про порушення свого права або про особу яка його п орушила.
Позивач звернувся до суду з позовом до УПФУ м. Добропіл ля 13 серпня 2010 року.
Таким чином, в межах триріч ного строку звернення з позо вною заявою до суду, врахову ючи розмір підвищення пенсі ї, яку позивач отримувала з 1 с ічня 2007 року у розмірі 10 % прож иткового мінімуму для осіб, я кі втратили працездатність, позивачці слід нараховувати недоплачену соціальну допом огу за періоди, починаючи з 9 л ипня 2007 р. по 31 грудня 2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р та з 01.01.2009 по 31.12.2009р.
Згідно з ч. 3 ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довес ти ті обставини, на які вона по силається як на підставу сво їх вимог або заперечень.
Відповідач, як суб'єкт владн их повноважень, не довів прав омірність прийнятого ним оск аржуваного рішення про відсу тність підстав для нарахуван ня підвищення.
Відповідно до ст.. 4 ЦПК Украї ни, здійснюючи правосуддя, су д захищає прав, інтереси фізи чних осіб у спосіб, визначени й законами України.
Керуючись ст..ст.1, 3, 5, 8, 10, 15, 213-215 ЦП К України, ст.ст. 1, 257, 267 ЦК Україн и, ЗУ "Про соціальний захист ді тей війни", ЗУ “Про державний б юджет України на 2007 р.”, ЗУ “Про державний бюджет України на 2008 р.” ЗУ “Про державний бюджет України на 2009 р.” Рішеннями Ко нституційного Суду України в ід 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, ст.ст.1, 2, 8, 19, 22 Конституції України, суд -
ВИРІШИВ :
Позовну заяву ОСОБА_1 д о Управління Пенсійного фон ду України м. Добропілля Доне цької області про стягнення недоплаченої щомісячної дер жавної соціальної допомоги “ дітям війни”, - задовольнит и частково.
Зобов' язати Управління П енсійного фонду України м. До бропілля Донецької області з дійснити нарахування та випл ату на користь ОСОБА_1 пі двищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пен сії за віком, як дитині війни з а періоди, починаючи з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2 008 р та з 01.01.2009 по 31.12.2009 р. з врахуванн ям фактично здійснених випла т.
В іншій частині позовних ви мог відмовити
Рішення може бути оскаржен е в Апеляційний суд Донецько ї області через Добропільськ ий міськрайонний суд протяго м 10 днів з дня його проголошен ня.
Складено власноручно в нар адчій кімнаті в одному екзем плярі.
Головуючий суддя П.Ф. Андрє єв
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2010 |
Оприлюднено | 17.11.2010 |
Номер документу | 12247748 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Андрєєв П. Ф.
Цивільне
Краматорський міський суд Донецької області
Груїцька Людмила Олександрівна
Цивільне
Центрально-Міський районний суд м.Горлівки
Зайченко Сергій Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні