Ухвала
від 09.01.2025 по справі 304/2598/24
ПЕРЕЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 304/2598/24 Провадження № 1-кс/304/159/2025

У Х В А Л А

09 січня 2025 року м. Перечин

Слідчий суддя Перечинського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши заяву представника заявника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 про відвід слідчого судді Перечинського районного суду Закарпатської області ОСОБА_5 у розгляді клопотання про накладення арешту на тимчасово вилучене майно,

У С Т А Н О В И Л А:

На розгляді в слідчого судді Перечинському районному суді Закарпатської області ОСОБА_5 знаходиться клопотання старшого слідчого СВ Відділення поліції № 1 Ужгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Перечинського відділу Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_7 , подане на підставі матеріалів кримінального провадження, внесених до ЄРДР за № 42024072030000016 від 13 лютого 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, про накладення арешту на тимчасово вилучене майно.

У судовому засіданні під час розгляду вказаного клопотання представник заявника ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_4 заявив слідчому судді Перечинському районному суді Закарпатської області ОСОБА_5 відвід, при цьому просив оголосити перерву у судовому засіданні задля написання відповідної письмової заяви про відвід та подання такої у канцелярію суду для передачі іншому слідчому судді для її розгляду у встановленому законом порядку.

Через канцелярію до суду надійшла заява представника заявника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 про відвід слідчого судді Перечинського районного суду Закарпатської області ОСОБА_5 у розгляді клопотання про накладення арештуна тимчасововилучене майно.

Ключовим аргументом, яким мотивована письмова заява, є те, що наприкінці судового засідання під час розгляду клопотання про накладення арешту слідчим суддею ОСОБА_5 (після дослідження письмових доказів) надано можливість прокурору зробити копії повідомлення про підозру ОСОБА_8 та ухвали слідчого судді про узаконення несанкціонованого обшуку з метою надання таких як доказів під час розгляду клопотання про накладення арештуна тимчасововилучене майно.

За наведених обставин просить заяву про відвід задовольнити.

Усудове засідання заявник ОСОБА_3 та її представник адвокат ОСОБА_4 не з`явилися, хоча про час та місце проведення розгляду заяви про відвід повідомлялися у встановленому законом порядку.

Прокурор ОСОБА_7 у судове засідання також не з`явився, однак подав клопотання, в якому просив розгляд заяви про відвід провести у його відсутності, при цьому проти задоволення такої заперечив у повному обсязі, посилаючись на подане ним письмове клопотання.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали, які мають значення для вирішення питання про відвід, дійшов до такого висновку.

Так, підстави для відводу судді в кримінальному провадженні чітко визначені та передбачені ст. 75 КПК України.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України слідчий суддя, суддя або присяжний не може брати участь в кримінальному провадженні за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.

Як видно із приписів частин 1, 2 ст. 80 КПК України, за наявності підстав, передбачених статтями75-79 цього Кодексу, слідчий суддя, суддя зобов`язаний заявити самовідвід. За цими ж підставами їм може бути заявлено відвід особами, які беруть участь у кримінальному провадженні.

Згідно з ч. 5 ст. 80 КПК України відвід повинен бути вмотивованим.

Фактично відвід, заявлений представником заявника ОСОБА_3 адвокатом ОСОБА_4 , ґрунтується на тому, що він не погоджується з прийнятим суддею процесуальним рішенням щодо надання прокурору (після дослідження письмових доказів) можливості зробити копії повідомлення про підозру ОСОБА_8 та ухвали слідчого судді про узаконення несанкціонованого обшуку з метою надання таких як доказів під час розгляду клопотання про накладення арешту на тимчасово вилучене майно. Вказує, що зазначене викликає сумнів у неупередженості та об`єктивності слідчого судді ОСОБА_5 під час розгляду клопотання про накладення арешту на тимчасово вилучене майно.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, при оцінці безсторонності і неупередженості суду слід розмежовувати суб`єктивний та об`єктивний аспект. Так у справах «Гаусшильдт проти Данії», «Мироненко і Мартиненко проти України» зазначається, що наявність безсторонності, для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції, має визначатися за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. Щодо суб`єктивної складової даного поняття, то у справі «Гаусшильдт проти Данії» вказано, що потрібні докази фактичної наявності упередженості судді для відсторонення його від справи. Причому суддя вважається безстороннім, якщо тільки не з`являються докази протилежного. Таким чином, існує презумпція неупередженості судді, а якщо з`являються сумніви щодо цього, то для його відводу, в ході об`єктивної перевірки, має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, певних його прихильностей, уподобань стосовно однієїзі сторін у справі.

Неупередженість є ключовою характеристикою судді, головною ознакою судової влади та основою судового процесу і вважається очевидним фактом. Презумпція неупередженості має значну вагу. Особа, яка заявляє про упередженість, повинна бути здатна довести реальну або очевидну відсутність неупередженості в судді. Але простої заяви недостатньо, необхідно навести достовірні докази. Особиста думка або незгода з рішеннями судді не є доказом упередженості. У будь-якому випадку, припущення щодо упередженості є правовим питанням, яке має бути винесеним на розгляд суду. За виключенням надзвичайних обставин, заява про справжню або можливу упередженість не є питанням поведінки судді.

Отже, існує презумпція неупередженості судді, а протилежне необхідно доводити належними та допустимими доказами.

Таким чином, визначаючись щодо наявності підстав для відводу судді у вказаному кримінальному провадженні, суд враховує, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини наявність безсторонності має визначатись, для цілей п. 1 ст. 6 Конвенції, за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв.

З огляду на зазначене, ЄСПЛ у своїй практиці виділяє наступні критерії оцінки неупередженості: 1) суб`єктивний беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі; 2) об`єктивний визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності.

Не дивлячись на те, що безсторонність зазвичай означає відсутність упередження чи схильності, її відсутність чи, навпаки, наявність може бути перевірена різними способами відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції.

Крім цього, Верховний Суд вважає відвід завідомо безпідставним, якщо в заяві про відвід відсутні будь-які докази, які свідчили б про необ`єктивність чи упередженість судді щодо заявника, тобто підстави для відводу ґрунтуються на власних припущеннях заявника, або якщо підставою для відводу є непогодження сторони з процесуальними рішеннями судді.

Наприклад, в ухвалі від 18 грудня 2018 року в справі № 910/2968/18 Верховний Суд визнав відвід завідомо безпідставним, а його заявлення зловживанням процесуальними правами, оскільки вказаний відвід по суті «є висловленням незгоди з процесуальним рішенням Верховного Суду після того, як суд мотивував таке рішення».

Також, згідно з роз`ясненнями, які містяться в п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 «Про незалежність судової влади» від 13 червня 2007 року, процесуальні дії судді, законність і обґрунтованість рішень суду можуть бути предметом розгляду лише в апеляційному та касаційному порядку, визначеному процесуальним законом, відповідно, незгода сторони з винесеним суддею судовим рішенням, а так само прийняття суддею процесуальних рішень, не може бути підставою для відводу судді, а має наслідком право сторони на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.

Таким чином, особа, яка подала заяву про відвід судді, повинна довести на підставі доказів факт упередженості судді у розгляді справи. Водночас відвід повинен бути вмотивований, з наведенням відповідних аргументів, доказів, які підтверджують наявність підстав для відводу.

Cумнів у безсторонності судді повинен бути розумним, інакше будь-який судовий процес можна було б перетворити у безкінечну недовіру до суду та відповідно змін його складу.

При цьому, в ході розгляду цієї заяви про відвід, передбачених положеннями ст. 75 КПК України, підстав та обставин, за яких слідчий суддя ОСОБА_5 не може брати участь в розгляді клопотання про накладення арешту на тимчасово вилучене майно судом не встановлено.

Незгода адвоката ОСОБА_4 з позицією слідчого судді ОСОБА_5 при прийнятті останнім процесуального рішення в межах розгляду клопотання про накладення арешту на майно сама по собі за відсутності доказів про будь-яку зацікавленість судді в результатах розгляду клопотання про накладення арешту на тимчасово вилучене майно, на переконання слідчого судді, не може бути достатньою підставою для сумнівів у неупередженості судді.

При цьому, заявником не подано будь-яких доказів упередженості судді ОСОБА_5 .

Таким чином, підстави для задоволення заяви про відвід судді відсутні, оскільки така обґрунтовується незгодою із прийняттям суддею процесуального рішення, не містить належних та достатніх даних необ`єктивності, упередженості або особистої зацікавленості судді, заявником викладено лише суб`єктивні твердження та припущення.

Отже, незгода заявника із прийняттям суддею процесуального рішення, а також висловлені заявником припущення за відсутності будь-яких конкретних даних про упередженість судді, вказує про відсутність підстав для задоволення заяви про відвід судді.

З огляду на викладене, керуючись ст. ст.75,80, 81,369-372,309 КПК України, суд,

П О С Т А Н О В И Л А:

У задоволенні заяви представника заявника ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 про відвід слідчого судді Перечинського районного суду Закарпатської області ОСОБА_5 у розгляді клопотання про накладення арешту на тимчасово вилучене майно відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

На підставі ч. 2 ст. 376 КПК України повний текст ухвали складено 14 січня 2025 року.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудПеречинський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення09.01.2025
Оприлюднено17.01.2025
Номер документу124425085
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗаява про відвід судді

Судовий реєстр по справі —304/2598/24

Ухвала від 17.01.2025

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 10.01.2025

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 10.01.2025

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 10.01.2025

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 10.01.2025

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 10.01.2025

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 10.01.2025

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 10.01.2025

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 10.01.2025

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 09.01.2025

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Гевці В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні