Окрема думка
04 листопада 2024 року
справа № 185/9702/21
провадження № 61-9252сво23
Судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
Грушицького А. І.
на ухвалу Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 04 листопада 2024 року у справі за позовом керівника Павлоградської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Вербківської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, товариства з обмеженою відповідальністю «Сегеста», ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору купівлі-продажу та витребування земельної ділянки за заявою керівника Павлоградської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Вербківської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області про направлення справи за встановленою юрисдикцією.
Об`єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду ухвалою від 04 листопада 2024 року прийняла до розгляду справу № 185/9702/21 за позовом керівника Павлоградської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Вербківської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, ТОВ «Сегеста», ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору купівлі-продажу та витребування земельної ділянки з метою вирішення заяви керівника Павлоградської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Вербківської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області про направлення цієї справи для розгляду за встановленою юрисдикцією.
На підставі статті 35 ЦПК України висловлюю окрему думку на вказану ухвалу Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Передаючи цю справу на розгляд Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду, колегія суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду виходила з того, що в Касаційному цивільному суді наявна різна практика щодо застосування частини четвертої статті 414 ЦПК України.
Ухвалою від 24 липня 2024 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду (з окремою думкою судді Касаційного цивільного суду) справу № 185/9666/21 в частині позовних вимог керівника Павлоградської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Вербківської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області до ТОВ «Сегеста» про витребування у ТОВ «Сегеста» земельної ділянки передав для продовження розгляду до Господарського суду Дніпропетровської області.
Разом з тим, наявні ухвали інших колегій суддів Касаційного цивільного суду, якими відмовлено у задоволенні аналогічних заяв прокурора.
За наслідками реформи 2017 року більшість норм процесуального законодавства були уніфіковані. Положення щодо направлення справи за встановленою юрисдикцією містяться також в ГПК та КАС України (зміни набрали чинності з 08 лютого 2020 року).
Аналогічну процесуальну дію вчинив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, передавши справу у частині, у якій постановою Верховного Суду від 20 січня 2021 року закрито провадження, до Шевченківського районного суду міста Києва (див. ухвалу від 18 лютого 2021 року у справі № 824/822/16-а, адміністративне провадження № К/9901/18575/18, № К/9901/52129/18).
Тобто, означена практика наявна не лише у Касаційному цивільному суді, але й у Касаційному адміністративному суді.
Разом з тим, з порушеного питання наявний чіткий висновок Великої Палати Верховного Суду.
Зокрема, у пункті 60 постанови від 16 червня 2020 року у справі № 372/266/15-ц (провадження № 14-396цс19) Велика Палата Верховного Суду роз`яснила позивачеві його право протягом десяти днів з дня отримання цієї постанови звернутися із заявою про направлення справи у частині вимог про скасування рішення нотаріуса та витребування земельної ділянки з незаконного володіння ПАТ «Єврогазбанк» до відповідного суду господарської юрисдикції.
Ухвалою від 26 серпня 2020 року Велика Палата Верховного Суду справу № 372/266/15-ц у частині позовних вимог про скасування рішення приватного нотаріуса і витребування земельної ділянки передала до Господарського суду Київської області для продовження розгляду.
У справі № 372/266/15-ц, як і у справі 185/9702/21, суд касаційної інстанції скасував оскаржувані судові рішення в частині позовних вимог із закриттям провадження у справі у зв`язку з тим, що спір належить до господарської юрисдикції, та залишив без змін оскаржувані судові рішення в частині вимог, що підлягали розгляду в порядку цивільного судочинства.
Тому, на мою думку, Об`єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, мала би повернути справу на розгляд колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду з тих мотивів, що вирішення порушених колегією суддів питань належить до повноважень Великої Палати Верховного Суду, яка має компетенцію узгодити застосування норм процесуального права в межах касаційних судів адміністративної, господарської та цивільної юрисдикції.
Суддя А. І. Грушицький
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122908194 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Синельников Євген Володимирович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Синельников Євген Володимирович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Грушицький Андрій Ігорович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні