Постанова
від 05.11.2024 по справі 567/1042/24
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2024 року

м. Рівне

Справа № 567/1042/24

Провадження № 22-ц/4815/1171/24

Головуючий у Острозькому районному суді

Рівненської області: суддя Назарук В.А.

Рішення суду першої інстанції (вступна і резолютивна

частини) ухвалено:

29 липня 2024 року в м. Острог

Рівненського району Рівненської області

(фіксування судового засідання за допомогою

звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось)

Повний текст рішення складено: 09 серпня 2024 року.

Рівненський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючий: суддя Хилевич С.В.

судді: Боймиструк С.В., Шимків С.С.

секретар судового засідання: Андрошулік І.А.

учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 ;

відповідач: Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна агровиробнича компанія";

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору,: Товариство з обмеженою відповідальністю "Захід Агро";

представники учасників справи:

позивача адвокат Плакса Вячеслав Анатолійович;

відповідача адвокат Андросюк Ігор Сергійович;

за участі: представника ОСОБА_1 адвоката Плакси Вячеслава Анатолійовича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 адвоката Плакси Вячеслава Анатолійовича на рішення Острозького районного суду Рівненської області від 29 липня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна агровиробнича компанія", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору,: Товариство з обмеженою відповідальністю "Захід Агро"; про розірвання договору оренди землі, стягнення заборгованості з орендної плати, інфляційних втрат, 3% річних та пені,

в с т а н о в и в:

У червні 2024 року ОСОБА_1 пред`явив позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна агровиробнича компанія" (далі ТОВ " Західна агровиробнича компанія" або орендар) про розірвання договору оренди землі, стягнення заборгованості з орендної плати, інфляційних втрат, 3% річних та пені.

Мотивуючи свої вимоги, позивач покликався на те, що відповідно до свідоцтв про право на спадщину за законом від 07 грудня 2021 року та 03 квітня 2017 року він є власником земельної ділянки площею 3, 23 га (кадастровий номер 5624287600:09:001:0086), яка розташована на території колишньої Тесівської сільської ради Острозького району Рівненської області. При цьому попереднім власником земельної ділянки ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі щодо зазначеної земельної ділянки з Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід Агро" (далі ТОВ "Захід Агро"), а 05 вересня 2018 року до зазначеного договору було внесено зміни шляхом підписання додаткової угоди, відповідно до пункту 1 якої новим орендарем стало ТОВ "Західна агровиробнича компанія". В додатковій угоді визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 6,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і складає 9 048,55 гривень за рік оренди. Проте, починаючи з 2022 року, відповідачем не було сплачено орендну плату за користування зазначеною земельною ділянкою.

З огляду на наведене просив:

1) розірвати договір оренди від 03 квітня 2017 року зі змінами, внесеними Додатковою угодою б/н від 05 вересня 2018 року, згідно з якими орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 5624287600:09:001:0086, площею 3,23 га, із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Тесівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, право оренди за якими було зареєстровано 26 травня 2017 року (номер запису про інше речове право: 20691890, індексний номер рішення 35463187 від 31 травня 2017 року, індексний номер рішення 44307641 від 28 листопада 2018 року);

2) стягнути з ТОВ "Західна агровиробнича компанія" на користь позивача заборгованість в сумі 20 959,70 гривень, з яких заборгованість з орендної плати склала 19 050,62 гривень, інфляційні втрати - 759,12 гривень, 3% річних - 518,43 гривень, пеня - 631,53 гривень.

Ухвалою Острозького районного суду Рівненської області від 12 червня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено судовий розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, а також залучено ТОВ "Захід Агро" до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Рішенням Острозького районного суду Рівненської області від 29 липня 2024 року ОСОБА_1 у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалюючи рішення, суд виходив із того, що позивач не вчинив передбачених пунктом 29 договору оренди земельної ділянки та ч.3 ст. 1481 ЗК України дій, а тому відповідач не міг виконати свого обов`язку зі сплати орендної плати.

На рішення суду представником ОСОБА_1 адвокатом Плаксою В.А. подано апеляційну скаргу, де він покликався на його незаконність та необґрунтованість, які полягали в неповному з`ясуванні обставин, що мають значення для справи, невідповідності викладених в ньому висновків обставинам справи, порушенні норм процесуального права та неправильному застосуванні норм матеріального права.

На обґрунтування апеляційної скарги зазначалось про обізнаність відповідача щодо зміни орендодавця, однак будь-яких дій щодо виконання свого обов`язку зі сплати орендної плати ним не вчинялось. Так, Острозьким районним судом Рівненської області розглядалась цивільна справа №567/1411/22 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Західна агровиробнича компанія", ТОВ "Захід Агро" про скасування рішення державного реєстратора, усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, провадження у якій відкрито 14 листопада 2022 року. До позовної заяви в тій справі ОСОБА_1 було долучено копії документів, які підтверджували набуття ним права власності на земельну ділянку. При цьому ТОВ "Західна агровиробнича компанія" 14 грудня 2022 року було подано відзив на позовну заяву. Тобто з грудня 2022 року відповідачу було відомо про те, що ОСОБА_1 набув право власності на земельну ділянку із кадастровим номером 5624287600:09:001:0086, проте можливих зусиль товариством для виконання свого обов`язку не було здійснено. Зважав на те, що про необхідність належного виконання свого обов`язку за подібних обставин вказується й в постанові Верхового Суду від 08 травня 2024 року в справі №629/2698/23.

З наведених підстав просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

Правом надання відзиву на апеляційну скаргу інші учасники справи не скористались, хоча їм про це роз`яснювалось ухвалою Рівненського апеляційного суду від 05 вересня 2024 року.

Заслухавши суддю-доповідача, думку осіб, які беруть участь у спарві і з`явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи представника відповідача, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до ст. 1 Закону "Про оренду землі", яка кореспондується з положеннями ч. 1 ст. 93 ЗК України, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Норма пункту 3 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" під істотними умовами договору оренди землі розуміє, в т.ч. орендну плату із зазначенням її розміру, індексацію, форми платежу, строки, порядок її внесення і перегляд та відповідальнвсть за її несплату.

Частинами першою-третьою ст. 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

На вимогу однієї із сторін договір відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Положеннями статті 24 Закону України "Про оренду землі" визначено права та обов`язки орендодавця і орендаря, а саме: орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасного внесення орендної плати.

Статтею 141 ЗК України визначено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою, як систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Правовий висновок щодо підстав для розірвання договору оренди землі з урахуванням пункту "д" ч. 1 ст. 141 ЗК України викладено у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18), де зазначається таке.

Підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки).

Підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати. Зазначені положення закону вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди.

Неналежне виконання умов договору, а саме часткове невиконання обов`язку зі сплати орендної плати також є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена у подальшому заборгованість, оскільки згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За правилами ч.4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як з`ясовано судом, і це визнається та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею 3,23 га, кадастровий номер: 5624287600:09:001:0086, яка розташована на території колишньої Тесівської сільської ради Острозького району Рівненської області.

Позивач набув право власності на зазначену земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , і якій належала зазначена земельна ділянка відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №065971, виданого 06 листопада 2009 року.

На підставі договору оренди землі від 03 квітня 2017 року ТОВ "Захід Агро" прийняло у ОСОБА_1 в строкове платне користування вказану земельну ділянку строком на 7 років зі сплатою орендної плати в грошовій формі у розмірі 5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складало 6 960,42 гривень, яка сплачується до 31 грудня кожного року (п.11 договору).

05 вересня 2018 року між сторонами договору оренди та ТОВ "Західна агровиробнича компанія" було укладено додаткову угоду до договору оренди землі, за якими останнє прийняло на себе всі права та обов`язки орендаря за договором оренди землі, а сторони обумовили, що договір укладено строком на 7 років і орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 6,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 9 048,55 гривень.

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна вбачається, право оренди земельної ділянки площею 3,23 га (кадастровий номер 5624287600:09:001:0086) за договором, укладеним 03 квітня 2017 року та додатковою угодою, укладеною 05 вересня 2018 року зареєстровано в зазначеному реєстрі.

Суд попередньої інстанції правильно вказував, що смерть орендодавця не є підставою для припинення дії договору оренди, а також для його розірвання чи зміни його умов. Усі права та обов`язки орендодавця після його смерті переходять до його спадкоємця, який зобов`язаний продовжувати виконувати всі умови договору оренди землі (ч.1 ст.1481 ЗК України, ст.770 ЦК України).

Спірні правовідносини між сторонами виникли з того приводу, що відповідачем було допущено прострочення сплати орендної плати за 2022 та 2023 роки, що, на переконання позивача, є порушенням умов договору та земельного законодавства і спонукає до розірвання такого правочину.

Судом також встановлено, й це не заперечується ТОВ "Західна агровиробнича компанія", що орендарем протягом 2022-2023 років орендна плата не сплачувалась.

Заперечення відповідача щодо невиконання відповідного обов`язку полягали в тому, що ОСОБА_1 був зобов`язаний виконати вимоги ч.3 ст.1481 ЗК України, повідомивши орендаря (шляхом надсилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення або вручити особисто під розписку) про себе як нового власника земельної ділянки, зазначивши своє місце проживання та платіжні реквізити.

Як зазначалось, суд попередньої інстанції погодився із такими доводами відповідача. Суд визнав те, що пред`явлення позивачем позову про скасування рішення державного реєстратора, усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою у справі №567/1411/22 не є належним чином виконанням передбаченого ч.3 ст.1481 ЗК України обов`язку.

Між тим, з даними висновками колегія суддів не згодна.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Частини перша-друга ст. 614 ЦК України вказують, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Очевидно, що в існуючих правовідносинах ТОВ "Західна агровиробнича компанія" у певний часовий проміжок, який був достатнім для виконання обов`язку зі сплати орендної плати принаймні один із двох разів, знав про набуття позивачем права власності на земельну ділянку, яка є предметом договору оренди землі.

Так, у листопаді 2022 року позивач як спадкоємець орендодавця звернувся в суд з позовом до орендаря про скасування рішення державного реєстратора та усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою.

Ухвалами Острозького районного суду Рівненської області від 14 листопада 2022 року у цивільній справі 567/1411/22 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за цим позовом та забезпечено його шляхом заборони вчинення будь-яких реєстраційних дій щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5624287600:09:001:0086, площею 3,23 га, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Острозької міської територіальної громади (колишньої Тесівської сільської ради), до набрання законної сили рішенням у справі.

Крім того, 21 грудня 2022 року в зазначеній справі відповідач надіслав відзив на пред`явлений позов. Заперечення проти позову були мотивовані тим, що спадкодавець позивача ОСОБА_1 отримувала орендну плату за 2018-2021 роки за договором оренди землі. Тобто ці факти спростовували такі заперечення ТОВ "Західна агровиробнича компанія" як непідписання відповідного договору оренди землі.

Тобто ТОВ "Західна агровиробнича компанія" не вживши всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов`язання зі сплаим орендної плати і будучи обізнаним про матеріальне правонаступництво орендодавця, недобросовісно очікувало від ОСОБА_1 виконання формальних умов за договором оренди про повідомлення щодо набуття права власності на земельну ділянку.

Отже, беручи до уваги наведені обставини та вимоги закону, невиконання відповідачем установленої законодавством істотної умови договору оренди зі сплати орендної плати нівелює невиконання позивачем обов`язку з повідомлення про набуття права власності на земельну ділянку.

Тому встановлено наявні підстави для розірвання договору оренди землі внаслідок порушення його істотної умови відповідачем та стягнення з нього на користь ОСОБА_1 орендної плати за 2022-2023 роки і покладення встановленої ст.ст. 549, 625 ЦК України цивільно-правової відповідальності за таке порушення.

В додатковій угоді до договору оренди землі щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5624287600:09:001:0086 обумовлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 6,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і складає 9 048,55 гривень за рік оренди.

Згідно зі ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши здійснений позивачем розрахунок заявлених до стягнення грошових сум, колегія суддів дійшла висновку, що його складено арифметично правильно, цей документ не суперечить обставинам справи та чинному законодавству. При цьому ТОВ "Західна агровиробнича компанія" такий розрахунок не спростовано.

Підставою для прийняття постанови, якою слід задовольнити позов, відповідно до пунктів 3, 4 ч. 1 ст. 376 ЦПК України є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.

Керуючись ст.ст. 374, 376, 381-384, 389-391 ЦПК України, апеляційний суд

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 адвоката Плакси Вячеслава Анатолійовича задовольнити.

Скасувати рішення Острозького районного суду Рівненської області від 29 липня 2024 року.

Позов задовольнити.

Розірвати договір оренди від 03 квітня 2017 року зі змінами, внесеними Додатковою угодою б/н від 05 вересня 2018 року, згідно з якими орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 5624287600:09:001:0086, площею 3,23 га, із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Тесівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, право оренди за якими було зареєстровано 26 травня 2017 року (номер запису про інше речове право: 20691890, індексний номер рішення 35463187 від 31 травня 2017 року, індексний номер рішення 44307641 від 28 листопада 2018 року).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна агровиробнича компанія" на користь ОСОБА_1 заборгованість в сумі 20 959 (двадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят дев`ять) гривень 70 копійок, з яких заборгованість з орендної плати складає 19 050 (дев`ятнадцять тисяч п`ятдесят) гривень 62 копійки, інфляційні втрати 759 (сімсот п`ятдесят дев`ять) гривень 12 копійок, 3% річних 518 (п`ятсот вісімнадцять) гривень 43 копійки, пеня 631 (шістсот тридцять одна) гривні 53 копійки.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст складено 05.11.2024

Головуючий С.В. Хилевич

Судді: С.В. Боймиструк

С.С. Шимків

СудРівненський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення05.11.2024
Оприлюднено07.11.2024
Номер документу122825790
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо припинення права оренди

Судовий реєстр по справі —567/1042/24

Рішення від 05.11.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Постанова від 05.11.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Рішення від 05.11.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Постанова від 05.11.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Ухвала від 15.08.2024

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Назарук В.А.

Рішення від 29.07.2024

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Назарук В.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні