Рішення
від 11.11.2010 по справі 8/325
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА



 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №  8/325

11.11.10

За позовом       Приватного підприємства "Галзв'язок"

до                       Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток"

про                         стягнення 51 424,03 грн.

Суддя   В.С. Катрич

Представники сторін:            

Від позивача        не з’явився         

Від відповідача    Омельченко О.О. за довіреністю б/н від 04.01.2010р.

Обставини справи:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з відповідача 48 313,44 грн. заборгованості за договором підряду №08/01-3 від 27.02.2008р., 2 713,49 грн. пені, 397,10 грн. трьох відсотків річних.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.07.2010р. порушено провадження по справі №8/325 та призначено її розгляд  на  02.09.2010 року.

Через загальний відділ суду 17.08.2010р. від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій просив провадження по справі в частині стягнення основного боргу в сумі 48 313,44 грн. припинити, а також клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.09.2010р. розгляд справи відкладений на 10.09.2010р. у зв’язку з нез’явленням представника позивача у судове засідання, неподанням усіх витребуваних документів.

У судове засідання, призначене на 10.09.2010 року представник позивача не з’явився, вимоги ухвали суду не виконав, причини неявки суду не відомі. Представник відповідача з’явився, подав письмове клопотання про продовження строку розгляду справи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.09.2010р. відкладений розгляд справи на 11.11.2010р. у зв’язку з нез’явленням представника відповідача у судове засідання, неподанням усіх витребуваних доказів.

Через загальний відділ суду 08.11.2010р. від позивача надійшли клопотання про розгляд справи без його участі та заява про уточнення позовних вимог, в якій просив провадження по справі в частині стягнення основного боргу в сумі 48 313,44 грн., пені в сумі 2 713,49 грн., 3% річних в сумі 397,10 грн. припинити у зв’язку зі сплатою вказаних сум відповідачем після подання позивачем позову до суду; а також просив стягнути з відповідача суму судових витрат.

У судове засідання, призначене на 11.11.2010р. з‘явився представник відповідача. Представник позивача у судове засідання не з’явився.

Перед початком розгляду справи по суті представника відповідача ознайомлено з його правами та обов’язками передбаченими ст.ст. 20, 22 ГПК України. Крім цього, у судовому засіданні роз’яснені положення ст.81-1 ГПК України.

Господарським судом, відповідно до вимог ст.81-1 ГПК України складені протоколи, які долучено до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини справи, які мають значення для вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника відповідача, господарський суд -   

ВСТАНОВИВ :

27.02.2008р. між Приватним підприємством "Галзв'язок" (надалі –підрядник, позивач)  та  Товариством з обмеженою відповідальністю "Восток" (надалі –замовник, відповідач) було укладено договір підряду №08/01-3 (надалі  – договір).

Згідно п. 1.1 договору підрядник  зобов’язується в порядку та на умовах, визначених в договорі, на свій ризик виконати за завданням замовника з використанням своїх матеріалів роботи по виносу кабелів зв’язку із зони будівництва АЗС№17/09 який знаходиться за адресою: м. Рава –Руська, Жовтівського району Львівської області біля магістральної автодороги державного значення М-09 Львів –Рава-Руська км. 66+550 (праворуч).

Відповідно п. 1.3 договору підтвердженням належного виконання робіт є акт прийому-передачі виконаних робіт, що складається та підписується уповноваженими представниками сторін впродовж 3 днів, наступних за днем завершення виконання робіт.

Замовник оплачує підряднику вартість робіт, що складає 120 873,60 грн.; впродовж 5 робочих днів з моменту підписання уповноваженими представниками сторін договору замовник відшкодовує підряднику 60% вартості робіт, а саме 72 524,16 грн.; остаточний розрахунок із підрядником здійснюється замовником упродовж 5 робочих днів з моменту підписання акту (п.5.1, п.5.2, п.5.3 договору).

Відповідно  до  умов  договору  підрядник  виконав  всі  взяті  на  себе  зобов’язання,  що  підтверджується актом  приймання виконаних підрядних робіт за грудень на  суму  120 837,60 грн.

Замовник  провів  розрахунок  за  надані  послуги  лише  частково  на  суму  72 524,16 грн.

Заборгованість відповідача перед позивачем складає 48 313,44 грн. (120 837,60 грн.  -   72 524,16 грн.).  

Статтею 42 ГПК України передбачено, що правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах зазвичай ставляться. Аналогічні положення містяться в ст. 526 ЦК України.   

Згідно з чч. 2, 3 ст. 193 ГК України кожна сторона має вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. За ч. 1 ст. 193 ГК України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. (ст. 525 ЦК України).

Відповідно до ч.1 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ч.2 статті 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Пункт 1 ч.2 статті 11 ЦК України передбачає, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно ч.1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частина 1 статті 837 ЦК України передбачає, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Згідно із ст. 854 ЦК України встановлено, що якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов’язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк, або за згодою замовника, - достроково.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

У погоджений сторонами строк, відповідач розрахунки з позивачем не провів.

Заборгованість відповідача перед позивачем становить 48 313,44 грн.

Крім основного боргу, позивач також просив суд стягнути з відповідача пені в сумі 2 713,49 грн., 3% річних в сумі 397,10 грн.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов’язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Із змісту вищезазначеної норми не вбачається будь-яких випадків обмеження її дії в частині застосування.

При цьому, застосування положень частини другої названої статті не передбачає наявність вини боржника, оскільки згідно з частиною першою цієї ж статті боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання, інфляційні нарахування на суму боргу та відсотки річних не є санкціями за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань, з огляду на що їх стягнення не залежить від наявності вини боржника у простроченні грошового зобов'язання.

Матеріалами справи підтверджено, що зобов'язання відповідача виникло між позивачем і відповідачем на підставі договору, відповідач не виконав своїх зобов'язань за договором, а саме не сплатив вартість виконаних позивачем робіт в повному обсязі, відповідачем не надано доказів, які б спростовували розмір нарахованих позивачем 397,10 грн. трьох відсотків річних, зазначених позивачем в розрахунку, тому суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 397,10 грн. трьох відсотків річних правомірні та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов’язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до ч. 1 статті 546, статті 549 Цивільного кодексу України виконання зобов’язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання.

Штрафні санкції за порушення грошових зобов’язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (згідно ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України).

Правочини щодо забезпечення виконання зобов'язання вчинюється у письмовій формі (п. 1 ст. 547 ЦК України).

Згідно п.8.3 договору, за порушення термінів оплати з замовника стягується пеня в розмірі  подвійної  облікової  ставки  НБУ  від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу.

Таким чином, згідно умов договору підлягає стягнення з відповідача сума пені в сумі 2 713,49 грн.

Згідно зі статтею 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Позивачем до суду були подані заяви про уточнення позовних вимог та докази сплати відповідачем основного боргу в сумі 48 313,44 грн. –10.08.2010р., пені в сумі 2 713,49 грн. та 3% річних в сумі 397,10 грн. –21.09.2010р. після подання позивачем позову до суду, тому в частині стягнення з відповідача на користь позивача основного боргу в сумі 48 313,44 грн., пені в сумі 2 713,49 грн., 3% річних в сумі 397,10 грн. провадження у справі слід припинити відповідно до п. 1.1 ст. 80 ГПК України. Судові витрати покладаються на відповідача.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 80, 82-85 ГПК України, суд -  

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток" (01054, м. Київ, вул. Олеся Гончара, буд.65; код 24812228) на користь Приватного підприємства "Галзв'язок" (79035, Львівська обл., м. Львів, вул. Зелена, буд. 238, приміщення ж-1; код 32712968) 514 (п’ятсот чотирнадцять) грн. 24 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

В частині стягнення з відповідача основного боргу в сумі 48 313,44 грн., пені в сумі 2 713,49 грн., 3% річних в сумі 397,10 грн. провадження у справі припинити відповідно до п.1.1 ст. 80 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя

                                         В.С. Катрич

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.11.2010
Оприлюднено27.11.2010
Номер документу12455317
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/325

Ухвала від 03.02.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Сірош М.В.

Ухвала від 06.12.2013

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Сірош М.В.

Ухвала від 23.10.2013

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Костенко М.І.

Ухвала від 14.08.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пасько М.В.

Ухвала від 13.07.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пасько М.В.

Рішення від 11.11.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Катрич В.С.

Ухвала від 10.09.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Катрич В.С.

Ухвала від 02.09.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Катрич В.С.

Судовий наказ від 14.04.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

Судовий наказ від 14.04.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні