Постанова
від 03.11.2010 по справі 32/201
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2010 р. № 32/201

Вищий господарський суд України у складі колегії:

головуючого - судді Коз ир Т.П.,

суддів: Мам онтової О.М.,

Ма летича М.М.,

розглянувши у відкритом у судовому засіданні касацій ну скаргу ОСОБА_2 на поста нову Київського апеляційног о господарського суду від 30.08.20 10р. у справі № 32/201 за позовом ОС ОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 , Приватного підприємства “Н ародна медицина ОСОБА_4” п ро зобов' язання не чинити б удь-яких перешкод учаснику щ одо володіння та управління підприємством,

за участю представників:

Позивача: ОСОБА_5, дов. № 243 від 11.03.2010р.,

Відповідача 1: ОСОБА_6, до в. № 1509 від 06.08.2008р.,

Відповідача 2: не з' явився,

Відповідача 3: не з' явився.

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 (далі - ОСО БА_2, Позивач) звернулась до г осподарського суду міста Киє ва з позовом до ОСОБА_3 (дал і - ОСОБА_3, Відповідач 1), ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4, Ві дповідач 2), Приватного підпри ємства “Народна медицина О СОБА_4” (далі - ПП “Народна м едицина ОСОБА_4”, Відповід ач 3), з урахуванням уточнень д о позовних вимог, про визнанн я недійсним рішення № 1 від 03.06.200 5р. ОСОБА_3, як органу управл іння ПП “Народна медицина О СОБА_7”, з моменту його прийн яття та визнати недійсними в сі дії, вчинені ОСОБА_3 піс ля 03.06.2005р. щодо володіння ПП “На родна медицина ОСОБА_7” та його правонаступником ПП “Н ародна медицина ОСОБА_7”, а також зобов' язати ОСОБА _4 та ОСОБА_3 не чинити О СОБА_2, як єдиному учаснику в порядку спадкування ПП “Нар одна медицина ОСОБА_7” буд ь-яких перешкод щодо володін ня та управління ПП “Народна медицина ОСОБА_7” і зобов ' язати реєстратора зареєст рувати Позивача єдиним учасн иком ПП “Народна медицина О СОБА_7”.

Ухвалою господарського су ду міста Києва від 07.07.2010р., залиш еною без змін постановою Киї вського апеляційного господ арського суду від 30.08.2010р., прова дження у справі було припине но, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 Госпо дарського процесуального ко дексу України (далі - ГПК Укр аїни).

У поданій касаційній скарз і Позивач, посилаючись на пор ушення судами попередніх інс танції норм матеріального та процесуального права, проси ть скасувати постанову апеля ційного господарського суду у даній справі та передати сп раву на новий розгляд до суду першої інстанції.

У своїх письмових заперече ннях на касаційну скаргу, Від повідач 1, посилаючись на безп ідставність та доводів Позив ача, викладених ним у касацій ній скарзі, просить залишити таку без задоволення, а оскар жувані судові рішення - без змін.

Заслухавши пояснення учас ників процесу, вивчивши мате ріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, пр оаналізувавши на підставі фа ктичних обставин справи заст осування норм матеріального та процесуального права, кол егія суддів вважає, що касаці йна скарга не підлягає задов оленню, з наступних підстав.

Як видно з матеріалів справ и та встановлено судами попе редніх інстанцій, фізична ос оба ОСОБА_2, звертаючись з даним позовом до господарсь кого суду, посилалась на те, що вона, відповідно до заповіту ОСОБА_7 - засновника ПП “ Народна медицина ОСОБА_7” , після смерті останнього 03.12.2003р . та вчинення нею дій, які відп овідно до статті 549 Цивільного кодексу України свідчать пр о прийняття спадщини, з 05.12.2003р. н абула права власності на 100% ст атутного фонду цього Підприє мства і є його єдиним учасник ом.

Разом з тим, з боку ОСОБА_3 , 03.06.2005р. було вчинено дії від іме ні органу управління ПП “Нар одна медицина ОСОБА_7”, як і за доводами ОСОБА_2, пору шують її права, як єдиного уча сника в порядку спадкування та власника цього приватного підприємства щодо володіння та управління ним.

Посилаючись на те, що сторон ою спору у даній справі, з прив оду корпоративних відносин, є фізична особа - учасник го сподарського товариства, Поз ивач стверджує, що на підстав і п. 4 ч. 1 ст. 12 ГПК України, даний с пір підвідомчий господарськ им судам.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо сп ір не підлягає вирішенню в го сподарських судах України.

Відповідно до вимог ст. 1 ГПК України підприємства, устан ови, організації, інші юридич ні особи (у тому числі іноземн і), громадяни, які здійснюють п ідприємницьку діяльність бе з створення юридичної особи і в установленому порядку на були статусу суб' єкта підпр иємницької діяльності (далі - підприємства та організац ії), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчіст ю господарських справ за зах истом своїх порушених або ос порюваних прав і охоронювани х законом інтересів, а також д ля вжиття передбачених цим К одексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушен ням.

В той же час, відповідно до в имог п. 4 ч. 1 ст. 12 ГПК України гос подарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпор ативних відносин у спорах мі ж господарським товариством та його учасником (засновник ом, акціонером), у тому числі у часником, який вибув, а також м іж учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов' язані із с творенням, діяльністю, управ лінням та припиненням діяльн ості цього товариства, крім т рудових спорів.

Відповідно до частин 1 та 2 с т. 167 Господарського кодексу У країни (далі - ГК України) к орпоративні права - це права особи, частка якої визначаєт ься у статутному фонді (майні ) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управл інні господарською організа цією, отримання певної частк и прибутку (дивідендів) даної організації та активів у раз і ліквідації останньої відпо відно до закону, а також інші п равомочності, передбачені за коном та статутними документ ами. Під корпоративними відн осинами маються на увазі від носини, що виникають, змінюют ься та припиняються щодо кор поративних прав.

Згідно ст. 113 ГК України, прив атним підприємством визнаєт ься підприємство, що діє на ос нові приватної власності одн ого або кількох громадян, іно земців, осіб без громадянств а та його (їх) праці чи з викори станням найманої праці. Прив атним є також підприємство, щ о діє на основі приватної вла сності суб' єкта господарюв ання - юридичної особи. Поря док організації та діяльност і приватних підприємств визн ачається цим Кодексом та інш ими законами.

Відповідно до ст. 3 Закону У країни “Про оцінку майна, май нових прав та професійну оці ночну діяльність в Україні” майновими правами визнаютьс я будь-які права, пов' язані з майном, відмінні від права вл асності, у тому числі права, як і є складовими частинами пра ва власності (права володінн я, розпорядження, користуван ня, а також інші специфічні пр ава (права на провадження дія льності, використання природ них ресурсів тощо) та права ви моги.

У зв' язку з цим, на підста ві системного аналізу норм д іючого законодавства, суд ап еляційної інстанції дійшов в исновку про те, що в порядку го сподарського судочинства не підлягають розгляду справи, пов' язані із створенням, ді яльністю, управлінням та при пиненням діяльності інших су б' єктів господарювання, які не є господарськими товарис твами (кооперативи, приватні , колективні підприємства то що), якщо стороною у справі є ф ізична особа.

При цьому, апеляційний гос подарський суд зазначив у св оїй постанові, що п. 4 ч. 1 ст. 12 ГПК України не підлягає застосу ванню за аналогією щодо спор ів, пов' язаних із діяльніст ю інших суб' єктів господарю вання, та не підлягає розшире ному тлумаченню відносно спр ав, пов' язаних із створення м, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності госп одарського товариства, якщо однією із сторін у справі не є учасник (засновник, акціонер ) господарського товариства, у тому числі такий, що вибув, а тому спори за участю спадкоє мців учасників господарсько го товариства, які ще стали йо го учасниками (не внесено від повідні зміни щодо їх участі до державного реєстру юриди чних та фізичних осіб - підп риємців), не є підвідомчими (пі дсудними) господарським суда м, у зв' язку з чим, дійшов вис новку про те, що суд першої інс танції, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 Г ПК України, правомірно припи нив провадження у справі чер ез непідвідомчість даного сп ору господарським судам Укра їни.

Вказані висновки суду апе ляційної інстанції, відповід ають фактичним обставинам сп рави та наявним матеріалам і ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріал ьного, з дотриманням проце суальних норм.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків а пеляційного господарського суду, а тому підстав для зміни чи скасування постанови суд у апеляційної інстанції, не в бачається.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117 - 1119, 1111 1, 11113 Господарського процесуал ьного кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну ОСОБА_2 з алишити без задоволення, а по станову Київського апеляцій ного господарського суду від 30.08.2010р. у справі № 32/201 - без змін.

Головуючий - суддя Ко зир Т.П.

Судді Ма монтова О.М.

Малетич М.М.

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення03.11.2010
Оприлюднено19.11.2010
Номер документу12290534
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —32/201

Ухвала від 12.09.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

Ухвала від 29.08.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв Олег Юрійович

Постанова від 16.05.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Авдеєв П.В.

Ухвала від 01.03.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

Рішення від 21.02.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

Ухвала від 01.02.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

Постанова від 30.08.2010

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Лосєв А.М.

Постанова від 03.11.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Малетич M.M.

Ухвала від 21.10.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Малетич M.M.

Рішення від 29.06.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Копитова О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні