Рішення
від 29.11.2024 по справі 365/610/21
ЗГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 365/610/21

Номер провадження: 2/365/3/24

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

29 листопада 2024 року с-ще Згурівка

Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Хижного Р.В.

за участю секретарів судового засідання Носової О.О., Середи Н.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ТОВ "Азимут-5" Харченко О.М.

третьої особи ОСОБА_3

представника третьої особи Згурівської селищної ради Мокроноса В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду № 1 цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азимут-5», Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Згурівська селищна рада Броварського району Київської області, ОСОБА_3 , про зобов`язання вчинити виправлення помилки в технічній документації із землеустрою,-

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача.

До Згурівського районного суду Київської області звернувся ОСОБА_1 з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азимут-5», Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Згурівська селищна рада Броварського району Київської області, ОСОБА_3 , про зобов`язання вчинити виправлення помилки в технічній документації із землеустрою. В позові позивач просить зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Азимут-5» (далі - ТОВ «Азимут-5») виправити помилку в технічній документації із землеустрою на земельну ділянку площею 0,15 га, кадастровий номер 3221955100:03:006:0014, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить ОСОБА_1 на праві спільної власності; зобов`язати ТОВ «Азимут-5» виправити помилку в технічній документації із землеустрою на земельну ділянку площею 0,4578 га, кадастровий номер 3221955100:03:006:0013, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить ОСОБА_1 на праві спільної власності.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є власником земельної ділянки площею 0,15 га, кадастровий номер 3221955100:03:006:0014 для будівництва та обслуговування житлового будинку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0,4578 га, кадастровий номер 3221955100:03:006:0013 для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказані земельні ділянки позивач та його сестра ОСОБА_1 отримали у спадок від матері ОСОБА_4 . Таким чином земельні ділянки перебувають у спільній власності. ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та після її смерті належні ОСОБА_1 земельні ділянки успадкувала ОСОБА_3 .

Право власності на земельні ділянки підтверджується державними актами серії АЯ № 483389 та серії АЯ № 483396.

У 2016 році позивач звернувся до ТОВ «Азимут-5» щодо виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельних ділянок, про що було укладено відповідний Договір № 428-07.

Після отримання витягу з Державного земельного кадастру за № НВ-3215433232019 від 27.05.2019 року позивач з`ясував, що відповідач допустив помилки при розробленні технічної документації.

29.03.2021 року позивач звернувся до Згурівської селищної ради із заявою про виправлення помилок.

Вивчивши матеріали технічної документації із землеустрою Згурівська селищна рада підтвердила, що у державних актах ширина земельних ділянок не співпадає з шириною земельних ділянки у державному акті, що переоформлений.

При оформленні земельної ділянки було неправильно проведено заміри земельних ділянок та неправильно були занесені дані до ДЗК (помилка у застосуванні системи координат).

Відповідач ТОВ «Азимут-5» виправляти помилки в добровільному порядку відмовляється, чим порушує права позивача.

Додатково позивач пояснив, що ТОВ «Азимут -5» підроблено завдання на виконання робіт, ні він ні ОСОБА_3 його не бачили, жодних заяв не писали. ТОВ «Азимут -5» в особі Харченко О.С. за адресою проживання позивача не виїздила, в квітні 2017 року приїхали дві особи, які не представились, обміру земельних ділянок не проводили і межові знаки не передавали. У підробному акті прийому-передачі межових знаків зазаначене прізвище ОСОБА_3 , хоча має бути власника ОСОБА_1 . Межові знаки мали бути встановлені згідно державних актів від 25.07.2005 року. Внаслідок помилок у технічній документації 0,40 м землі позивача загарбав сусід ОСОБА_6 . Крім того, межа має бути прямою, а в технічній документації вона ламана.

Стислий виклад позиції відповідачів.

Відповідач ТОВ «Азимут-5» в особі Харченко О.С. позовні вимоги не визнала посилаючись на те, що у 1997 році ОСОБА_4 виготовлено державний акт на право приватної власності на землю серії КВ, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,6078 га. Державний акт був виготовлений відповідно до чинного на той час законодавства. Землевпорядні роботи проводились за допомогою електронного тахеометра з прив`язкою до пунктів полігонометрії та програмного забезпечення ГІС-6. При виконанні землевпорядних робіт за допомогою даного обладнання допускалися похибки у промірах сторін та поворотних точок земельної ділянки. Ортофотоплани, якими користувалися при визначенні прив`язок геодезичних координат земельної ділянки до місцевості, не відповідали розташуванню земельних ділянок на місцевості (по факту), про що свідчить Схема № 1. На схемі чітко видно, що при винесенні меж земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку в натурі (на місцевості) відбувається перетин меж із земельною ділянкою загального користувача (існуючою асфальтованою дорогою по АДРЕСА_1 ). Відповідно до ст. 83 п. 4 «а» ЗК України (в редакції 2002 року зі змінами) землі загального користування не можуть бути передані у власність або користування фізичних особам. У 2013 році вступив в дію Закон України «Про Державний земельний кадастр» та постанова КМУ № 1051 від 17.10.2012 року «Про ведення Державного земельного кадастру», яким передувала робота за державною програмою щодо відновлення ортофотопланів, відповідно до яких можливе проведення землевпорядкування земельних ділянок. Керуючись чинним законодавством ТОВ «Азимут-5» була виготовлена технічна документація щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за адресою: АДРЕСА_1 , з проведенням землевпорядкування (Схема № 2). При виконанні землевпорядних робіт було виявлено розбіжності у лінійних промірах сторін земельних ділянок. Відтак, виготовити технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок відповідно до державних актів серії ЯА № 483389 та серії АЯ № 483396 площею 0,1500 га та 0,4578 га відповідно, за вимогою позивача ОСОБА_1 не є можливим, так як це не відповідатиме чинному законодавству. При виготовленні технічної документації та внесенні відомостей до НКС, розміри земельних ділянок, вказані у державних актах серії ЯА № 483389 та серії АЯ № 483396 збережено, отже право власності позивача на них ні в якому разі не порушено. Крім того, ТОВ «Азимут-5» не виконувало роботи при переоформленні права влаcності на земельні ділянки ОСОБА_4 , то і проблеми, пов`язані зі зміною промірів сторін земельних ділянок були невідомі.

Позиція відповідача Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області викладена у відзиві. Зі змісту позовних вимог вбачається відсутність порушень прав позивача з боку ГУ, оскільки позивач сам зазначає, що ТОВ «Азимут-5» при складанні технічної документації із землеустрою допустило технічну помилку. Крім того, у позовній заяві не висунуті позовні вимоги до ГУ. З огляду на це, ГУ є неналежним відповідачем у даній справі.

Стислі позиції інших учасників справи.

Третя особа Згурівська селищна рада, в інтересах якої діє її представник Мокронос В.І., в задоволенні позову ОСОБА_1 просить відмовити, посилаючись на те, що Згурівською селищною радою досконало досліджувалися та аналізувалися письмові звернення ОСОБА_1 щодо допущених (на його думку) проектною організацією ТОВ «Азимут-5» помилок при розробленні технічної документації із землеустрою. Для вирішення цього питання залучалися спеціалісти відділу земельних відносин та екологічних питань, спеціалісти ТОВ «Азимут-5», а також спеціалісти відділу у Згурівському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області. Дійсно у державному акті КВ та переоформлених державних актах серії ЯА № 483396 та серії ЯА № 483389 ширина земельних ділянок не співпадає. У місцевому фонді документації із землеустрою, що встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та ведення особистого селянського господарства в межах смт Згурівка Згурівської селищної ради Згурівського району Київської області, розроблена ТОВ «Азимут-5» на підставі Договору № 428-07 від 2016 року. Згідно документів, що містяться в технічній документації із землеустрою відновлення меж земельних ділянок відбувалось в присутності ОСОБА_1 , та суміжного землевласника ОСОБА_3 . Ними підписані акти прийому-передачі межових знаків на зберігання. Державні акти серії ЯА № 483396 та серії ЯА № 483389 не скасовані та є чинними. Ця обставина свідчить про необхідність винесення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) згідно координат поворотних точок, зазначених у документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності ОСОБА_1 на земельні ділянки. 19 листопада 2021 року тимчасовою комісією з розгляду звернення ОСОБА_1 здійснено виїзд за місцем проживання позивача та встановлено відсутність межових знаків. Комісією було складено Акт з рекомендаціями ОСОБА_1 щодо укладення договору з проектною організацією щодо відновлення меж земельних ділянок та винесення меж в натурі (на місцевості) згідно координат поворотних точок, зазначених в технічній документації, а також в подальшому земельні ділянки використовувати за цільовим призначенням та у спосіб при якому власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей. Згурівська селищна рада вважає, що оскільки позивачем ОСОБА_1 та його представником позовні вимоги не уточнювались, а із змісту заявлених вимог не можливо остаточно встановити, яку саме помилку повинен виправити відповідач ТОВ «Азимут-5», а також механізм виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог, тому в задоволенні позову необхідно відмовити.

Третя особа ОСОБА_3 позовні вимоги ОСОБА_1 підтримала.

Процесуальні дії та рішення у справі.

Ухвалою судді від 14 грудня 2021 року у справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання, учасникам справи встановлено строки для подачі заяв по суті справи.

Ухвалою суду від 25 січня 2022 року закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті. Задоволено клопотання позивача та витребувано технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки, розробленої ТОВ «Земля і ринок» у 2005 році та технічної документації, виготовленої ТОВ «Азимут-5» 03.04.2017 із землеустрою встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості). Задоволено клопотання позивача про виклик свідків.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали.

Представник відповідача ТОВ «Азимут-5» Харченко О.С. просила в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи Згурівської селищної ради Мокронос В.І. заперечував проти задоволення позову.

Третя особа ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин. Докази досліджені судом.

В судовому засіданні були допитані свідки.

Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_6 показали, що проживають за адресою АДРЕСА_2 та є сусідами позивача. Фактично спору про межі земельних ділянок з позивачем не має. Земельними ділянками в таких межах і конфігурації вони та позивач користуються вже багато років. Так, господарські будівлі, які нібито частково знаходяться на земельній ділянці позивача, побудовані ще у 1973 році, тобто до передачі земельних ділянок у власність. Вся необхідна документація на будівництво наявна.

Свідок ОСОБА_8 показала, що працювала на посаді начальник відділу земельних відносин та екологічних питань Згурівської селищної ради. Свідок була залучена до складу тимчасової комісії з розгляду звернення громадянина ОСОБА_1 . При виїзді на місці комісією було встановлено, що дійсно у державному акті серїі КВ та переоформлених державних актах серії ЯА № 483396 та серії ЯА № 483389 ширина земельних ділянок не співпадає. Земельна ділянка для будівництва, визначена згідно державного акту серії КВ, перетинається із землями загального користування та накладається на господарські будівлі сусіднього землевласника. Комісією складено відповідний акт та ОСОБА_1 рекомендовано укласти з проектною організацією договір на проведення землевпорядних робіт щодо відновлення меж земельних ділянок для будівництва обслуговування житлового будинку, господарських будівель та для ведення особистого селянського господарства та винесення меж в натурі згідно координат поворотних точок, зазначених у технічній документації. Також рекомендовано в подальшому земельні ділянки використовувати за цільовим призначенням та у спосіб при якому власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше зручностей.

Свідок ОСОБА_9 показав, що працює на посаді спеціаліста-землевпорядника відділу земельних відносин та екологічних питань Згурівської селищної ради та також був у складі тимчасової комісії. В іншому надав суду покази, аналогічні показам свідка ОСОБА_8 .

Свідок ОСОБА_10 показав, що до 2019 року працював землевпорядником у Згурівській селищній раді. У 2017 році разом із тодішнім головою Згурівської селищної ради Ткачуком П. був присутній на адресою проживання позивача при винесенні меж земельних ділянок в натурі (на місцевості). Межі були погоджені, позивач ОСОБА_1 та суміжні землевласники жодних претензій не мали.

Досліджені судом письмові докази.

ОСОБА_4 згідно державного акту серії КВ від 12.05.1997 року належала на праві власності земельна ділянка загальною площею 0,608 га, з яких для обслуговування житлового будинку - 0,25 га, для особистого підсобного господарства - 0,358 га, яка розташована по АДРЕСА_1 . У державному акті визначена конфігурація земельної ділянки (а.с. 53).

Після смерті ОСОБА_4 земельна ділянка загальною площею 0,608 га була успадкована ОСОБА_1 та ОСОБА_1 в рівних частинах.

Згідно державного акту серії ЯА № 483396 від 25.07.2005 року ОСОБА_1 є співвласником земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,4578 га, кадастровий номер 3221955100:03:006:0013. Іншим співвласником з часткою (50 %) є позивач ОСОБА_1 . Право власності позивача на земельної ділянки зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.10.2020, номер запису про право власності: 38737651 (а.с. 7, 8).

Згідно державного акту серії ЯА № 483389 від 25.07.2005 року ОСОБА_1 є співвласником земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку площею 0,1500 га, кадастровий номер 3221955100:03:006:0014. Іншим співвласником з часткою (50 %) є позивач ОСОБА_1 . Право власності позивача на земельної ділянки зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.10.2020, номер запису про право власності: 38735611 (а.с. 9, 10).

ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 172). Після смерті ОСОБА_1 спадщину у встановленому законом порядку прийняла її племінниця ОСОБА_3 . До складу спадщини входять, зокрема частка земельних ділянок кадастровий номер 3221955100:03:006:0013 та кадастровий номер 3221955100:03:006:0014 (т. 3 а.с. 2-119).

26.12.2016 року між ОСОБА_1 (замовник) та ТОВ «Азимут-5» було укладено договір № 428-07 щодо виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та ведення особистого селянського господарства, переданих у власність ОСОБА_1 (а.с. 14-16).

Між ОСОБА_1 (замовник) та ТОВ «Азимут-5» було укладено Договір № 134-07 від 26.12.2016 року про виготовлення технічної документації на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 3221955100:01:005:0094 (т. 2 а.с. 52-58).

Позивачем було сплачено ТОВ «Азимут-5» за виготовлення проектів із землеустрою та виготовлення технічної документації із землеустрою 700,00 грн, 1800,00 грн та 1060,00 грн, що разом становить 3560,00 грн (а.с. 173).

Відповідно до листа ТОВ «Азимут-5» від 07.10.2017 року повідомлено, що проект із землеустрою виготовлено, проте встановити межові знаки в натурі (на місцевості) даної земельної ділянки не є можливим в зв"язку з тим, що Проект із землеустрою не пройшов затвердження Згурівською селищною радою.

ТОВ «Азимут-5» була виготовлена технічна документація із землеустрою щодо встановлення(відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_1 та ОСОБА_1 (а.с.147-155).

В матеріалах справи наявна копія акту приймання-передачі межових знаків 2017 року щодо земельної ділянки кадастровий номер 3221955100:01:005:0094, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0800 га, яка знаходиться у комунальній власності та передається у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства. Власник земельної ділянки претензій щодо меж та конфігурації земельної ділянки не має. Власниками суміжних земельних ділянок претензій до існуючих меж не заявленою Акт підписаний ОСОБА_1 , виконавцем робіт - ТОВ «Азимут-5» в особі Харченко О.С., селищним головою Ткачуком П.І. та власниками суміжних земельних ділянок ОСОБА_12 , ОСОБА_6 (а.с. 44).

Акти прийому-передачі межових знаків на зберігання від 03.04.2017 року, підписані ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та Харченко О.С. (а.с. 50, 51).

Витягами з Державного земельного кадастру підтверджено реєстрацію земельних ділянок 3221955100:03:006:0013 та 3221955100:03:006:0014 в Державному земельному кадастрі. За ОСОБА_3 зареєстровано право спільної часткової власності на частину цих зазначених земельних ділянок (а.с. 140-142, 143-145).

Витягом з Державного земельного кадастру підтверджено реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 3221955100:01:005:0094, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0800 га, та перебуває у комунальній власності (т. 2 а.с. 54-57).

Листом Згурівської селищної ради від 08.12.2020 року повідомлено, що при виготовленні державних акті ОСОБА_1 та ОСОБА_6 були допущені помилки, а саме розміри межових ліній земельних ділянок не відповідають дійсності. Після чого при виготовленні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок було виготовлено відповідну землевпорядну документацію, яка пройшла погодження та відповідає фактичному використанню земельних ділянок співвласниками без зміни площ. На даний час для зміни конфігурації земельних ділянок ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , необхідно звернутись в проектну організацію для повторного виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, але при умові згоди на це ОСОБА_6 . Виходячи з даних публічної кадастрової карти України земельні ділянки за адресою АДРЕСА_1 кадастровий номер 3221955100:03:006:0014, кадастровий номер 3221955100:03:006:0013 та земельні ділянки за адресою АДРЕСА_2 кадастровий номер 3221955100:01:005:0055, кадастровий номер 3221955100:01:005:0054 в розділі ділянки з помилками геометрії. Зазначене підтверджується технічним звітом про передачу у приватну власність земельних ділянок ОСОБА_6 , а також кадастровими планами земельних ділянок ОСОБА_1 (а.с. 78-82, 84-85).

Листом Згурівської селищної ради від 15.04.2021 року повідомлено, що дійсно, ширина цих земельних ділянок не співпадає з шириною земельної ділянки, зазначеною в державному акті Серії КВ від 17.05.1997 року на ім"я ОСОБА_4 , що переоформлений. У місцевому фонді документації із землеустрою зберігається технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та ведення особистого селянського господарства в межах смт Згурівка Згурівської селищної ради Згурівського району Київської області, розроблена ТОВ «Азимут-5» у 2017 році на підставі Договору № 428-07 від 2016 року. Згідно документів, що містяться в технічній документації із землеустрою відновлення меж земельних ділянок відбувалось в присутності ОСОБА_1 , та суміжного землевласника ОСОБА_3 . Ними підписані акти приймому-передачі межових знаків на зберігання від 03.04.2017 року. Державні акти серії ЯА № 483396 та серії ЯА № 483389 не скасовані та є чинними. Реєстрація земельних ділянок 3221955100:03:006:0013 та 3221955100:03:006:0014 в Державному земельному кадастрі відбулася відповідно до вимог Закону України «Про державний земельний кадастр». Згідно даних Державного земельного кадастру перетин цих земельних ділянок з іншими відсутній (а.с. 11-13).

Рішенням виконавчого комітету Згурівської селищної ради від 30.11.2021 року № 417 затверджено Акт тимчасової комісії з розгляду звернення громадянина ОСОБА_1 . Згідно Акту встановлено, що дійсно у державному акті КВ та переоформлених державних актах серії ЯА № 483396 та серії ЯА № 483389 ширина земельних ділянок не співпадає. У місцевому фонді документації із землеустрою, що встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та ведення особистого селянського господарства в межах смт Згурівка Згурівської селищної ради Згурівського району Київської області, розроблена ТОВ «Азимут-5» на підставі Договору № 428-07 від 2016 року. Згідно документів, що містяться в технічній документації із землеустрою відновлення меж земельних ділянок відбувалось в присутності ОСОБА_1 , та суміжного землевласника ОСОБА_3 . Ними підписані акти прийому-передачі межових знаків на зберігання від 03.04.2017 року. На час виїзду тимчасової комісії на місце ці межові знаки були відсутні. Ця обставина свідчить про необхідність винесенні меж земельних ділянок в натурі згідно координат поворотних точок, зазначених у документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності ОСОБА_1 на земельні ділянки. Щодо, на думку ОСОБА_1 , незаконної забудови на ділянці сусіда ОСОБА_6 здійсненої у 1973 році, заявнику було роз"яснено про наявність у забудовника відповідної документації на вказані будівлі, що свідчить про законність їх будівництва. Комісією ОСОБА_1 рекомендовано укласти з проектною організацією договір на проведення землевпорядних робіт щодо відновлення меж земельних ділянок для будівництва обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд кадастровий номер 3221955100:03:006:0014, площею 0,1500 га та для ведення особистого селянського господарства 3221955100:03:006:0013, площею 0,4578 га, що розташовані в АДРЕСА_1 та винесення меж в натурі згідно координат поворотних точок, зазначених у технічній документації. В подальшому земельні ділянки використовувати за цільовим призначенням та у спосіб при якому власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (а.с. 30-32, 56-58).

Згурівською селищною радою рекомендовано ОСОБА_1 у разі незгоди з висновком та рекомендацією комісії, вирішити спір у судовому порядку (а.с. 184).

Листами ГУ Держгеокадастру у м. Києві та Київській області підтверджено відсутність технічної документації, виготовленої ТОВ «Азимут-5» у місцевому фонді та про реєстрацію права власності на земельні ділянки (1/2) за ОСОБА_1 (т. 2 а.с. 99-100, т. 3 а.с. 191, 212-213).

Згідно листа ГУ Держгеокадастру у м. Києві та Київській області від 22.08.2023 № С-1203/1-1766/6-23 відповідно до даних Державного земельного кадастру - Національної кадастрової системи, відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 3221955100:03:006:0014 перенесені з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр». За інформацією відділу № 3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління в місцевому фонді документації із землеустрою Відділу технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 03.04.2017, ТОВ "Азимут-5", Харченко О.С. , не виявлено. Згідно з відомостями Державного земельного кадастру - Національної кадастрової системи, зареєстровано речові права на земельну ділянку, де частка: - за ОСОБА_1 Згурівською селищною радою 15.10.2020; - за ОСОБА_3 Згурівською районною державною нотаріальною конторою 27.01.2018 (т. 3 а.с. 209-210).

Викопіюваннями з ортофотопланів с-ще Згурівка Броварського району Київської області (Схема № 1 та Схема № 2) встановлено розташування земельних ділянок згідно державних актів та згідно технічної документації. При розташуванні за державними актами вбачається перетин меж земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку із земельною ділянкою загального користувача (існуючою асфальтованою дорогою по АДРЕСА_1 ), а також господарські приміщення, що належать сусідньому землевласнику (т. 3 а.с. 221, 222).

Позивач звертався до правоохоронних органів щодо неправомірних, на його думку дій працівників ТОВ «Азимут-5» під час виготовлення технічної документації та інших питань. Перевіркою було встановлено, що в даному випадку вбачаються цивільно-правові правовідносини (а.с. 239-244, т. 3 а.с.228-230).

Суд не приймає до уваги докази, що стосуються правовідносин між ВАТ «Київоблгаз» та ОСОБА_1 , а також звернення позивача щодо виконавської дисципліни у Згурівському районному суді, як такі, що не стосуються предмету позову (т. 3 а.с. 130, 156-162, 207, 208).

Норми права , які застосовував суд. Мотиви суду при ухваленні рішення.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового та майнового права та інтересу.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 523/9076/16-ц (провадження № 14-61 цс 18) суд прийшов до висновку, що пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі, оскільки заміна неналежного відповідача здійснюється в порядку, визначеному ЦПК України. За результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача. Тобто, визначення відповідачів, предмета та підстав позову є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.

Суд погоджується з тим, що у даній цивільній справі Головне управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області є неналежним відповідачем у справі. Зі змісту позовних вимог вбачається відсутність порушень прав позивача з боку Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області. Крім того, у позовній заяві не висунуті позовні вимоги до даного відповідача.

Статтею 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на землю гарантується.

Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

За приписами статті 195 ЗК України основними завданнями ведення державного земельного кадастру є: а) забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; б) застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; в) запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.

Так, відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон №3613-VI), Державний земельний кадастр єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Згідно частини першої статті 15 Закону №3613-VI До Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

У відповідності частини першої статті 21 Закону №3613-VI відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками; на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель; на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

Виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду.

Відповідно до частини третьої статті 5 Закону №3613-VI порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 затверджено «Порядок ведення Державного земельного кадастру» (далі Порядок - № 1051, в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 138 Порядку №1051 помилками у Державному земельному кадастрі є, зокрема помилка у застосуванні систем координат земельних ділянок (в тому числі помилка, що виникає під час перерахунку із однієї системи координат в іншу), які були сформовані до 1 січня 2013 р. та відомості про які були перенесені до Державного земельного кадастру, та помилка у відомостях щодо місця розташування земельних ділянок (зміщення, розворот, віддзеркалювання) з урахуванням суміжних землеволодінь та землекористувань.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

У справі Юрій Миколайович Іванов проти України (заява N 40450/04, п. 64, від 15 жовтня 2009) Європейський суд з прав людини зазначив, що засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути ефективним як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося.

Відповідно до п.п. 1,3 ч. 1 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Європейський суд з прав людини наголошує, що пункт 1 статті 6 Конвенції гарантує кожному право порушити в суді чи відповідному органі будь-який позов, який стосується його цивільних прав та обов`язків; таким чином, пункт передбачає «право на суд», одним з аспектів якого є право доступу до суду, тобто право порушувати в судах позов для вирішення цивільного спору.

Згідно зі ст. 3 ЦК України, загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність. Вимога справедливості, добросовісності та розумності цивільного законодавства практично виражається у встановлені його нормами рівних умов для участі всіх осіб у цивільних відносинах, закріплені можливості адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу.

Згідно ч.ч. 1,3 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно з частиною третьою статті 12, частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (стаття 76 ЦПК України).

Відповідно до статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (частини перша-третя статті 89 ЦПК України).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі № 129/1033/13-ц зазначено, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов`язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона; таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний.

Суд встановлено, що при виконанні ТОВ «Азимут-5» землевпорядних робіт було виявлено розбіжності у лінійних промірах сторін земельних ділянок. При винесенні меж земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку в натурі (на місцевості) відбувається перетин меж із земельною ділянкою загального користувача (існуючою асфальтованою дорогою по АДРЕСА_1 ). Згурівська селищна рада не заперечують проти передання позивачу у власність земельної ділянки кадастровий номер 3221955100:01:005:0094, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0800 га, з метою збереження загальної площі земельних ділянок, що перебувають у власності позивача. ТОВ «Азимут-5» була виготовлена технічна документація щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за адресою: АДРЕСА_1 , з проведенням землевпорядкування (Схема № 2). При виготовленні технічної документації та внесенні відомостей до Національної кадастрової системи, розміри земельних ділянок, вказані у державних актах серії ЯА № 483389 та серії АЯ № 483396 збережено, отже право власності позивача не порушено, спір про право відсутній. Позивач право власності сусідніх (суміжних) землевласників не оспорює. Суд також звертає увагу, що використання земельних ділянок має здійснюватись відповідно до їх цільового призначення та у спосіб, при якому власникам, землекоритувачам сусідніх (суміжних) земельних ділянок завдається найменше незручностей. При виготовлені технічної документації щодо відновлення меж ТОВ "Азимут-5" були враховані розташування земельних ділянок сусідніх (суміжних) землевласників, а також розміщення на них будівель та споруд.

Суд вважає, що оскільки позивач не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження обставин, якими він обґрунтовує свої вимоги, не вказав конкретно, які саме помилки він просить виправити в технічній документації із землеустрою ТОВ «Азимут-5», позивачем ОСОБА_1 та його представником позовні вимоги не уточнювались, механізм виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог в даному випадку не визначений, а відтак позов не підлягає задоволенню у зв`язку з його безпідставністю та недоведеністю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 10, 12, 76-81, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азимут-5», Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Згурівська селищна рада Броварського району Київської області, ОСОБА_3 , про зобов`язання вчинити виправлення помилки в технічній документації із землеустрою - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення 12 грудня 2024 року.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Азимут-5» адреса: вул. Кошового, буд. 5, с. Красне Броварського району Київської області, 07612, код ЄДРПОУ 38043276.

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області, адреса: вул. Серпова, буд. 3/14, м. Київ, 03115, код ЄДРПОУ 39817550.

Третя особа: Згурівська селищна рада, адреса: вул. Українська, буд. 10, с-ще Згурівка Броварського району Київської області, 07601, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 04360296.

Третя особа: ОСОБА_3 , адреса проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Головуючий суддя Р.В. Хижний

СудЗгурівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення29.11.2024
Оприлюднено17.12.2024
Номер документу123766319
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —365/610/21

Рішення від 29.11.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Рішення від 29.11.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 13.09.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 19.12.2023

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 05.09.2023

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 25.01.2022

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 14.12.2021

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні