Справа № 2-2109/2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2010 року Лубенський міськрайонни й суд
Полтавської області
в складі : головуючого - судд і Литвина М.М.,
при секретарі - Гуса к А.О.
розглянувши у відкрито му судовому засіданні в м. Луб ни цивільну справу за позово м ОСОБА_1 до Управління Пе нсійного Фонду України в Луб енському районі Полтавсько ї області про поновлення про пущеного строку та зобов»яза ння суб' єкта владних повнов ажень нарахувати і виплатити 30% надбавку до пенсії, як дитин і війни , -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась в с уд з позовом до управління Пе нсійного Фонду України в Луб енському районі Полтавсько ї області про поновлення про пущеного строку та зобов»яза ння суб' єкта владних повнов ажень нарахувати і виплатити 30% надбавку до пенсії, як дитин і війни, посилаючись на те, що вона належить до соціальної категорії «Дитина війни» і в ідповідно до ст. 6 Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» з 1.01.2006 року їй повин на виплачуватися щомісячна д опомога у розмірі 30% мінімальн ої пенсії за віком, чого не вик онує відповідач.
Прохає суд поновити пропущ ений строк для звернення до с уду, визнати відмову відпові дача протиправною та стягну ти з УПФУ в Лубенському район і на її користь невиплачену д ержавну соціальну 30% надбавку , що передбачена ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.01.2006 р оку по 31.03.2010р., а також стягнути н а її користь судові витрати.
У судове засідання позивач ка не з»явилась надавши суду письмову заяву у якій проаха є справу розглядати за її від сутності.
Відповідач - управління Пе нсійного фонду України в Луб енському районі Полтавсько ї області в судове засідання не з"явився, про час та місце р озгляду справи був повідомле ний завчасно. Направив суду п исьмову заяву в якій просить справу розглядати у відсутн ість їх представника, проти п озову заперечує.
Суд вирішив можливим розгл янути справу у відсутності с торін на підставі наявних у с праві доказів.
Розглянувши подані докуме нти та матеріали, суд приходи ть до висновку, що позов підля гає задоволенню частково з н аступних підстав.
Судом встановлено, що позив ачка є дитиною війни в розумі нні ст. 1 Закону України «Про с оціальний захист дітей війни ».
Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» позивачка має п раво на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії на 30% мін імальної пенсії за віком (в ре дакції Закону від 18.11.2004 р. № 2195-ІV, н абрав чинності 01.01.2006 р.)
Пунктом 12 ст. 71 Закону Україн и «Про державний бюджет на 2007 р ік» дію ст. 6 Закону України «П ро соціальний захист дітей в ійни» було зупинено.
Статтею 64 Конституції Украї ни встановлено, що конституц ійні права і свободи людини і громадянина не можуть бути о бмежені, крім випадків, перед бачених Конституцією Україн и. При прийнятті нових законі в або внесенні змін до чинних законів не допускається зву ження змісту та обсягу існую чих прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни», державні га рантії дітям війни, встановл ені цим Законом, не можуть бут и обмежені або скасовані інш ими нормативно-правовими акт ами.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп /2007 (справа про соціальні гаран тії громадян) визнано такими , що не відповідають Конститу ції України (є неконституцій ними) положення, зокрема, пунк ту 12 ст. 71 «Про Державний бюджет на 2007 рік». Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони , інші правові акти або їх окре мі положення, що визначені не конституційними, втрачають ч инність з дня ухвалення Конс титуційним Судом України ріш ення про їх неконституційніс ть, рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року звор отньої дії в часі не має, відта к на період до 09 липня 2007 року не поширюється. Рішень щодо ана логічних норм Закону України "Про Державний бюджет на 2006 рік " Конституційним Судом Украї ни не приймалось. Тому задово ленню підлягають вимоги пози вачки лише з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Що стосується вимог позива чки про зобов'язання відпові дача щодо проведення перерах унку надбавки до пенсії в роз мірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2008 по 31.03.2010 рр ., то суд вважає такі вимоги ча стково обґрунтованими, виход ячи з наступного.
Відповідно до п.п.41 розділу 2 Закону України „Про Державни й бюджет на 2008 рік та про внесен ня змін до деяких законодавч их актів України" текст статт і 6 Закону України "Про соціаль ний захист дітей війни" викла дено в наступній редакції. Ді тям війни (крім тих, на яких по ширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, г арантії їх соціального захис ту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утриман ня чи державної соціальної д опомоги, що виплачується зам ість пенсії, виплачується пі двищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які ма ють право на отримання підви щення до пенсії або щомісячн ого довічного грошового утри мання чи державної соціально ї допомоги, що виплачується з амість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону Украї ни „Про статус ветеранів вій ни, гарантії їх соціального з ахисту" дане підвищення пров адиться за їх вибором згідно з одним із законів.
Встановлено, що з 1 січня 2008 ро ку позивачці нараховувалось та виплачувалось зазначене підвищення у розмірі 10% прожит кового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що підтверджується листом відп овідача.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп\200 8 року, у справі за конституцій ними поданнями Верховного Су ду України щодо відповідност і Конституції України (конст итуційності) окремих положен ь ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 ро зділу 2, пункту З розділу 3 Зако ну України „Про Державний бю джет України на 2008 рік та про вн есення змін до деяких законо давчих актів України" і 101 наро дних депутатів України щодо відповідності Конституції У країни (конституційності) по ложень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 р озділу 2 Закону України „Про Д ержавний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до де яких законодавчих актів Укра їни" (справа щодо предмета та з місту закону про Державний б юджет України), визнано таким , що не відповідає Конституці ї України (є неконституційни м) положення п.п.41 розділу 2 Зако ну України „Про Державний бю джет на 2008 рік та про внесення з мін до деяких законодавчих а ктів України".
Рішення Конституційного С уду України у цій справі має п реюдиціальне значення для су дів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'яз ку з правовідносинами, які ви никли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, щ о визнані неконституційними . Рішення Конституційного Су ду України є обов'язковим до в иконання на території Україн и, остаточним і не може бути ос каржене.
Ніяких змін до ст..6 ЗУ „Про со ціальний захист дітей війни" після прийняття вищевказано го рішення Конституційного С уду України внесено не було. П озивачка зверталась до відпо відача з заявою щодо виплати їй надбавки до пенсії як дити ні війни в розмірі 30% мінімаль ної пенсії за віком, на що отри мала відмову.
Виходячи із системного ана лізу зазначених норм законод авства, рішення Конституційн ого Суду України від 22.05.2008 року та приписів ч.2 ст.152 Конституці ї України, суд дійшов висновк у, що з 22.05.2008 року відповідач пов инен був нараховувати та спл ачувати позивачці доплату до пенсії, передбачену ст.6 Закон у України „Про соціальний за хист дітей війни" в редакції, я ка діяла до 01.01.2008 року, оскільки з моменту ухвалення Констит уційним Судом України рішенн я щодо неконституційності пп ..41 розділу 2 Закону України „Пр о Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких з аконодавчих актів України", ц я норма втратила чинність та не підлягала застосуванню. О тже, відповідач з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з прип исами діючої норми ст.6 Закону України „Про соціальний зах ист дітей війни", нараховуват и та здійснювати позивачці д оплату до пенсії у розмірі 30% м інімальної пенсії за віком.
Щодо розрахункової величи ни мінімальної пенсії за вік ом, з якої необхідно рахувати підвищення до пенсії дітям в ійни в розмірі 30%, суд приходит ь до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'я зкове державне пенсійне стра хування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлює ться у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втрати ли працездатність.
При цьому, ч. 3 ст. 28 цього ж Зак ону передбачено, що мінімаль ний розмір пенсії за віком, вс тановлений частиною першою ц ієї статті, застосовується в иключно для визначення розмі рів пенсій, призначених згід но з цим Законом.
Однак, враховуючи той факт, що Закон України «Про загаль нообов'язкове державне пенсі йне страхування» є єдиним за конодавчим актом, який визна чає розмір мінімальної пенсі ї за віком, та зважаючи на пози цію Європейського Суду з пра в людини, відповідно до якої д ержава не може посилатися на відсутність певного нормати вного акту, який визначає мех анізм реалізації прав та сво бод громадян, закріплених у к онституційних та інших актах , а громадяни повинні мати змо гу покладатися на зобов'язан ня взяті державою, навіть якщ о такі зобов"язання містятьс я у законодавчому акті, який з агалом не має автоматичної п рямої дії (Yvonne van Duyn v. Ноme Оffiсе (Саsе 41/7 4 vаn Duyn v. Ноme Оffiсе), суд вважає за мо жливе застосувати саме части ну 1 ст. 28 Закону України «Про за гальнообов'язкове державне п енсійне страхування» для роз рахунку зазначеного підвище ння дітям війни. Крім того, в д аному випадку мінімальний ро змір пенсії за віком викорис товується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а ли ше як розрахункова величина для визначення розміру щоміс ячної доплати до пенсії, пере дбаченої Законом України «Пр о соціальний захист дітей ві йни», оскільки цей Закон пере дбачає в якості критерію виз начення розміру щомісячної д оплати до пенсії саме із розр ахунку мінімальної пенсії за віком, що на думку суду не суп еречить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'я зкове державне пенсійне стра хування».
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про П енсійний фонд України», здій снює свої повноваження на пі дставі пункту 15 даного Положе ння через створені в установ леному порядку його територі альні управління. Відповідно до Закону України «Про загал ьнообов'язкове державне пенс ійне страхування» рішення пр о призначення та перерахунок пенсії приймається районним и управліннями Пенсійного фо нду України за місцем прожив ання пенсіонерів. Територіал ьним управлінням Пенсійног о фонду України за місцем проживання позивачки є упр авління Пенсійного фонду Укр аїни в Лубенському районі П олтавської області. Враховую чи вищевикладене, суд вважає управління Пенсійного фонду України в Лубенському район і Полтавської області належ ним відповідачем по даній сп раві.
На підставі викладеного, су д вважає необхідним визнати відмову Управління Пенсійно го фонду України в Лубенсько му районі Полтавської облас ті щодо нарахування та випла ти позивачці щомісячної соці альної допомоги як дитині ві йни у розмірі 30% від мінімальн ої пенсії за віком, відповідн о до ст. 6 Закону України „Про с оціальний захист дітей війни ” протиправною та зобов'язат и відповідача здійснити пере рахунок пенсії позивачки за період 09 липня 2007 року по 31 груд ня 2007 року та з 22 травня 2008 року п о 31 березня 2010 року з підвищенн ям пенсії на 30 % з розміру мінім альної пенсії за віком, встан овленого ч. 1 ст. 28 Закону Україн и «Про загальнообов'язкове д ержавне пенсійне страхуванн я» та провести відповідні ви плати з урахуванням виплачен ого.
Суд не вбачає пропущення по зивачкою строку звернення до суду оскільки відповідно до приписів ч.2 ст. 87 ЗУ «Про пенсі йне забезпечення» суми пенсі ї, не одержані своєчасно з вин и органу, що призначає або вип лачує пенсію, виплачуються з а минулий час без обмеження б удь-яким строком. Таким чином , на не отримані позивачкою су ми доплати до пенсії строки з вернення до суду не розповсю джуються.
Згідно вимог ст.88 ЦПК Україн и судові витрати підлягають стягненню з відповідача на к ористь позивачки.
Керуючись ст. 64 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону Украї ни "Про соціальний захист діт ей війни", Законом України "Про виконання рішень та застосу вання практики Європейськог о суду з прав людини", ст.ст. 10, 15, 57 , 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задоволь нити частково.
Визнати відмову Управлінн я Пенсійного фонду України в Лубенському районі Полтавс ької області щодо нарахуван ня і виплати ОСОБА_1 щоміс ячної соціальної державної д опомоги, як дитині війни, у роз мірі 30% від мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни» - протипр авною.
Зобов'язати Управління Пен сійного фонду України в Лубе нському районі Полтавської області здійснити перераху нок пенсії ОСОБА_1 з підви щенням її на 30% мінімальної пе нсії за віком виходячи з розм іру встановленого ч. 1 ст. 28 Зак ону України «Про загальнообо в'язкове державне пенсійне с трахування» і провести відпо відні виплати за період з 09 ли пня 2007 року по 31 грудня 2007 року т а з 22 травня 2008 року по 31 березня 2010 року, врахувавши раніше про ведені виплати.
Стягнути з Управління Пенс ійного фонду України в Лубен ському районі Полтавської о бласті на користь ОСОБА_1 ОСОБА_1 45 грн. 50 коп. судових витрат.
В іншій частині позовних ви мог відмовити.
Рішення може бути оскаржен о до Апеляційного суду Полта вської області протягом 10 дні в з дня його проголошення. Осо би, які брали участь у справі , але не були присутні в судово му засіданні під час проголо шення судового рішення, можу ть подати апеляційну скаргу до Апеляційного суду Полтав ської області через суд перш ої інстанції протягом десят и днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Лубенськог о
міськрайонного суду М.М .Литвин
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2010 |
Оприлюднено | 01.12.2010 |
Номер документу | 12514949 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Верьовочніков Володимир Михайлович
Цивільне
Гуляйпільський районний суд Запорізької області
Ярош Сергій Олександрович
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Литвин Микола Михайлович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні