"10" грудня 2024 р. Справа № 363/1366/22
УХВАЛА
Іменем України
10 грудня 2024 року м. Вишгород
Вишгородський районний суд Київської області у складі головуючої судді ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченого ОСОБА_4 , захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , розглянувши у судовому засіданні обвинувальний акт у кримінальному провадженні за №12022111150000297 від 09.04.2022 року за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 263, ч. 4 ст. 111-1 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
До Вишгородського районного суду Київської області надійшов обвинувальний акт з реєстром матеріалів досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.
На адресу суду 20.11.2024 року від Голови департаменту Війна і правосуддя Медійної ініціативи за права людини ОСОБА_7 надійшло письмове звернення про надання дозволу на трансляцію судових засідань по даному кримінальному провадженню, забезпечити трансляцію судових засідань технічними засобами Вишгородського районного суду Київської області на YouTube каналі «Судова влада України» та на порталі «Судова влада України».
В судовому засіданні 10.12.2024 року прокурор дане звернення підтримала.
Захисники та обвинувачений проти клопотання заперечували.
Розглядаючи, заявлене Головою департаменту Війна і правосуддя Медійної ініціативи за права людини ОСОБА_7 вказане клопотання суд, заслухавши доводи прокурора, з`ясувавши позицію сторони захисту, прийшов до наступного висновку:
Так, відповідно до ч. 6ст. 27 КПК України кожен, хто присутній в залі судового засідання, може вести стенограму, робити нотатки, використовувати портативні аудіозаписуючі пристрої. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, а також проведення звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури допускаються на підставі ухвали суду, що приймається зурахуванням думкисторін та можливості проведення таких дій без шкоди для судового розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Публічність провадження захищає особу від таємного правосуддя, на яке не поширюється суспільний контроль, вона також є одним із способів збереження довіри до судів. Прозорість та відкритість судового розгляду дозволяють втілювати право кожної особи на справедливий судовий розгляд. (серед інших, Рішення у справіRiepan проти Австріївід 14.02.2001 року, заява за №35115/97, параграф 27).
Обов`язок відкритості судового розгляду має винятки, які, в цілому, зводяться до випадків захисту інтересів неповнолітніх, захисту приватного життя сторін, а також у особливих обставинах, коли публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
Такі винятки мають бути належно виправданими та залежати від обставин справи (Рішення у справіWelke та Biaіek проти Польщівід 15.09.2011 року, заява за №15924/05, параграф 74).
Згідно ч. 3ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»- учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео - та аудіозапис з використанням портативних відео - та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.
Таким чином, законодавець поклав вирішення цього питання на розсуд суду, оскільки здійснення трансляції судового засідання обумовлено дозволом суду.
В кримінальному-процесуальному праві існує принцип гласності який закріплений у п. 7 ч. 3 ст. 129 Конституції України, а також у ст. 20 КПК.
Гласність кримінального процесу полягає в тому, що, за загальним правилом, суд розглядає справи у відкритих засіданнях при громадянах, які не є учасниками процесу, при представниках засобів масової інформації, що мають вільний доступ до залу судового засідання.
Принцип гласності це закріплені у законі основні положення щодо порядку і меж доступу громадськості і окремих осіб до інформації про хід провадження у кримінальній справі та його результати.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд наголошує, що судовий розгляд даного кримінального провадження здійснюється з безумовним дотриманням принципів гласності та відкритості.
Згідно листа в.о. голови Державної судової адміністрації України за №15-11450/23 від 27.09.2023 «Про можливість онлайн-трансляції судових засідань по справах, які мають значний суспільний інтерес» з метою здійснення онлайн-трансляції судових засідань по справах, які мають значний суспільний інтерес, державні підприємства «Інформаційні судові системи» та «Центр судових сервісів» за дорученням ДСА України здійснили заходи щодо відновлення онлайн-трансляцій судових засідань на каналі «Судова влада України», створеному на YouTube.
Згідно положеньст. 29 Закону України «Про інформацію», інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення. Предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов`язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо.
При зверненні до суду з вказаним клопотанням ОСОБА_7 , обґрунтовуючи необхідність надання дозволу на трансляцію судових засідань по даному кримінальному провадженню, просить забезпечити трансляцію судових засідань технічними засобами Вишгородського районного суду Київської області на YouTubeканалі «Судовавлада України» та на порталі «Судова влада України», при цьому посилається на лист Державної судової адміністрації України за №15-1924/16 від 14.03.2016 року.
В той же час, на офіційному сайті Державна судова адміністрація України повідомляє про запровадження нового функціоналу підсистеми відеоконференцзв`язку, який дозволяє автоматично здійснювати трансляцію судових засідань на youtube каналі судової влади вебпорталу «Судова влада України». Як зазначають у ДСА України, державне підприємство «Центр судових сервісів» 11.03.2022 року впровадило новий функціонал підсистеми відеоконференцзв`язку, який стосується трансляцій судових засідань в режимі онлайн і полягає в значному спрощенні процедури, оскільки відтепер непотрібно при кожній потребі трансляції судового засідання попередньо звертатися до адміністратора для забезпечення ним відповідної технічної можливості; не потрібно також витрачати час працівників апарату суду та адміністратора на попередню комунікацію та організацію відеотрансляції. Тепер це можливо зробити проставленням однієї відмітки в підсистемі відеоконференцзв`язку. Відтепер в ДП "ЦСС" секретар судових засідань має можливість створювати планові конференції з опцією трансляції такої конференції навебпорталісудової влади, після чого така конференція з`являється в розділі «Судові засідання онлайн». Також запрошеним учасникам конференції на їх електронну пошту розсилаються листи з пропозицією взяти учать у засіданні з посиланням на конференцію. В день проведення судового засідання секретарю судового засідання потрібно із розділу «Мої конференції» увійти до необхідної планової конференції. Після початку конференції вона буде автоматично транслюватися на Порталі судової влади в розділі «Судові засідання онлайн». Як повідомляє виконувач обов`язків директорадержавного підприємства «Центр судових сервісів» ОСОБА_8 , вказаний функціонал можна і потрібно застосовувати для справ, які мають значний суспільний інтерес. На підприємстві також зазначають, що у зв`язку із впровадженням нового функціоналу, попередні рекомендації ДСА України щодо організаціїонлайн-трансляцій, які регламентувалися листом Державної судової адміністрації України від 14.03.2016№15-1924/16, втратили свою актуальність. ДСА України рекомендує судам для організації трансляцій судових справ, які мають значний суспільний інтерес, використовувати наявний в підсистемі відеоконференцзв`язку функціонал планових конференцій.
На підставі викладеного, враховуючи великий суспільний резонанс та підвищений інтерес громадськості у країні та засобів масової інформації, з метою забезпечення дотримання принципу публічності, відкритості і гласності судового провадження, з урахуванням думки учасників процесу, а також тієї обставини, що проведення судових засідань під час судового розгляду справи в режимі он-лайн (прямої відеотрансляції) не створюватиме перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав, суд приходить до висновку про задоволення клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.27,369-371КПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання про проведення трансляції судових засідань - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення онлайн-трансляції судових засідань в залі судових засідань Вишгородського районного суду Київської області під час розгляду кримінального провадженняза обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1ст.263,ч.4ст.111-1КК України на youtube каналі судової влади вебпорталу «Судова влада України».
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти цієї ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1ст. 392 КПК України.
Головуюча суддя ОСОБА_1
Суд | Вишгородський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123624517 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти основ національної безпеки України Колабораційна діяльність |
Кримінальне
Вишгородський районний суд Київської області
Дьоміна О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні