УХВАЛА
06 грудня 2024 року
м. Київ
справа № 372/2878/21
провадження № 51-7597кмо23
Об`єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
ОСОБА_4 , ОСОБА_5
розглянувши матеріали провадження за касаційною скаргою ОСОБА_6 на ухвалу Київського апеляційного суду від 06 листопада 2023 року про повернення апеляційної скарги ОСОБА_6 ,
встановила:
Ухвалою слідчого судді Обухівського районного суду Київської області від 16 жовтня 2023 року скаргу ОСОБА_6 на бездіяльність уповноважених посадових осіб Обухівського РУП ГУ НП в Київській області щодо відмови в залученні до провадження як потерпілого повернуто заявнику.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 06 листопада 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_6 на цю ухвалу слідчого судді повернуто особі, яка її подала.
ОСОБА_6 подав касаційну скаргу на ухвалу суду апеляційної інстанції, де висловлював незгоду з рішенням суду про вимогу щодо подачі апеляційної скарги державною мовою.
Колегія суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду ухвалою від 21 листопада 2024 року передала провадження на розгляд об`єднаної палати Верховного Суду на підставі ч. 2 ст. 434-1 КПК України. Своє рішення колегія суддів мотивувала тим, що вважає за необхідне відступити від висновків, викладених в постанові об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 19 вересня 2022 року (справа № 521/12324/18).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 434-1 КПК України суд, який розглядає кримінальне провадження в касаційному порядку у складі колегії суддів або палати, передає таке кримінальне провадження на розгляд об`єднаної палати, якщо ця колегія або палата вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів з іншої палати або у складі іншої палати чи іншої об`єднаної палати.
Як убачається з ухвали про передачу матеріалів провадження, зазначене у ній питання про право особи на апеляційне оскарження судових рішень рідною мовою або мовою, якою вона володіє, вже було предметом розгляду об`єднаної палати Касаційного кримінального суду.
Зокрема, у постанові від 19 вересня 2022 року (справа № 521/12324/18) об`єднана палата дійшла висновку, що апеляційні та касаційні скарги осіб, які мають право на оскарження судових рішень, повинні бути викладені державною мовою. Якщо апеляційна скарга, подана в порядку статей 422, 422-1 КПК України, складена іноземною мовою, положення ст. 398, ч.ч. 1, 2, п. 1 ч. 3 ст. 399 КПК України до такої скарги не застосовуються. У цьому разі суд апеляційної інстанції повертає апеляційну скаргу, складену неукраїнською мовою, особі, яка її подала.
Таке рішення об`єднана палата ухвалила, системно проаналізувавши зміст кримінально-правових норм, якими регламентовано порядок подання та прийняття до розгляду апеляційних скарг, положення Конституції та законів України, у тому числі Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року № 10-рп/99 та від 14 липня 2021 року № 1-р/2021, Закони України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25 квітня 2019 року № 2704-VIII, «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII, рішення Європейського Суду з прав людини. У постанові детально викладено позиції суду касаційної інстанції з питань оскарження особою судових рішень іноземною мовою.
Отже питання, поставлені колегією суддів Першої судової палати, нормативно врегульовано, на них надано відповіді у правовому висновку об`єднаної палати, а тому немає потреби повторно розглядати це питання.
Крім того, колегія суддів Першої судової палати попередньо зверталася з питанням про передачу кримінального провадження за касаційною скаргою ОСОБА_6 на розгляд Великої Палати Верховного Суду з підстави, передбаченої ч. 5 ст. 434-1 КПК України, а саме наявності виключної правової проблеми, ознаки якої вбачала в обмеженні доступу до правосуддя осіб, які не володіють мовою, якою здійснюється кримінальне провадження.
Ухвалою ВП ВС від 28 серпня 2024 року матеріали провадження за касаційною скаргою ОСОБА_6 повернуто цій колегії суддів для подальшого розгляду. При цьому ВП ВС висловилася, що у постанові об`єднаної палати від 19 вересня 2022 року міститься висновок щодо правозастосування із тих самих питань, з якими звертається колегія, цей висновок є вмотивованим та не викликає труднощів у його застосуванні.
Враховуючи зазначене, колегія суддів ОП ККС вважає, що це кримінальне провадження підлягає поверненню на розгляд колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду для прийняття рішення по суті.
Керуючись статтями 7, 434-1 КПК України, об`єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду
постановила:
Повернути матеріали кримінального провадження за касаційною скаргою ОСОБА_6 на ухвалу Київського апеляційного суду від 06 листопада 2023 року про повернення апеляційної скарги ОСОБА_6 на розгляд Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду для прийняття рішення по суті.
Судді
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
ОСОБА_4 ОСОБА_5
Суд | Касаційний кримінальний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123602925 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Макаровець Алла Миколаївна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Білик Наталія Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Макаровець Алла Миколаївна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Макаровець Алла Миколаївна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Макаровець Алла Миколаївна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Макаровець Алла Миколаївна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Макаровець Алла Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні