БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/1097/24
Провадження № 2-о/730/1/2025
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" лютого 2025 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді - Луговця О.А.
з участю секретаря судового засідання - Чорнухи Н.О.
заявника - ОСОБА_1
представника заявника - адвоката Лук`яненко Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Бахмацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту реальної дати народження, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з даною заявою, в якій просить встановити факт, що вона ОСОБА_2 має реальну дату народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона зверталась до Бахмацького відділу ДРАЦС із заявою про внесення змін до її актового запису про народження, в якій клопотала про виправлення дати народження з 15.03.1955р. на ІНФОРМАЦІЯ_1 , доповнити графи по батькові дитини « ОСОБА_3 » та місце народження «Україна, Чернігівська область, Борзнянський район, село Миколаївка», однак їй у цьому було відмовлено з огляду на відсутність доказів на підтвердження допущеної помилки, зокрема підтверджуючих первинних документів щодо дати народження чи первинного свідоцтва про народження. Водночас її реальна дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується відомостями паспорта, картки платника податків, свідоцтва про шлюб, пенсійного посвідчення, документа про освіту, витягу з домової книги. Вказана розбіжність позбавляє її права скористатися своїм свідоцтвом про народження.
Ухвалою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 07 жовтня 2024 року провадження у справі за даною заявою ОСОБА_1 було закрито на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Постановою Чернігівського апеляційного суду від 06 грудня 2024 року вказана ухвала суду скасована, а справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду.
ОСОБА_1 , як і її представник, у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала й просила їх задовольнити з вищевказаних підстав. Пояснила, що встановлення зазначеного факту їй необхідне для оформлення спадщини після померлої в січні 2024 року рідної сестри ОСОБА_4 та підтвердження родинного зв`язку з нею. Однак, вона втратила своє свідоцтво про народження, а коли звернулася до органу ДРАЦС за отриманням дубліката, то їй у цьому відмовили, оскільки у паспорті її дата народження вказана ІНФОРМАЦІЯ_1 , а в актовому записі ІНФОРМАЦІЯ_3 . Стверджує, що ці відомості актового запису є неправильними, так як її реальна дата народження є саме ІНФОРМАЦІЯ_1 , що співпадає з релігійним святом «Стрітення», і все своє життя вона святкувала іменини саме в цей день. В актовому записі є посилання на довідку від акушерки, датовану 01.03.1955р., але цей документ не міг бути виданий раніше вказаної в актовому записі дати народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , що додатково підтверджує її аргументи. Обрала саме такий спосіб захисту свого права, оскільки виправлення справжньої дати її народження дасть можливість отримати свідоцтво про народження, яке в подальшому може бути використано й у інших правовідносинах.
Заслухавши пояснення заявниці та її представника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
У судовому засіданні встановлено, що згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Борзнянським РВ УМВС України в Чернігівській області 25.03.2000р., ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Миколаївка Борзнянського району Чернігівської області.
Відповідно до довідки від 22.08.2022 №7407-5002033037 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Миколаївка, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Борзнянським РВ УМВС України в Чернігівській області 25.03.2000р., зареєстрована в АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання АДРЕСА_2 .
У картці платника податків, виданої Ніжинською ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області, містяться відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції 15 липня 1977 року за актовим записом №85 було зареєстрованого шлюб між ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Борзна, і ОСОБА_6 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Миколаївка; прізвища обох з подружжя після державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_7 .
Свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та пенсійне посвідчення серії НОМЕР_4 містять інформацію про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У виданій Миколаївською ЗОШ І-ІІІ ступенів довідці №106 від 28.06.2024р. зазначено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була зарахована до 1 класу 1962-1963 року навчання, про що є запис у книзі обліку учнів за 1959-1979 роки.
Додаток до диплома про вищу освіту НОМЕР_6 закладу Сумський національний аграрний університет (дата випуску 26 грудня 2008 року) виданий на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Домова книга для прописки громадян, проживаючих у АДРЕСА_2 , містить записи, зокрема про мешканку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В актовому записі про народження №12, складеному 20 березня 1955 року Миколаївською сільською радою Борзнянського району Чернігівської області, маються відомості про народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 ; батько - ОСОБА_9 , мати - ОСОБА_10 , рядові колгоспники колгоспу ім. Кірова, мешканці с. Миколаївка Борзнянського району Чернігівської області; гр.15 - пред`явлено документ про народження - справка від акушерки від 1/ІІІ-1955р.; гр.16 - видано свідоцтво про народження НОМЕР_5 .
За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про внесення змін до зазначеного актового запису про народження Бахмацьким відділом ДРАЦС 03.07.2024р. надано висновок про відмову у задоволенні прохання заявниці в зв`язку з ненаданням нею беззаперечних доказів про факт допущення помилки при державній реєстрації цивільного стану, зокрема підтверджуючих первинних документів щодо дати народження чи первинного свідоцтва про народження НОМЕР_5 .
За довідками КНП «Борзнянська міська лікарня» №69 від 27.01.2025р., КНП «Борзнянський центр первинної медико-санітарної допомоги» №27 від 27.01.2025р. медична документація (історія пологів) на ОСОБА_10 про народження нею ОСОБА_8 відсутня в зв`язку із закінченням терміну зберігання (25 років).
За приписами ст.55, 124 Конституції України, ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно і ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У ч.1 ст.13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (засада диспозитивності цивільного судочинства).
За змістом положень ч.7 ст.19, ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом (ч.3 ст.294 ЦПК України).
Приписами ч.1 ст.315 ЦПК України визначено перелік фактів, що мають юридичне значення, про встановлення яких суд розглядає справи.
Згідно з ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, не зазначені в ч.1 ст.315 ЦПК України, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них має залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право; якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ,
який посвідчує факт, що має юридичне значення; для цього заявник разом
із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того,
що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено
із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Зі змісту поданої ОСОБА_1 заяви вбачається, що спірні правовідносини пов`язані з відмовою органу ДРАЦС внести зміни до актового запису про народження заявниці через відсутність відповідних первинних документів щодо дати народження (дубліката документа, який був підставою при реєстрації її народження та який зазначено в гр.15 паперового носія про народження «справка від акушерки від 01.03.1955р.», чи первинного свідоцтва про народження « НОМЕР_5 », яке зазначено в гр.16 паперового носія актового запису про народження») та бажанням встановити неправильність запису про народження, а саме дати, яка не відповідає всім іншим документам.
Перелік особистих немайнових прав, які встановлені Конституцією України, ЦК України та іншим законом, не є вичерпним (ч.3 ст.270 ЦК України).
Заявниця звернулась до суду для захисту права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (ч.1 ст.273 ЦК України) на відображення достовірної інформації про дату народження в актовому записі, а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану.
Отже, ініційоване ОСОБА_1 питання стосується саме встановлення неправильності актового запису про народження, у зв`язку з чим дана справа має розглядатися за правилами цивільного судочинства в порядку окремого провадження, що узгоджується з правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 14 листопада 2018 року у справі №425/2737/17.
Відповідно до ч.1, 2 ст.49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Аналогічні за змістом приписи закріплені й у ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон).
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1 ст.9 Закону).
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч.1 ст.22 Закону).
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (далі - Правила).
Згідно з п.1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до п.2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
У ст.89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч.2).
Вирішуючи питання по суті заявлених ОСОБА_1 вимог та оцінюючи наявні у матеріалах справи докази за правилами ст.89 ЦПК України, суд дійшов висновку про обгрунтованість доводів заявниці щодо неправильності актового запису про народження заявниці в частині зазначення відомостей про дату її народження ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Адже, як слушно вказує заявниця, пред`явлений документ про її народження «справка від акушерки від 01.03.1955р.», про який згадується в гр.15 актового запису, апріорі не міг бути виданий медичним закладом раніше вказаної в актовому записі самої дати народження дитини ОСОБА_8 .
Натомість усі інші надані ОСОБА_1 документи (паспорт, картка платника податків, свідоцтво про шлюб, пенсійне посвідчення, документи про освіту, витяг з домової книги) містять іншу однакову дату її народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто на місяць раніше, ніж проставленої в актовому записі, і лише після цього можлива була видача справки від акушерки 01.03.1955р.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, дана заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню в спосіб встановлення факту неправильності запису про дату її народження в актовому записі цивільного стану.
Рішення суду про задоволення вимог ОСОБА_1 в означений спосіб згідно з п.2.13 Правил буде підставою органу ДРАЦС для внесення відповідниих змін в актовий запис про народження, після чого заявниця зможе реалізувати своє право на отримання свідоцтва про народження з реальною датою її народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч.7 ст.294 ЦПК України у справах окремого провадження при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.2, 5, 258-268, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої як внутрішньо переміщена особа в АДРЕСА_2 , про встановлення факту реальної дати народження - задовольнити.
Встановити факт неправильності запису в актовому записі про народження №12, складеного 20 березня 1955 року Миколаївською сільською радою Борзнянського району Чернігівської області стосовно ОСОБА_8 , у частині зазначення відомостей про дату народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_3 , зазначивши вірною дату народження ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 07 лютого 2025 року.
Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 125004023 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Луговець О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні