Ухвала
від 04.12.2024 по справі 700/259/24
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №700/259/24

Провадження №2/700/372/24

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

04 грудня 2024 року селище Лисянка

Лисянський районний суд Черкаської області у складі:

головуючої судді Чорненької О.І.,

при секретарі судового засідання Кравець І.О.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в смт Лисянка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області про визнання права власності.

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Лисянського районного суду Черкаської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області про визнання права власності.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.10.2024 справа передана для розгляду судді Чорненькій О.І.

Ухвалою Лисянського районного суду Черкаської області від 19.11.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 09 годину 00 хвилин 04 грудня 2024 року.

В судове засіданна позивач та відповідач, будучи належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду не з`явилися.

03.12.2024 позивач подала через канцелярію суду клопотання про розгляд справи без її участі, позов підтримує повністю.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, а тому суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності сторін без фіксування судового засідання технічними засобами.

Оглянувши матеріали справи, судом встановлено, що до відкриття провадження у справі 08.11.2024 позивач надіслала заяву про виключення з відповідачів у даній справі ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 , виданого Звенигородським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) та вважати належним відповідачем Лисянську селищну раду Черкаської області.

Відповідно до статті 49 ЦПК України визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача.

Однак суд вважає, що рішення у справі могло вплинути на права і обов`язки нині померлого ОСОБА_2 , оскільки відповідно до спадкової справи № 164/2023 від 19.05.2023 ОСОБА_2 є спадкоємцем по заповіту та таким, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , так як звернувся із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Звенигородського нотаріального округу Черкаської області Бедратої-Скляр Н.М. 19.05.2023. Враховуючи, що до спадкового майна належить і спірна земельна ділянка, тому рішення суду по справі могло вплинути на реалізацію його спадкових прав на земельну ділянку.

Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).

Позивачем ОСОБА_2 не визначений стороною у справі, а тому його необхідно було залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Враховуючи, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому рішення у справі може вплинути на майнові права і обов`язки щодо спірної земельної ділянки його спадкоємців, які будуть визначені у відповідності до норм Цивільного кодексу України (стаття 1270) після спливу 6 місяців з часу відкриття спадщини.

Статтею 53ЦПК Українипередбачено,якщо судпри вирішенніпитання провідкриття провадженняу справіабо припідготовці справидо розглядувстановить,що рішеннясуду можевплинути направа таобов`язки осіб,що неє стороноюу справі,суд залучаєтаких осібдо участіу справіяк третіхосіб,які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета спору.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі ч. 5 ст. 53 ЦПК України.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права і обов`язки, встановлені статтею 43 цього Кодексу (ч. 6 ст. 53 ЦПК України).

На даний час термін для подачі спадкоємцями ОСОБА_2 заяви про прийняття спадщини не сплив, отже суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у справі до закінчення 6 місяців з часу відкриття спадщини померлого ОСОБА_2 та в подальшому залучення до участі у справі спадкоємців ОСОБА_2 після прийняття ними спадщини.

Згідно з ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Відповідно до ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.

Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони у справі іншими особами у зв`язку з переходом до цих осіб матеріальних прав і обов`язків попередньої особи.

Підставою процесуального правонаступництва є наступництво в матеріальних правовідносинах.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією актового запису №621 від 08.10.2024, складеного Звенигородським відділом ДРАЦС у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ).

У постанові Верховного Суду від 25 січня 2024 року у справі № 201/9053/19 зазначено, що процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв`язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника. Основою процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному праві, яке настало після відкриття провадження у справі. Виходячи з цього, особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав та обов`язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2020 року у справі № 264/5957/17 (провадження № 14-37цс20) вказано, що «суд будь-якої інстанції зобов`язаний залучити до участі у справі правонаступника сторони або третьої особи, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво прав та обов`язків відповідної особи, а правонаступник існує. Питання процесуальної правосуб`єктності сторони, третьої особи, їхніх правонаступників належить до тих, які суд має вирішити під час розгляду справи незалежно від стадії судового процесу. Не є перешкодами для з`ясування підстав процесуального правонаступництва межі розгляду справи в суді відповідної інстанції, а також предмет доказування за відповідними позовними вимогами».

З врахуванням викладеного, суд вважає, що спірні правовідносини допускають правонаступництво, а тому цивільну справу слід зупинити відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених: пунктами 1, 3 ч. 1 ст. 251 цього Кодексу, - до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.

Суд вважає за необхідне з`ясувати всі обставини, що мають значення для справи, зокрема коло спадкоємців, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 , у разі їх наявності, та вирішити питання щодо можливості залучення до справи правонаступників в порядку визначеному ст. 55 ЦПК України.

Оскільки, судом встановлено обставини, які відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України унеможливлюють продовження розгляду цивільної справи до прийняття спадщини спадкоємцями після смерті ОСОБА_2 та наявність яких є підставою для зупинення провадження у справі, а тому провадження у справі слід зупинити.

Керуючись ст. ст. 55, 247, 251, 260, 353 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Зупинити провадження у цивільній справі №700/259/24 за позовом ОСОБА_1 до Лисянської селищної ради Черкаської області про захист права власності, до 04.04.2025, а саме до прийняття спадщини спадкоємцями після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Олена ЧОРНЕНЬКА

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення04.12.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123514603
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —700/259/24

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Чорненька О. І.

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Чорненька О. І.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

Ухвала від 03.10.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Постанова від 25.09.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 19.08.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 19.08.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні